Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod juraj_k » 11 říj 2017 14:43

Dík za typ. Je to veľa čítania tak si to nechám na večer.
Ktorý parameter je dôležitý pre krátky čas reakcie a aká hodnota by to mala byť?
juraj_k
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2017 08:35

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod bmx » 11 říj 2017 15:00

Nepozoroval jsem zpoždění spouště (n) Ostří a exponuje bleskově (n)
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 11 říj 2017 16:49

juraj_k píše: ..... Dotykový displej asi nie, skôr sa poďme uberať cestou toho hľadáčika... Alebo ešte lepšie: skúste mi na základe toho čo som písal v úvode poradiť vy, prosím. (n)

Heuréka! Konečně se můžeme posunout po vašem upřesnění (n) , i když, bmx již trochu předběhnul a v tom duchu již dobře radí.

Ano Nikon 1 má i hledáček (1,44Mpx i když jen TFT), ale s Nikonem zase nemám zkušenost já :-( A pozor! - má výmený opbjektiv! Tedy bazar brát leda s objektivem spíše s kratším! ohniskem (min od 24mm/popúřepočtu na kinofilmové políčko)m chceteli fotit spíše z blízka a v interiérech.

Hodně rychlé byly vždy kompakty zn. Casio a poslední dobou i Sony 8-) Průkopník rychlosti - Casio, ale z trhu ale již záhadně mizí :-( A Sony si kvalitu obrazu i rychlost snímačů a procesorů, nechá dobře zaplatit :-( (s hledáčkem od 10.000kč: https://www.megapixel.cz/sony-cybershot ... link=wf2gk , ale se suprovním OLED!!! až od 7-10.000kč! z bazaru... a od tuším od 18.000,-kč nové) Tedy leda bazar? Apropo Sony má nejlepší heldáčky i snímače a kvalitní trvanlivé akumulátory :-)

juraj_k píše:Dík za typ. Je to veľa čítania tak si to nechám na večer.
Ktorý parameter je dôležitý pre krátky čas reakcie a aká hodnota by to mala byť?

- Sledujte: čas 1. fotografie od zapnutí. Ideální je samože 0s ;-) ale reálně jsou i 1-2s dobré 8-)
- Pak čas 1. fotografie zapnutého ale v nenadálé situaci kdy zmačknete spoušť bez předchozího namačknutí (kdy musí stihnout v mžiku i zaostřit!). Toto je cca do 0,5s dobré. Novinky umí skoro neměřitelno. Ale za 20.000kč...

Pak ještě méně pohotový režim, ale s přesným zaostřením - při namačknutí spouště a držením pocelou dobu až nastane očekávaný děj - domačknutí spouště - tento čas však bejvá dnes již u všech aparátů prakticky neměřitelný. Ostření se provedlo již při namačknutí (a držení) spouště a tak nemá co brzdit "odpálení" snímku 8-)

Tedy spíše maj pro Vás význam jen první dva údaje - 1. snímek pod zapnutí a sice zapnutí aparát ale bez namačknutí spouště. - Neb jste požadoval pohotovost, kdy většina zajímavějších jevů je neočekávaných! O to Vám šlo zejména, hej?

Upřesněte tedy ještě, který z posledně dvou jmenovaných časů -1. Od zapnutí přístroje, nebo 2. stačí jen krátký čas pořizování snímků po již zapnutém?) je pro vás potřebnější?

JInak hledáček maj prakticky všechny Ultra Zoomy (např.: https://foto.bazos.cz/inzerat/80427261/ ... -fotky.php ), zase ale zdržuje při zapnutí vysouvání dlouhý objektiv a starší modely nemaj tak širokoúhlý záběr a začínaj i nad 35mm :-( ). Pak již ale fotí bleskurychle.
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod juraj_k » 11 říj 2017 17:52

Tedy spíše maj pro Vás význam jen první dva údaje - 1. snímek pod zapnutí a sice zapnutí aparát ale bez namačknutí spouště. - Neb jste požadoval pohotovost, kdy většina zajímavějších jevů je neočekávaných! O to Vám šlo zejména, hej?

Upřesněte tedy ještě, který z posledně dvou jmenovaných časů -1. Od zapnutí přístroje, nebo 2. stačí jen krátký čas pořizování snímků po již zapnutém?) je pro vás potřebnější?


[color=#000000]Pre mňa je dôležitejší "krátký čas pořizování snímků po již zapnutém?" [/color]
juraj_k
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2017 08:35

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 11 říj 2017 19:18

Pak bych se nebál koupit větší a do hrubé starší ruky lépe padnoucí pro větší úchop, klidně i UltraZoom (UZ), co je pomalší pouze po zapnutí, akorát nebrat model s optikou příliš do dálky... (max zoom rozsah ať není ani zbytečně velký), ale spíše začínající na širších 24-27mm/35 8-) Protože ty malí placatí prcci -tzv. "mejdla" do kapsa, zase nemívaj hledáček :-(

UZ jsou paradoxně levné na svůj výkon. Ale za ty prachy co chcete dát nebude mít velkej snímač = horší obraz za špatného světla, ani překotnou ostrost integrované UZ optiky. Anebo - existují vyjímky, ale zase stojí od 10.000,-kč + přitom v bazaru(!) , jako např Sony RX10 8-) , nebo menší taky výborný a rychlý - RX100 - ten má ale hledáček až od modelu III :(
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod juraj_k » 12 říj 2017 07:27

Tak že ak to zhrniem fotoaparát s požadovanými parametrami za cenu okolo 200 Eur kúpim iba používaný (?) čo znamená, že musím vyberať iba z toho čo momentálne bude v bazároch a pod.
Podľa doterajšej diskúsie prichádzajú do úvahy Sony RX10 a RX100 od modelu III alebo Nikon 1 V1. Toľko konštatovanie, a teraz otázka:
Ak si budem vyberať medzi týmito dvomi foťákmi tak ktorý? Alebo to rozšírime ešte o ďalšiu značku?
Cením si vaše rady a ďakujem vám!!! (n) (n) (n)
juraj_k
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2017 08:35

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 12 říj 2017 09:56

Vpodstatě ano :-( Ještě připadá do úvahy starší Sony NEX - ale tuším až řada 6 (NEX6) má hledáček a nebo ještě veleúspěšná řada malých "kompaktů" (s výměným objektivem tzv. bezzrcadlovky) A6000

Obojí je velerychlé, neb jsou to také "bezzrcadlovky" . Zrcadlovky i drahé starší PROfi modely jen staží stíhaj v rychlosti, neb musí při expozici navíc sklápět zrcátko...

Nicméně tyto řady - s výměným objektivem jako Nikon V1, jsou za dobrou cenu i s objektivem jen velmi málo na prodej.

- Velerychlá řada A6000 je k sehnání použitá(!) stěží pod 10.000,-kč s objektivem a koupíteli případně zprvu velevýhodně - ale bez objektivu pod 10.000,-, může se vám nakonec podražit velmi, neb širokoúhlé objektivy na ně nebejvaj k mání pod několik tisí(!) Kč :-()

- NEX řada s hledákem (od modelu 6) taky není k mání byť použitá zrovna levně :? A zase platí, že nákup bez objektivu bude výhodný, ale bez objektivu je to jen půl, a nepoužitelného, fotoaparátu :( Např: https://foto.bazos.cz/inzerat/79639903/ ... streni.php

Tedy Raději i kvůli odzkoušení si před koupí jen se sklem!

Např zde je momentálně k mání NEX7 i se sklem ač od18mm což je při jeho velikosti snímače APS-C po přepočtu na kinofilm cca 28mm širokoúhlost tedy nic moc (doporučoval jsem od 24mm, což by zde bylo sklo od 16mm): https://foto.bazos.cz/inzerat/80549410/ ... tnabpo.php

- řada A6xxx (A jako Alpha) pak s objektivem a dokonce 16mm :-) , co jsem našel tak momentálně až od 15.000,-kč!: https://foto.bazos.cz/inzerat/80250490/ ... -stary.php Ale obrazová kvalita snímače je předčí i starší profi zrcadlovky o rychlosti nemluvě :D

Ještě by připadala v úvahu "zrcadlovka" Sony Alpha řady SLT - není to totiž zrcadlovka, ale skorobezzrcadlovka, kdy namísto zrcadla je průsvitná folie odrážející obraz k fázovým měřičům - senzorům AF (AutoFocusu - automatického ostření) a je tak, dle mě, nejrychlejší a nejpřesnější! Mám léta dva modely SLT: A65 a A77 a v rychylosti si s nimi jen tak něco nezadá :lol: Obrazová kvalita výborná.

Ovšem opět nutný bazar nebo se sklem vynde každá soustava před 50.000,-kč! Ale! MOdel 65 nebo novsí chuďas A58 jsou již k mání za pusu. Ovšem opět brát jen se sklem neb ta stojí od 10.000,-kč použité neb stále stojí od 18.000,- nové!

Např zde: A65 - https://foto.bazos.cz/inzerat/78708883/ ... LT-set.php A58: https://foto.bazos.cz/inzerat/79367392/ ... ny-a58.php

Po nahrání nového softvéru (FirmWare) dokonce i se zapnutím pořídí 1. snímej do 1s!!! :D Při zapnutí i bez namačknutí jen desetiny sekundy a s namačknutím neměřitelná prodleva 8-)

Ano jsou velký a těžký! :? , ale dobře se chlapovi drží a maj kamerové akumulátory = velká výdrž a ansolutně přesná kontrola zbývající energie v % i životnost a rychlonabíjení :D

Pokud Vám jde i o rychlost i o dobrou obrazovou kvalitu, do jiné značky než Nikon Sony, bych se nepouštěl :? Apropo i NIKON natož Canon používaj snímače od SONY ;)

Nejlepší hledáčky tedy OLED s víc jak 2Mpx vyrýbí pouze SONY a jen tento boží samotný hledáček stojí nový přes 10.000kč! :shock: Tedy nový přístroj nemúže natož i s sklem stát méně :lol: Však také nové modely ač malé řady A6500 stojí přes 50.000kč! RX10IV taktéž! I kapesní model RX100 ale poslední - IV, taktéž ranec - 30.000,-kč :?

A malé profikompakty s velkým snímačem (FullFRame - velikosti kinofilmového políčka) a OLED hledáčkem pak přes 100.000,-č :shock: https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx1r-ii
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod Alda » 12 říj 2017 15:08

Teda Eduarde, nic proti tobě nemám :mrgreen: , ale od tebe bych
si chtěl nechat poradit, jakou koupit raketu na cestu na Mars... :shock:
A ne, že se do mě budeš hned nasraně navážet :twisted: .
_DSF0774 (2).JPG
_DSF0774 (2).JPG (85.01 KiB) Zobrazeno 12682 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 23 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/2
ISO: 200
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: X100S
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Spot
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 12 říj 2017 15:48

Alda píše:Teda Eduarde, nic proti tobě nemám :mrgreen: , ale od tebe bych
si chtěl nechat poradit, jakou koupit raketu na cestu na Mars... :shock:
A ne, že se do mě budeš hned nasraně navážet :twisted: .

Proč trefovat? Spíše se podivuji proč? Hele Áldo, v raketách bch Ti ani neporadil, neb přehled o nich nemám neb je nepoužívám, ani nechci koupit. Tedy se zeptej na raketu raději Navrátilové nebo Kodeše ;)

Naopak DIGI Fotoaparáty jsem hltal od prvních digitálů na světě a hltám dodnes. Kdy jsem je neustále osahával a vybíral pro mě ale i pro děcka a manželky!

Tedy za tu dobu a při neustálém pošilhávání po něčem novém, lecos vím a osahal jsem si. 8-)
(nyní opět hledám něco pro paní, aby nemusel táhat těžkou 2kg Alphu, ale on anechce o moc horší kvalitu fotek ani FullHD videa , které chceme 1080p50fps, aby šlo kombinovat s tím z mojí Alphy. A aby to mělo i ten suprovní OLED hledáček, jak si zvykla a vešlo se to do kabelky :lol: ...) Tedy stále se pokukávám co je na trhu a zač.

A jednoduchá řešení nejsou, kor když má každý jinou představu! A neumí ji (požadavek), jako lajk vyjádřit A z tazatele se mi podařilo konečně vytáhnout upřesnění, která řešení by vyhovovala jemu. Stále jsou však příliš obecná :? - např. hhledáček že... No jo ale jaký! Co v něm uvidí? V obyčejným TFT leda prd - sice velké ikony Menu ale jinak hrubou mřížku pixelů bez možnosti ručně ostřit, nebo ostřit ručně nechce!? Další otázka že ;) A další a další! - Potřebuje dotykáč? Aha, nepotřenuje nebo někdo nvyloženě echce atd. :?

Tedy těch kombinací, na co kdo klade důraz, je dnes šíleně moc :? ... Začátky DIGI doby byly jednoduchý - Zkus Olympus :D , jiný značky fotit nic moc neuměly... Dnes je trh přesycen modelama jediné značky, že se fakt nedivím ,že ke mě chodí pro radu i plno mojich známých 8-)

S jeho upřesněním požadavků se ale kruh zužuje 8-) Nejvíc jej zúžil na začátku - cenou :( Chci jej přesvědčit že pro požadavek dobrýho hledáku a vysokou rychlost i kvalitu snímků, je to chyba! A snažím se jej přoplatit. Asi klasika no :?

Nebo co Tě žere? :shock:
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod Alda » 12 říj 2017 15:55

Jo, žere :mrgreen: , ty tvoje šílené elaboráty. Ale pravdou je, že je nemusím číst.
Tak promiň :mrgreen: ...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 12 říj 2017 16:34

šak si mě neurážel, tak proč promiň??? 8-) Pakliže se Ti zdaj mole elaboráty příliš dlouhé, namítáš, že výběr a kombinace možností a vymožeností digifotoaparátů + kombinace požadavků a představ lidí , co očekávají a co jim vadí a co ne, je tak nějak jednoduchá na 2-3 věty??? :shock:
Tak poraď! ;)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod juraj_k » 12 říj 2017 16:36

Ďakujem Bohu, že existujú ľudia, ktorí sú ochotní poradiť a obdivujem vedomostí tohto pána ODSakEda, klobúk dole!!! (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n)
Ešte pracujem okolo domu, ale večer k tomu sadnem a skúsim sa už rozhodnúť.
juraj_k
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2017 08:35

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod Alda » 12 říj 2017 18:10

Edo, požadavek byl za 200 eur = asi 5200kč, velký a čitelný displej,
rychlý autofokus a ohnisko na focení psa do 10 metrů.
Odpověď v dvou větách zní: Foťák s těmito parametry a za tu cenu
jsem nenašel*. Existují vlastně jen dvě možnosti, navýšit cenu a nebo
za ty peníze koupit něco, co nebude splňovat zcela ty požadavky.
Abych jen nekecal, tak jeden návrh pro Juraje mám, Kodak AZ 422 za 5300 kč.

* možná ojetý ve fotobazaru?
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 12 říj 2017 18:31

Alda píše:Edo, požadavek byl za 200 eur = asi 5200kč, velký a čitelný displej,
rychlý autofokus a ohnisko na focení psa do 10 metrů.
Odpověď v dvou větách zní: Foťák s těmito parametry a za tu cenu
jsem nenašel*. Existují vlastně jen dvě možnosti, navýšit cenu a nebo
za ty peníze koupit něco, co nebude splňovat zcela ty požadavky.
Abych jen nekecal, tak jeden návrh pro Juraje mám, Kodak AZ 422 za 5300 kč.
* možná ojetý ve fotobazaru?

A kde máš požadovaný hledáček!? :? ...
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod Alda » 12 říj 2017 18:42

Přečti si znovu Jurajův první požadavek, tam se o hledáčku
vůbec nezmínil, to jsi mu nahodil až ty, tak co tu na mě zkoušíš ?
A s hledáčkem za ty prachy už nic nového nekoupí. Tak jak jsem
už uvedl, buď slevit s požadavků a nebo cenu navýšit, howg... :mrgreen:
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 12 říj 2017 19:09

Proč 1.??? Už jsme se posunuli jinam! A hledáček jsem mu "natlačil" proto, že je krátkozraký(!!!) padesátník a věřím, že to ocení (natož za slunečného dne) jako já 8-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod juraj_k » 12 říj 2017 19:35

Na toto ma upozornil kamarát, čo na to poviete?
https://elektro.bazar.sk/25149744-canon ... m-f-3-5-5/
juraj_k
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2017 08:35

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod ODSakEda » 12 říj 2017 19:44

juraj_k píše:Na toto ma upozornil kamarát, čo na to poviete?
https://elektro.bazar.sk/25149744-canon ... m-f-3-5-5/

Jenže toto je zrcadlovka! = vidíte v optickém(!) hledáčku sice reálný obraz, nikoliv však menu jak v elektronickém a navíc nevidíte jak dopadla expozice a musíte tak pokaždé fotce pro kontrolu odhlížet na LCD obrazovku (tedy krátkozraký bude navíc neustále sundavat a nasazovat brejle...) :-( Navíc při případném záznamu videa, je hledáčku jen černo... Nezapomeňte, že se tam sklápí při expozici zrcátko, zkrze které koukáte přes objektiv, ale na chvíli musí uhnout neb zaclání snímači!...
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod bmx » 12 říj 2017 21:10

Ten inzert je nějaký divný, jednou se píše 1000D a hned zase 100D a objektiv, kdoví, co je zač, nemá stabilizaci :?: :?: :?:
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Pomoc s výběrem foťáku pro začátečníka

Příspěvekod **lasta » 12 říj 2017 21:12

=juraj_k "]Dobrý den,

juraj_k » včera, 09:03

Pozdravujem prítomných
Niečo z tejto diskusie som už stihol prečítať no oveľa múdrejší nie som tak že poprosím o radu (som úplný začiatočník a nevyznám sa v základných pojmoch a pomenovaniach). Potreboval by som fotoaparát hlavne na fotenie zvierat - nie na diaľku, zväčša tak do 10 metrov. Momentálne vlastním starší Nicon Coolpix L16. Je to jednoduchý foťák, kvalita záberov - aj keď nie je špičková - ale mne na môj účel postačuje. To s čím nie som spokojný a prečo hľadám niečo iné je doba odozvy, t.j. čas od cvaknutia po zhotovenie záberu. U môjho L16 je strašne dlhá a väčšinou je už zvieratko (konkrétne pes) buď inak otočené ako bolo v čase cvaknutia, alebo už tam ani nie je. :roll:
Tak že keď to zhrniem: hľadám jednoduchý fotoaparát na fotenie do cca 10 metrov s čo najkratšou dobou odozvy v cene tak okolo, resp. do 200 Eur, ak bude jeho súčasťou kamera tak to bude plus.[/b] Ešte ma napadlo, že by mohol mať väčší display, resp. ikonky ovládania nakoľko už mám viac ako 50 rokov a nie najlepší zrak. :geek:
Poradíte niekto? (n)

Děkuji


No ty rady co jsi dostal, tak nejsou od věci, ale abych pravdu řekl, tak neřeší tvoji situaci.

Ty potřebuješ fotografie pohybujících se psů nebo děti do deseti metrů . To jsou momentky, na ty nestačíš reagovat ani ty, natož fotoaparát. Ty potřebuješ eliminovat ostření, to dosáhneš nastavením hyperfokalni vzdálenosti či pevného bodu zaostření a zamknuti.
Potrebne okamžiky získáš nastavením sekvenčního snímání a z obrázků si vybereš potřebný..

Z toho vyplývá, že to umí fotoaparát do čtyř tisíc. Jestli tvůj, to nevim, neznám co umí.

Vedle ve vláknu je odkaz na Kodak, ten si myslím že to umí. Ten má i CCD čip, podává lepší barvy v této kategorii, než ekvivalent CMOS.
Parádní pro krajiny a rodiny.
Nevhodná je ta zrcadlovka...viz zdůvodnění Edy.klapající zrcadlo ;)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

PředchozíDalší

Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků