Leica M9

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 19 lis 2013 16:15

Ondra píše:Když už je diskuse mimo Leicu a na téma tramvaje, tak ještě posílám pár svých obrazů :))


Maji hezkou atmosferu.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod Ondra » 20 lis 2013 15:57

MirekE píše:
Ondra píše:Když už je diskuse mimo Leicu a na téma tramvaje, tak ještě posílám pár svých obrazů :))


Maji hezkou atmosferu.


Děkuji. Účelově se snažím dosáhnout určité prázdnoty a melancholické atmosféry :)
Ondra
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2013 17:03

Re: Leica M9

Příspěvekod Ondra » 20 lis 2013 16:08

OVal píše:Jmenovče, pěkné, velmi. (n) Na tu techniku jsem se tě chtěl právě zeptat. Kdysi jsem taky maloval, ale zůstal jsem u jednoduchých technik, většinou olej nebo pastel. Po akvarelu a podobných technikách jsem pokukoval, ale moc mi to nešlo. Chce to velké zkušenosti. Tam když se něco zmrší, tak nadobro...
Ta stará šalina ještě před pár lety jezdila v Brně pravidelně od nádraží na Stránskou Skálu po lince 10. Za běžné jízdné. Ale teď už jsem ji dlouho neviděl. Ale pravda je, že v Brně zase tak často nebývám....


Děkuji Ondro :) Mně připadá, že i olej a pastel jsou těžké techniky. Olej mi přijde jako alchymie - tam když se něco špatně smíchá, tak to taky může být malér (změní se odstín barev, začne to praskat apod.). Je ale pravda, že se dá olej přemalovávat. Pastel je taky těžký. Ještě zkouším čínskou tušovou malbu a tam je to teda vše naostro a jakákoli chyba či zaváhání v tahu je hned vidět. V tomhle mi připadá jako nejvíc "user friendly" akryl, který taky používám. Ještě kvaš je bezva. No, každá technika má své něco.

Díval jsem se jště do historie diskuse a musím říct, že tvoje krajinky jsou fakt nádherné. Tvoje fotky by si zasloužily publikaci.
Ondra
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2013 17:03

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 20 lis 2013 16:27

Ondra píše:
OVal píše:Jmenovče, pěkné, velmi. (n) Na tu techniku jsem se tě chtěl právě zeptat. Kdysi jsem taky maloval, ale zůstal jsem u jednoduchých technik, většinou olej nebo pastel. Po akvarelu a podobných technikách jsem pokukoval, ale moc mi to nešlo. Chce to velké zkušenosti. Tam když se něco zmrší, tak nadobro...
Ta stará šalina ještě před pár lety jezdila v Brně pravidelně od nádraží na Stránskou Skálu po lince 10. Za běžné jízdné. Ale teď už jsem ji dlouho neviděl. Ale pravda je, že v Brně zase tak často nebývám....


Děkuji Ondro :) Mně připadá, že i olej a pastel jsou těžké techniky. Olej mi přijde jako alchymie - tam když se něco špatně smíchá, tak to taky může být malér (změní se odstín barev, začne to praskat apod.). Je ale pravda, že se dá olej přemalovávat. Pastel je taky těžký. Ještě zkouším čínskou tušovou malbu a tam je to teda vše naostro a jakákoli chyba či zaváhání v tahu je hned vidět. V tomhle mi připadá jako nejvíc "user friendly" akryl, který taky používám. Ještě kvaš je bezva. No, každá technika má své něco.

Díval jsem se jště do historie diskuse a musím říct, že tvoje krajinky jsou fakt nádherné. Tvoje fotky by si zasloužily publikaci.


Vzpominam si, jak jsme na ZDS delali linoryt. Tehdy nebylo jine lino nez to tvrde, hladke PVC na podlahy a my jsme do toho ryli temi radoby ostrymi skolnimi nozi. Casto to po povrchu zklouzlo a nuz zajel jinam, nez zrovna do PVC. Do te doby jsem vubec netusil, ze se linoryt tiskne vlastni krvi. Od te doby vim, ze je tohle jedna z nejtezsich technik :)
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 20 lis 2013 16:31

Ondra píše:
MirekE píše:
Ondra píše:Když už je diskuse mimo Leicu a na téma tramvaje, tak ještě posílám pár svých obrazů :))


Maji hezkou atmosferu.


Děkuji. Účelově se snažím dosáhnout určité prázdnoty a melancholické atmosféry :)


Funguje to vyborne. Dam ti proto tezkou otazku. Kdyz tohle delas jako malir, tak vis, jak to delas. Uvedomujes si zrejme, co tuhle atmosferu dela a pak ji tam vedome namalujes. Jak se ti tohle prenasi do fotek?
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 20 lis 2013 19:08

Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod Ondra » 20 lis 2013 21:40

MirekE píše:
Ondra píše:
OVal píše:Jmenovče, pěkné, velmi. (n) Na tu techniku jsem se tě chtěl právě zeptat. Kdysi jsem taky maloval, ale zůstal jsem u jednoduchých technik, většinou olej nebo pastel. Po akvarelu a podobných technikách jsem pokukoval, ale moc mi to nešlo. Chce to velké zkušenosti. Tam když se něco zmrší, tak nadobro...
Ta stará šalina ještě před pár lety jezdila v Brně pravidelně od nádraží na Stránskou Skálu po lince 10. Za běžné jízdné. Ale teď už jsem ji dlouho neviděl. Ale pravda je, že v Brně zase tak často nebývám....


Děkuji Ondro :) Mně připadá, že i olej a pastel jsou těžké techniky. Olej mi přijde jako alchymie - tam když se něco špatně smíchá, tak to taky může být malér (změní se odstín barev, začne to praskat apod.). Je ale pravda, že se dá olej přemalovávat. Pastel je taky těžký. Ještě zkouším čínskou tušovou malbu a tam je to teda vše naostro a jakákoli chyba či zaváhání v tahu je hned vidět. V tomhle mi připadá jako nejvíc "user friendly" akryl, který taky používám. Ještě kvaš je bezva. No, každá technika má své něco.

Díval jsem se jště do historie diskuse a musím říct, že tvoje krajinky jsou fakt nádherné. Tvoje fotky by si zasloužily publikaci.


Vzpominam si, jak jsme na ZDS delali linoryt. Tehdy nebylo jine lino nez to tvrde, hladke PVC na podlahy a my jsme do toho ryli temi radoby ostrymi skolnimi nozi. Casto to po povrchu zklouzlo a nuz zajel jinam, nez zrovna do PVC. Do te doby jsem vubec netusil, ze se linoryt tiskne vlastni krvi. Od te doby vim, ze je tohle jedna z nejtezsich technik :)


Hehe :) Nekdy to pekne boli. Proto ja radsi v grafice delam lept. Tam tu drinu za me udela kyselina. I kdyz zase tady je treba davat bacha na oci.

Tady ale davam jednu svoji suchou jehlu (jednu z mala). Deska byla plastova - bezva na ryti, ale zase nevydrzi moc tisku, rychle odchazi. Proste kov je kov.
Přílohy
Caska---tocna-(grafika)-(LQ.jpg
Caska---tocna-(grafika)-(LQ.jpg (237.36 KiB) Zobrazeno 9787 krát
Ondra
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2013 17:03

Re: Leica M9

Příspěvekod Ondra » 20 lis 2013 21:50

MirekE píše: Funguje to vyborne. Dam ti proto tezkou otazku. Kdyz tohle delas jako malir, tak vis, jak to delas. Uvedomujes si zrejme, co tuhle atmosferu dela a pak ji tam vedome namalujes. Jak se ti tohle prenasi do fotek?


Hmm... tak to je vážně těžká otázka. Nevím, jestli se mi to vlastně daří do fotek přenášet. Protože mi to moc nejde, tak pak přejdu k malbě, abych toho docílil. Navíc foťák dost často pro mě funguje jako takový malý skicák, ze kterého vycházím při svém malování.

Možná nejprve důležité je téma, resp. místo, kde není moc lidí - nějaké periférie, industriální zóny, málo frekventované nádraží (např. Bubny v Praze). A pak je důležité světlo, obloha, mraky a tak. Obzvlášť mám rád dramatické mraky, nebo nějaké specifické světlo.

Tady je jedna má oblíbená pražská periferie - torzo Rustonky, staré výtopny u hotelu Olympic.
Přílohy
Caska---Rustonka-(LQ).jpg
Caska---Rustonka-(LQ).jpg (91.99 KiB) Zobrazeno 9785 krát
Ondra
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2013 17:03

Re: Leica M9

Příspěvekod OVal » 21 lis 2013 09:26

Rustonka parádní. (n) Připomíná mi to Sudkova toulání s deskáčem po Pražské periferii, nebo po Severních Čechách... Tyto jeho fotky mám asi nejraději....s takovými tématy úplně souzním...
Venku není na co cvaknout, žádné zajímavé světlo...., už mám absťák..
Tak alespoň jednu ze včerejšího koncertu Evy Henychové v Brně, kam jsme večer vzali i kluky. Přišli jsme pozdě, způsobili značný rozruch a zase brzo odešli... :oops:
Přílohy
OVal - (2).jpg
OVal - (2).jpg (262.65 KiB) Zobrazeno 9765 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/750 sec.
ISO: 1600
Použití blesku: Ne
Model: M Monochrom
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
Uživatelský avatar
OVal
 
Příspěvky: 2508
Registrován: 06 pro 2011 13:57

Re: Leica M9

Příspěvekod OVal » 21 lis 2013 11:48

Ondra píše:... Mně připadá, že i olej a pastel jsou těžké techniky. Olej mi přijde jako alchymie - tam když se něco špatně smíchá, tak to taky může být malér (změní se odstín barev, začne to praskat apod.). Je ale pravda, že se dá olej přemalovávat. ..


Tehdy to tak složité nebylo. Barvy byly jen jedny, ředil jsem je obyčejným terpentýnem, celkově to potom sjednotil rozpuštěným včelím voskem a podle míry naředění odhadoval lesk.. Dnes je to opravdu úplná alchymie a navíc na větší obraz aby si člověk bral hypotéku.... Tak jsem skončil u "levné" fotografie.... :D
Uživatelský avatar
OVal
 
Příspěvky: 2508
Registrován: 06 pro 2011 13:57

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 21 lis 2013 16:10

OVal píše: Tak jsem skončil u "levné" fotografie.... :D


Tobe se to mluvi, kdyz sis koupil levny, cernobily fotak, ktery nema automaticke ostreni ani zabudovany blesk.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod OVal » 21 lis 2013 16:13

MirekE píše:Tobe se to mluvi, kdyz sis koupil levny, cernobily fotak, ktery nema automaticke ostreni ani zabudovany blesk.

:D
Uživatelský avatar
OVal
 
Příspěvky: 2508
Registrován: 06 pro 2011 13:57

Re: Leica M9

Příspěvekod Ondra » 23 lis 2013 18:33

MirekE píše:Pro milovniky tramvaji a prazaky: http://www.metro.cz/prazska-hromadna-do ... -extra_row


Mirku, děkuji za odkaz. Dnes jsem na této akci nemohl chybět, a tak posílám pár fotek. Nejsou teda foceny Leicou (mám jenom filmovou M6, která se teď opravuje), ale mým digitálem OM-D. Doufám, že se nebudete zlobit, že to sem cpu. Pro mě je to bezva materiál na moje malůvky :)
Přílohy
Tatra-T3-5-na-net.jpg
Tatra-T3-5-na-net.jpg (196.18 KiB) Zobrazeno 9700 krát
Tatra-T1-10-na-net.jpg
Tatra-T1-10-na-net.jpg (148 KiB) Zobrazeno 9700 krát
Tatra-T1-2-na-net.jpg
Tatra-T1-2-na-net.jpg (159 KiB) Zobrazeno 9700 krát
Ondra
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2013 17:03

Re: Leica M9

Příspěvekod OVal » 25 lis 2013 10:00

Dlouho jsem nic necvaknul... V sobotu mi to nedalo, i když nebylo světlo..
Jedna nostalgická železniční. Takových závor už je málo ...
Přílohy
OVal --3.jpg
OVal --3.jpg (458.61 KiB) Zobrazeno 9662 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/500 sec.
ISO: 800
Použití blesku: Ne
Model: M Monochrom
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
Uživatelský avatar
OVal
 
Příspěvky: 2508
Registrován: 06 pro 2011 13:57

Re: Leica M9

Příspěvekod Ondra » 25 lis 2013 15:57

OVal píše:Dlouho jsem nic necvaknul... V sobotu mi to nedalo, i když nebylo světlo..
Jedna nostalgická železniční. Takových závor už je málo ...


Moc pěkný... Jakým objektivem je to focený?
Ondra
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2013 17:03

Re: Leica M9

Příspěvekod OVal » 25 lis 2013 16:07

Díky. Je to Noktonem 35/1,4 na plnou díru.
U těchto pak už bylo víc cloněno. Ale bez světla je to taková nouzovka, na zahnání absťáku. ;)
Přílohy
OVal --15.jpg
OVal --15.jpg (627.9 KiB) Zobrazeno 9649 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/45 sec.
ISO: 800
Použití blesku: Ne
Model: M Monochrom
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
OVal --16.jpg
OVal --16.jpg (509.45 KiB) Zobrazeno 9649 krát
EXIF-Data
Čas expozice: 1/60 sec.
ISO: 800
Použití blesku: Ne
Model: M Monochrom
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
Uživatelský avatar
OVal
 
Příspěvky: 2508
Registrován: 06 pro 2011 13:57

Re: Leica M9

Příspěvekod Ondra » 25 lis 2013 17:46

OVal píše:Díky. Je to Noktonem 35/1,4 na plnou díru.
U těchto pak už bylo víc cloněno. Ale bez světla je to taková nouzovka, na zahnání absťáku. ;)


Objektiv má takovej "vintage" bokeh. To je verze multi-coated nebo single-coated? Já jsem si nakonec pořídil Noktona 35/1,2, je ale docela velký.

Jinak světlo je pro mě ok. I ty poslední fotky jsou bezva - mé oblíbené industriální téma :)
Ondra
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2013 17:03

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 25 lis 2013 20:48

Svetlo se mi libi. Hodi se k tomu.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Leica M9

Příspěvekod OVal » 25 lis 2013 21:15

Ondra píše:Objektiv má takovej "vintage" bokeh. To je verze multi-coated nebo single-coated? Já jsem si nakonec pořídil Noktona 35/1,2, je ale docela velký.


Je to MC verze. Taky jsem pokukoval po 35/1,2, ale právě ta velikost byl jeden z rozhodujících argumentů proti.. A druhý, co si budeme namlouvat, byly finance...
Uživatelský avatar
OVal
 
Příspěvky: 2508
Registrován: 06 pro 2011 13:57

Re: Leica M9

Příspěvekod MirekE » 26 lis 2013 05:36

Porad se vracim k tomu nadrazicku s vyhybkou. Moc pekna tonalita. Je to nejaka konkretni stanice?

Pokud se tyce tech petatricitek, tak jsem nekolikrat slysel, ze rozdil mezi MC a SC je temer neznatelny. Zadna porovnani jsem ale nenasel. Chvili jsem o ni premyslel taky a zrejme bych vzal tez tu MC - nikde neni zaruka, ze reflexy budou s lesklym senzorem vypadat stejne jako s matnym filmem a mohlo by to byt zklamani. Taky asi ta SC verze nebude nejlip prodejna, kdyby chtel clovek upgradovat. Ted to ale neni na poradu dne...
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

PředchozíDalší

Zpět na Leicou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron