Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 09 led 2018 15:37

Když dojdou argumenty, nastoupí urážky. :P

PS

Proč do toho plete HDR... :roll:
Popleta.. :lol:
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 09 led 2018 19:31

Lasta, to demagog a teoretik neni zadna urazka jak se snazis situaci otocit, ale u tebe bohuzel hola skutecnost. Ze si nedas pokoj psanim takovych hovadin! Zamysli se nad sebou..... :lol:

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 14:33, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 led 2018 19:16

Sobotní pozápadofka.
Přílohy
_SDI1703.jpg
_SDI1703.jpg (1.09 MiB) Zobrazeno 3190 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/15 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 10 led 2018 21:12

pe-pa píše:....

SDIM2006. P..jpg - no, to je konečně ne-HDR, ne-přersaturovaná, ne-pohlednicová fotečka (n) Prostě realistický oraz!
(Zmršit - např. přesaturováním..., nebo brevným posunem..., se to dá vždycky :( )
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 10 led 2018 21:15

Jarouš píše:Sobotní pozápadofka.
pěkný, i když na mě až moc kontrastní. Mám raději z podvečera více ponurosti, šedivosti. Ale detaily, i přes šero a zde jen zmenšeninu, jsou parádní (n)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 10 led 2018 21:34

Jako ještě větší tmu, Edo? Nebo mizerné počasí? Mám oboje... ;)
Přílohy
_SDI1714.jpg
_SDI1714.jpg (823.92 KiB) Zobrazeno 3166 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
_SDI1721.jpg
_SDI1721.jpg (1.95 MiB) Zobrazeno 3166 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 24 mm
Čas expozice: 1/4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 10 led 2018 23:30

Jarouš píše:Jako ještě větší tmu, Edo? Nebo mizerné počasí? Mám oboje... ;)
Tato pozdnější - se světýlky se mi líbí mnohem víc! (n) I ta se sychravým počasím (n) (uschlou a proto vyblitou trávou 8-) Omalovánku... z teho uděláš vždy v editoru ;) Ale nezprznit realitu, to je , dle mě, větší kumšt! :D )
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 11 led 2018 11:16

Edo, uz zase prehanis! ...nezprznit realitu... pises uplne blbiny! Zadna realita focena digifotakem neexistuje, je to pouze nastaveni fabriky s redukovanou barevnosti, aby se to libilo i takovym slepejsum, kteri prejdou ulici i na cervenou.... Zadna fotka, ktera je tady vystavena neni v orig. nastaveni od fabriky; ani moje, jak se ti kvuli te "realite" libi a ani jinych a ani ta Jarousova nebo ty od Jarouse... Vse je vice nebo mene, i barevne, upravovane. U bayer sensoru to vypada, tedy uprava do barevnosti, zesilit barvy, daleko vic nerealne a nesrovnatelne se sigmami a foveonem! Tam tu "nerealitu" reklamuj. Ale ne u sigmy. :)

A dej s tim, tedy s tou realitou pokoj; je to uz nudne a nikoho nikam to neprivede. I ty to upravujes, je to na tech tvych fotkach videt, tak se nedelej! ;) :lol:

Vyblite, nerealne barvy nebo lepe receno barevnost, ktera je redukovana na to ca. jak se ti libi, je prakticky ani fotka barevna a ani cernobila. Ale a to je podstatne, je velice plocha a neplasticka. Teprve spravnymi barevnymi kontrasty a barvami dosahne takova fotka velke plasticnosti a hloubky. :)

__________________________________________________________________________________________

Vyrobci delaji co muzou, ale Sigmu Quattro ne a ne dohonit nebo dokonce predhonit...... ;)

https://www.dpreview.com/forums/post/60624296

....a tady se muzete docist, proc vlastne Sigma Quattro boduje a sbira body na vsech tech ukazkach a pokusech kvalitu Quattra predhonit, tedy snad bez posunu sensoru u te nove Sony, tedy na jen jedno cvaknuti fotky:

https://www.docma.info/blog/die-50-mega ... rmat-luege

a tady velice zajimave skutecnosti:

http://oldgoodlight.blogspot.de/p/foveon.html

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 14:34, celkově upraveno 4
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod MiraM » 11 led 2018 16:43

Zasáhnu do debaty o realitě. Je jasné, že nesouhlasím s Edou. Petr má pravdu. Dostal jsem od Ježíška krásnou knihu od Toma Anga :
FOTOGRAFIE - VELKÉ OBRAZOVÉ DĚJINY. A tam tu realitu prznili všichni!! :D :D
Ale je to logické : pokud by ji do fotek nedali něco svého, něco prostě s tou šedou realitou neudělali, do dějin by se nedostali.
Edo, a co ČB fotka, to není prznění reality ? M
MiraM
 
Příspěvky: 1069
Registrován: 15 říj 2012 17:38

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 11 led 2018 18:06

Klucííí, máte recht! (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 11 led 2018 18:17

Ale já nepsal nic o tom, že by tovární přednastavené profily fotily realisticky... Ani já je nepoužívám! A ač mám mnohé fotky JPEG přímo z fotoaparátu, díky pokročilému nastavení již ve fotoaparátu (A77) upravuji je spíše jen vyjímečně a spíše jen resizujji a tak proto někdy i doostřuji uměle (kvůli malému rozlišení ukázky sem na web..., nad originálem na velkém UHD monitoru by mnohý čučel na realističnost detailů (i barev)) a vyjímečněji opravuji moji chybu nepřesné expozice z terénu (často z jedoucího auta drobná nepřesnost expozice je na snadě), ale nikdy je nekonstruuji ani příliš nepřikrášluji! 8-)

A z RAW je vyvolávám pracně... jen vyjímečně ;)

Miro, ČB fotka je pro mě dnes zbytečné prznění :-( A, jak jsem psal jinde - barva nemá skoro žádnýž význam spíše jen v zimě na sněhu, kde jde spíše jen o kontrasty bílé a stínů 8-) Kdysi to byla nutnost 8-) , ale né dnes :? Alespoň pro dokument z přírody myslím, jako fotky výše. Ale stejně tak je, pro mě, děs přesaturovaná a překontrastnělá omalovánka přírody natož z ujetejma barvama.............

No a u knih po průchodu editorama..., a po tisku kolikrát jen s 250 barvami..., nelze čekat realistiočtější barvy jak u fotografie mokrou cestou , ale spíše jako u tisknuté pohlednice... bez vystínovaného nebe, se přesaturovaným sytýmy červenýma, někdy skoro žlutejma..., střechama domů :( .......

Já si dokonce kvůli věrnosti fotek nechal pro věrnost zobrazení mojeho monitoru zhotovit - vyvolat mokrou cestou na tvrdší papír 1m velký obraz PC monoscopu - generovaném ideálně PC grafikou a zascreenovaném na 1m velké UHD obrazovce s jemnými barevnými i šedými přechody a základními barvami i bílou (255,255,255) a černou (0,0,0,) a aby pak i fotky z FOTOsběrny odpovídaly tomu co vidím na monitoru, před editací si vedle monitoru rozprostřu pro kontrolu tuto plachtu... a srovnám monitor přibližně i když subjektivně očima, do těchto barev na papíše tak abych viděl velmi podobné obrazy.

Pak také tuto plachtu ofotím a nastavuji fotoaparátu a generování do JPG tak, aby se věrně tento obraz (ten z fotoaparátu) zorbrazil na monitoru co nejpodobněji jako ten na papíře 8-)

1. fotka není černobílá , přesto se tak může jevit na 1. pohled ;) jako argument toho, jak jsem zmiňoval, kdy barvy ani nemaj smasl a kdy to uznávám - zejéna u dokumentu přírody (mimo jiné specifické případy samozřejmě)
2. fotku vidíte někdo vyblitě??? :shock: tedy obě vidím na mém monitoru docela realisticky 8-)
Jde o JPG přímo z fotoaparátu (Sony A65 s Bayerem ;) ) a jsou pouze resizované!
Přílohy
Kopírovat z _DSC4776.JPG
Kopírovat z _DSC4776.JPG (462.83 KiB) Zobrazeno 3096 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 16 mm
Čas expozice: 1/4000 sec.
Clona: F/4.5
ISO: 800
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: SLT-A65V
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 3/10 EV
Metering mode: Pattern
Kopírovat z _DSC5261.JPG
Kopírovat z _DSC5261.JPG (417.71 KiB) Zobrazeno 3096 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 55 mm
Čas expozice: 1/60 sec.
Clona: F/5.6
ISO: 400
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: SLT-A65V
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 11 led 2018 18:56

Edo, hele, to nema cenu ti to vysvetlovat proc atd., jako lidstvo, mame oci vnimave od urcite vlnove delky do urcite vlnove delky. Ale kazdy clovek vnima tyto vlny preci jenom trosicku jinak nez nejaky druhy. Jeden je citlivejsi na cervenou, jednomu se zda cervena jak ji vidi ten prvni jako tmavsi do ruzova, jiny, treti ji vidi trosku do purpurova, ten ctvrty ji vidi tlumenou, jiny na pr. modrou, atd. a tim vidi i celkove trosicku jinak nez zase ten druhy.
Takze kdo neni a nikdy nebyl v tom skoleny, tedy o barvach a jejich pusobeni atd. to ma vubec nejtezsi se v tom nejak pohybovat a orientovat. Nekomu staci fotit do JPG krabickou nebo ted i mobilem a je spokojeny jak mu to ten mobil nebo fotak vyplivne nebo na monitoru ukaze a dal o tom nepremysli. Take neni vubec proc.

Edo klidne se te predstavy o realite barev zbav jak nejrychleji dovedes, toho tvrzeni o reportazi a pod., uz vubec, protoze ve skutecnosti na to opravdu a bez jakekoliv snahy se te urazi, nemas. Fot jak se ti libi, ze zacatku si barevnost foterk srovnavej se sportem v televizi a po nejake dobe, az si zvyknes videt svet barevne jaky je, upravuj si fotky tak, aby byly perfektni i barevne. :)

*
Naposledy upravil pe-pa dne 29 led 2018 17:39, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 11 led 2018 19:31

pe-pa píše:Edo, .................... Fot jak se ti libi, ze zacatku si barevnost foterk srovnavej se sportem v televizi.....
:shock:
Jojo, naprostá většina :( lídí má televize překontrastnělé (y) a přesaturované (y) (y) (y) navíc je video v rozmezí jasů tuším 16-236 :( a né jak PC technika a PC monitory: 0-255 :D Televizi a TV vysílání hlavně atraktivně přebarveného sportu..., prosím fakt NE! :evil:

Doplněno: Navíc je video v TV silně komprimováno empegy a TV vysílání zejména pozemní digitál... s malým dat. tokem (jen třeba 3-6Mb/s... I proto mám doma i na české stanice raději satelit - DVB-S2) a je jen 8bitové (y) To samé (8bit) většina televizí neumí víc jak 8bit jak zpracovat elektronikou - HDMI vstupem, tak výstupem - zobrazením - LCD obrazovkou :( :( :( ... Já používám starou LCD Tv jako 1. kombinaci TV/PCmonitor s 10bit HDMI vstupem a monitor s DP1.2a 8-)

JPEG přímo z mojí "krabičky" (A77) bez úprav 8-) pouze resize:
Přílohy
Kopírovat z 32 Pleť _DSC8016.JPG
Kopírovat z 32 Pleť _DSC8016.JPG (514.52 KiB) Zobrazeno 3079 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 160 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/11
ISO: 200
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: SLT-A77V
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Naposledy upravil ODSakEda dne 11 led 2018 19:58, celkově upraveno 7
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 11 led 2018 19:35

A ještě "moje maličkost" - to už je opravdu z krabičky (SonyRX100 IV) a za umělého osvětlení (není to blesk, ale lampa nad mojí hlavou)
JPG přímo z aparátu cimz Petr nejspis pihrda... a pouze zmenšeno: (máš pocit, že ta pleťová barva není realistická? Vidíš ji červeněji, žlutěji a pod? :shock:
Přílohy
Kopírovat z _DSC0039.JPG
Kopírovat z _DSC0039.JPG (600.13 KiB) Zobrazeno 3078 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 8.8 mm
Čas expozice: 1/100 sec.
Clona: F/1.8
ISO: 1000
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: DSC-RX100M4
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
Naposledy upravil ODSakEda dne 12 led 2018 04:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 11 led 2018 19:44

Tak je pravda, že neexistuje "věrná fotografie " z hlediska barev tak jak to popisuje Eda. To je nesmysl. Kdyby jen kvůli tomu, že každý okamžik má jinou barvu,ale je toho víc, včetně toho, jak píšePe Pa, každý má jiný barvocit.
Samozřejmost je ale dokonalé vyvážení bílé a dokonalá kolorimetrie, tedy pletovka, rozlišení, tedy technická kvalita jak ji Eda popisuje... ;)

Stejně také neexistuje " umělecká fotografie ". Je jen fotografie.

A fotograf scénu buď vidí, nebo nevidí, myslím tím, to, co je v dobré fotografii jaksi oproti jiným navíc vcetně kompozice a odhadu při stisku spoustě .. ;)

PS
monitory sehlavně kalibrují kvůli tisku, aby obrázek z tiskarny byl stejný jako ten co je stvořen na monitoru a splnoval záměr tvůrce.
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 11 led 2018 20:04

**lasta píše:.... PS monitory sehlavně kalibrují kvůli tisku, aby obrázek z tiskarny byl stejný jako ten co je stvořen na monitoru a splnoval záměr tvůrce.

Přesně tak! Já se snažil sladit si celý řetězec - fotoaparát - PC monitor - případné zhotovení na papír (raději mám mokrou cestou na lepších převodnících než měl FOTOP :-(

Nejlepší byla kdysi FOTOsběrna Fotostar a mokrá cesta na fotopapír Kodak GOLD Pro, ale kde jim je konec :( Ted´je jen jakési CEWE :shock: nebo znáte někdo lepší fotosbernu s výrobou fotek mokrou cestou?

A začal jsem si ten řetězec dolaďovat od konce! - od té velké plachty s monoscopem s jemnými rastry a barevnými a šedými (jasovými) přechody a nejzákladnějšíma barvama 8-)
(Po zhotovení teho velkého 1m plakátu..., jsem doladil dle něj za deního světla monitor a pak teprve dle monitoru fotoaparát. Dobrý elektrotechnik taky zkouší obvody od zadu, dobrý zvukař taky zkoumá proč to nejede od repráků, pak zesilovačů a né prvně od mikrofonu...)
Naposledy upravil ODSakEda dne 11 led 2018 20:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 11 led 2018 20:30

Edo (n)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 11 led 2018 20:46

Pleťovka a zajímavost okolo ní: o (ne)soudnosti některých spluobčanů planety Země :( , co pro "nesprávnou" barvu pleti na fotografii, jsou schopní až vyhrožovat... fotografce :shock:: http://tn.nova.cz/clanek/matka-sdilela- ... ge_traffic
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 11 led 2018 20:55

Hmm, proč tam leze a ještě se hádá ..? To dítěti ubližuje, neví kdo toho zneužije třeba za 10 let.. (y)
Je nerozumná.

Pleťovku má ale dle ohlasů v poradku se vsemi odstiny a nuancemi.. ;)

End.
Naposledy upravil **lasta dne 12 led 2018 00:56, celkově upraveno 1
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 11 led 2018 21:01

**lasta píše:Hmm, proč tam leze a ještě se hádá ..? To dítěti ubližuje, neví kdo toho zneužije třeba za 10 let.. (y)
Je nerozumná. End.

Je sice nerozumné dávat svoje soukromé fotky na net, ale já to tak dělal a ještě i dělám (již né děti, ale sebe :lol: ) či spíše je ta matka naivní, jen nic netušíc, jak je Svět velkej a zlej :( , ale hlavně je problém v těch nenávistných uživatelích. :evil: Ty bych odsoudil! :evil: I tady se jeden pátrač po mém soukromí našel... :? , ale už vychladl 8-) Mě totiž chrání čisté svědomí a nekriminální činy 8-) A svou identitu až tak moc nemusím chránit. Jen to kdy kde bejvám, kvůli lapkům profíkům :twisted: ...
Brou noc :D
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků