Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Šola » 25 čer 2017 09:03

Dobrý den, zdravím všechny účastníky fóra. Jsem amatér/laik, který si před rokem koupil Canon G16. Tak trochu mě to vtáhlo a začínám vymýšlet a pokouším se o kreativnější využití tohoto přístroje, když už to umožňuje. Můj dotaz směřuje na uživatele, kteří mají nějakou zkušenost s použitím telekonvertoru na tento přístroj. Jedná se mi zejména o to, jak moc velká je ztráta světelnosti při použití TC x1,4 a zda to má nějaký zásadní vliv na kvalitu obrazu. Uvažoval jsem i o koupi nějaké zrcadlovky nižší třídy Canon 100D apod., ale kamarádem mi to bylo rozmluveno. Díky za rady a předání zkušeností.
Milda
Šola
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 čer 2017 08:36

Re: Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Alda » 25 čer 2017 14:46

Zdravím Šolo, a zdůvodnil ti tvůj kamarád, proč by jsi neměl fotit
zrcadlovkou ? Mě by stačilo na pořízení APSC přístroje už jen ten
rozdíl ve velikosti snímače, oproti tomu 1/1,7 co máš v té G16 a v
možnosti volby objektivů. Toho lze samozřejmě dosáhnout i s bezzrcátkem...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Point » 25 čer 2017 14:49

Každý fotografický objektiv má dvě části. Vstupní (kudy vstupuje světlo do objektivu), jehož zorný úhel je charakterizován udávaným ohniskem (čím menší úhel, tím delší hodnota ohniska) a výstupní, jehož zobrazovací úhel, vykreslený (promítnutý ostře) na průmětnu (plochu - rovinu ve které leží i čip) ve tvaru kružnice umožňuje svým průměrem použít ten který (úhlopříčný) rozměr čipu. Pro každý rozměr čipu je tedy konstruován i objektiv s možností vykreslit potřebný průměr ostrého obrazu.
Použitý TC vlastně jen svou optikou zvětší tuto schopnost objektivu, tedy zvětší udaným číslem výstupní úhel, průměr obrazu vykresleného na průmětnu. Samozřejmě když se původní obraz v tomto poměru zvětší (krajní partie už přesahují přes čip) defacto došlo k ořezu a zdá se, že se prodloužilo ohnisko objektivu. Zvětšením se samozřejmě zvětšily i nedostatky kresby předsazeného objektivu a zdá se, že poklesla i jeho světelnost. Nicméně poklesl jen poměr hodnoty světelného toku, dopadajícího na jednotku plochy. ( Světelnost i světlo zůstalo stejné, zvětšila se plocha vykresleného obrazu. Byť čipem už nevyužitelného.)

Nižší třídu žádného přístroje si nekupuj, sice si můžeš pomoct nasazením kvalitích ( a drahých) objektivů, ale to jen v případě, že bys pro velmi kvalitní (a velké) fotografie (tisky) měl využití. Ale i v tom případě by pak bylo na zvážení, koupit i tělo lepší "střední" třídy. Na př. - https://www.vkfoto.cz/pentax-k-70-18-50 ... da-50-1-8/
Point
 
Příspěvky: 26
Registrován: 17 lis 2015 18:03

Re: Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Alda » 25 čer 2017 15:10

K-70 dobrá volba a ten "pentaxí plasťák" 50mm f1,8 mám a jsem s ním moc spokojen.
Jen si Šola musí ujasnit co vlastně chce, zda zůstane u svého stávajícího foťáku, nebo
vážně plánuje posun k něčemu "lepšímu"...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Šola » 25 čer 2017 18:06

Pro vysvětlení nákupu G16, ve hře byly 3 parametry: 1. dostatečně kvalitní video pro rodinné využití, 2. cena kolem 12-13 tisíc a 3. nejdůležitější parametr, aby se vešel do kabelky :D. Nikdy jsem si nemyslel, že mě to takhle chytne a pořád někde něco kolem přístrojů a focení čtu a googluju.
K tomu kamarádovi - je to 70letý fotograf, který ještě dnes vystavuje své fotografie i v zahraničí, takže o tom něco ví. Má tedy stejný názor na levné zrcadlovky, byť s čipem APS-C, ale starou technologií zpracování obrazu atd. Takže nejspíš zůstanu chvíli u té G16 a budu zkoušet "učit se fotit", jak mi doporučuje ten zmiňovaný kamarád. No a když mě to chytne ještě trochu víc, koukal jsem po něčem jako Canon D 760, prostě tělo s nějakým setovým objektivem do 20 tisíc a pak by se vidělo. Vnoučata (5 kousků 2-8 let) se věnují různým sportům, takže to musím zaměřit tímto směrem. I proto byl ten dotaz na TC, abych byl trochu blíž akci. Jinak jako začátečník jsem s obrazovou kvalitou G16 i s možnostmi kreativního použití spokojen, jen je samozřejmě problém se zvětšením obrazu, tam už ta kvalita pokulhává. Dík za odkaz na Pentax, v podstatě jsem po ničem jiném než po Canonu nekoukal, na jeho ovládání jsem si zvykl velmi rychle a tak nějak si tu značku oblíbil.
Šola
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 čer 2017 08:36

Re: Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Point » 25 čer 2017 19:34

Se zaměřením na sporty.... to chce víc, než jen laciné tělo a TC. I s tím nejlepším budeš mít dost odpadu. Pokud neuspěješ s tím co máš, s laciným nářadím na tom budeš stejně. ;) Ale to už od toho svého přítele víš. :)
Point
 
Příspěvky: 26
Registrován: 17 lis 2015 18:03

Re: Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Šola » 25 čer 2017 20:50

Jj, vím. Je mi jasné, že od G16 nemůžu chtít zázraky, ale prozatím jsem spokojen. Má celkem dobrou sv. 1,8 - 2.8, rychle ostří, a asi od něho chci víc, než dokáže. Primárně mi jde o obrazovou kvalitu, velikost fotografie mě tolik netíží, už proto nechci do levného staršího modelu DSLR, i z velkého čipu jsem viděl výstupy, které by mě neuspokojily, stejně jako pořídím z G16 dostat fotografie velmi kvalitní, holt velikost APS-C není jediný faktor, který ten výsledek ovlivňuje. A ještě jednou k tomu TC, myslíš si, že při jeho použití by se dalo líp pracovat s hloubkou ostrosti tím prodlouženým ohniskem? Díky za čas
Šola
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 čer 2017 08:36

Re: Canon Power Shot G16 a telekonvertory

Příspěvekod Stanley 900 » 15 črc 2017 22:14

Já bych řekl v první řadě, že dotaz je mimo realitu, protože na G16 telekonvertor nejde od principu, protože nemá výměnný objektiv.
Jde na něj telepředsádka a ta zase od jiného principu světelnost soustavy nesníží :)
Hloubka ostrosti se telepředsádkou relativně zmenší samozřejmě, při stejně nastaveném ohnisku zoomu.
Přesněji řečeno, ohnisko nemá na hloubku ostrosti vliv, jak se mylně někdy uvádí, ale delší ohnisko díky "výřezu ze scény"
hloubku ostrosti zvýrazní... stejně tak i telepředsádka a naopak widepředsádka zase jenom relativně, hloubku ostrosti zvětší,
protože je obraz jakoby z větší dálky.
Stejně funguje i zmenšení a nebo zvětšení fotky.
Uživatelský avatar
Stanley 900
 
Příspěvky: 7996
Registrován: 22 čer 2012 12:49


Zpět na S kompaktem na vážno

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron