Proč fotím právě Panasonicem

Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod kolega » 14 zář 2011 10:34

Nikdo se nemá k tomu, aby to tu rozjel, tak jsem si dovolil otevřít alespoň takové seznamovací úvodní téma. No a abych zrovna sám na to téma odpověděl, tak DF zn. Panasonic už vlastně dávno nefotím, ale začínal jsem s ním. Fotil jsem ultrazoomovými kompakty FZ20 a posléze i FZ50-kou. Pak jsem ale přešel na téměř 2,5 roku na DSLR 4/3, ale nyní jsem se vlastně de facto vrátil ke "kompaktům" ve formě tzv. bezzrcadlovek a to zn. Olympus PEN, viz. podpis. Ale objektivy, které na tento µsystém 4/3 používám jsou většinou také Panasonic - Lumix G Vario. No a proč? To je nasnadě, jednak proto, že objektivy G Vario měl vyvinuté pro mikro systém a hlavně dostupné Panasonic značně dříve, než Olympus a pak také pro to, že vesměs jsou i opticky i mechanicky lepší, než ty M.Zuika, které tím asi "platí daň" za jistě kompaktnější provedení.
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod Avionik » 14 zář 2011 12:07

Také občas cvakám panasonic lumix DMC-FZ 38 (má ho syn) a snímky jsou z něj slušné , no některé jsou sice mázlé (i o tom již byla řeč na netu) .Akorát mě celkem zaráží že včíl se firmy honí za super ultra zomy více jak 24 až do 36X a ono stačí pro běžného uživatele tak 10X ( 28-300 mm EQ 35 ) . Právě taky koketuji na přestup k panosoniku (mám zatím Kodaka 740
5 Mpix). No nevím jak to dopadne , důchodce.
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod oniiicek » 14 zář 2011 16:56

Ja sa taktiež pripájam k vlastníkom FZ38. Prečo? Bol to môj prvý foťák a vážne som nevedel, či ma bude fotenie baviť do takej miery aby som si kúpil väčšiu zrkadlovku. Chcel som foťák čo sa dobre drží v ruke (naozaj mi spôsob tela rady FZ veľmi vyhovuje). Chcel som väčší zoom (fotím aj zver v prírode). KeĎ nechceš jednoducho nepoužiješ dôhší zoom a máš kvalitnejšie foto, ale asoň mne sa stáva, že chcem niečo dostatočne priblížiť (Zver). Naozaj čo jedine nevyhovuje je veľkosť čipu a počet Mpx! ÚPLNE by mi stačilo 8 Mpx na tento čip miesto 12 a zároveň zväčšiť čip. Do akej miery by sa to ukázalo na cene neviem. Ja osobne 80% fotiek fotím na manuál, ostatok priorita clony. V začiatkoch to boli aj automatické režimy. ďalej nemusím rôzne vychytávky ako rozpoznanie tváre...Bral by som zoom ako na FZ50 s otočným displejom! No možno cenovo sa potom radšej oplatí ísť do zrkadlovky už potom. Sympatický mi je ešte samsung NX11, no trochu by som bral lepší grip na držanie! Osobne ešte ostanem pri FZ38 a až časom sa rozhodnem čo ďalej.
oniiicek
 
Příspěvky: 12
Registrován: 14 zář 2011 16:43

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod Avionik » 15 zář 2011 20:24

to " omnííček " pokud máš pocit že ti technické možnosti panasoniku FZ 38 neposkytují dostatečné možnosti (focení zvěřě v přírodě ) tak přejdi na pravé zrcadlovky (na značce zase tolik nezáleží ) a pro začátek stačí i setové telata .prostě dostaneš se o stupeň vejš . Záleží kolik do toho chceš investovat (to ti poradí opravdoví znalci na jiném vláknu)kažký má větší přání než možnosti :D , tak přeji hezké fota z přírody, ať te ten FZ 38 nezklame , penzista ;)
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod oniiicek » 20 zář 2011 07:50

No veď to, človek má väčšie priania než možnosti :-). Keď mám pravdu povedať ani nechcem ísť do zrkadlovky. Mne plne vyhovuje UZ. Len čakám kedy vyrobia niečo lepšie, hlavne čo sa bude týkať čipu a Mpx a zoomu. Mnoho vecí ja na foťáku ani nevyužívam. Stačí mi kvalitná optika, manuálne nastavenia, široké rozpätie zoomu, možnosť použitia filtrov ešte by bodol väčší čip...Ja som taký cestovateľský typ a batoh plný optiky by ma skôr obmädzoval než usppokojoval. Stále mám pocit, že kým ľudia to nerobia profi a za peniaze, tak ich skôr zrkadlovka obmädzuje než uspokojuje. ďalej sú mojimifarvoritmi foťáky CANON rady G a najovšie vyzerá tiež na dobrej ceste Fuji X10.
oniiicek
 
Příspěvky: 12
Registrován: 14 zář 2011 16:43

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod odklizec » 20 zář 2011 08:06

Nechci ti kazit iluze, ale na UZ s vetim cipem klidne zapomen. Duvod, proc maji dnesni UZ tak dlouhe objektivy, je prave v miniaturnim cipu. Cim mensi cip, tim vetsi crop factor a tim snadneji se jim delaji relativne male megazoomy. Fuji X10 bude mit ze vcech kompaktu nejvetsi cip, takze teoreticky nejlepsi DR a sum na vyssim ISO ze soucasnych kompaktu/UZ. Ovsem to je teorie. Az praxe ukaze, jak dobry cip Fuji vyrobilo? Klidne se muze stat, ze mensi cip v Canonu G12 nebo LX5 bude podavat lepsi vysledky, i kdyz osobne si to nemyslim. Fuji senzory nebyly vubec spatne, spis jim pokulhavala optika (krome X100). Jak rikam, uvidime co jsme jeste nevideli ;)
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod Avionik » 20 zář 2011 08:24

to " oniicek " , pripokjuji se k " odklizec " je jasné že kompakty typu EVF nemohou soupeřit z pravými zrcadlovkami co se týká technické kvality, ale zároveň je možné že dobré EVF mohou šlapat aparátům SLR na paty , dobrý článek je včíl o EVF na http://www.fotoaparat.cz/article/11067/1 , tam se mrkni. Já osobně nemám rád super zoomy , neboť si myslím že tak velký rozsah zoomu je na úkor kvality optiky a to nehledě na to že tak velké ohnisko bez stativu je na nic (třes) Pokud se týká velikosti čipu taky asi nemáme naději že výrobce něco takového bude uvádět na trh . Pokud ti panasonic vyhovuje tak se podívej po posledním modelu . Panasonistům zdar a dobré světlo , penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod avek » 20 zář 2011 13:30

Měl jsem "profesionální" kinofilmovou zrcadlovku s objektivy od 2.8/20 do 2.8/300. Můj první digitál byl ultrazoom Panasonic FZ30 a od té doby používám malý lehký a pohotový Panasonic. Teď LX5 a chci si koupit ještě FZ150 až bude v prodeji. Vím že má malý snimač nedostatky, vím že se ultrazoom nevrovná pevným ohniskům, jenže moje kinofilmové vybavení vážilo 12 kg a nikdy jsem neměl teleobjektivy nebo mezikroužky, když bych je potřeboval, sebou. A druhá důležitá věc, drahý digitální aparát nechci. Panasoniky stojí okolo 10000 Kč, nemusím na ně dávat moc pozor. Když se rozbije, co se dá dělat, koupím nový. Fotím jen amatérsky, profesionál se bude rozhodovat jinak, ale mám teď mnohem obsahově zajímavější fotky než dřív.
avek
 
Příspěvky: 90
Registrován: 11 zář 2011 09:13

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod oniiicek » 21 zář 2011 13:46

No ja ani netvrdím, že UZ majú konkurovať, či súperiť so zrkadlovkami. K tomu boli skôr vyrobené bezzrkadlovky aby sa im priblížili. Ako som povedal ide mi v prvom rade o ergonómiu, manuál, možnosti použiť filtre, a aj dlhé ohnisko a formát RAW a možnosť nastaviť väčšinu vecí na tele fotaku. Stačí mi tak 12x priblíženie. Ja som sa s tým zmieril, že za tú cenu nemôžem mať všetko čo zrkadlovka a v takej kvalite. Je to o kompromisoch. Len by som bral keby bolo použitelné ešte tak ISO 800 aj pre väčšie fototgrafie. Mám fotografie, ktoré by som s krátkym ohniskom neurobil - iste boli urobené za dobrého svetla, ale aj tak - ja osobne zoom využijem.

Inak sa mi ešte veľmi páči a myslím, že by bola pre mňa vhodná rada G od panasonicu, len tá cena je zatiaľ pre mňa dosť nad limit aj so všetkými objektívmi a nepáči sa mi dotykový displej, k tomu mám priam odpor.

PS: Ja som dal za môj nový foťák 330 eur pred dvoma rokmi. Koľko by som musel dať peňazí aby som odfotil fotografie čo mám pod PANASONIC FZ38 tu na fóre aj keby som mal tie najlacnejšie objektívy??? A to ešte odpadá nutnosť vôbec nosiť ďalšie objektívy, väčšie telo fotoaparátu so sebou. A takú hĺbku ostrosti nepotrebujem akú majú zrkadlovky. Osobne si myslím že rada FZ má svoje miesto a význam hlavne pre ľudí čo nechcú ďalej investovať, chcú mať všetko po kope na jednom mieste a myslím že dosiahnu aj priateľné výsledky v pomere cena/výkon.
oniiicek
 
Příspěvky: 12
Registrován: 14 zář 2011 16:43

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod Busy » 28 led 2012 21:10

Ahojte, rad by som ako dlhorocny (stastny) majitel FZ28 (uz od decembra 2008) tiez prispel do tejto diskusie :)

Myslim si ze ultrazoomy FZ... su to najlepsie co mozno medzi utrazoomami dnes najst. Ak by som uz nemal FZ28, zo sucasnej ultrazoomovej ponuky by som jednoznacne siahol po FZ150.
Sice najradsej by som si fotak vyskladal - objektiv z FZ20 - konstantna svetelnost F2.8 v celom rozsahu 36-432 je proste uzasna!!! Cip by som si vybral z FZ18 pretoze 8 MPix uuuplne staci a kazde dalsie zvysovanie megapixelov zvysuje namiesto rozlisenia iba sum. Samozrejme vsetko vyrobene sucasnymi technologiami :) Cim ako taky nepotrebujem velky, pretoze kvalita fotiek (cistota, detailnost, sum pri vyssich ISO) nie je dana velkostou cipu, ale pixelovou hustotou.

Vyskytol sa tu nazor, ze velky rozsah zoomu je na ukor optickej kvality. Myslim si ze to je aj nie je tak celkom pravda. Napriklad 24x zoom objektiv z FZ45/48/100/150 je ovela kvalitnejsi, ostrejsi, ma menej optickych chyb nez vecsina beznych 3x-4x zoom objektivov u "beznych" kompaktov. Dalej, z cisto praktickeho hladiska, pri objektivoch s vecsim zoomom sa svetelnost so zoomovanim zhorsuje ovela pomalsie, nez pri beznych kompaktovych objektivoch 3-4x zoom, takze aj keby clovek chcel fotit len na beznych kratkych ohniskach, ma vyznam pouzivat na to ultrazoom. Napriklad FZ28/38 ma este na 400mm ohnisku skvelu svetelnost F3.7 - a taky FZ20 ma dokonca F2.8 !!! A skuste mi napisat, aka velka a tazka, a hlavne na kolko by vysla zrkadlovka so sadou objektivov ktorou by som chcel pokryt rozsah ultrazoomu pri dodrzani jeho svetelnosti.
Busy
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2012 20:17

Re: Proč fotím právě Panasonicem

Příspěvekod ogyn » 10 dub 2012 06:56

Busy píše:......................! A skuste mi napisat, aka velka a tazka, a hlavne na kolko by vysla zrkadlovka so sadou objektivov ktorou by som chcel pokryt rozsah ultrazoomu pri dodrzani jeho svetelnosti.

K Canonu 7D a 30D s 8 objektivy,používám i FZ 45 pro jeho menší hmotnost,možnost použití polarizačního filtru a univerzálnější použití. Mám jej u sebe neustále i v práci,beru jej na kolo atd. Na běžné snímky stačí,používám jej i jako "předskokana " při focení třeba krajin a kontroly kompozice doma u pc.Když ale jdu fotit reportáže,sport,makro apod,je zrcadlovka nenahraditelná. Např reakční doba se vůbec nedá srovnat,focení v horších světelných podmínkách atd. Vše se odvíjí od foceného tématu. Ideální fotoaparát který by vyhovoval ve všem neexistuje,vždy je to kompromis ceny,váhy,šumu,příslušenství,ovládání, výstupů,zoomu atd. :)
ogyn
 
Příspěvky: 264
Registrován: 22 led 2012 10:34


Zpět na Panasonicem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků