Nikony a "kontrola zesílení"

Nikony a "kontrola zesílení"

Příspěvekod jipax » 10 led 2016 14:16

Mám delší dobu D90 a zakoupil jsem nyní D7100. Při zkoumání nových možností jsem zjistil po pokusných snímcích následující, čeho jsem si dosud nevšiml. Oba Nikony po zobrazení v Zoneru pro každý snímek v pravém sloupci parametrů ukazují parametr "Kontrola zesílení", který v mém případě nabývá hodnot
- Bez zvýraznění
- Slabé zvýraznění
- Silné zvýraznění
Jedná se o zobrazovaný parametr CAM_GAINCONTROL. Parametr produkuje jak D90, tak D7100. Prozatím jsem zjistil, že tato hodnota je volena elektronikou podle obsahu snímku (snad kontrast a integrální hodnota osvětlení čipu?). Letní, velmi silně osvětlený snímek má mimořádně Bez zvýraznění. Jinak maximum snímků má hodnotu Slabé/Silní zvýraznění. V menu se podle mne nedá tato hodnota přímo ovlivnit a je možná ovlivněna jiným nastavením (ISO, expozice, JPEG, RAW, počet pixelů...?). Vzhledem k tomu, že mám rád pocit ovládnutí aparátu, zneklidňuje mě tato snad vestavěná automatika, která nezávisle upravuje "zesílení" (jakým způsobem, kontrast, barevné podání ...?). Pokud někdo k tomuto tématu může podat informaci, budu vděčný.
jipax
 
Příspěvky: 2
Registrován: 10 led 2016 13:58

Re: Nikony a "kontrola zesílení"

Příspěvekod smrcka » 30 led 2016 00:14

Prohlížel jsem snímky z mé D80. Z mnoha pokusů jsem zjistil, že zesílení se řídí ISO. Do 400 není žádné. 400-800 je mírné a nad 800 silné zesílení. Na D80 je největší ISO 3200. Expozice, kontrast ani jiná nastavení na to nemají vliv. Na D90 a D7100 to bude jiné. Fotím pouze do RAW.
smrcka
 
Příspěvky: 6
Registrován: 29 led 2016 23:53

Re: Nikony a "kontrola zesílení"

Příspěvekod Avionik » 30 led 2016 12:10

Mě to na D3100 pracuje podle nastaveného ISO- je tomu stejně jak napsal "smrcka" .
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Nikony a "kontrola zesílení"

Příspěvekod Avionik » 16 úno 2016 14:21

Stando máš jako obvykle pravdu s tou citlivostí na čipu- i mě je to jasné . neb dynamický rozsah čipu a jeho základní citlivost (běžně 100 ISO) daný výrobcem a proto každé navýšení ISO je vlastně sw zesílení získaného signálu na čipu. viz obrázek . A dobrej odkaz : http://technet.idnes.cz/vime-proc-mate- ... c_foto_jlb ;)
Přílohy
fotočip.jpg
fotočip.jpg (46.27 KiB) Zobrazeno 15136 krát
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc


Zpět na Nikonem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků