EIZO S2100

Moderátor: Antonin.Charvat

EIZO S2100

Příspěvekod Dafik » 10 čer 2014 09:15

Dobrý den,
čas od času se objeví inzerát na starší EIZO S2100. Zajímalo by mě, zda je dnes i tento starší kus vhodný pro úpravu fotografií. Pracuji výhradně v sRGB. Také by mě zajímalo na co si dát pozor při pořizováni displeje z druhé ruky. Předem děkuji za odpověď.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: EIZO S2100

Příspěvekod Antonin.Charvat » 16 čer 2014 11:21

To: "Dafik"

model 21" EIZO S2100 (1600x1200) je vhodný mimo jiné též ke zpracování fotografií.

Je osazen kvalitním LCD panelem typu PVA a k zobrazování využívá tzv. 10-bit. gamma-korekci (10-bit LUT), takže dokáže od sebe odlišit i blízké (sousední) barevné odstíny (nedochází k jejich slévání). Barevný rozsah panelu se blíží standardu sRGB - je tedy vhodný především pro digitální fotografie připravované dle standardu sRGB IEC61966-2.1.

Monitor je také vybaven obvody "Autobrightness" (udržování naposledy navolené hodnoty jasu) a automatického přizpůsobení jasu dle intenzity okolního světla.
Pro připojení k notebookům je třeba mít k dispozici kabely: HDMI/DVI-D nebo DP/DVI-D - dle videovýstupu na notebooku (HDMI nebo DP).

Na co si dát pozor?
1) Monitory EIZO umožňují v OSD menu zobrazit počet provozních hodin.
"Dobrá hodnota" znamená, že počet provozních hodin bude menší, než 10.000 hod.

2) Zejména při větším počtu provozních hodin je třeba také zkontrolovat max. dosahovanou hodnotu jasu (měla by být alespoň na polovině max. hodnoty jasu nového monitoru - takže cca 120 - 150 cd/m2).

3) Při větším počtu provozních hodin je také třeba zkontrolovat homogenitu obrazovky při zobrazení bílé plochy.

4) Při větším počtu provozních hodin je třeba věnovat pozornost vadám způsobeným tepelným namáháním panelu (tmavé skvrny nebo "závoje" na bílé ploše obrazovky).

5) Zkontrolovat, zda na obrazovce není vidět "otisk" dlouhodobě zobrazovaného statického obrázku.

Pokud jsou body 1-5 v pořádku a cena bude odpovídat opotřebení a stáří monitoru, pak mohu koupi pro Vaše účely doporučit.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO S2100

Příspěvekod Dafik » 16 čer 2014 11:45

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Píšete, že je monitor vybaven IPS displejem. Podle toho co jsem našel, je tam panel PVA. Ještě by mě zajímalo, zda hodnoty jasu jsou nějakým způsobem zobrazeny na monitoru, nebo je to parametr, který změří jen kalibračni sonda? Nakonec mě napadá poslední dotaz. Stačí na kalibraci tohoto monitoru jakákoliv kalibrační sonda, nebo je potřeba nějaká konkrétní? Ještě jednou díky.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: EIZO S2100

Příspěvekod Antonin.Charvat » 18 čer 2014 11:29

To: "Dafik"

máte pravdu, model S2100 je vybaven LCD panelem typu PVA (zatímco novější model S2133 je vybaven LCD panelem typu IPS).
Omlouvám se za chybnou informaci - už jsem to opravil i v původním textu. Z hlediska kolmého pohledu uživatele na plochu monitoru však rozdíl nepoznáte. Z bočních pohledů je možné zaznamenat drobné rozdíly v kontrastu tmavších tónů (u panelu typu PVA).

Hodnoty jasu jsou v OSD menu monitoru zobrazeny jen relativně v % max. hodnoty jasu.

Pro změření absolutní hodnoty jasu (emise světla vyzařované monitorem udávané obvykle v cd/m2) je třeba mít k dispozici nějakou kalibrační sondu a vhodný kalibrační software.
Na orientační měření jasu (s odchylkami 10% od řekněme "správné" referenční hodnoty) Vám postačí i levnější kolorimetr.
Obecně platí, že i kolorimetry již nevhodné pro měření bílého bodu monitoru, lze ještě stále dobře používat na kontrolní měření jasu monitoru.
Na kolorimer tedy nejsou v případě pouhého orientačního měření jasu kladeny žádný zvláštní nároky a vyhoví tedy téměř jakýkoliv typ určený pro měření jasu z LCD obrazovky monitoru.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO S2100

Příspěvekod Antonin.Charvat » 18 čer 2014 11:30

Antonin.Charvat píše:To: "Dafik"

máte pravdu, model S2100 je vybaven LCD panelem typu PVA (zatímco novější model S2133 je vybaven LCD panelem typu IPS).
Omlouvám se - už jsem to opravil i v původním textu. Z hlediska kolmého pohledu uživatele na plochu monitoru však rozdíl nepoznáte. Z bočních pohledů je možné zaznamenat drobné rozdíly v kontrastu tmavších tónů (u panelu typu PVA).

Hodnoty jasu jsou v SD menu monitoru zobrazeny jen relativně v % max. hodnoty jasu.

Pro změření absolutní hodnoty jasu (emise světla vyzařované monitorem udávané obvykle v cd/m2) je třeba mít k dispozici nějakou kalibrační sondu a vhodný kalibrační software.
Na orientační měření jasu (s odchylkami 10% od řekněme "správné" referenční hodnoty) Vám postačí i levnější kolorimetr.
Obecně platí, že i kolorimetry již nevhodné pro měření bílého bodu monitoru, lze ještě stále dobře používat na kontrolní měření jasu monitoru.
Na kolorimer tedy nejsou v případě pouhého orientačního měření jasu kladeny žádný zvláštní nároky a vyhoví tedy téměř jakýkoliv typ určený pro měření jasu z LCD obrazovky monitoru.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: EIZO S2100

Příspěvekod Dafik » 18 čer 2014 11:48

Vaše odpověď mi hodně pomohla. Mockrát děkuji.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků