Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod mellda » 02 pro 2013 10:52

Dobrý den,

po půl roce tu jsem znovu. Naposledy jsem se radil ohledně koupě monitoru S2233W, který jsem nakonec pořídil a jsem s ním nad míru spokojený. Teď uvažuji o monitoru pro přítelkyni, aby furt nevysedávala u toho mého:) Měla by to primárně na úpravu fotek. Díval jsem se na heureku, co se teď prodává, a našel tyto:

- Eizo S2202 za cca 4.000,-
- Eizo EV2313 cca 6.100,-
- Eizo EV2316 cca 6.300,-
- Eizo FS2331 cca 7.200,-
- Eizo EV2416 cca 7.700,-
- Eizo FS2333 cca 8.000,-
- Eizo EV2336 cca 8.600,-

Dál už z finančních důvodů pokračovat nebudu

FS2333 a EV2336 je s IPS technologií, S2202, EV2313, EV2316 a EV2416 dokonce s TN. Takže zbývá FS2331. Ten nabízí c-PVA. Jaký je v tom rozdíl oproti s-PVA které mám na svém S2233? Je to viditelné? Bude to mít vliv na zobrazení fotek? Je to lepší vůbec než IPS? Pozorovací úhly i zobrazení černé mi u toho s-PVA úplně vyhovuje. Nechtěl bych nic horšího. Je ten monitor na fotky vhodný? Díval jsem se, že je podporovaný softwarem EasyPix, takže by byla relativně snadná kalibrace.
Pokud to je viditelně horší než s-PVA, pořídil bych asi nějaké bazarové Eizo s s-PVA (např. S2231 nebo S2243. Jaký je v nich vůbec rozdíl?). Posl. otázka: je redukce z VGA (na notebooku) do monitoru (DVI, HDMI) bezproblémová nebo tam dochází k nějaké ztrátě dat (horšímu obrazu) či jinému omezení?

Edit:
Doporučil byste případně jinou značku? Kalibraci bych kdyžtak pořešil sondou.

Edit 2: v posl. odstavci jsem měl na mysli monitor S2232 a ne S2231.
mellda
 
Příspěvky: 9
Registrován: 04 led 2013 12:46

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 09 pro 2013 16:15

To: "mellda"
... zbývá FS2331. Ten nabízí c-PVA. Jaký je v tom rozdíl oproti s-PVA které mám na svém S2233? Je to viditelné? Bude to mít vliv na zobrazení fotek? Je to lepší vůbec než IPS? Pozorovací úhly i zobrazení černé mi u toho s-PVA úplně vyhovuje. Nechtěl bych nic horšího. Je ten monitor na fotky vhodný? Díval jsem se, že je podporovaný softwarem EasyPix, takže by byla relativně snadná kalibrace.


Principielní rozdíly v technologiích c-PVA a S-PVA jsou poměrně přehledně popsány např. zde:
http://www.svethardware.cz/technologie- ... lu/14465-2

c-PVA panel u FORIS FS2331 umožňuje 8-bitové řízení (6bit + 2x FRC) zatímco S-PVA panel v modelu S2233 je "pravý" 8-bitový panel. Výsledná reprodukce obrazu je však u obou modelů velmi podobná a pro laika není prakticky možné zaznamenat nějaký "hmatatelný" (=pozorovatelný) rozdíl. Je to dáno velmi kvalitním interpolačním FRC-algoritmem.
IPS je velmi široký pojem, ale zde máte zřejmě na mysli odnož IPS = eIPS, která je považována za jakousi "entry" level v IPS-LCD panelech. Odpověď opět není zcela jednoznačná, protože velké množství eIPS panelů je opět 6bit + 2xFRC a hodně tedy záleží také na kvalitě interpolačního algoritmu. Jinak je dnes velmi obtížné pouze z typu technologie LCD-panelu soudit, zda je vlastně lepší nebo horší než LCD-panel jiného typu. Jediným rozhodným činitelem je v této cenové kategorii zrak uživatele.

Z pohledu profesionála je obrazově model S2233 o třídu výše, než model FS2331. Ovšem LCD panel použitý v S2233 má také asi 1.5x větší barevný rozsah (gamut) a v této cenové kategorii představuje obrazovou špičku (to se pak těžko srovnává). Z pohledu laika, který pracuje s barevnými fotkami v sRGB prostoru je však model FS2331 a S2233 velmi podobný. Navíc u modelu FS2331 laik ocení kalibrační utilitu EasyPIX2, která pracuje bez externí kalibrační sondy. (Profesionál by také zřejmě neopomenul zmínit fakt, že gamut modelu FS2331 je velmi blízký standardu sRGB IEC61966-2.1, zakže zobrazuje též velmi přesně i v případech, kdy prohlížeč fotografií nespolupracuje s barevným profilem monitoru (=ignoruje ho).

Z vámi uváděného přehledu monitorů bych tedy nakonec určitě doporučoval monitor FS2331 + kalibraci pomocí EaysPIX2.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod mellda » 22 pro 2013 21:29

Díky za odpověď. Nakonec jsem pořídil za 6.500,- starší S2232. Sice už za sebou něco má (cca 7.000 hodin), ale pořád je dobrej. Jakou byste mi doporučil sondu na zkalibrování? V jednom z přispěvků jste doporučova X-Rite ColorMunki Photo nebo Eizo EX1. Potřebuji vůbec, aby to spolupracovalo s Eizo EasyPix2? Stačilo by mi vygenerovat barevný profil (icc soubor) a pak bych ho nastavil do Správy barev. Jaká by na to byla nejlepší sonda a co možná nejlevnější sonda? Jak se vůbec liší Eizo EX1 za cca 3.500,- a X-Rite ColorMunki Photo za cca 10.000,-?
mellda
 
Příspěvky: 9
Registrován: 04 led 2013 12:46

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod MirekE » 24 pro 2013 20:11

ColorMunki Photo je prima pokud potrebujes kalibrovat i tiskarnu nebo merit barevne hodnoty nejakych predmetu, ale pouze pro kalibraci monitoru dostanes lepsi vysledky s levnejsim i1Display Pro:

- Meri rychleji
- Prodava se s lepsim sw (i1Profiler)
- Je to kolorimetr a dokaze presneji merit hodne tmave barvy
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod mellda » 02 led 2014 08:59

Díky za tip. Bude to fungovat i na Eizo S2233W? Někde jsem četl, že "funguje jen pro monitory EIZO se sw Color Navigator". A co se vůbec stane, kdybych použil jakoukoli jinou sondu, která nespolupracuje s EasyPix2? Vytvoří barevný profil, ale nenastaví jas, barevnou teplotu bílého bodu ap.? Vyplatí se pořídit sondu, která to všechno udělá za mě nebo je to jedno a můžu vzít jakoukoli, která umí dobře měřit barvy?
mellda
 
Příspěvky: 9
Registrován: 04 led 2013 12:46

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Kyrmi » 02 led 2014 10:15

Dobrý den, jestli nevadí vám to nevadí, tak využiji již vytvořeného vlákna. Uvažuji o koupi monitoru na úpravu fotografií. Nečekal jsem, že je na trhu tolik možností a abych pravdu řekl, tak už mi jde z toho celkem hlava kolem :-) Chtěl bych do koupi investovat max +/- 6000,-
máte někdo prosím zkušenosti nebo reference o těchto monitorech - je to takový užší výběr:

Dell U2412 - ten asi na internetu nejvíce chválí, ale stěžují si na blikání
http://www.czc.cz/dell-ultrasharp-u2412 ... de6mhsvj5e

LG 24MA53D - má i DVB tuner
http://www.czc.cz/lg-flatron-24ma53d-le ... monitor_24

LG IPS2453VQ
http://www.czc.cz/lg-flatron-ips2453vq- ... 82/produkt

Asus VN248H
http://www.czc.cz/asus-vn248h-led-monit ... 58/produkt

... nebo jestli máte vy nějaký tip, tak si určitě nechám poradit.

Mockrát děkuji a přeji hezký den (vlastně i šťastný Nový rok), Petr Kratochvíl
Kyrmi
 
Příspěvky: 4
Registrován: 02 led 2014 10:04

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod MirekE » 03 led 2014 01:41

mellda píše:Díky za tip. Bude to fungovat i na Eizo S2233W? Někde jsem četl, že "funguje jen pro monitory EIZO se sw Color Navigator". A co se vůbec stane, kdybych použil jakoukoli jinou sondu, která nespolupracuje s EasyPix2? Vytvoří barevný profil, ale nenastaví jas, barevnou teplotu bílého bodu ap.? Vyplatí se pořídit sondu, která to všechno udělá za mě nebo je to jedno a můžu vzít jakoukoli, která umí dobře měřit barvy?


Neznam EasyPix2 ani Eizo S2233W, takze to bohuzel nedovedu komentovat. Obecne muzes pouzit jakoukoliv sondu, pokud se jedna o monitor s velkym gamutem, tak samozrejme takovou, ktera velky gamut podporuje. Zakladni nastaveni jasu a bileho bodu si umi kalibracni software vetsinou ridit sam, pokud ne, tak to neni zadna tragedie - software ti nabidne, abys to udelal manualne pomoci menu monitoru. Rozdil nastava tehdy, pokud ma monitor interni LUT - ne vsechny kalibracni programy je dokazi vyuzit. Nevim ale, jestli se vyplati internimi LUT zabyvat u monitoru jinych nez EIZO CG a NEC PA.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 06 led 2014 16:13

to: "mellda"
Díky za tip. Bude to fungovat i na Eizo S2233W? Někde jsem četl, že "funguje jen pro monitory EIZO se sw Color Navigator". A co se vůbec stane, kdybych použil jakoukoli jinou sondu, která nespolupracuje s EasyPix2? Vytvoří barevný profil, ale nenastaví jas, barevnou teplotu bílého bodu ap.? Vyplatí se pořídit sondu, která to všechno udělá za mě nebo je to jedno a můžu vzít jakoukoli, která umí dobře měřit barvy?


Pro kalibraci monitoru EIZO S2232W nebo S2233W lze využít pro hw-kalibraci monitoru tovární kalibrační software EIZO EasyPIX2:
1) buď pomocí kalibrační sondy, kde podporovány jsou dva typy sond: EIZO EX1/EX2 nebo X-Rite ColorMunky Photo/Color Munki Design
2) bez použití kalibrační sondy, kdy se jas a bílý bod nastavuje "pouze" okometricky a program sám vytvoří barevný profil připojeného monitoru a automaticky jej nastaví jako výchozí v systémové správě barev operačního systému (Pozor: monitor je nutné před spuštěním programu EasyPIX2 propojit s PC pomocí kabelu USB /kvůli komunikaci mezi PC a monitorem/).
Výhodou je, že se ani v jednom případě nezasahuje do LUT-grafické karty (=princip hw-kalibrace monitoru), ale volba (=výběr v menu monitoru) gama křivky se provádí uživatelem přímo na na úrovni monitoru.
Tím nedochází k nepříjemnému efektu "páskování" - nebo-li slévání blízkých barevných odstínů, tak jak tomu často bývá v případě tzv. sw-kalibrace, kdy dochází ke změně LUT = změně gama-přenosové charakteristiky monitoru a tedy změně gradace (="tvrdosti") obrazu na úrovni grafické karty (ne tedy výběrem příslušné gama-křivky v menu monitoru, jako v případě hw-kalibrace).

Než začnete s kalibrací, určitě bych Vám ve Vašem případě (monitor EIZO S2232W/S2233W) doporučoval zkusit provést alespoň jednu kalibraci jednoduše (=okometricky) se spuštěním kalibračního programu EIZO EasyPIX2 BEZ připojení kalibrační sondy. (V menu monitoru můžete i po takto provedené kalibraci ještě dodatečně jemně doladit bílý bod a zvolit koeficient gama (např. gama=2.2) pro optimální gradaci obrazu.).

Výsledky jsou pro amatéra v naprosté většině případů uspokojující. Pokud ne, pak vězte, že sonda obvykle už výsledek razantně nezmění. Musel byste mít monitor vyšší třídy, který umožňuje dolaďovat ještě lépe bílý bod a případně další věci v kritických částech gamutu.

Jinak kalibrační sonda i1Display Pro + i1Profiler doporučovaná od "MirekE" je jistě krok správným směrem - zejména v případě že někdo vlastní monitor, k němuž výrobce nedodává žádný vlastní kalibrační software.
Avšak v případě monitoru EIZO S2232W/S2233W, kdy existuje již přímo od výrobce kalibrační utilita EasyPIX2, je pořizování tohoto řešení (i1Display Pro + i1Profiler) pouze pro kalibraci monitoru EIZO neefektivní, tj. nezaručí lepší výsledky, než EasyPIX2 + manuální korekce prováděné přímo v menu monitoru. Navíc při nesprávném postupu hrozí změna LUT grafické karty a pak by již výsledek mohl být dokonce horší, což by při srovnatelné investici jako je cena samotného monitoru mohlo přinést nakonec i určité zklamání.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod mellda » 13 led 2014 15:39

Díky oběma za odpověď. S koupí nebudu spěchat. Rozhodl jsem se totiž, že v každém případě napřed navštívím Váš kurz p. Charváte. Slyšel jsem na něj jen samou chválu a během posledních pár týdnů jsem se přesvědčil o tom, že ho opravdu potřebuji. Už jen kvůli té testovací fotce:)
mellda
 
Příspěvky: 9
Registrován: 04 led 2013 12:46

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Kacik83 » 14 led 2014 14:56

Dobrý den, jako spousta přede mnou potřebuji nový monitor na úpravu fotografií. Určitě jsem se rozhodla pro Eizo. Mám 3 kandidáty, ale nedokážu se rozhodnout, pročetla jsem toho spousty, ale přesto vždy něco najdu, co bych u monitoru nechtěla. Bohužel je to i díky tomu, že bych do monitoru chtěla investovat max 20 tis.
Ve výběru mám
EIZO EV2436WFS-BK
EIZO SX2262WH-BK EcoView
EIZO EV2736WFS-GY EcoView - tady ten jsem si už chtěla objednat, ale nakonec jsem četla, že rozložení barev není zrovna ideální, kde nejstudenější barvy jsou prý uprostřed monitoru. A pak to, že gamut je natolik posunutý vůči sRGb, že to může vadit grafikům.

Nemáte někdo z některým z nich zkušenosti?
Přiznám se, že je všemu až tak nerozumím, proto bych potřebovala poradit, jakou variantu zvolit jako nejlepší možnou.
Uvítám i jiné návrhy monitorů.

Díky za odpověď. Katka
Kacik83
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 led 2014 14:27

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod cosmo » 15 led 2014 19:06

Katko resim stejny problem, mam zde zalozeny dotaz a zatim zadna odpoved:-), ale propatral jsem internet, zavolal do Eiza, Necu a rozresil to sam...

Muj subjektivni nazor je takovy:

1) Nevim proc se vubec divas do rady EV?...to jsou preci "kancelarske" monitory u kterych se ani nedozvis garevny gamut a jeho rozsah - ve specifikacich to nepisou
2) S takovym rozpoctem se divej na SX a CS - pokud pozadujes rozsireny gamut AdobeRGB, pak SX22...pokud rozsireny gamut neresis a stacit ti sRGB pak jednoznacne CS230
3) U obou ale budes potrebovat pro spravnou funkci a korekci barevneho prostoru kalibracni sondy - pro SX22 je to software se sondou EasyPIX2 za cca 3500,-, u CS230 bude potrebovat bud jejich sw Eizo colornavigator (4000,-) a nejakou podporovanou sondu ze seznamu (od 3000,-) nebo si to necham nekym nakalibrovat kdo sondu ma...u obou moznosti se ale vejde do 20tis i se spravou barev a kalibraci (u CS230) si budes muset nechat od nekoho monitor nakalibrovat
4) Pokud hodlas vyuzit plne vlastnosti obou monitoru je nejlepe mit monitory pripojeny pres displayport s grafickou kartou, ktera podporuje 10bit zobrazeni (verze 1.2) - nejlevnejsi grafika nvidia quadro k600 je za 4tis, Ati firepro V3900 za 2800,-

bohuzel jine moznosti u Eiza nejsou, pouze drahsi...v testech pisi, ze SX je treba nakalibrovat, u CS230 mi zastupce z Eiza tvrdil ze barevny prostor sRGB je nastaveny z tovarny velmi dobre a neni treba jej hned kalibrovat...

jinak sam budu velmi rad za nazory jinych majitelu, ale moc se toho nedozvis, proste si to musis risknout koupit a uvidis, stejne jako ja...Ja jsem zacal vyberem a nakupem kalibracni sondy
cosmo
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 led 2014 10:44

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 18 led 2014 14:23

To: "kacik83"

modely "EV" - 2436W/2736W jsou určeny pro začínající fotografy, kteří požadují kvalitní IPS-obrazovku a jednoduchou kalibrační utilitu (protože dosud nemají žádné praktické zkušenosti s kalibrací) pro vytvoření barevného ICC-profilu monitoru. Barevný rozsah (gamut) je omezen (=je blízký standardu) sRGB IEC61966-2.1.
Na rozdíl od poloprofesionálních nebo dokonce profesionálních modelů např. EIZO řady ColorEdge (modely CS/CX a CG) však umožňuje kalibrační software EIZO EasyPIX2 pouze základní nastavení obrazových parametrů (bílý bod, jas) a správu tří profilů - ale ne již zpřesňování bílého bodu např. dle konkrétního osvětlení papírové předlohy (např. pozorované papírové fotografie), neumožňuje měnit kontrast, nastavovat doplňkové složky CMY, provádět validaci (ověřovat přesnost a platnost profilu), provádět automatickou rekalibraci a kontrolu monitoru atd. /Profesionální modely mají obvykle také na nějaké slušné úrovni zaručenu vyšší homogenitu obrazovky/

Pokud tedy potřebujete pro začátek "pouze" kvalitní obraz s jednoduchým a rychlým nastavením bez nějakých vyšších (profesionálních) nároků a postačí Vám barevný rozsah odpovídající standardu sRGB, pak je v současné době řada "EV" (=EcoView) jistě dobrou volbou, která Vám zajistí "předvídatelné" barvy a to za velmi zajímavé ceny.
Navíc je v této řadě vyráběn (levně) dokonce 4Mpx - monitor (ultravysoké rozlišení 2.560x1.440): EV2736W, což přináší do zobrazování zcela novou kvalitu (zejména ve spojení s novými os WIN7/8 - kde není problém s malými fonty).

EIZO EV2736WFS-GY EcoView - tady ten jsem si už chtěla objednat, ale nakonec jsem četla, že rozložení barev není zrovna ideální, kde nejstudenější barvy jsou prý uprostřed monitoru. A pak to, že gamut je natolik posunutý vůči sRGb, že to může vadit grafikům.


Modely EV2436W/EV2736W jsou poměrně přesně již v továrně odladěny na bílý bod 6500K (např. pro prohlížení fotek na webovských portálech). Odchylky se pohybují do 300K. U amatérského monitoru to je vynikající hodnota. Samozřejmě - vždy se může najít někdo, kdo řekne, že to je moc, protože zná monitor, který má odchylku jen 150K (ovšem za úplně jinou cenu).

Gamut tohoto monitoru (pro hobby segment) není samozřejmě přesně naladěn na standard sRGB IEC61966-2.1 jako je tomu např. u profi-modelu CS230, ale podstatné je, že se mu blíží a že je dokonce mírně větší! Při vytvoření barevného ICC-profilu monitoru (což zvládne i začátečník pomocí EasyPIX2 asi tak za 2 minuty) a při použití prohlížeče, který "rozumí" barevným profilům (=podporuje práci s barevnými profily monitorů) je pak barevná reprodukce rozhodně na nadstandardní úrovni, tj. dosahuje pro amatérké použití poměrně vysoké přesnosti (odchylky Delta (ab) základních barevných složek od standardu sRGB IEC61966-2.1 jsou menší 3).
Poznámka: gamut KAŽDÉHO "sRGB" monitoru je nějak posunutý oproti standardu sRGB IEC61966-2.1. Tato věta prakticky znamená, že gamutu sRGB - monitorů se pouze blíží standardu sRGB IEC61966-2.1.
Pouze profesionální sRGB-monitory mají svůj barevný rizsah (=gamut) "naladěn" tak, aby se prakticky shodoval se standardem sRGB IEC61966-2.1.

Je tedy otázka, pokud si pořídíte sRGB-monitor pro hobby-segment (=amatérské využití), jak se takový monitor dokáže s touto skutečností "poprat". Jinými slovy, jaké má uživatel možnosti pro vytvoření jeho barevného profilu nebo zda si jej může někde stáhnout na stránkách výrobce a jak přesně pak bude tento profil popisovat barevný rozsah monitoru, který máte na stole.
U modelů EV2436W/EV2736W nabízí výrobce možnost využití utility EasyPIX2 pro vytvoření ICC-profilu monitoru nebo je možné si příslušné profily stáhnout ze stránek výrobce (http://www.eizo.com sekce downloads)
Jiná věc je, co když někdo NEMUŽE využít pro prohlížení obrázků (fotek) prohlížeč, který bude barevnou reprodukci korigovat přes barevný profil monitoru. Pak se budou barvy fotografií vytvořené ve standardu sRGB a zobrazované na "sRGB"-monitoru odlišovat od tohoto standardu tím více, čím více se bude lišit barevný gamut monitoru od standardu sRGB IEC 61966-2.1.
Toto ovšem zřejmě NENÍ Váš případ, protože Vy zřejmě budete pracovat s osvědčenými prohlížeči:

Doporučuje se:
Pro prohlížení fotek pomocí "Internet" prohlížečů: MS IE ver 10. a vyšší, Safari (jakákoliv verze), FireFox (pouze se zapnutým a správně nastaveným pluginem pro CMS=správu barev)
Pro prohlížení fotek pomocí "Prohlížečů/editorů" fotografií: Adobe - PS, LR, atd. (prakticky všechny produkty Adobe kromě Acrobat Reader), ZONER PS pro (se zapnutou a správně nastavenou správou barev)

V případě požadavku prohlížení a zpracovávání fotografií pořízených ve standardu "AdobeRGB" je pak nutné vybírat z monitorů s širším barevným rozsahem: např. jak jste uvedla SX2262W nebo z CX240.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod igorg » 24 led 2014 21:04

Dobrý večer.
Prosím poraďte. Mám monitor LG Flatron W2286L a už mi moc nevyhovuje na úpravu fotiek ako aj ich tlačenie. Chcem si kúpiť nový monitor vhodnejší na neprofesionálnu úpravu fotiek. Jednou veľmi dôležitou otázkou pre mňa je finančná situácia (som už na dôchodku). Rozhodujem sa medzi týmito monitormi:
EIZO 23"LCD FS2333-BK
Eizo FS2331
NEC EA244WMI
ASUS PB248Q.
Ja sa prikláňam k tomu NECu, ale ak mi poradíte lepšiu voľbu v cene do 300€ budem rád. Ďakujem
igorg
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18 dub 2013 09:15

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 27 led 2014 10:09

To: "igorg"

všechny uvedené monitory stojí při finančním omezení (cca 300,- EUR) za uvážení.
Společné vlastnosti:
- IPS-panel
- barevný rozsah blízký standardu sRGB IEC61966-2.1
- matná nebo polomatná povrchová úprava
- široká variabilita moderních vstupů: DP, HDMI/DVI-D, VGA
- cenové rozpětí: 305 - 330 EUR (dle modelu a obchodu)

Odlišnosti:
EV2336WFS-BK:
- vykazuje nejlepší homogenitu (=rovnoměrnost podsvícení) při bílé 120 cd/m2 dle zveřejněných testů např.na extrahardware.cz
- umožňujě největší rozsah regulace jasu (1 - 100% max.jasu). Min.jas již od 2.5 cd/m2
(např. min. rozsah jasu u ASUS PB248Q je 40x (!) vyšší = 100 cd/m2 a tedy pro práci v noci naprosto nevhodný. Min.jas NEC EA244WMI je sice cca 20 cd/m2, ale k řízení jasu NEpoužívá technologii FlickerFree, takže obraz s takto nízkým jasem může pak někdo již vnímat jako "mihotající"=nestabilní)
EV2336WFS-BK, ASUS PB248Q používá k řízení jasu technologii FlickerFree
FS2333 nepoužívá technologii FlickerFree, ale to je proto, že ji pro min.jas 70 cd/m2 nepotřebuje.
- polomatná obrazovka EV2336WFS-BK má prakticky nulový třpyt a je tak velmi příjemná na oči
- Modely EV2336W, FS2333 mají velikost obrazovky 23" při rozlišení FullHD (1920x1080) zatímco NEC EA244WMI a ASUS PB248Q 24" při rozlišení 1920x1200 (na kvalitu fotky nemá samozřejmě vliv, uvádím to jen pro úplnost a někomu může více vyhovovat 1200 řádek). EIZO má v nabídce 24" (1920x1200) EV2436WFS za cca 380,- EUR - ovšem včetně kalibrační utility pro rychlé nastavení dle standardu sRGB IEC61966-2.1.

- Modely EV2436W, FS2333 umožňují rychlé a přesné nastavení dle standardu sRGB IEC61966-2.1 pomocí kalibrační utility EasyPIX2 pro vytvoření barevného profilu monitoru (bez sondy) a jeho automatické nastavení jako výchozí (=default) ve správě barev operačního systému.

- Model FS2333 může vyhovovat tomu, kdo hledá "univerzální" monitor na "fotky" (vysoká kvalita obrazu+snadná kalibrace pomocí EasyPIX2) a pro hraní her (zejména RTS=Real Time Strategy) nebo ve spojení s TV-set-top-boxem jako kvalitní další televizi do domácnosti (HDMI-vstupy modelu FS2333 podporují na rozdíl od běžných HDMI-vstupů monitorů také TV-videosignály 576i/50Hz-prokládaně a 1080i/p z TV-set-top-boxů).

Každý z uvedených modelů má tedy svoje "pro" a "proti". Pro denní práci by bylo možné asi použít jakýkoliv z nich. Pro prostředí se sníženým jasem (=tmavé místnosti nebo práce v noci) jsou vhodnější modely EIZO. Pro začátečníky, kteří nemají žádné zkušenosti s kalibrací monitoru a práci s barevnými profily, je pak výhodou kalibrační utilita EIZO EasyPIX2 (nevyžaduje nákup kalibrační sondy), která je k dispozici u modelů FS2333 nebo EV2436WFS.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod igorg » 27 led 2014 19:34

Dobrý večer.
Srdečne Vám ďakujem za obsažné vyvsvetlenie čo sa týka monitorov. Čítal som nejaké hodnotenia a testy na niektoré aj z uvedených monitorov a som z toho hodne,
ako sa hovorí v Čechách, na větvy.
Roznýšľal som nad kúpou Necu EA224WMI aj Dellu alebo ASUSU. Tiež som uvažoval aj nad EIZO FS2333, ale keď som čítal, že je vyhotevený hlavne na hry, potom som si myslel, že nie je vhodný na úpravu fotiek. Ako Vy navrhujete EV2436WFS by som si kúpil, ale je tam ale €, je to moc. Podľa všetkého beriem v úvahu Vaše odporučánie na FS2333, čo budem asi akceptovať. Ale našiel som v hodnoteniach na heureke.sk hodnotenie zakaznikov a mám z toho zmätok, je to na stránke:http://lcd-monitory.heureka.sk/eizo-fs2333/recenze/, je tam najmä hodntenia p.Petra a p.Ivo Šujanského. Ja viem, že každý z monitorov má nejaké plusy a nejaké mínusy a nerád by som doplatil na nesprávnu voľbu. Ešte prichádza v úvahu monitor EV2336WFS-BK (nemá kalibračnú utilitu EIZO EasyPIX2, alebo ma?) ako ho Vy popisujete ale nemôžem nikde najsť dobrú recenziu a preto sa Vás chcem opýtať, ktorý z monitorov: FS2333 alebo EV2336WFS-BK by bol lepší.
Prepáčte mi, že Vás takto otravujem, ale pokladám Vás za veľmi dobrého doborníka a preto sa na Vás obraciam. Ďakujem za pochopenie. Igor
igorg
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18 dub 2013 09:15

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod KarelDrahan » 28 led 2014 12:28

Dobrý den,
hledám kancelářský monitor, který budu využívat i pro amatérskou fotografii.
Měl jsem lesklý display, nyní mám matný a mnohem přirozenější mi přišel ten lesklý display. Proto se nyní snažím vybrat 24" 1920x1200 monitor, který by měl polomatný display. Dále možnost snížit jas, jelikož nyní používám skoro na minimálních hodnotách.
Byl jsem rozhodnutý pro EIZO EV2436WFS, ale odrazuje mne matný display. Další favoritem je NEC EA244WMi.
Je možné vidět monitory v této kategorii někde naživo kromě Prahy?
KarelDrahan
 
Příspěvky: 6
Registrován: 28 led 2014 12:23

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 led 2014 11:21

To: "igorg"

... ešte prichádza v úvahu monitor EV2336WFS-BK (nemá kalibračnú utilitu EIZO EasyPIX2, alebo ma?) ...ktorý z monitorov: FS2333 alebo EV2336WFS-BK by bol lepší?


Model EV2336WFS se často doporučuje do málo osvětlených prostor nebo pro práci především v nočních hodinách. Disponuje velkým rozsahem regulace jasu: 1-100% max. jasu s min. jasem cca 1 cd/m2 (!). Přitom ani při nižších hodnotách jasu (pod 50 cd/m2) nebliká a vykazuje absolutně stabilní obraz - díky technologii "FlickerFree" a "hybridní" regulaci jasu.
Na cenovou úroveň 300,- EUR je monitor vybaven nadstandardní IPS polomatnou obrazovkou se skutečně špičkovou povrchovou úpravou (prakticky nulový třpyt).
Monitor však není podporován kalibrační utilitou EasyPIX2 pro jeho snadnou a rychlou hw-kalibraci - proto je nutné jej nastavit ručně - včetně správné instalace jeho barevného ICC-profilu (lze ovšem snadno stáhnout z českých stránek http://www.eizo.com - sekce podpora po zadání názvu monitoru. Uživatel musí vědět, jak a kam profil správně nainstalovat a nastavit jako platný pro používané prohlížecí programy)

Model FS2333 se doporučuje především pro používání za denního světla nebo dobře osvětlené místnosti s umělým osvětlením a tam, kde je vyžadována "univerzálnost" použití (foto/hry/TV-video). Min. hodnota jasu se pohybuje cca 60-70 cd/m2. Monitor vybaven IPS matnou obrazovkou.
Výhodou pro využití v oblasti Foto-hobby je podporan kalibrační utilitou EasyPIX2 pro jeho snadnou a rychlou hw-kalibraci - automatická instalace a správné nastavení jeho barevného profilu do systémové správy barev.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 29 led 2014 12:08

To: "KarelDrahan"

jak jsem pochopil, tak hledáte monitor s polomatným povrchem k používání při nižších hodnotách jasu.
24" s polomatným povrchem nabízí v současné době např. Samsung S24a850dw: http://www.alza.cz/24-samsung-s24a850dw ... 483995.htm.
Je třeba si však ověřit, zda Vám bude vyhovovat jeho min. hodnota jasu a zda budete vnímat obraz při nižích hodnotách jasu ještě jako stabilní (nebo jako lehce mihotající).
Problém je, jak si to ověřit, když Samsung zatím disponuje předváděcími centry jen pro televizory (ale nikoliv monitory).

V každém případě doporučuji ještě jednou zvážit "matný" povrch monitoru EV2436WFS, který disponuje moderním hybridním řízením regulace jasu včetně technologie FlickerFree (vysokofrekvenční řízení PWM regulace řádově v desítkách kHz místo obvyklých 200 Hz) a technologií podsvícení Blue-LED, které je oproti dnes velmi rošířeným podsvícením typu "white" LED asi 2x-3x úspornější.
Výsledkem je stabilní (nemihotající) obraz i při nízkých hodnotách jasu (např. při práci v nočních hodinách) a příjemná extrémně nízká provozní spotřeba - pod 20W, takže "studený BLU-display".
/Srovnej typ.provozní spotřebu EIZO EV2436W = 19W s "blue LED" oproti Samsung S24A850DW = 64W (!) s "white LED"/
"Na živo" je možné EIZA vidět v předváděcím centru EIZO v Praze - Karlíně, Sokolovská 100/94.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod KarelDrahan » 30 led 2014 08:53

Byl jsem se podívat v showroomech několika eshopů, včetně "největšího" TSBohemia v Olomouci. V Olomouci bylo možné vidět BenQ BL2411PT - bohužel se obraz nechutně třepal, pravděpodobně způsobené problémem se vstupním signálem. Dále Dell U2412, bohužel ne v nativním rozlišení. Vzhledem k nedostatku času, jsem však neměl možnost si zajistit napojení na odpovídající signál.
Pořád se nějak nemůžu smířit se vzhledem obrazu na matném display, který je "mdlý" a nevýrazný. Při porovnání matného a vedle stojícího lesklého displaye na mne působí lépe ten lesklý. Jednak svým podáním barev, kontrastem, ostrostí a podáním bílé.
Můj favorit byl jasně EIZO EV2436WFS, ale silně mne odrazuje zmíněná špinavá povrchová úprava.
http://youtu.be/AcLDgt9wIIY 7:50 je vidět rozdíl mezi EIZO a Samsungem.
KarelDrahan
 
Příspěvky: 6
Registrován: 28 led 2014 12:23

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod igorg » 31 led 2014 21:35

Dobrý večer.
Ďakujem pekne p. Charvát za podrobné vysvetlenie mojích otázok ohľadom monitorov EV2336WFS-BK a FS2333.
V predchdzajúcej odpovedi ste mi popísal aj minitor EV 2436WFS a stále mi to nedalo pokoj, aj keď pre mňa jeho cena ako dôchodcu jer dosť vysoká, preto som hľadal našiel aj video na youtube o tomto monitore. Bolo hovorené anglicky a tak mi dcéra to preložila (lebo angl. neviem - len pár slov čo viem je na video málo) a monitor sa mi zapáčil. Ale zas mi vyvstala jedna otázka, že napr FS2333 má bodovú rozteč 0,266 mm a EV2436WFS má 0,270 mm, či to nebude moc poznať na monitore takúto rozeč, lebo na videu bolo vidieť pri priblíženi kamery rozdiel pri porovnávani EV2436WFS s nejakým samsungom, že je tam maličký raster. Prepáčte mi moje, možno pre Vás naivné otázky, ale rád by som poznal či to nebude vadiť pri spracovávani fotiek. Ináč som na 97% rozhodnutý, že si kúpim EV2436WFS, aj keď si budem musieť naň požičať nejakú sumu.
Ďakujem Igor
igorg
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18 dub 2013 09:15

PředchozíDalší

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník