Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Moderátor: Antonin.Charvat

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 10 úno 2014 09:21

To: "MirekE"
... jedna vec, ktere porad jeste nerozumim je rozdil mezi kalibracnim sw, ktery se prodava na ruznych kontinentech s monitory NEC: SpectraView II vs BasICColor.

Je to stále tentýž software, jen licencovaný pro monitory NEC v různých částech světa. Proč není jedna verze SpectraView Profiler licencovaná pro celý svět, to je otázka na zastoupení NEC, ale zřejmě kvůli vysokým licenčním poplatkům firmě Basic Color.

Co je to etalonova sonda? Sonda, ktera je individualne predkalibrovana?

„Etalonovou“ sondou je v tomto kontextu myšlena taková kalibrační sonda, která může sloužit jako měřící vzor (=etalon) pro ostatní sondy s nižší nebo negarantovanou přesností.

Kdy můžeme hovořit o kalibrační sondě jako o kalibračním „etalonu“?
V případě, že se jedná o kalibrační sondu s dostatečnou stabilitou a tzv. garantovanou přesností , tj. taková sonda musí být vždy opakovaně a po určité době (která je kratší než je časová stabilita parametrů sondy) zasílána na kontrolní měření a případnou rekalibraci, o které je pak následně vydán měřící protokol.

Na co je dobrá podpora „etalonových“ kalibračních sond kalibračním softwarem?
Aby bylo možné s konkrétním kalibračním softwarem snadno a průhledně porovnat výsledky měření pomocí „etalonové“ kalibrační sondy a běžně dostupné komerční kalibrační sondy.
Koncepce EIZA jde s novými modely s integrovanými kalibračními sondami ještě dále, protože umožňuje tyto integrované sondy pomocí „etalonů“ nejen měřit, ale navíc i korigovat (=opravovat) a „naučit“ je tedy měřit správně.
Kalibrační software EIZO ColorNavigator umí tedy při měření integrovanou kalibrační sondou brát v potaz tzv., korelační tabulky vytvořené porovnáním měření týchž dat s integrovanou a externí „etalonovou“ sondou.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod MirekE » 10 úno 2014 18:47

Diky!
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Kacik83 » 11 úno 2014 10:28

Pane Charváte i MirkuE,
moc děkuji za odpovědi, zkusila jsem vše nastavit, jak jste mi říkali.

Jen mám problém pořád v tom, že když mám otevřen Photoshop, a mám v něm otevřenou fotku a s fotkou posunu (minimalizuji okno fotky, chytnu za ten modrý okraj a chci s ní posunout), tak změní barvy. Snad mi rozumíte jak to myslím. Nevím proč mi to dělá. Ta změna barvy je pak do červena. Zkoušela jsem to na starém monitoru a tam se nic nemění. Nevíte ještě co s tím?

Mimochodem seminář určitě ráda navštívím, aspoň si nebudu připadat tak hloupě, ale momentálně mi to spěchá, proto to řeším takto přes forum. Děkuji
Kacik83
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 led 2014 14:27

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod MirekE » 11 úno 2014 18:35

Kacik83 píše:Pane Charváte i MirkuE,
moc děkuji za odpovědi, zkusila jsem vše nastavit, jak jste mi říkali.

Jen mám problém pořád v tom, že když mám otevřen Photoshop, a mám v něm otevřenou fotku a s fotkou posunu (minimalizuji okno fotky, chytnu za ten modrý okraj a chci s ní posunout), tak změní barvy. Snad mi rozumíte jak to myslím. Nevím proč mi to dělá. Ta změna barvy je pak do červena. Zkoušela jsem to na starém monitoru a tam se nic nemění. Nevíte ještě co s tím?

Mimochodem seminář určitě ráda navštívím, aspoň si nebudu připadat tak hloupě, ale momentálně mi to spěchá, proto to řeším takto přes forum. Děkuji


Nevytahujes to okno mimo obrazovku? Mam dojem, ze pokud ma pocitac vic nez jeden monitor a okno PS se zacne pretahovat z jedne obrazovky do druhe, tak ze se aplikuje profil toho druheho monitoru.
Uživatelský avatar
MirekE
 
Příspěvky: 775
Registrován: 05 črc 2012 16:18

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Kacik83 » 11 úno 2014 20:44

no ono to dělá i jen v rámci Eiza :-( a když dám fotku na FB, tak je to hodně do červena ...
Kacik83
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 led 2014 14:27

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 13 úno 2014 20:01

To: "Kacik83"
...mám problém pořád v tom, že když mám otevřen Photoshop, a mám v něm otevřenou fotku a s fotkou posunu (minimalizuji okno fotky, chytnu za ten modrý okraj a chci s ní posunout), tak změní barvy. Snad mi rozumíte jak to myslím. Nevím proč mi to dělá. Ta změna barvy je pak do červena. Zkoušela jsem to na starém monitoru a tam se nic nemění. Nevíte ještě co s tím?


Ano, rozumím. Tento jev se ovšem při dvou-obrazovkovém režimu stává a pokud byste zaměnila pouze "druhý" monitor za nějaký jakýkoliv jiný s širokým gamutem, tak byste viděla, že tento efekt pokračuje. To je normální a jedná se o přirozený důsledek správy barev při dvouobrazovkovém režimu. "MirekE" Vám také správně naznačil, že se jedná o důsledek "nesouladu" profilů obou připojených monitorů. Pokud Vás tento efekt ruší, pak buď přiřaďte oběma připojeným displayům stejný profil (měl by to být profil monitoru, na kterém finalizujete fotografie) nebo prostě zruště dvouobrazovkový režim a zavřete víko notebooku.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Blluma » 14 bře 2014 19:57

Dobrý den,

chci kupovat nový monitor primárně pro úpravu fotografií. Už jsem téměř rozhodnutý pro: EIZO FlexScan EV2436WFS-BK. Jen by mě zajímalo srovnání s LCD: BenQ BL2411PT. Jestli se ten cenový rozdíl 3 000,- vyplatí ? Parametry jsou dost podobné, i recenze ho docela chválí. Ty 3 000,- bych případně investoval do fotovýbavy. Děkuji za názory.
Blluma
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 bře 2014 19:42

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 16 bře 2014 23:05

To: "Blluma"

oba modely BenQ BL2411PT a EIZO EV2436W jsou si v lecčem podobné:
24", 1920x1200, matná obrazovka, flexibilní polohovací stojan, repro, tichý zdroj, FlickerFree, vstupy: DP, DVI, VGA.

Na druhé straně vykazují některé odlišnosti:
A ) hardwarové rozdíly:
- rozsah a způsob řízení jasu:
EV2436W používá moderní hybridní řízení regulace jasu, tj. v rozsahu zhruba 50-300 cd/mě stejnosměrnou regulaci bez pulsního řízení (FlickerFree) a v rozsahu 2-50cd/m2 pulsně-šířkovou modulaci PWM s frekvencí řídících pulsů 200Hz.
Výsledkem je stabilní obraz s regulací jasu v širokém rozsahu: 2 - 300 cd/m2.
BL2411PT používá jen stejnosměrnou regulaci jasu s tím, že raději silně omezil dolní hranici jasu na hodnotu cca 80cd/m2 a tedy celkový rozsah regulace 80-300 cd/m2. Monitor je tak ovšem méně vhodný pro použití ve spoře osvětlených místnostech a pro práci v nočních hodinách.
Navíc je model EV2436W vybaven EcoView optimalizátorem jasu, který automaticky dokáže potlačit "ostrou" bílou při běžném psaní textu na velkých bílých plochách (dokumenty ve wordu)

- rozbočovač USB:
pro někoho nemusí být zajímavý, někomu to však může usnadnit např. přenos dat z přenosné "flashky" do PC bez ohýbání zad a hledání konektoru USB na svém PC.
EV2436W disponuje dvěma porty USB. BL2411PT rozbočovačem USB není vybaven.

B ) softwarové rozdíly:
Velmi významným rozdílem je možnost využití kalibračního software dodávaného přímo od výrobce:
EV2436W využívá ke své hardwarové kalibraci utilitu EIZO EasyPIX2 která:
- umožňuje snadno nastavit bez externí kalibrační sondy: jas a bílý bod monitoru buď dle standardu sRGB nebo porovnáním s tiskovou předlohou (bílým papírem, na který dopadá světlo)
- umožňuje vygenerovat ICC-profil monitoru a nastavit jej automaticky jako výchozí ve správě barev operačního systému tak, aby jej mohly okamžitě načíst a využívat pro správnou interpretaci fotografických dat nejvíce používané prohlížeče (Adobe PS, LR, ID, Acrobat nebo ZONER PS Pro, atd.).
Barevný rozsah (gamut) monitorů této cenové kategorie (foto-hobby) totiž nikdy přesně nekopíruje žádný standard a je tedy třeba vždy velmi dbát na kalibraci monitoru a zapojení jeho barevného ICC-profilu do spolupráce s používanými prohlížeči fotografických dat. Zejména začátečníkům pak může být kalibrační software EIZO EasyPIX2 významnou oporou.

Asi již tušíte, že u modelu BL2411PT kalibrační software chybí, což může zejména začátečníkům působit problémy s jeho správným začleněním do správy barev a tedy též přinést určité potíže se správnou barevnou reprodukcí fotografických dat.

C) Rozdíl v délce záruky:
Pro EV2436W nabízí výrobce záruční dobu 5 let na kompletní monitor (tedy nejen elektroniku, ale i na LCD panel)
Podle nového občanského zákoníku jsou nyní prodejci povinni nabízet na zboží minimálně stejnou záruční lhůtu, jako nabízí výrobce a nelze ji svévolně zkracovat. Proto lze již také tento argument vzít při nákupu do úvahy.
BL2411PT nabízí záruku 3 roky.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Blluma » 17 bře 2014 22:35

Děkuji za obsáhlou odpověď, o té regulaci jasu u LCD BenQ jsem se dočetl v jedné recenzi. Asi tedy zůstanu u toho EIZA, přece jen fotky upravuji nejčastěji po nocích a toho jasu se celkem bojím, aby mě z toho po chvilce nebolely oči. Sice používám osvětlení za LCD, ale i tak nevim, nevim.

Zajímavá mě přijde ta 5 letá záruka, to by se mohlo hodit, i když věřím že EIZO používá kvalitní součástky, tak těch 5 let vpoho přežije, ale člověk nikdy neví.

Další plus je určitě ten kalibrační software.

Čeho se u EV2436WFS-BK trochu bojím je ten polomatný povrch a údajná zrnitost na bílé barvě. No uvidíme, myslim že to přežiju.
Blluma
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 bře 2014 19:42

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 23 bře 2014 19:07

To: "Blluma"
Model EIZO EV2436W má matnou povrchovou úpravu obrazovky (ne polomatnou). Proto vykazuje lepší potlačení nežádoucích odlesků a to i z bočních úhlů pohledu, nežli obrazovky s polomatnou povrchovou úpravou. Na druhé straně polomatné obrazovky vykazují zase menší třpyt (="sparkling" efekt). Nic není úplně a ve všech směrech dokonalé :-). "Sparkling" efekt je ovšem na matném EV2436W poměrně malý, takže obavy mít nemusíte :-).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Blluma » 02 dub 2014 16:06

LCD EIZO EV2436W už mám asi týden doma a ,musím říct, že určitě nelituji. Tímto bych vám chtěl poděkovat za rady a celé toto vlákno. Už jsem málem koupil levnější LCD, naštěstí sem si to tady pročetl a připlatil si.

Jinak ta matná povrchová úprava je super, v místnosti s PC mám okno a když tu mám občas notebook na opravu s lesklým LCD, tak se na to nedá koukat, matná maska EIZA si s tímto bez problému poradí.

třpyt (="sparkling" efekt) - zanedbatelné a pro mě nevýznamné

Měl jsem doma postarší LCD Samsung 19" a toto EIZO je prostě úplně jinde, když jsem poprvé pustil PS a začal převádět fotky z RAWu, tak jsem opravdu čuměl :D

Takže ještě jednou děkuji.
Blluma
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 bře 2014 19:42

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Robin82 » 16 zář 2014 15:07

Dobrý deň
Premýšľam nad kúpou monitora určeného prevažne k amatérskej úprave fotografií. Oslovilo ma rozlíšenie WQHD. Týmto by som sa chcel opýtať či je monitor s týmto rozlíšením vôbec vhodný na niečo podobné a ak aj áno či má niekto skúsenosť s monitorom s takýmto rozlíšením napr. ASUS PB278Q. Alebo je rozumnejšie zostať pri niečom ako DELL U2412M alebo BenQ BL2411PT, ktorý bol už predtým vyššie spomínaný. Za každú odpoveď vopred Ďakujem.
Robin82
 
Příspěvky: 1
Registrován: 16 zář 2014 12:28

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 22 zář 2014 21:21

To: "Robin82"

Rozlišení WQHD (2560x1440) je v posledních dvou letech rozšířené a velmi populární zejména pro velikost úhlopříčky 27".

Toto rozlišení v kombinaci s úhlopříčkou 27" umožnilo nejen rozumným způsobem zvětšit pracovní plochu obrazovky, ale navíc zachovat ještě rozumné "zrno" nebo-li vzdálenost sousedních obrazových pixelů pod 0,27mm. Svou velikostí a s tímto rozlišením se moderní 27" monitory staly vhodnou alternativou pro zpracování fotografie k monitorům 27" s nevhodným FHD-rozlišením (1920x1080) - tedy při velikosti úhlopříčky 27" poměrně hrubému zrnu.

Na trhu se objevilo pro fotografy hned několik vhodných modelů - od základního vybavení (IPS LCD panel + jednoduchý kalibrační software) přes modely s podporou harwarové kalibrace až po plnohodnotné foto-monitory s integrovanými autokorekčními nebo dokonce plně kalibračními senzory.

Základní modely (bez kalibračního softwaru pro podporu hw-kalibrace):
BenQ BL2710PT - FlikerFree, automatická rotace obrazu
SAMSUNG S27D850T - Picture by Picture a Picture in Picture
Iiyama ProLite XB2779QS

Modely s podporou kalibrace (a kalibračním softwarem pro podporu hw-kalibrace):
EIZO EV2736W - kalibrační software EIZO EasyPIX2 (pracuje bez sondy nebo se dvěma podporovanými sondami)
DELL U2713H - kalibrační software (pracuje pouze v případě připojení jediné podporoané sondy)

Poznámka:
Model EIZO EV2736W je s podporou hw-kalibrace nyní nabízen prakticky za stejnou cenu, jako "základní" modely SAMSUNG/Iiyama bez jakékoliv podpory kalibrace, takže se jistě vyplatí o něm uvažovat-jako o vhodném kandidátovi v kategorii do 15.000,- Kč (bez DPH)

Modely s podporou kalibrace + autokorekčním senzorem pro automatickou opravu obrazových parametrů (+ kalibračním softwarem pro podporu hw-kalibrace):
EIZO CX271 - kalibrační software EIZO ColorNavigator 6.x nebo ColorNavigator NX podporující až 30 kalibračních senzorů
NEC PA272 - kalibrační software SpectraView II

Modely s podporou kalibrace + kalibračním senzorem pro automatickou rekalibraci monitoru (+ kalibračním softwarem pro podporu hw-kalibrace):
EIZO CG277 - kalibrační software EIZO ColorNavigator 6.x podporující až 30 kalibračních senzorů

Poznámka:
Modely EIZO CX271/CG277 disponují pamětí pro ukládání barevných ICC-profilů vytvořených při kalibraci, takže při jejich připojení k jinému PC mohou být tyto profily snadno automaticky importovány na harddisk nově připojeného PC a do systémové správy barev operačního systému.
není tedy potřeba na novém PC provádět opět rekalibraci monitoru.
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod xcenda » 24 říj 2014 11:04

[quote="Antonin.Charvat"]To: "Blluma"

B ) softwarové rozdíly:
Velmi významným rozdílem je možnost využití kalibračního software dodávaného přímo od výrobce:
EV2436W využívá ke své hardwarové kalibraci utilitu EIZO EasyPIX2 která:
- umožňuje snadno nastavit bez externí kalibrační sondy: jas a bílý bod monitoru buď dle standardu sRGB nebo porovnáním s tiskovou předlohou (bílým papírem, na který dopadá světlo)
- umožňuje vygenerovat ICC-profil monitoru a nastavit jej automaticky jako výchozí ve správě barev operačního systému tak, aby jej mohly okamžitě načíst a využívat pro správnou interpretaci fotografických dat nejvíce používané prohlížeče (Adobe PS, LR, ID, Acrobat nebo ZONER PS Pro, atd.).
Barevný rozsah (gamut) monitorů této cenové kategorie (foto-hobby) totiž nikdy přesně nekopíruje žádný standard a je tedy třeba vždy velmi dbát na kalibraci monitoru a zapojení jeho barevného ICC-profilu do spolupráce s používanými prohlížeči fotografických dat. Zejména začátečníkům pak může být kalibrační software EIZO EasyPIX2 významnou oporou.

Koupil jsem EV2436W, ale nějak se mi nedaří jej zkalibrovat. EIZO EasyPIX2 monitor nenachází a i na stránkách EIZa jsem nikde nenašel, že by EIZO EasyPIX2 byl kompatibilní s EV 2436W. Můžete mi prosím poradit jak na to? (nezapoměl jsem propojit monitor pomocí USB). Monitor je připojen k Macbooku Pro Display Portem.
xcenda
 
Příspěvky: 2
Registrován: 24 říj 2014 10:57

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 24 říj 2014 17:46

To: "xcenda"
Koupil jsem EV2436W, ale nějak se mi nedaří jej zkalibrovat. EIZO EasyPIX2 monitor nenachází a i na stránkách EIZa jsem nikde nenašel, že by EIZO EasyPIX2 byl kompatibilní s EV 2436W. Můžete mi prosím poradit jak na to? (nezapoměl jsem propojit monitor pomocí USB). Monitor je připojen k Macbooku Pro Display Portem.
.

Máte pravdu, že program EasyPIX2 pro kalibraci monitoru EIZO EV2436W je na globálních stránkách EIZO trochu "schovaný".
Najdete ho ale snadno "odskokem" z českých stránek eizo.cz, kde po kliknutí na "PODPORA/Downloads" vyplníte do zobrazeného políčka model EIZO: "EV2436W" a po poklepání na symbol lupy se Vám zobrazí vše "ke stažení" k tomuto monitoru. Poté, co vyberete a poklepáte na "tlačítko - zde" v odstavci: "Software, ovladače, profily", tak budete přesměrováni na globální stránky EIZO, kde je možné vybrat a stáhnout software "EasyPIX2" pro os Windows - rev 2.3.2.

V případě os MacOSX je nutné:
1) nejprve stáhnout verzi "EasyPIX2" - rev 2.3.1. pro MacOSX:
http://www.eizo.com/global/support/db/files/software/software/lcd/easypix/EasyPIX231.dmg


2) a poté ještě v případě os Mavericks (10.9) naistalovat "EIZO App Fix Patch" for verzi o.s. Mavericsk-10.9":
http://www.eizo.com/global/support/db/products/download/558



Jinak zde pro doplnění všech informací uvádím ještě odkaz na speciální stránku věnovanou kalibračnímu softwaru EIZO EasyPIX2 - v angličtině:
http://www.eizo.com/global/products/accessories/easyPIX/index.html#tab02

a zde odkaz na brožuru vysvětlující funkce kalibračního softwaru EIZO EasyPIX2 - v češtině :-):
http://www.eizo.cz/uploads/media/EasyPIX_CZ_2013-08.pdf


a nakonec ještě odkaz na seznam monitorů, které podporují kalibrační software EIZO EasyPIX2:
http://www.eizo.com/global/products/accessories/easyPIX/index.html#tab04

(a kde je uveden rovněž model EIZO EV2436W)
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Pulytr » 12 lis 2014 17:56

co kdo řeknete na toto ? Acer B326HK IPS 4K 32" za 20 bez DPH
http://www.svethardware.cz/acer-b326hk- ... e-4k/39627
Pulytr
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 lis 2014 17:52

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 24 lis 2014 12:46

To: "Pulytr"
co kdo řeknete na toto ? Acer B326HK IPS 4K 32" za 20 bez DPH
http://www.svethardware.cz/acer-b326hk- ... e-4k/39627


"Papírově" (=dle technických specifikací) se jedná o skvělý monitor za ještě lákavější cenu !
Posun oproti "levným" 27"-4K monitorům (za cca 15.000,- Kč) je značný a troufám si tvrdit, že se ty 27"-4K ani za těch 15.000,- Kč nevyplatí v podstatě koupit (jsou příliš "očesané" a tedy s nízkou užitnou hodnotou).

I cena cca 25.000,- Kč s DPH je na dnešní cenové poměry v této kategorii monitorů trochu "podezřelá", takže bych před koupí určitě doporučoval zkontrolovat nejen obrazovku:
- homogenitu obrazu (=odchylky jasu na ploše obrazovky) a také "třpyt" na bílé ploše

ale i další funkčnost monitoru, která by mohla být určitým zádrhelem při jeho běžném provozu:

- např. jak reaguje na HDMI-signály - je schopen je skutečně zobrazit ve 4k-rozlišení?
- jaké nabízí možnosti regulace jasu a bílého bodu? Jaký je min. hodnota jasu monitoru? Je bílý bod nezávislý na nastaveném jasu? atd.
- jaké je kvalita obrazu v jiném než "nativním" rozlišení? Dokáže zobrazit i jiná rozlišení, než 16:9 - např. 1920x1200?
(ne vždy je monitor v běžné praxi používám pouze v čistém 4K-UHD rozlišení s grafickou kartou vybavenou rozhraním DP 1.2)
- Má uživatel možnost "ostřit" obraz (fonty) ? Obvyklé interpolační metody nemusí vždy pracovat optimálně a delší čtení (rozmazaných) textů může pak neúměrně zvyšovat zrakovou námahu
- jaká je podpora dalších funkcí, např. "Picture by Picture" nebo "Picture in Picture" (samozřejmě - pokud je předpokládáte využít).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod AndrejBPB » 09 pro 2014 14:42

Antonin.Charvat píše:
Mila_xl píše:
Halir píše:Vážený pabe Charvát,

děkuji moc za odpovědi, moc mi pomohly, i s tím důvodem grafické karty máte myslím pravdu, ten 10 bit a jednu miliardičku:-) jsme v Eizu dost rozebírali. Cením si vašich rad, budu rád, když mne i v budoucnu posunete o trochu dál. Měl bych ještě dotaz na literaturu, nedaří se mi sehnat kniha Správa barev, nevíte zda je k sehnání, kde ji koupit, či jestli se neplánuje reedice či v\dání nějaké jiné knihy? Děkuji moc!


JO, tak to by mě taky zajímalo. Děkuji


To "Halir" a "Mila_xl":
Vážení pánové, kniha "Správa barev" byla naposledy vydána v roce 2003 (před 9 lety) a Computer Press se zatím nerozhodl toto vydání zopakovat, takže momentálně je tato kniha "rozebraná" a prakticky nedostupná. Je však možné sehnat její originál a sice pod názvem: "Real World Color Management" např. zde:
http://www.amazon.com/Real-World-Color- ... 0321267222
Kniha je bohužel psána anglicky, což může ztížit správné porozumění odborného textu. Pro ty, pro které anglicky psaný text nepředstavuje zásadní problém, je však publikace psána poměrně srozumitelnou formou a mohu ji všem vřele doporučit.
Vydání jiné knihy v češtině se připravuje (podzim 2012).

Některé základní principy Správy barev (jak to funguje) je možné nalézt též na česky psaných stránkách EIZO, např. zde:
EIZO White Papers:
http://www.eizo.cz/podpora/white-papers.html

EIZO Sprava barev:
http://www.eizo.cz/uploads/media/WP_Spr ... acFIN1.pdf



Kniha, ktorá sa k správe farieb - Color Management pripavovala vyšla? Ak áno, pod akým názvom?
AndrejBPB
 
Příspěvky: 1
Registrován: 09 pro 2014 11:17

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod Antonin.Charvat » 10 pro 2014 20:03

To: "AndrejBPB"

pokud vím, tak původně avizovaná - česky psaná kniha o "správě barev" dosud bohužel nevyšla ...
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56

Re: Výběr LCD monitoru pro amatérskou fotografii

Příspěvekod xcenda » 07 úno 2015 15:21

Pane Charváte se zpožděním děkuji za vaše rady. Pro další čtenáře uvádím, že se mi nakonec nepodařilo spustit kalibraci na mém monitoru EV2436W. Sice odkaz, který jste uvedl na kontrolu kompatibility ukazuje tento monitor jako podporovaný ovšem na jiném míste je uvedeno:
* FlexScan EV series, T2351W and FORIS series are not supported with Mac OS environment. Kdybyste věděl o nějakém způsobu jak tento monitor na osx zkalibrovat, byl bych vám velmi vděčný.
xcenda
 
Příspěvky: 2
Registrován: 24 říj 2014 10:57

PředchozíDalší

Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník