Barevný šum- snížení

Barevný šum- snížení

Příspěvekod Fíďa » 27 bře 2014 19:51

Dobrý den, prosím dovede mi někdo odpovědět na technický dotaz ohledně barevného šumu? Příklad: Mám fotoaparát s rozlišením 20 Mpix, nastaveno 1600 ISO a na fotografii se mi projeví barevný šum v určité míře. Sníží se mi barevný šum, když snížím rozlišení na 10 Mpix? Teoreticky z toho důvodu, že využiji jen polovinu pixelů, které nebudou na sobě tolik zhuštěny a nebudou se tolik rušit? Děkuji za odpovědi a případné vysvětlení. F
Fíďa
 
Příspěvky: 2
Registrován: 27 bře 2014 19:28

Re: Barevný šum- snížení

Příspěvekod Vlasta Kašpar » 28 bře 2014 10:13

Mno - teoreticky by to zabrat mělo - snížení z 20 Mpx na třeba 5 Mpx (čtvrtina) by mělo znamenat, že foťák by měl vzít 4 pixely (2 vodorovně a 2 svisle) a vyrobit z nich zprůměrováním pixel jeden - to zprůměrování by mělo šum snížit... Praxe ale může být jiná - čert ví, jak si tohle výrobce ve firmware konkrétního modelu zbastlil ;)
Nakonec stejného efektu byste asi zaručeněji dosáhl za původním 20 Mpx snímku, který si v editoru přesamplujete na poloviční rozměry, ne?
Stejně nejlepší je z rawu udělat tif 48bit a prohnat to s citem přes odšumovač Neat Image - výsledky jsou zpravidla velmi dobré ;)
Vlasta Kašpar
 
Příspěvky: 14
Registrován: 06 pro 2011 10:11

Re: Barevný šum- snížení

Příspěvekod Fíďa » 28 bře 2014 20:56

Jj, díky za teorii. Ale pořád mi není jasné, jak je to ve skutečnosti. Budu pátrat dál a jak budu něco vědět, tak to sem hned pověsím.
Fíďa
 
Příspěvky: 2
Registrován: 27 bře 2014 19:28

Re: Barevný šum- snížení

Příspěvekod swisst » 05 dub 2014 00:05

Snížením rozlišení dojde k nějakému zprůměrování a tím ke snížení šumu. Je ale otázka, jak to zprůměrování probíhá a jaký je výsledek. Když se to nafotí do RAWu (nebo v nouzi aspoň do JPEGu v maximální kvalitě), tak se to přesamplování (zprůměrování) dá udělat v PC a dá se udělat více způsoby včetně kombinace s nějakých odšumovacím filtrem. Tahle možnost je mi osobně bližší, protože v té první o všem rozhoduje foťák, nemůžu do toho nijak zasáhnout a hlavně není cesty zpět.

Teoreticky je samosebou možné, že to ten foťák udělá lépe než PC (i když to není pravděpodobné). A zjistit se to dá pouze vyzkoušením. Takže navrhuji vyzkoušet si to a porovnat výsledky. Teoretickou úvahou se to vymyslet nedá. Zároveň je potřeba prakticky vyzkoušet, jestli podobná operace (ať už ve foťáku nebo v PC) výslednou foku vylepší. To bude záležet na konečném využití fotky.
swisst
 
Příspěvky: 49
Registrován: 10 zář 2011 21:59


Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [bot] a 4 návštevníků