Difrakce na 4/3"

Difrakce na 4/3"

Příspěvekod Rimmerak » 26 zář 2011 19:14

Chtěl bych se zeptat, jak je to s maximální rozumnou clonou u 4/3 snímače? V recenzi Pena jsem si všimnul, že fotky z hor jsou focené na ISO200,čas 1/160 a ale cloně F13 a přijdou mi hodně neostré. Patláním kvůli odšumování to být kvůli ISO 200 nemůže, rozhýbané taky ne při tomhle času/ohniskové vzdálenosti, takže mi logicky vyplývá, že už je to způsobené difrakcí kvůli cloně F13.
Je pravdou, že clona F10 na full frame odpovídá cloně 1,5x10, tj. F15 na APS-C snímači a 2x10, tj F20 na four-third? Nebo je můj fyzikální úsudek špatný? Pokud to tak je, věřím, že clona F13 už takové rozmazání jako je vidět na fotce z recenze je možná, protože clona odpovídá cca F20 na APS-C.
Rimmerak
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20 zář 2011 13:17

Re: Difrakce na 4/3"

Příspěvekod Avionik » 27 zář 2011 18:18

Podívej clona se udává vzhledem k objektivu a ne k rozměru snímače . Clonové číslo se vypočítá F= f/D a otvor clony v mm se vypočítá D = f/D , to se ale vztahuje k objektivu zaostřeného na nekonečno , Pří zaostřování na malé vzdálenosti a nebo na makro se skutečná hodnota clony mění . Difrakce je jev který postihuje každý objektiv. ale záleží na konstrukci objektivu a umístění clony . jinak je dobrá na toto téma diskuze na netu : http://forum.grafika.cz/read.php?51,287 ... 07,quote=1 "
Přílohy
Difrakce graf.png
staženo z netu
Difrakce graf.png (71.01 KiB) Zobrazeno 10702 krát
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Difrakce na 4/3"

Příspěvekod Rimmerak » 27 zář 2011 18:39

To, že se clona udává k objektivu je mi jasné. Ale menší snímač se stejným rozlišením, než větší, má menší fotocitlivé diody a tudíž se rozostření obrazu způsobené difrakcí projeví na větším počtu pixelů. Takže dle mého, čím menší snímač, resp. pixely tak tím víc se projeví difrakce způsobená velkým zacloněním - tj malým vstupním otvorem.
Rimmerak
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20 zář 2011 13:17

Re: Difrakce na 4/3"

Příspěvekod Avionik » 28 zář 2011 19:21

To máš pravdu že na malém snímací jsou v podstatě menší fotodiody , a právě proto to vyžaduje pro dobrou kvalitu kresby
kvalitnější optiku . A to je právě problém u levné optiky . Je taky pravda že difrakce snižuje ostrost kresby objektivu což je fyzikální jev .Ale určit pro snímač správnou volbu clony , tak tomu se divím , Ale na druhou stranu je zcela jasné že obě veličiny (velikost snímače a optika ) jdou spolu ruka v ruce .Je na to teorie průchodu světla štěrbinou (světlo je vlnění) ale většina clon je téměř kruhového průřezu , takže se při difrakci bod jeví jako několik kroužků v sobě. Takže je jistá mez velikosti clony k danému objektivu ( v tom máš úplnou pravdu) nejsem optik, ale jistě pokud budeš pátrat na netu najdeš jistě relevantní odpověď na svojí původní otázku. penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Difrakce na 4/3"

Příspěvekod zemekf » 03 črc 2014 12:39

ano, u 4/3 nad 11 to kreslí nic moc
s odřenýma ušima mi dělá na f16 E-3 s ZD 14-54mm, F2.8-3.5, /28-108mm/ jakštakš ostré fotky, a to nemám žádné třepátko stativ
//5,5kg železa//
zemekf
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03 črc 2014 12:25


Zpět na Olympusem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků