Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 28 kvě 2018 20:28

Pavle, škoda že jsi "odřízl" kus té Tatry, vešli byste se tam všichni... ;) (n)
Kdy u vás pršelo, Jardo? Dám ještě poslední ohňostroj a kouř, co po něm zůstal...
Přílohy
_SDI3290.jpg
_SDI3290.jpg (720.48 KiB) Zobrazeno 3233 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 35 mm
Čas expozice: 10 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI3295.jpg
_SDI3295.jpg (588.79 KiB) Zobrazeno 3233 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 35 mm
Čas expozice: 10 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 28 kvě 2018 20:38

Jarouš píše:Kdy u vás pršelo, Jardo? ...

Jarouši nebudeš mi věřit, ale v neděli bylo celý den slunečno a velké vedro. Zrovna jsem byl v Podzámce, když spadlo pár kapek. Jako vzorný pionýr jsem byl připraven, tasil SIGMU SDQ a udělal několik fotek s kapkami deště na jezírku v Podzámce. Normálně bylo nefotitelně ostré světlo. Jako důkaz přikládám fotku z Květné zahrady. Jarda

P.S. Uznávám, že přes ohňostroje jsi tady nedostižná jednička. (n) (n) (n)
Přílohy
SDQ_2834.jpg
SDQ_2834.jpg (1.49 MiB) Zobrazeno 3230 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/200 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 28 kvě 2018 21:02

Diky, panove! :)

Jardo, mas to pekny! (n)
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 28 kvě 2018 21:31

Petře díky. Porušil jsem ale tvoje pravidlo, že v poledne se fotit nemá. ;)

Asi zapomněli přetřít c+k rakousko-uherský erb. Nebo je to možná součást organizované devastace altánku zapsaného v UNESCO.
Viz. vytržené sochy v altánku.

Jarda
Přílohy
SDQ_2886.jpg
SDQ_2886.jpg (1.77 MiB) Zobrazeno 3219 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/5
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 28 kvě 2018 21:37

;)

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:01, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 28 kvě 2018 22:15

Ale korintské hlavice stále vypadají perfektně... ;) (n) Takže to nestačilo ani na duhu, Jardo? Před pátou jsem jel do ValMezu a už před Kašavou byla v lese mokrá cesta. Ale to není Tvým směrem, ostatně ani u nás nespadla ani kapka.
Překvapilo mě, kolik v těch ohňostrojích nemám velkých světelných efektů, o kterých jsem byl přesvědčený, že tam určitě budou. Asi byly příliš slabé, na tu vzdálenost.
Nad ValMezem to světelně za moc nestálo...
Petře kopretiny dobrý, ale díky absenci barevného profilu vidím určitě něco jiného, než sem vkládáš. Tak radši mlčím... ;)
Přílohy
_SDI3324.jpg
_SDI3324.jpg (1.21 MiB) Zobrazeno 3211 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 24 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI3314.jpg
_SDI3314.jpg (1.18 MiB) Zobrazeno 3211 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 29 kvě 2018 07:57

Jarousi, barevny Profil mam nastaveny jak v kamere tak v SPP a v monitoru na sRGB. Zkousel jsem jen tak ze zajmu Adobe RGB, ten je o trosicku sirsi v prechodech modre do zelene, jinak to je stejne, az na Gamma 1,8. V praxi se to vubec nevyplati, jenom to udela trochu problemy s dodatecnym nastavovanim, kdyz se pak fotka vidi v beznem, tedy v nejbeznejsim na svete profilu, ktery je Standard RGB.
Do professionalniho tisku dodavam vzdy fotky v original RAWU a oni si je daji do potrebneho profilu sami.

Ale protoze mam Monitor standartne nastaveny na RGB a Gamma je 2,2 a SPP a Kamera byly kratce pri tom zkouseni nastaveny na Adobe RGB, tak po ulozeni pr. tady byly fotky ne tak brilantni, (coz je samozrejme, ze to bude kapku jine) tedy matnejsi tmavsi a ne tolik pekne barevne jako u mne - jako pri uprave u mne a musel jsem je zase vzdy stahnout a dat jim potrebnou "stavu", takze jsem to vsechno nastavil na sRGB jako to je vsude a nejvic a mam s tim pokoj. Fotky ktere upravim, jsou pak i tady v internetu naprosto spravne barevne i v kontrastech a vyobrazeny tak jak jsou ode mne upravovany.

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 29 kvě 2018 15:00

Fotky, které mají přiřazeny profil barev, se mi zobrazují stejně (shodně) v prohlížeči Firefox i stažené do PC v Zoneru. Z uživatelů jsou to např. axislubo, Stanley 900, Josef38. Josef jako jeden z mála používá AdobeRGB, ale to mi vůbec nevadí, protože vidím jeho fotky správně. Používám stejné nastavení a se svými fotkami také nemám problém. Přiřazený profil sRGB mi rovněž nevadí, také vidím fotky ve správných barvách jak na webu, tak stažené a zobrazené v Zoneru. Myslím, že toto je pro korektní zobrazování fotografií jediný správný postup (přiřazený barevný profil). Je to záležitost programu, ve kterém děláme finální úpravy pro vložení fotek na web. Nastavení ve foťáku a v RAW konvertoru nestačí, pokud následně ještě fotku protáhneme nějakým programem a ten fotce nepřiřadí barevný profil. Když tak mě někdo opravte nebo doplňte. Zas tak moc toho o color managementu nevím... ;)
Kníže Sámo, sjednotitel slovanských kmenů v 7. století na území Moravy.
Přílohy
_SDI3299.jpg
_SDI3299.jpg (2.28 MiB) Zobrazeno 3180 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 31 mm
Čas expozice: 1/50 sec.
Clona: F/6.3
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI3330.jpg
_SDI3330.jpg (862.96 KiB) Zobrazeno 3180 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/200 sec.
Clona: F/4
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Unknown
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 30 kvě 2018 08:26

Jarousi, tady to mas velmi dobre vysvetlene. (n)

http://fotovideotec.de/farbmanagement/index.html

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 30 kvě 2018 17:05

Barevný prostor zatím pro mé účely neberu příliš vážně. Jelikož nefotografuji přímo do JPEGu, tak je to v podstatě jedno. Protože až při převodu z RAWu do JPEGu se mohu rozhodnout jaký barevný prostor budu chtít použít. Jelikož ale dost fotografií převádím do černobílého módu, tak je to potom úplně fuk. A že používám "Adobe RGB", tak to jen proto, že když použiji jiný prostor a fotografii zobrazím znovu v Photoshopu, tak se mně ptá, jestli mám potřebu jiný zvolený prostor zachovat, nebo převést do Adobe RGB. Takže mu vše v podstatě ulehčuji a pak se nemusí na nic ptát. Připouštím ale, že krajináři na to mohou být háklivější.
Pochopitelně záleží i na tom, jak je nastaven Photoshop.

https://www.megapixel.cz/jaky-prostor-v ... -adobe-rgb
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14826
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 30 kvě 2018 17:36

Tak pro použité fotografie do této diskuse a na web jedině sRGB.

Proč je o tom diskuse ?
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 30 kvě 2018 18:35

Uz jsem to tady prakticky Jarousovi nekde nahore psal. Kazdopadne je nejlepsi mit vsechno v sRGB a je pokoj. Jestlize chci si nekterou fotku nekdy vytisknout na papir, nemam s tim zadne potize, kdekoliv i nekde fotky nechat vytisknout i nejakym automatem, vcetne i toho, ze jestlize si priklad svatebcane nepreji zadne hotove Album, ale CD, tak nemaji s vytistenim fotek kdekoli a na cemkoliv (tedy fotoautomaty a fotoobchody, ktere i tisknou) zadne potize. sRGB je celosvetovy Standard a je blizky svym rozpetim i tisku na fotopapir. :)


Josefe, delas si s tim Adobe RGB jen zbytecne starosti. I ve FS si muzes klidne nastavit sRGB a pak se te ptat zu take nebude. Pta se jen tehdy, kdyz nejaky ten barevny Profil nebo barevy prostor nema definitivne a na pevno zaspeichrovany. :)


A krajinari haklivejsi nejsou, spis neznalejsi a veri, ze to udelaji v postprocesu lepsi nez to cvakli. Neudelaji, protoze co na fotce RAW neni ani cert nebere. Natoz nejaky ten Adobe RGB...... :lol: :lol:

*
Naposledy upravil pe-pa dne 18 čer 2018 11:56, celkově upraveno 3
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 30 kvě 2018 21:16

Zkouška. Vidíte dvě identické fotografie? Nebo se barevně od sebe trochu liší? Nemá na vašich monitorech fotka bez profilu sytější barvy?
Přílohy
_SDI3241, s profilem.jpg
_SDI3241, s profilem.jpg (1.58 MiB) Zobrazeno 3085 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/60 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI3241, bez profilu.jpg
_SDI3241, bez profilu.jpg (1.35 MiB) Zobrazeno 3085 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 30 kvě 2018 21:41

Ve webovém prohlížeči... (FireFox), ač otevřené obě fotky samostatně - tj. přes pr. tl. myši v samostatných oknech pro skokové přepínání mezi nimi, rozdíl téměr nevidím... (to je to na co jsem již před léty zde upozornil - že webprohlížeč a tento web zobrazují některé fotky vyblitěji :evil: Mnozí to přičítali mojemu blbému monitoru nebo že su slepej...)

Avšak postažení a prohlížení ve fotoprohlížeči (ACDSee) je rozdíl značný, ale ne ani tak barevně, ale ta druhá fotka má vyšší kontrast .
(barvy mohou být sytější i jen tím větším kontrastem, ono se to pro oko tak nějak ovlivňuje navzájem a ne náhodou má editor ACDSee u táhel s jasem a kontrastem a projasněním stínů i táhlo saturace nazvané: Přidat barvy, neb ty se zjasněním tak trochu "vyblijou" (zblednou) :(
---------------------------------------
Analogicky i lepší audiotechnika u korekcí basů a výšek pracuje fyziologicky - současně(!) koriguje i volume (hlasitost). Ubráním basů nebo výšek - čili potlačením části frekvenčního spektra, by totiž průměrná intenzita hlasitosti poklesla., a to u mechanických potenciometrů basů a výšek díky několika vývodům z její odporové dráhy ovlivňujících i hlasitost.
U PC je to u lepších SW playerů ošejpováno dobrým naprogramováním - zpravidla maj značkové jako Winamp ale u MS player Auto Volume Control u korekcí i EQualizeru 8-) Mnohé levné zařízení nebo SW na však to kašlou... Prostě Fyzika ;) - člověk vnímá svět fyziologicky! A nic v přírodě není lineární :? A podobné to bude se sytostí barev ovlivněné kontrastem, nebo jasem)

Doplněno: Tak jsem na pravou půlku 1. fotky - v ACDSee viděnou vyblitější, vložil schválně přesazeně pravou plku 2. fotky a ejhle už to vidím i zde! (za webu ve FireFox) Jak to kdo vitíte? (zejména dole tráva a stíny)
Přílohy
file1.jpg
file1.jpg (1.07 MiB) Zobrazeno 3079 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/60 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 30 kvě 2018 22:32

IC profil je důležitý pro správné zobrazení barev v prohlížečích... určuje jaký poměr barev je použit...

Bez tohoto profilu se použije nainstalovaný v prohlížeči který podá jiný výraz...

Nemá to nic společného s sRGB prostorem.
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 30 kvě 2018 22:44

Bravo, Edo, to je přesně ono (n) (n).
A tak je to se všema fotkama, které neobsahují informaci o barevném PROFILU, který se tady zaměňuje s barevným PROSTOREM. Fotky bez EXIFU jej mít ani nemůžou, protože ta informace bývá součástí EXIFu, ale např. Zoner umí pomocí volby "Uložit pro web" poslat s fotkou její profil i bez EXIFu. Volba "Uložit jako" posílá s fotkou profil vždy. Jinými slovy nemá smysl se tady vyjadřovat k barvám u fotek bez přiloženého barevného profilu, protože v editoru, ve kterém byly uloženy pro web, určitě vypadají jinak, než tady na webu. Teda pokud ten editor podporuje a má zapnutou Správu barev. Ale to je snad úplný základ, si myslím... ;)
Ještě jeden příklad, EXIF u druhé fotky sice vložen je, ale profil nikoliv.
A jak vidím, rozdíl je obrovský.

Jenom zajímavost pro Edu. Zoner se po stažení fotek z webu chová jinak, než ACDSee. Rozdíl mezi nimi téměř neexistuje, jsou prakticky identické. U té první dvojice maličký rozdíl patrný byl, ale u této druhé dvojice žádný rozdíl nevidím. Jako by Zoner uměl fotkám správný profil přiřadit, nebo co... :?:
Přílohy
_SDI2908, s profilem.jpg
_SDI2908, s profilem.jpg (1.77 MiB) Zobrazeno 3071 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 24 mm
Čas expozice: 1/100 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI2908, bez profilu.jpg
_SDI2908, bez profilu.jpg (1.36 MiB) Zobrazeno 3071 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 24 mm
Čas expozice: 1/100 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 30 kvě 2018 23:02

**lasta píše:IC profil je důležitý pro správné zobrazení barev v prohlížečích... určuje jaký poměr barev je použit...

Bez tohoto profilu se použije nainstalovaný v prohlížeči který podá jiný výraz...

Nemá to nic společného s sRGB prostorem.


(n) (n) (n)

To je přesně to, o čem celou dobu píšu, Lasto. O prostorech píšou jiní... ;)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 31 kvě 2018 07:40

V principu jsou Barevne Profily pouzity k tomu, aby se Barevne Prostory prepocetly na vlastnosti pouzite tiskarny a pod..

Tedy ve skutecnosti to je tak, ze BAREVNE PROFILY OBSAHUJI VESKERE VLASTNOSTI BAREVNEHO PROSTORU KONECNYCH NASTROJU. ;)


*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 11:02, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 31 kvě 2018 08:28

Ano.
Máš pravdu Jarouši, že bez přiloženého IC profilu k fotografii se nedá fotografie hodnotit.......tedy mimo její kompozice. (n)
**lasta
 
Příspěvky: 4610
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 31 kvě 2018 09:11

Jarousi, co bys chtel na tech dvou fotkach od nas hodnotit? Podle Lasty to vubec neni mozne, jak tady vyse pise…... :( :lol:

Ani jedna z tech dvou co tady ukazujes a davas k posouzeni rozdilu, nema bohuzel zadny kalibrovany barevny profil.... ;) :( :lol:

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků