Leica M9

Re: Leica M9

Příspěvekod Avionik » 22 črc 2012 19:44

Josefe . je jasné že doostřovat se musí z rozmyslem jinak vznikají kolem hran přechodu bíločerné linky (je to důsledkem zvýšení kontrastu na hranách , ale jsou o tom napsané statě ale nemohu to honem najít ) Já doostřuji na malou hodnotu ( 15% ) při každém kroku který má za následek přepočítávání pixelů. Ale je třeba si dávat pozor na hrany při 100% náhledu , Každý má na to jinou metodu a v každým fotoeditoru je to drobet jiné . ACDSee 9 to má jiné něž PS ale hodně záleží na zkušenosti z praxe .Při zmenšování je třeba postupovat dle zkušenosti znalců po několika krocích (prý nejlépe v násobcích rozměru ) a po každém kroku doostřit. Já to sice tak úplně nedělám neb mám jenom 5MPix cvakátko a tak nemusím tolik převzorkovávat . Jinak sem zatím hodím odkaz snad se to hodí a jinde je toho taky asi hodně

http://www.digimanie.cz/art_doc-A2FAEEE ... 0662D.html
http://horyjeseniky.cz/digitalnifotogra ... reni-5-dil
http://www.fotoroman.cz/
Zatím ahoj Penzista
ješte jsem našel a tak cituji : Václav Širc ,
Zmenšování

Řekněme že chceme ve výsledku obrázek o velikosti 680*něco bodů aby nám zbylo trošku místa na vrchol našeho snažení - rámeček. Obrázek který chceme upravit bude mít velikost třeba 2500*2000 bodů. No a dáme se do toho. Proces zmenšování proběhne ve dvou krocích a celou tu habaďúru budeme ještě kombinovat s průběžným doostřováním. Fotku prostě normálně přeostříme správným nástrojem(buď sharpen, nebo sharpen more) podle potřeby. Následně zmenšíme na rozměr 1360*1088(1360 protože požadova-ných 680*2=1360). Opětovně přeostříme a opět bereme jeden z nástrojů sharpen, nebo sharpen more. Zmenšíme na výsledných 680*544. Pokud je obrázek přeostřený tak místo sharpen more volíme v jednotlivých krocích sharpen. Pokud ne můžeme naopak v jednotlivých krocích přidat a místo sharpen, volíme sharpen more. Nyní máme obrázek ve finálním rozměru a ještě ho jemně doos-tříme(pokud to je ještě potřeba). Pomocí CTRL + J duplikujeme aktuální vrstvu, na ní aplikujeme filtr sharpen. A poté u přeostřené vrstvy snižujeme průhlednost tak dlouho, dokud se nedostaneme na ideální ostrost. CTRL + E nám vrstvy opět „flatne“(tady mi došla čeština - prostě vyšší vrstvu připlácne na nižší) a máme to ...

PS1: Při zmenšování používáme metodu bikubická interpolace, pokud někdo používá nějakou lepší tak ať u ní samozřejmě zůstane, jinak tato metoda je v PhotoShopu ta nejlepší defaultní.

PS2: Zmenšuje se po krocích ze dvou důvodů. 1) Zahlazujeme výsledky průběžného doostřování. 2) Z podstaty požitémetody. Kroky zmenšování by měli být celočíselné násobky(ještě lépe mocniny 2) výsledné velikosti fotografie. konec citace .
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 23 črc 2012 07:08

Ahoj a děkuji za obsáhlý výklad! Snad nebude k užitku jenom mně! :-) Hezký den! J.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod LUPER » 24 črc 2012 08:30

Josef vzdialenost mam nastavenu na 2m alebo aj kusok za,tak pri clone 8 zacina hlbka ostrosti na 1,5m a konci cca 4m. (n) (n) (n)
Ja sa teraz realizujem na iPade do ktoreho natiahnem DNG priamo z fotaku alebo SDHC a robim si s fotografiou co chcem vratane prevodu do JPG a odoslania kam potrebujem. Stacilo si len stiahnut dva skvele programy Snapseed a PhotoRaw, dohromady za cca. 11€ a je vymalovano. Snapseed je v podstate Efex Pro pre iPad a PhotoRaw je na upravu fotiek v DNG a prevod do JPG. Vyhodov je ze programy pre iPad v kvalite pre PC su cenovo niekde uplne inde ale kvalitou sa im vyrovnaju, no povedz, kde by si kupil za 7€ Efex Pro alebo za 4€ program na upravu DNG a to konkretne medzi inymi aj pre Leicu. A tu pridam jednu ukazku spracovanu v iPade.
MirekE,
ano mam viac fotografii z Pariza, tu je link.: https://plus.google.com/u/0/photos/1044 ... 6235632353
Kluci prajem vám dobre svetlo a este krajsi den. :D
L.
P.S.: Bohuzial digineff je este trochu pozadu, nedaju sa sem pridavat fotografie z ipadu alebo som este neprisiel ako na to. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
LUPER
 
Příspěvky: 520
Registrován: 22 pro 2011 11:41

Re: Leica M9

Příspěvekod Avionik » 24 črc 2012 09:03

To " LUPER" díky za link (n) (n) (n) , penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 26 črc 2012 17:31

Už se tady, nebo na jiném vláknu ( nevím přesně ) přetřásala otázka, jak fotografie zmenšovat. Jestli postupně a po každém zmenšení nepatrně doostřit, nebo zmenšit rovnou na požadovanou velikost. Myslím, že se tenkrát nedospělo k žádnému výsledku. Žádný z obou postupů nebyl prokazatelně leší. Jaký na toto máš názor ty? Nebo co tomu říkají chytré knížky? Díky za odpověď! j.


Chytre knizky, aspon co ja vim, se o postupnem doostrovani moc nezminuji. Byla o tom ale pred casem diskuse na fredmiranda.com vcetne nejakych postupu, ktere ale pro me nefungovaly moc dobre. Pokud se podivas do fora Alternative Gear and Lenses a najdes si fotky od autora Denoir, ktery dooostruje postupne v nekolika krocich, uvidis, ze na tom neco je. Az budu mit vic casu, zkusim najit nejaky konkretni link.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 27 črc 2012 08:46

Děkuji za reakci na mou otázku!
Asi nejlepší bude, tento postup si prakticky vyzkoušet. Já osobně jsem ale z mých pokusů moc nepoznal. Spíše poznal to, že zvolený postup na kvalitu zaostření vliv nemá! Ahoj. J. :-)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 27 črc 2012 16:56

Taky jsem si to myslel, ale tady jsou nejake ukazky od Denoira jak jsem psal vys:
http://peltarion.eu/img/m9/cron28.html
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 27 črc 2012 17:10

Mirku za ukázky děkuji. Přelétl jsem je v rychlosti, ale ještě si je vychutnám jednou při kávičce. Při nejmenším jsou silně motivující!!! (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod Avionik » 27 črc 2012 20:00

Mirku, dík za odkazovku , nádherné snímky , prostě špičková a brilantní optika LEICA dělá divy (n) ,ono je to taky hlavně o postprocesu a jeho bezchybném zvládnutí. Hlavně se to musí umět a já to moc neumím ;) penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 27 črc 2012 20:10

Avionik píše:Mirku, dík za odkazovku , nádherné snímky , prostě špičková a brilantní optika LEICA dělá divy (n) ,ono je to taky hlavně o postprocesu a jeho bezchybném zvládnutí. Hlavně se to musí umět a já to moc neumím ;) penzista

Neboj, nejseš sám! :-)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 27 črc 2012 21:29

Avionik píše:Mirku, dík za odkazovku , nádherné snímky , prostě špičková a brilantní optika LEICA dělá divy (n) ,ono je to taky hlavně o postprocesu a jeho bezchybném zvládnutí. Hlavně se to musí umět a já to moc neumím ;) penzista


Jedna vec je mit kvalitni optiku a druha nezprznit to zmensenim. Se spatnou technikou zmensovani se nektere nuance objektivu vytraci a naopak sebelepsi technika zmensovani ci doostrovani nevytahne, co tam neni. Me se nejake specialni patlani v Photoshopu v posledni dobe prici, ale myslim, ze z tech Denoirovych ukazek je videt, ze kdyz uz clovek za ty objektivy zaplati tak nehorazne penize, tak je skoda neukazat, co umi a stalo by za to naucit se to delat opravdu poradne.

Nemyslim ale, ze by jen Leica delala divy. U Zeissu je ten efekt jeste patrnejsi. Na druhe strane u vselijakych Canikonu moc velky rozdil videt neni, co jsem si tak vsiml. Mozna prave proto se tim Lightroom a jine programy moc nezalamuji; pro vetsinu uzivatelu to nic neprinasi.
Naposledy upravil MirekE dne 27 črc 2012 21:34, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 27 črc 2012 21:34

josef38 píše:Mirku za ukázky děkuji. Přelétl jsem je v rychlosti, ale ještě si je vychutnám jednou při kávičce. Při nejmenším jsou silně motivující!!! (n)


V tom pripade zkus po prohlednuti zamenit v tom odkazu cron28 za lux35, lux50, zm25, cron90aa, zm50... Ma tam tech ukazek vic.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 28 črc 2012 09:50

Mirku děkuji, je to paráda!!! (n)

http://www.ulozisko.sk/obrazky/536755/Ludmila_BW.jpg

Onehdá jsem zkoušel HELIAR 15 mm na M9. Záměrně jsem u snímku nesrovnával linie, je to jen zkouška kresby. Obrázek je pochopitelně ve 100 % velikosti a v monochromu.

Ahoj, J.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 28 črc 2012 17:47

Tak to neni spatne :) Prvni, co me napadlo bylo, jestli bych pred lety, ve filmovych dobach, dostal takovou kvalitu z 6x6. Myslim, ze ne.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 28 črc 2012 18:28

Mirku, já jsem také odchovanej na filmu a ještě si někdy vytáhnu filmovou komoru ( FM 2, nebo M6 ) a vychutnám si celý proces, až po snímek pod MAGNIFAXEM. Ale skutečně už jenom z nostalgie!! Někdy provětrám i 6 x 9 cm, ale opravdu už jen zřídka.
Dlouho jsem vzdoroval a tvrdil, že digitál na film nemá, ale doba se mění a čas pracuje pochopitelně pro digitál!! Neboli i já jsem své názory na film, vzhledem k digitálu přehodnotil! U filmu ten vývoj kvalitnějších filmů trvá trochu déle a na lázních skoro už nejde co vylepšovat! Teď když někdo tvrdí, že film je stále kvalitnější, tak ať ještě řekne v čem?? Dynamika?? To už také ne!
Navíc, kdo obhajuje film a prezentuje snímek na webu, tak to už je podle mého názoru úplně zcestný postup! Vždyť on dělá v podstatě také digitální snímek, jen s tím rozdílem, že do celého procesu vkládá ještě další medium a to je film. A to kvalitě snímku nemůže nic lepšího, než je realita dát! :-) Potom film vyvolá a skenuje, neboli dogitalizuje. Čili "mrší" ten svůj kvalitní snímek z filmu tou špatnou digitalizací, kterou tak pohrdá. Takže pokud mně tento propagátor filmu neukáže snímek z filmu na papíru alespoň 50 x 60 cm, nebo 30 x 40 cm a vyvolaný klasicky mokrou cestou, tak na jeho argumenty už ani nereaguju!
Ale abych se přiznal, trochu mě to všechno mrzí, protože s filmem jsem pracoval rád! Barvu jsem dělal také, ale k té bych se už nevrátil ani náhodou. Jednak kvůli pracnosti a potom, vím co dělá první lázeň s pokožkou a navíc její ohřev na 38 st. C už ve výparech a ploše mísy nic dobrého pro dýchání neudělá!
Tak jsem se tu vyznal z mých pocitů a vím, že asi každého touto řečí nepotěším. Ale je to můj názor a já ho nikomu nenutím, pouze ho veřejně hájím! :-)

A ten HELIAR 15 mm, od Voigtländeru mohu každému jen doporučit!! A kupodivu kreslí nejlépe při minimálním zacloněním. Difrakce paprsku už holt na tomto pidiobjektivu a tím pádem i pididirce při zaclonění udělá také svoje. Ahoj, Josef.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 28 črc 2012 19:35

Ještě dodatek k tomu HELIARU.
V předchozím příspěvku jsem popisoval jeho výkon pochopitelně na Leice M9. Na M8 je také výbornej, ale krop 1,3 už z něj dělá zhruba 21 mm.
Ale pozor!! Na GF1 mě zcela zklamal. V krají je snímek takový "rozmatlaný" a mnohem horší, než na M9, i když zde je krop 2.
Prostě čip GF1 není pro tyto objektivy uzpůsoben. M8 a M9 má údajně před jednotlivými pixely čipu mikročočky, které jsou v krajích vychýlené, takže lépe vyhodnotí šikmo dopadající paprsky. To ale GF 1 neumí. Bohužel!
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 28 črc 2012 22:13

Tak jsem se tu vyznal z mých pocitů a vím, že asi každého touto řečí nepotěším. Ale je to můj názor a já ho nikomu nenutím, pouze ho veřejně hájím!


Moje cesta z temne komory byla ponekud klikata, od pomerne intenzivni prace s cb i barvou vseho druhu, vyvoje domaciho "michaneho" procesu pro Cibu a jinych kravin pres obdobi, kdy jsem si nechal vsechno volat v labu a pres dalsi, kdy jsem fotil na diaky a skenoval. Kdyz jsem zacal delat uplne digitalne, tak jsem si uvedomoval, ze vsechny ty nezanedbatelne zkusenosti odchazeji navzdy do kytek a mrzelo me to. Rozhodl jsem se ale udelat tlustou caru, k filmu nevracet a zatim se toho drzim. Obcas me nostalgie svadi vytahnout stary fotak a koupit film, dokud to jeste jde, ale zatim se tomu vzdycky nejak ubranim. Je zajimave, ze pres to, ze jsem zadny barevny film uz patnact let nevyvolaval, porad jsou diskuse na forech vicemene stejne a vsechno se dela v podstate stejne. Jen je ted vsechno (jeste porad) vic dostupne nez bylo pred rokem 89 a nikdo nema potrebu michat si E-6 sam doma :)

Pred chvili jsem si cetl neco na jakemsi foru vytvarniku, kde kdosi zminoval, ze ma rad "tu nepredvidatelnost tahu stetcem na hrubem papire" nebo neco v tom smyslu. Uvedomil jsem si tu souvislost s fotografii - cim vic nepredvidatelna, tim zajimavejsi a lakavejsi. Digital ma vsechno, co jsme si kdy prali - zadne zrno, zpracovanim se nic nezkazi, da se vratit k originalu, kazde policko (kterych mam na karte stovky a ne 12 nebo 36) muze byt exponovane na jinou citlivost a vyvolano jakoby jinou vyvojkou, zadny prach na negativech a zadne retusovani ( a kdyz ano, tak luxusni), moznost lokalnich uprav, zmena kontrastu i u barvy, ve srovnani s barevnou hlavou fantasticke moznosti upravy barev, tisk na metr krat metr je stejne jednoduchy jako 18x24 a mame doostrovani(!). Ale uz tam neni ten moment prekvapeni, ta nepredvidatelnost, ocekavani a pravdepodobne chybi jakesi dozravani v hlave, krere probihalo mezi nafocenim a vyvolanim. Nevim, jestli sledujes porad Retro. Jeden dil byl o tuzkach a mluvil tam nejakej kreslir. Rikal, ze kdyz prisly krajony, tak ze se od nich stejne vratil o obycejnym tuzkam, ze mu to orezavani davalo cas a moznost pristoupit k tomu kresleni s rozmyslem, pomalu. Mozna je to u foceni podobne. Asi je cas pustit si film Chaplin v moderni dobe.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 28 črc 2012 22:27

josef38 píše:Ještě dodatek k tomu HELIARU.
V předchozím příspěvku jsem popisoval jeho výkon pochopitelně na Leice M9. Na M8 je také výbornej, ale krop 1,3 už z něj dělá zhruba 21 mm.
Ale pozor!! Na GF1 mě zcela zklamal. V krají je snímek takový "rozmatlaný" a mnohem horší, než na M9, i když zde je krop 2.
Prostě čip GF1 není pro tyto objektivy uzpůsoben. M8 a M9 má údajně před jednotlivými pixely čipu mikročočky, které jsou v krajích vychýlené, takže lépe vyhodnotí šikmo dopadající paprsky. To ale GF 1 neumí. Bohužel!


Casto ctu, ze nektere objektivy urcene na FF a film davaji nekdy na mensich formatech nudne vysledky. Ne kvuli te neostrosti, o ktere pises (a ktera je podstatnejsim problemem), ale proto, ze u mensich formatu se s vyssim rozlisenim vyuzije mensi cast objektivu, ktera se potom vic zvetsi. Jenze objektivy maji ruzny prubeh MTF a soucasti jejich charakteru nebo rukopisu je zrejme i to, ze na urcite velikosti detailu davaji urcity mikrokontrast. Pri pouziti na cropu se tyhle pomery meni a obrazky maji potomtrochu jiny charakter. Proto me ty tela s cropem moc nelakaji, spis se tesim az, nebo jestli se objevi vic malych FF fotaku. Zajimave je, ze ted je jakysi novy Canon, ale jeho bajonet je udelany tak, ze opisuje kruznici presne okolo policka APS a tak asi zadny FF od Canonu neuvidime.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod josef38 » 29 črc 2012 03:37

A co třeba Sony NEX-F3 ??
Má formát čipu APS-C ( 23,4 x 15,6 )
Tuto velikost čipu ( crop 1,5 ) má i mnoho zrcadlovek. Ostatně, Leica M8 měla krop 1,3!! To už se moc neliší.

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p401318 ... -+-1855-mm

Určitě bych si kněmu ale dokoupil výklopný elektronický hledáček!!!
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 29 črc 2012 04:16

Kdyz to bude FF a bude to dobre fungovat s objektivy, ktere jdou blizko senzoru, tak snad...
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

PředchozíDalší

Zpět na Leicou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků