Výběr foťáku do/kolem 20 000,-

Výběr foťáku do/kolem 20 000,-

Příspěvekod S.hort.Y » 08 zář 2014 13:30

Ahoj,
pomalu si vybírám nový foťák, přece jen stávající D40 je už trochu za horizontem... Foťák mám hlavně pro potřeby fotodokumentace dovolených a podobných akcí, takže užití jak interiérové (katedrály, kobky, doma oslavy apod...), tak exteriéry (architektura, foto přátel s různým, pro dovolenou tématickým, pozadím). Přítelce nejspíš přenechám stávající D40 a jestli ji to bude bavit, začneme fotit spolu Moravské přírodní bohatství (moc tomu ale nevěřím :-( ).
Jelikož ze stávající D40 nemám žádný hodnotný příslušenství, který by bylo vázaný na značku, tak je mi celkem jedno, pro co se nakonec rozhodnu. Nikon bych preferoval jen z důvodu zvyklosti na ovládání.
S ohledem na finanční možnosti a četnost užití hledám něco do 20 000,- Kč. V této cenové kategorii mi do oka padly Nikon D7000 a D5300 a Pentax K-S1 (srovnání na Megapixelu zde).
Proč zrovna tyhle foťáky?
  • Pentax mě oslovil tím, že má stabilizátor uvnitř těla, to by mělo znamenat levnější objektivy (např. na interiér přemýšlím nad 50mm/1,8, která je u Pentaxu za 3k7, u Nikonu za 5k5 - teď otázka co kvalita?...), dále velkou ISO (např. nyní na dovolené, kde jsem chtěl fotit i v hrobce, to D40 i na ISO 1600 moc dobře nedávala - objektiv je pravda f 3,5)
  • D7000 je jen o málo dražší, než D5300, kterou jsem bral jako referenční foťák. Je to o třídu lepší foťák, než D5300 a být to stejná generace, okamžitě ho za ty prachy beru. :-) Otázka ale zní, jestli nebude D5300 podávat stejné nebo snad lepší výsledky? V čem je D7000 parametricky lepší, než D5300 je výdrž na jedno nabití, má kvalitnější provedení těla (hořčík oproti plastu, odolné proti vodě a prachu) a možnost fotit na dvě paměťovky. Sice se mi stalo jen jednou, že odešla paměťovka dřív, než jsem nahrál fotky do počítače, je to pravda už k deseti létům, ale opakovat bych to nechtěl.
  • D5300 je můj favorit a pokud bych se neměl s kým poradit, kupuji právě ji. Papírově je oproti D7000 horší jen v ISO (podle nástroje „Porovnání obrazové kvality“ na Megapixelu mi přijdou zašuměné oba foťáky srovnatelně, a víc, než 12800 asi stejně nepoužiju), expozice (nefotím rychlé předměty, nejvíc jsem snad použil 1/500 a to byl omyl :-D), pomalejší sériové snímání (stejně jako u expozice, pro mě v podstatě žádný rozdíl). V čem je lepší D5300 oproti ostatním 2 zmíněným: lehké tělo, výklopný displej - určitě bych to občas použil, ale na D40 nemám a nijak mi nevadí jít občas na kolena nebo udělat několik fotek nad hlavou, než se trefím. A pak WiFi a GPS. WiFi si nedovedu představit, že bych na foťáku někdy použil (paměťovky jsou dost levné na to, abych přesouval fotky, např. do mobilu, jen kvůli místu, popř. že bych musel nějakou fotku okamžitě dát na net, a nemohl jsem počkat až domů), GPS si dovedu představit použití. A třeba na právě ukončené dovolené by mi to v rámci třídění a popisování fotek určitě ušetřilo hodně času s hledáním a vzpomínáním míst pořízení. Ale foťák je od toho, aby dělal fotky. Vždyť můžu vždycky fotku udělat mobilem, abych přiřadil místo k fotce a pak kolem běhat s foťákem. :-D
Zkrátka - Pentax u mě vyhrává stabilizací uvnitř těla. D7000 tím, že je to z těchto foťáků nejvyšší třída, D5300 je novinka nacpaná funkcemi. Pokud budou všechny foťáky fotit srovnatelně, jdu do D5300.
S.hort.Y
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 zář 2014 13:07

Zpět na Se zrcadlovkou na vážno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků