ASUS PA238Q pro fotografa?

Moderátor: Antonin.Charvat

ASUS PA238Q pro fotografa?

Příspěvekod Mikifrosty » 10 čer 2015 18:44

Dobrý den!
Začínám vážně uvažovat o koupi monitoru, který by vyhovoval pro mé úpravy a reprodukci fotografií. Do současné doby používám TN panel Benq G2220 HD (1920x1080). Sice mi tento monitor zatím stačil, ale po účasti na dvoudenním workshopu věnovanému svatební fotografii začínám mít pocit, že polovina úspěchu "dobře barevné" fotografie je "kvalitní monitor", bohužel tento titul nelze ani zdaleka použít pro můj možná spíše "herní" střep...
Přestože mám moderní zrcadlovku s podporou AdobeRGB (Canon EOS 70D), fotografuji zatím do sRGB, poněvadž se domnívám, že běžné komerční fotolaboratoře stejně nedokáží kvalitně fotografii vytisknout (možná se pletu - můj názor)... Zatím nemám ambice na fotografie pro výstavy či tisk velkoformátový...
A pro fotografie z nějaké akce (svatba, slavnost, ples) se povětšinou tisknou fotografie do rozměru 13x18, nebo 15x21... Takže stejně tisknu v komerční fotolaboratoři (už ale nikdy nebudu tisknout v minilabu na těch slavných rychloautomatech :-D).
Proto se chci optat, jestli ASUS PA238Q nebude pro moje použití dostatečný kompromis (přeci jen je za téměř poloviční cenu)?
Vedoucí fotoworkshopu se mi snažil vnutit názor, že bez profi monitoru EIZO nebudu nikdy reprodukovat kvalitní barevnou fotografii - doporučoval mi CS230, který má on sám...
Díky za Váš názor - s úctou, Michal M.
Mikifrosty
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 čer 2015 17:14

Re: ASUS PA238Q pro fotografa?

Příspěvekod Mikifrosty » 11 čer 2015 13:33

Chtěl bych ještě trochu upřesnit moje nároky:
- nejsem profesionální fotograf - pouze se snažím o rozumně kvalitní výstup, abych se nemusel za svoji práci (moje hobby) stydět před případným zákazníkem
- na počítači trávím úpravami fotografií cca 30-50% času (2-3 hodiny denně), zbytek je na internet a hry...
- netuším nic o tom, jak lépe ulevit očím, když na monitoru upravuji fotografie večer (při zhasnutém světle) - samozřejmě cítím, že ideální je mít alespoň nějaké světlo (nejlépe za monitorem) - dokáže tohle kompenzovat právě snížení jasu??? A funguje to automaticky nebo se pokaždé musí nastavit intenzita jasu??????
- absolutně si nedovedu představit, jak bych vnímal (dokázal vnímat) rozdíl mezi současným a případně profesionálním monitorem - je opravdu tak propastný rozdíl v kvalitě zobrazovačů (displejů)?
Leccos jsem tu na fóru pročetl, ale o mnou navrhovaném displeji jsem tu nic nenašel...

Díky za jakékoliv info - Michal M.
Mikifrosty
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 čer 2015 17:14

Re: ASUS PA238Q pro fotografa?

Příspěvekod Antonin.Charvat » 16 čer 2015 10:13

To: "Mikifrosty"

děkuji Vám za popsání Vašich potřeb a představ. Pro výběr vhodného monitoru je nesmírně důležité, aby si každý tuto - alespoň "hrubou" analýzu udělal. Značně to urychlí pak výběr vhodného modelu.

Souhlasím s Vámi a celkem správně jste odhadl, že pro Váš styl práce (amatérská fotografie s barevným rozsahem odpovídající standardu sRGB a tisk v běžném minilabu na formát 13x18, nebo 15x21) nepotřebujete zatím monitor s větším barevným rozsahem nebo větší úhlopříčkou.
I když Váš fotoaparát dokáže generovat fotografie na profesionální úrovni (a navíc s širokým barevným rozsahem). Úroveň kontroly fotografických dat na monitoru by měla vždy "tak trochu" odpovídat kvalitě "zdroje" fotografických dat :-).
Pro Váš fotoaparát a pokud to s focením myslíte (byť jako amatér) trochu vážně bych tedy určitě volil pro barevnou reprodukci fotografie "přesnější" - fotografický - monitor.

Co to znamená ("fotografický" monitor)- zde bylo na tomto fóru - již napsáno mnoho, ale přesto shrnuji alespoň pár nejdůležitějších bodů:
- monitor s barevným rozsahem větším nebo alespoň stejným, než je barevný rozsah pořizovaných fotografií
- monitor se širokým jasovým rozsahem (obvykle min. jas již od 40-50 cd/m2) kvůli úpravám fotografií ve spoře osvětleném prostředí
- monitor s rovnoměrným rozložením jasu a barevných odchylek po celé ploše obrazovky (důležité pro zajištění stejné barevné reprodukce zobrazované fotografie v různých částech obrazovky)
- monitor umožňující jeho snadnou kalibraci - minimálně dle zvolených fotografických standardů - ve Vašem případě min. dle standardu sRGB IEC61966-2.1 - což se obvykle zajišťuje nějakým dodávaným nebo alespoň doporučovaným kalibračním softwarem přímo od výrobce fotografického monitoru. To je důležité pro rychlou správnou kontrolu barevné reprodukce fotografií připravených (nafocených) v barevném prostoru sRGB (což je mimochodem naprostá fotografií dnes zveřejňovaná na fotografických portálech).
Fotografy je také často požadována úloha kalibrace monitoru tak, aby reprodukce fotografie na monitoru co nejvíce odpovídala tiskové reprodukci. To je již poměrně složitá úloha a ne všechny kalibrační softwary ji umožňují řešit (!). Tuto skutečnost si bohužel mnoho fotografů (zejména začátečníků) hned neuvědomí a pak se podivují, proč jim foto-data na monitoru "nesedí" s tištěnou fotografií.

Chci se optat, jestli ASUS PA238Q nebude pro moje použití dostatečný kompromis (přeci jen je za téměř poloviční cenu oproti např. EIZO CS230)?
Vedoucí fotoworkshopu se mi snažil vnutit názor, že bez profi monitoru EIZO nebudu nikdy reprodukovat kvalitní barevnou fotografii - doporučoval mi CS230, který má on sám...

Zde je třeba si uvědomit, že monitor ASUS PA238Q nenaplňuje prakticky žádný ze znaků fotografického monitoru. Jedná se spíše o mírně nadprůměrný kancelářský monitor (a to jen díky eIPS obrazovce, která nahradila dnes již z pohledu fotografa jednoznačně zastaralou "TN" technologii).
Zde uvádím hlavní argumenty, proč ASUS PA238Q není úplně vhodný na práci s barevnou fotografií v podmínkách, které jste uvedl (= úprava fotografií z fotoaparátu Canon EOS 70D ve standardu sRGB IEC61966-2.1 ve spoře osvětlené místnosti):

- barevný rozsah monitoru je pouze blízký standardu sRGB IEC61966-2.1 (jak bývá dnes obvyklé u kancelářských monitorů), ale neodpovídá standardu sRGB IEC61966-2.1. Dochází tak k barevnému posunu zobrazovaných barevných tónů. Ostatně samotným výrobcem je garantována hodnota barevné odchylky od standardu sRGB IEC61966-2.1 < 5 (!) - což vizuelně bezpečně poznáte porovnáním se správně zkalibrovaným foto-monitorem.
- nerovnoměrné podsvícení monitoru do 20% na ploše monitoru s úhlopříčkou 23" je rovněž v amatérském pásmu
- min. jas: 80 cd/m2 (pro Vás asi jedna z největších slabin uvažovaného monitoru). Pro sporé osvětlení je optimální pracovat (už kvůli Vašemu zraku) s hodnotou alespoň poloviční.

Recenzi monitoru ASUS PA238Q naleznete také např. zde:
http://www.svethardware.cz/recenze-asus ... nelu/33943

Určitě mi nepřísluší posoudit, zda kvalitní barevnou fotografii nebudete moci nikdy reprodukovat právě bez profi monitoru EIZO, ale v každém případě bych doporučení Vašeho vedoucího, který je ostatně se svým fotografickým monitorem (EIZO CS230) velmi spokojen, nepodceňoval. Už proto, že např. model CS230 je nabízen (na to co dokáže) za jistě atraktivní cenu a momentálně se současně jedná také o nejlevnější fotografický monitor EIZO - který byl vyvinut právě pro "amatérskou" práci rozsahu, který jste zde popsal.

Absolutně si nedovedu představit, jak bych vnímal (dokázal vnímat) rozdíl mezi současným a případně profesionálním monitorem - je opravdu tak propastný rozdíl v kvalitě zobrazovačů (displejů)?


Ano - pokud jste nikdy neviděl stejný obrázek na zkalibrovaném a nezkalibrovaném monitoru, tak si rozdíly nedokážete představit - to naprosto chápu a naprosto Vám rozumím.
Nutno podotknout, že největší na první pohled viditelné rozdíly bývají při posuzování barevné reprodukce na monitoru a její porovnávání s tiskem. Tam mohou (a často také jsou) rozdíly opravdu propastné.
Markantní rozdíly ovšem zaznamenáte např. při zobrazování právě nafocené stejné reálné scény různými fotoaparáty a její reprodukce na zkalibrovaném a nezkalibrovaném monitoru - nemusí být často tak propastné jako při porovnávání s tiskem, ale také naprosto zřetělně viditelné. Správné nastavení bílého bodu a jeho kompenzace dle použitého fotoaparátu např. ColorCheckerem je alfou a omegou zajištění správné (v tomto případě reálné) barevné reprodukce.

Leccos jsem tu na fóru pročetl, ale o mnou navrhovaném displeji jsem tu nic nenašel...

Ano - to je pochopitelné. Omlouvám se, ale toto fórum je věnováno převážně fotografickým monitorům.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: ASUS PA238Q pro fotografa?

Příspěvekod Mikifrosty » 16 čer 2015 13:32

Pane Charváte, děkuji - jako ostatně ve všech vláknech i další dotazovatelé, jsem se dočkal i já, řekl bych, naprosto vyčerpávajících odpovědí!
Díky - Michal M.
Mikifrosty
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 čer 2015 17:14

Re: ASUS PA238Q pro fotografa?

Příspěvekod ipalcha » 30 čer 2015 13:00

tak tohle bylo dost poučné i pro mně, kvalitní výklad k problematice.
ipalcha
 
Příspěvky: 6
Registrován: 20 říj 2014 21:01


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků