Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 říj 2018 17:58

To je zatím, Lasto. Ty prohlížeče už prostě mají náskok, protože doba se nezastaví a sRGB nebude standard věčně. A taky ty prohlížeče vycházejí vstříc těm, kteří vědí, proč dělají v AdobeRGB. Nemusejí fotku dělat v jiném formátu pto tisk a v jiném pro web a stále ji na svém zařízení vidí korektně. A tohle se Androidu, zatím, netýká. Ano, sRGB zobrazuje věrně. Ale "jenom" sRGB... ;)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Luboš » 10 říj 2018 18:50

k tomu tisku, já tisknu u :
https://www.24print.eu/technicke-podminky/?cat=info

cituji: Specifické podmínky formátů a dat
Pro dosažení optimální barevnosti je třeba dodat data v profilu sRGB. Při použití jiných barevných profilů negarantujeme barevnost tisku, která v tomto případě nemůže být předmětem reklamace........
Luboš
 
Příspěvky: 2458
Registrován: 18 čer 2012 17:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod MiraM » 10 říj 2018 19:43

Omlouvám se nám Sigmákům, že dám testovací z Ricohu. Marné, na tomto vlákně, ať už se to tu mele jakkoliv, jsem doma. Jinde jsem v cizině.
A myslím, že mí výborní kolegové taky.... ;) Takže bezpracné foto v automatickém režimu. Namířit - a cvak!! :D M A teď mě kamenujte !! :D :lol: M
Fascinující je m.j. výběr ČB režimů ! A ta rychlost....Jinak, opravdu jen testovací.....
Přílohy
Rotumo.JPG
Rotumo.JPG (592.38 KiB) Zobrazeno 4032 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18.3 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/4
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: GR II
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Protisvětlo.JPG
Protisvětlo.JPG (1.24 MiB) Zobrazeno 4032 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18.3 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/4
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: GR II
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Pole.JPG
Pole.JPG (1.26 MiB) Zobrazeno 4032 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18.3 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/4
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: GR II
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
ČB pokus.JPG
ČB pokus.JPG (1.25 MiB) Zobrazeno 4032 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18.3 mm
Čas expozice: 1/200 sec.
Clona: F/4
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: GR II
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Naposledy upravil MiraM dne 10 říj 2018 19:46, celkově upraveno 2
MiraM
 
Příspěvky: 1069
Registrován: 15 říj 2012 17:38

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 10 říj 2018 19:43

Jarouš píše:To je zatím, Lasto. Ty prohlížeče už prostě mají náskok, protože doba se nezastaví a sRGB nebude standard věčně. A taky ty prohlížeče vycházejí vstříc těm, kteří vědí, proč dělají v AdobeRGB. Nemusejí fotku dělat v jiném formátu pto tisk a v jiném pro web a stále ji na svém zařízení vidí korektně. A tohle se Androidu, zatím, netýká. Ano, sRGB zobrazuje věrně. Ale "jenom" sRGB... ;)
(n)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 10 říj 2018 21:05

MiraM
Teď už ano.ted už Ricoh poznávám. . (n)
Jj mimořádná kvalita, pekelná rychlost a minimální velikost přístroje... ;)

Něco jsem ti dopsal do vzkazu na předchozí stránce.
Přečti si to.... ;)
Naposledy upravil **lasta dne 11 říj 2018 07:13, celkově upraveno 2
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 10 říj 2018 21:08

Jarouš píše:To je zatím, Lasto. Ty prohlížeče už prostě mají náskok, protože doba se nezastaví a sRGB nebude standard věčně. A taky ty prohlížeče vycházejí vstříc těm, kteří vědí, proč dělají v AdobeRGB. Nemusejí fotku dělat v jiném formátu pto tisk a v jiném pro web a stále ji na svém zařízení vidí korektně. A tohle se Androidu, zatím, netýká. Ano, sRGB zobrazuje věrně. Ale "jenom" sRGB... ;)


Nemáš pravdu. Jde jen o byznys.
I přístroje které korektně zobrazují pouze sRGB přibývá.
Například smart TV a pod...
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 10 říj 2018 21:11

*
Naposledy upravil pe-pa dne 14 lis 2018 09:43, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 10 říj 2018 21:15

pe-pa píše:Miro, ted jsou ty cvaky z tveho Ricoha opravdu paradni! Jak barvicky, tak i ostrost! (n) *

Zato Ty máš hlínu (vlevo dole) jak z Marsu :shock: (alespoň to já tak u sebe vidím - taková velmi až pomerančová...)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 10 říj 2018 21:37

.
Naposledy upravil pe-pa dne 14 lis 2018 09:43, celkově upraveno 2
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 říj 2018 21:45

Věřím, Lasto. A ještě dlouho jich přibývat bude. Právě proto, že jde hlavně o byznys... ;)
Když jsem si v dubnu 2007 kupoval S-IPS monitor, byly tyto displeje taky naprosto v menšině. Dokonce i EIZO dělalo dosti drahé monitory s PVA technologií. V mobilech tyto displeje nebyly vůbec. Během pěti až sedmi let se trend zcela otočil a IPS technologie je (skoro) všude. Širokogamutové monitory a televize už nejsou jenom v profi segmentu, ale jsou stále cenově přístupnější. Myslím, že vývoj půjde tímto směrem.
Lubošu, dobře děláš s tím tiskem v sRGB. Aspoň se Ti nemůže stát to, co před půlrokem potkalo mě. Dostal jsem mailem nabídku od velké softwarové firmy na tisk na plátno (60 x 40 cm) za výhodnou cenu. Říkal jsem si, že to zkusím a když to bude dobré, budu tisknout u nich. Fotku jsem upravil a poslal záměrně s profilem AdobeRGB. Za pár dní přišla zásilka, pro nezasvěceného bez chyby, pěkně provedeno. Akorát barvy tomu nějak scházely. Že byly vyblité ani dostatečně nevystihuje realitu. Hrůza. Píšu mail. Zásilka v pořádku dorazila, ale jaksi barevně vůbec nesedí. Barvy jsou velmi bledé, jakoby vyprané... Nikde jste neuváděli, že akceptujete pouze data s sRGB profilem, tak jsem poslal Adobe, protože je to už dnes u solidních firem běžné. Odpověď: Tiskárna samozřejmě zvládá AdobeRGB data, ale je možné, že nemáte dobře zkalibrovaný monitor a bla bla bla podobné řeči. Pochopitelně jsem si o tom myslel svoje. Za dva dny další mail: Musíme Vám poděkovat, díky Vám jsme přišli na to, že jsme celou dobu posílali tiskárně data bez profilu... Jako malé odškodnění Vám prodlužujeme licenci o tři měsíce. Za technickou podporu, X. Y.
Proto děláš dobře, že posíláš sRGB, tam se to nemůže stát. Já jsem se vykašlal na experimenty a zůstal věrný jedné nejmenované německé firmě, které Adobe nedělá žádné problémy a zakázku mám během čtyř pracovních dnů doma. A ceny velmi dobře konkurují těm českým.
Naposledy upravil Jarouš dne 10 říj 2018 21:56, celkově upraveno 1
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 říj 2018 21:52

Edo, vůbec nemá smysl fotky bez profilu komentovat, zákonitě to vidíš přebarvené. Je to krásně na ukázkách vidět v tom odkazu od Lasty. Pusť si to na nějakém starém monitoru, který umí jenom sRGB. Tam to tak přebarvené neuvidíš. Kdo se nedívá na Adobe monitor, těžko to pochopí...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 10 říj 2018 21:56

Jarouš píše:..... Musíme Vám poděkovat, díky Vám jsme přišli na to, že jsme celou dobu posílali tiskárně data bez profilu... Jako malé odškodnění Vám prodlužueme licenci o tři měsíce. Za technickou podporu, X. Y. .....

Já takto řešil problém s barvami u velkovýrobce záclon a krajek v Letovicích, kam mě povolal kámoš Z IT firmy, že už neví co s tem.
Maj na moje doporučení Sony A7 nastaveno na Adobe + souběžně RAW, prohlížení na UHD S-IPS s Adobe co já vím 98%, Editace a export do Adobe, Tiskárna mnohabarevná za půl mega zvládající Adobe a barvy tisku stále do žluta a nevystínované jemně, ale jak sRGB, prostě jak omalovánky a přesycené, slité, nebo jak to vyjádřit slovy :-( Problém byl nakonec v Zoneru... V diskusích to uživatelé i často zmiňují, kupodivu. Nevím, proč zvolili zrovna Zoner Pro??? :? Musel jsem se jej jen kvůli nim trochu naučit... Nemám jej ale rád :(
Přitom z ACDSee nebo i z blbého malování, odpovídal tisk tomu co jsme viděli na monitoru z AdobeJPG souboru 8-)
Naposledy upravil ODSakEda dne 10 říj 2018 22:03, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 říj 2018 22:00

Zoner za to nemůže, Edo, ten Color Management zvládá, když máš všechno dobře nastaveno. Ale to správné nastavení je stále pro spoustu lidí španělská vesnice. Přitom je to skoro okopírované z Photoshopu.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 10 říj 2018 22:08

*
Naposledy upravil pe-pa dne 24 říj 2018 08:12, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 říj 2018 22:31

Vidím, že v Picassa profil máš, Petře, takže fotky o něj přichází tím, že odstraňuješ EXIFy. To je normální, prohlížeč profil nenajde (když chybí EXIF) a fotku nezobrazí korektně. To je celé. Jestli tam nemáš volbu "zachovat profil" při odstranění zbytku EXIFu (v Zoneru to jde), nezbývá, než EXIFy zachovat. Zkus si z webu stáhnout některou Tvoji sem vloženou fotku a otevři ji v tom Picassa a zobraz si její informace. Profil by tam už neměl být.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 11 říj 2018 08:28

*
Naposledy upravil pe-pa dne 14 lis 2018 10:25, celkově upraveno 2
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 11 říj 2018 11:33

Stále tam nemáš profil, Petře. Eda má monitor dobře nastavený, s jasy a kontrasty to nemá co dělat. Vidím totéž, co on.
Informace o profilu je až dole, předposlední řádek.
Přílohy
S profilem, Jarda.jpg
S profilem, Jarda.jpg (1.29 MiB) Zobrazeno 3885 krát
Bez profilu, Petr.jpg
Bez profilu, Petr.jpg (1.1 MiB) Zobrazeno 3885 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 11 říj 2018 12:15

+
Naposledy upravil pe-pa dne 24 říj 2018 08:14, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 11 říj 2018 12:22

Jarouš
Jeden o koze, druhý o voze.
Je to obehraná písnička.
Ty o barevném profilu ICC fotografie, Germán o barevném prostoru sRGB.
Ten prostor zpracovani má, profil ne, ale vzhledem k použitému prostoru, nemůže být obrázek zásadně špatně zobrazen na žádném prohlížeči, ty jsou univerzálně koncipované na prostor sRGB standardně používané win, bez pouziti ICC profilu není odchylka tak veliká aby vysvětlila cyan oblohu a brutální barvy... :P

Je to ale jedno, jsou to kolorované, brutálně zmasakrované obrázky v editoru s cyan oblohou, viditelné na všech monitorech, ve všech počítačích s jakýmkoliv prohlížečem a to i u Germána. :D

Někomu se to líbí.. ;)
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 11 říj 2018 12:42

*
Naposledy upravil pe-pa dne 14 lis 2018 09:44, celkově upraveno 2
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků