Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 21 úno 2018 10:32

Lepsi je, dle me, otevrit si obrazky pres prave tl. mysi kazdy v samostatne zalozce a pak mezi zalozkama v libovolnem poradi preklikavat a tak porovnavat kterykoliv po kteremkoliv obrazku a tato skokova znena mezi , navic vetsimi, obrazky je lepe videt. Podobne jako kdyz je nejpreve stahnu a az pak prohlizim ve fotoproblizeci, kde skokova zmena mezi obrazky predchozim a nasledujicim je vyrazneji postrehnutelna nez pod sebou takto.
Ale proti gustu....... 8-)

Podobne se, taky subjektivne pro zmenu poslechem, porovnava zvuk aparatur, reprobeden kdy se naprosto stejny signal prepina skokove mezi dvema zarizenimi. Dobri zukaři si casto delali takovyto mechanicky prepinac-smerovac a srovnavali zvuky a citlivost i sgejnych (paru) reprobeden a celych PA systemu ;)

Vzdy se tak objevila nejaka docela casta chyba zejmena u neustale stehovaneho PA, kdy druha strana hrala oproti prvni jinak (urovni nebo frekvencne). :-(
Naposledy upravil ODSakEda dne 21 úno 2018 10:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 21 úno 2018 10:32

Duplikat...
Naposledy upravil ODSakEda dne 21 úno 2018 10:54, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 21 úno 2018 10:42

josef38: Je vidět, že obrázek stačí trochu poladit a je to jinak. Taky lze vyzkoušet různé RAW konvertory. Například u Fujifilm X-Pro1 jsem měl v Lightroom docela mizerné výsledky oproti snímkům z Canonu 5D. Následně jsem použil Photo Ninja a výsledek byl o 100% lepší, jak ostrost, tak barevná tonalita. Najednou byly snímky z Fujifilmu plně srovnatelné s Canonem.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 21 úno 2018 12:40

ODSakEda píše:Lepsi je, dle me, otevrit si obrazky pres prave tl. mysi kazdy v samostatne zalozce a pak mezi zalozkama v libovolnem poradi preklikavat a tak porovnavat kterykoliv......

Věc názoru, mě to více vyhovuje takto.

ODSakEda píše:Podobne se, taky subjektivne pro zmenu poslechem, porovnava zvuk aparatur, reprobeden kdy se naprosto stejny signal prepina skokove mezi dvema zarizenimi. Dobri zukaři si casto delali takovyto mechanicky prepinac-smerovac a srovnavali zvuky a citlivost i sgejnych (paru) reprobeden a celych PA systemu ;)

Toto srovnání s fotkama moc nesedí. Už jenom proto, že dva hudební snímky do jednoho souboru, jako fotky, nedáš! Tady jiná možnost není! :lol:
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 21 úno 2018 12:42

Josef01 píše:josef38: Je vidět, že obrázek stačí trochu poladit a je to jinak. Taky lze vyzkoušet různé RAW konvertory. Například u Fujifilm X-Pro1 jsem měl v Lightroom docela mizerné výsledky oproti snímkům z Canonu 5D. Následně jsem použil Photo Ninja a výsledek byl o 100% lepší, jak ostrost, tak barevná tonalita. Najednou byly snímky z Fujifilmu plně srovnatelné s Canonem.

Josefe, třívrstvý čipy mně stále zůstaly pod kůži. ( Sigma SD 10 ). Kupovat už nic nebudu, ale zajímá mě tento systém stále.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 21 úno 2018 12:59

Neporovnavam pisnicky ale reprobedny!
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 21 úno 2018 13:05

ODSakEda píše:Neporovnavam pisnicky ale reprobedny!

V pořádku, tady to ale také jinak nejde.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 21 úno 2018 13:20

josef38 píše:Josefe, třívrstvý čipy mně stále zůstaly pod kůži. ( Sigma SD 10 ). Kupovat už nic nebudu, ale zajímá mě tento systém stále.


Taky mám rád ten Foveon. Kdysi jsem dělal porovnání 4 Mpix DP1 a dosahoval cca stejného rozlišení jako 10 Mpix APS-C Nikon.

Je řada porovnání, kde mi vychází rovněž Merrill lépe než Quattro, tak asi něco na tom bude :)

https://theoldschoolmuker.co.uk/2014/12 ... onclusion/
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 21 úno 2018 19:25

Josef to dal hezky pod sebe, Quattro zmenšil, čímž mu ostrosti spíš přidal, než naopak. Přesto stále prohrává nejen fasáda, ale taky třeba žaluzie v oknech... V příkladech by se dalo pokračovat, třebaže tato fotka díky světlu není na to nejvhodnější. Ale s tou lépe vykreslenou oblohou (obecně) u Merrillu by tady mohlo souviset (ne)zobrazení kouře z komína za budovou, což je u Merrillu proti světlé obloze stále viditelné a mnohem viditelnější pára z chladící věže (úplně vpravo) u Merrillu, než u Quattra. Ale to připomínám jenom okrajově, páč někdo může namítnout, že u fotky z Quattra mohl zrovna jinak foukat vítr a ten kouř z komína zrovna nad budovou nemohl být vidět, což nelze vyloučit. Ale argument, že fotky z Quattra prostě potřebují jiné zacházení v SPP při vyvolávání tady neobstojí, protože to, co pomůže k zesílení nebo zviditelnění u Quattra pomůže k témuž i u Merrillu, kterému ale nemusíme přidávat tolik, nebo třeba v případě Luminance vůbec.
Co se týče použití jiného RAW konvertoru pro X3F soubory, nemám zkušenost s žádnou alternativou a protože diskuze ohledně nějakého jiného programu celkem rychle utichly, dá se věřit tomu, že stále tady vedle SPP nic lépe použitelného není. Jestli je to jinak, rád se něco dozvím, ale tady nikdo o ničem lepším nepíše.
Souhlasím s Petrem Mahlerem v jedné věci. Sigma určitě nemá žádný zájem Quattru v očích fotografické veřejnosti jakkoliv škodit. A právě proto vyladila výstupy z Quattra a základní nastavení SPP nejlépe, jak to jenom šlo v poměru prvotní ostrost vs. obrazový šum. Nějaké složité dolaďování a zdlouhavé hledání optimálních parametrů pro konkurenceschopný výsledek na oblibě mezi fotografy rozhodně nepřidá. Zvlášť když se od pravěku o Foveonu vždycky říkalo, že dobré fotky z něj dají ve srovnání s Bayerem mnohem víc práce. U Merrillu jsem nikdy takový pocit neměl, naopak kamarád Nikonista mi vždycky záviděl jednoduchost a výsledek při práci s oblohou a stíny. U Quattra už si takovou jednoduchostí jistý nejsem a určitě to není dobře.
Moje závěry jsou bez diskuze velmi amatérské. Jenom bych chtěl připomenout, že zatím se tu nenašel nikdo, kdo by na konkrétních ukázkách dokázal, že je to všechno jinak a že Quattro to všechno dříve kritizované umí dělat líp, než Merrill. Jestli Sigma nechystá něco nového na architektuře původního Foveonu (1:1:1), budu moc rád, pokud mě někdo naučí dělat z Quattra fotky na takové úrovni detailů a škály barev, na jaké jsem z Merrillu zvyklý.
Tento obrázek je, možná, všem dobře známý a velmi dobře ilustruje to, čemu jsem soukromě začal říkat "univerzálně modré lesy z Quattra". Taky ta paleta odstínů v mracích je tady viditelně (charakteristicky) slabší. https://richardjwallsblog.files.wordpre ... tail-1.jpg
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Martynko » 22 úno 2018 04:45

jeden by řekl "kašli na kvatro..." :lol:
Přílohy
SDIM1339.jpg
SDIM1339.jpg (179.7 KiB) Zobrazeno 5192 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 16.6 mm
Čas expozice: 1/60 sec.
Clona: F/5.6
ISO: 50
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP1S
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Spot
Martynko
 
Příspěvky: 428
Registrován: 11 dub 2014 15:02

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 22 úno 2018 06:00

Jarouš píše:Josef to dal hezky pod sebe, Quattro zmenšil, čímž mu ostrosti spíš přidal, než naopak. Přesto stále prohrává nejen fasáda, ale taky třeba žaluzie v oknech...

Pánové, můj zájem není jakémukoliv typu fotoaparátu nadržovat, nebo naopak. Chtěl jsem jen, aby se mi obrázky vešly nad sebe ve stejné velikosti. Ta nestejná velikost obrázků zřejmě pramenila z nestejné velikosti čipu, jestli se nemýlím, z mé strany to ale bylo zmenšení zanedbatelné. Myslím ale, že hlavně jde o to, v jaké kvalitě by se vytiskl třeba formát 30 x 45 cm. Potom i ta velikost čipu do toho tolik nefušuje. Jde jen o skutečný výsledek.
Jinak vám přeji všem, ať jste se svou značkou spokojeni. Se zájmem si přečtu jakýkoliv příspěvek týkající se tohoto systému. (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 22 úno 2018 18:50

Josefe, to nebyla výčitka, netřeba nic vysvětlovat. Čipy jako takové jsou stejně velké, jejich pixelové rozlišení nikoliv. Quattro má na délku o 720 pixelů víc, než Merrill, proto jsou výřezy z Quattra větší. Díky tomu jsou v internetu časté polemiky, jak to nejspravedlivěji udělat, aby porovnávané objekty z obou foťáků měly na fotkách stejnou velikost, protože Quattro je tady ve zjevné výhodě. Zatím jsem zaregistroval nejčastěji, že nejspravedlivější je fotky z Merrillu přitáhnout zoom objektivem, což je metoda, kterou jsem použil nedávno při zapadajícím Slunci. Akorát jsem k tomu použil dva objektivy kvůli možnosti focení ve stejný okamžik a tedy při stejném světle. Pevný objektiv a přiblížení se s Merrillem k fotografovanému objektu už není tak vhodná metoda, protože se změní perspektiva celé fotografované scény, což Tobě určitě není třeba vysvětlovat. Taky se nesmí fotit do velké dálky, aby nevstupovaly do hry faktory vzdušné vlhkosti, smogu nebo třeba tetelení vzduchu horkem. Perfektní viditelnost bývá opravdu málokdy a nejčastěji při ní pěkně fouká...
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 22 úno 2018 19:02

To je OK. Já to nebral jako výčitku, jen jsem vysvětloval můj záměr. (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 23 úno 2018 09:09

Udělal jsem test rozlišení Sigma DP1 Foveon 4 Mpix a Nikon Coolpix A900 20 Mpix, abych porovnal kam se pohnul vývoj za těch 8 let, můžete posoudit sami. Fotografii ze Sigmy jsem lehce doostřil a uložil v dvojnásobné velikosti tedy 5280x3520 pix. Fotografii z Nikonu jsem neupravoval a uložil v nativním rozlišení 5184x3888 pix. Na výřezu vidíte porovnání jedné oblasti v rozlišení 1:1.
Přílohy
Nikon vs Sigma1.jpg
Nikon vs Sigma1.jpg (2.3 MiB) Zobrazeno 5103 krát
Nikon vs Sigma.jpg
Nikon vs Sigma.jpg (700.67 KiB) Zobrazeno 5103 krát
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 23 úno 2018 14:49

Josef01 píše:Udělal jsem test rozlišení ....... .

Udelal jsi test rozlisovaci schopnosti! Rozliseni maji dane a kazdy ruzne ;)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 23 úno 2018 18:43

Josefe, pokud nemáš jistotu, že oblast výřezů byla v rovině ideálního zaostření u obou fotek, tak se z toho moc nedovíme. Pokud jsi zaostřoval autofokusem, ta jistota je prakticky vyloučená. I malý posun v rovině zaostření tady hraje zásadní roli.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 23 úno 2018 21:34

Zkoušel jsem několik snímků, všechny odpovídaly správnému zaostření při F4 to zase tak kritické není.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 úno 2018 19:22

Pár mrazivých a větrných...
Přílohy
_SDI1986.jpg
_SDI1986.jpg (1.35 MiB) Zobrazeno 5000 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 16 mm
Čas expozice: 1/100 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI1995.jpg
_SDI1995.jpg (964.35 KiB) Zobrazeno 5000 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 17 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/11
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod japakm » 25 úno 2018 20:05

Přidám historické podzimní z návštěvy zámku Krásný Dvůr.
Připomněl mi to film "Konec starých časů" nebo "Jak básníkům chutná život".
Pavel
Přílohy
SDIM1687_s3.jpg
SDIM1687_s3.jpg (887.93 KiB) Zobrazeno 4990 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 17 mm
Čas expozice: 1/13 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM1656_s3.jpg
SDIM1656_s3.jpg (600.04 KiB) Zobrazeno 4990 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 17 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/10
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
japakm
 
Příspěvky: 98
Registrován: 10 lis 2013 20:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod axislubo » 25 úno 2018 21:26

Jarousi aj Japakm, tie prve fotky su super (n)
Přílohy
SDIM0627.jpg
SDIM0627.jpg (1.18 MiB) Zobrazeno 4974 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/100 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP2 Merrill
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
axislubo
 
Příspěvky: 736
Registrován: 28 lis 2014 10:33

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků