Monitor EIZO CS240-BK

Moderátor: Antonin.Charvat

Monitor EIZO CS240-BK

Příspěvekod RedHot333 » 22 led 2016 23:33

Dobry den,
chtěla bych požádat o radu s výběrem monitoru. Pracuji na notebooku - profesionální úprava fotografií v Lighroom a Photoshopu a potřebuji externí monitor. Zobrazování na monitorech je pro mne "španělská vesnice", snažila jsem se pročíst toto fórum, pochopila jsem, že moje původní představa monitoru v ceně kolem 10 tis., je nereálná, a zvýšila jsem hranici na 20 tis.
Vytipovala jsem EIZO CS240-BK a chtěla bych se zeptat, na Váš názor, zda je to vhodný monitor pro mé potřeby. Nebo byste doporučil jinou variantu?
Moje druhá otázka je, zda můj notebook, lépe řečeno grafická karta zvládne takový monitor. Pracuji na levném notebooku Lenovo G50-70, který má grafickou kartu Intel HD Graphics 4400.
A třetí otázka je, jak kalibrovat monitor CS240? Je potřeba dokoupit hardwarovou kalibraci?
Mockrát děkuji
RedHot333
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 led 2016 23:22

Re: Monitor EIZO CS240-BK

Příspěvekod Antonin.Charvat » 01 úno 2016 14:31

To: "RedHot333"
Dobry den,chtěla bych požádat o radu s výběrem monitoru. Pracuji na notebooku - profesionální úprava fotografií v Lighroom a Photoshopu a potřebuji externí monitor. Zobrazování na monitorech je pro mne "španělská vesnice", snažila jsem se pročíst toto fórum, pochopila jsem, že moje původní představa monitoru v ceně kolem 10 tis., je nereálná, a zvýšila jsem hranici na 20 tis.
Vytipovala jsem EIZO CS240-BK a chtěla bych se zeptat, na Váš názor, zda je to vhodný monitor pro mé potřeby. Nebo byste doporučil jinou variantu?

Model CS240 je vhodný pro amatérské/pokročilé fotografy, kteří podtřebují "levně", ale na poměrně vysoké úrovni vyřešit dva základní typy kalibračních úloh:
1) Kalibrace monitoru dle požadovaného fotografického standardu (sRGB, AdobeRGB, ProPhoto, atd.)
2) Kalibrace monitoru dle tiskové předlohy z konkrétní tiskárny (na konkrétním papíru).

Pro profesionální simulaci tisků na monitorech ("softproofing") je pak doporučována řada "CG" (nikoliv "CS"), která využívá superrychlé 16-bitové 3D-procesory, které dokážou přesně simulovat jak běžné RGB-standardy, tak CMYKová data např. dle standardu FOGRA39.
K přesné automatické kontrole a kalibraci pak využívají integrovaný kalibrační senzor.

Pokud jste se tedy "našla" a rozhodla pro řadu "CS" (neřešíte přesnou simulaci CMYKových dat určených pro offsetové tiskárny), ale řešíte úpravu fotek pro jejich pozdější zveřejnění na webovských portálech nebo tisk na běžných fotografických tiskárnách, pak je Vaše rozhodnutí pro model "CS" (např. CS240) v pořádku a jen je třeba počítat s tím, že pro zajištění správné a opakovatelné barevné reprodukce obrazu na monitoru je monitor třeba správně zkalibrovat a poté také čas od času re-kaliborvat, tj. udržovat v nakalibrovaném stavu.

Modely "CS" - stejně tak jako vyšší modely CX nebo dokonce CG podporují za tímto účelem spolupráci s profesionálním kalibračním softwarem EIZO ColorNavigator 6.x, který pak dále podporuje snad všechny nejrozšířenější sondy na trhu :-).

Moje druhá otázka je, zda můj notebook, lépe řečeno grafická karta zvládne takový monitor. Pracuji na levném notebooku Lenovo G50-70, který má grafickou kartu Intel HD Graphics 4400.

Ano - zvládne. Model CS240 má nativní (=fyzické) rozlišení 1920x1200 a disponuje všemi moderními digitálními vstupy (DVI-D, HDMI, DP), takže spropojení s Vaším notebookem nebude žádný problém.

A třetí otázka je, jak kalibrovat monitor CS240? Je potřeba dokoupit hardwarovou kalibraci?
Mockrát děkuji

Model CS240 je již v továrně "licencován" pro spolupráci s profesionálním kalibračním programem EIZO Color Navigator 6.x.
Proto není nutné v tomto případě dokupovat žádnou licenci a jediné co je potřeba, je pořídit si ke kalibraci monitoru nějakou pro Vás vhodnou kalibrační sondu (např. od společnosti X-Rite: i1DisplayPro v ceně cca 5.500,- Kč bez DPH nebo jakoukoliv jinou ze 30 podporovaných kalibračních sond).
Moderátor tohoto diskuzního fóra
Antonín Charvát
Antonin.Charvat
 
Příspěvky: 345
Registrován: 06 led 2012 10:56


Zpět na Vše kolem zobrazování fotografií na monitorech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků