Jaký objektiv? Amatér :)

Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod DRAKcz » 02 led 2013 19:53

Zdravím vespolek.
Přelouskal jsem tady hodně témat, článků a stále si nevím rady.
Přecházím z kompaktu na zrcadlo a stále nevím jaký vhodný objektiv na začátek vybrat. Tělo jsem si vybral Nikon D5100 z výborných recenzí co jsem se dočetl, ale už se ztrácím v označeních objektivů. Fotím přírodu, rodinné foto jak venku na zahradě tak i oslavy v hodně pozdních hodinách, sem tam nějaké to zajímavé makro - prostě vše ve dne i v noci. Pomůže mi prosím někdo vysvětlit, k jakému použití jsou objektivy s označením 18-55 mm II, 18-55 mm VR, 18-55 AF-S DX VR, 55-200 AF S DX VR? Stačí nějak smysluplně zkráceně, a co znamenají jednotlivé zkratky, pro jakou scénu jsou vhodná jaká ohniska ;) Uvažuji o koupi setu, jen nevím jak správně vybrat (n)
Díky moc za trpělivost :oops:

EDIT: Tak jsem našel kouzelnou stránku, kde jsou vysvětleny zkratky pro Nikony, skvělé pro amatéry jako jsem já (n) http://www.megapixel.cz/vysvetlivky-zkratek-nikon
Tak už jen hledám návod, jaká dolní ohnisková vzdálenost je vhodná pro jakou scénu :oops:
DRAKcz
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 led 2013 18:04
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod Dafik » 04 led 2013 09:49

Zkus tohle http://www.nikon.cz/cs_CZ/product/nikko ... /simulator K tomu je dobré vědět, že 35mm ohnisková vzdálenost na DX těle D5100 přibližně odpovídá tomu, jak se na svět díváme svýma očima. Takže si na simulátoru nastav 35mm a odchylky od této hodnoty by ti mohli ukázat přibližný obrázek o tom, jak se bude chovat daný objektiv. Pokud budeš kupovat set s 18-55, nebo lépe s 18-105. Doporučuji k tomu koupit pevnou 35 1.8G je to vynikající levný ostrý a světelný objektiv vhodný např. pro focení lidí v interiéru bez blesku.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod DRAKcz » 04 led 2013 11:40

Díky moc za super odkaz. Ale hodně lidí doporučuje na portréty pevnou 50 1.8G. Tak je to jen subjektivní názor daného člověka? Nebo všeobecně je 35 lepší/horší než 50 (obě 1.8G) ?

Ještě jsem nebyl v žádném obchodě si vše vyzkoušet, teprve se tam chystám a tady se připravuji :)
DRAKcz
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 led 2013 18:04
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod Dafik » 04 led 2013 12:21

50mm je na portréty opravdu lepší, ale v interiéru je to s ní občas problém (je občas příliš dlouhá). Tedy čistě na portréty je v pohodě, ale pokud by si s ní chtěl také fotit např. rodinnou oslavu v bytě, nebo hru dětí, tak je problém dostat do záběru víc lidí. Pak más z podobné akce spíš takovou galerii portrétů, což není vždy ideální. Z tohoto důvodu jsem nakonec 50 1.4G vyměnil za 35 1.8G, který je univerzálnější. Občas by se mi ta padesátka hodila např. venku, ale i tak nelituji. Spíš bych si teď pro to focení venku koupil 85 1.8G.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod DRAKcz » 04 led 2013 12:25

Takže jak se tak dovídám, tak je vhodných asi 5 objektivů, co. Pevné 35, 50, 85 a dva nějaké 18-105 a 70-200(300) :D
DRAKcz
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 led 2013 18:04
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod Dafik » 04 led 2013 12:53

Zálkad je vědět co chceš fotit. Pokud to nevíš, tak zbytečně vyhodíš peníze za objektivy, které nakonec nebudeš používat. Každopádně do začátku je dobré mít univerzální zoom. Od Nikonu je podle mě nejvhodnější Nikkor 18-105 VR. To je objektiv, který si vezmeš třeba na dovolenou a nafotíš s ním pravděpodobně 95% snímků. K tomu třeba tu světelnou pětatřicíku na focení doma, nebo venku za pouličního osvětlení. Jestli opravdu budeš fotit i makro můžeš si pořídit světelný makroobjektiv, který lze s úspěhem využít i na portrét např. Tamron 90 f2.8. Tu padesátku pak nejspíš ani nevyužiješ.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod DRAKcz » 04 led 2013 13:04

Klidně mě opravte, budu jen rád, ale viděl bych to takhle - 35 na portréty a v místnostech, 50 oslvay (větší prostory), zahrada, 85 venku na procházce. Univerzální zoom 18-105, venku 70-300. Berte mě prosím opravdu s rezervou, díky ;)
DRAKcz
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 led 2013 18:04
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod DRAKcz » 04 led 2013 13:13

A beru v potaz, že 18-105 je opravdu univerzální, pevné zas mají výhodu světelnosti ale peněžence se to nemusí líbit. Začal bych asi 18-105 a časem dokoupil 35 a pak by se uvidělo. Ale zas si říkám, že pevné objektivy mají nesrovnatelnou světelnost (n)
DRAKcz
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 led 2013 18:04
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod Dafik » 04 led 2013 13:24

Oslavu ve větším prostoru nafotíš pětatřicítkou taky. Stejně tak pětatřicítku si můžeš vzít na procházku pro focení lidí. Ta 85 je čistokrevný portréťák, kde portrétovaného budeš fotit z několika metrů a za ním bude dobře rozmazané pozadí. Ten si vezmu, když se s někým domluvím, že budu fotit portrét :)

pětatřicítka fotí venku takhle:
http://daf.rajce.idnes.cz/Aninka_a_Tonik/#Anna_142.jpg
http://daf.rajce.idnes.cz/Ve_Zline_2012/#DSC_10453.jpg

s 18-105 jsem nafotil všechno na horách a byl jsem rád, že jsem nemusel měnit objektivy:
http://daf.rajce.idnes.cz/Grossglockner_2012/
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod DRAKcz » 04 led 2013 13:33

Díky moc za super pomoc ;) Časem to snad pochopím :D Bezhlavě se do ničeho nevrhám, vše v klídku. A ty objektivy co jsem napsal, tak to byl pro peněženku výhled tak na 8 let :D:D:D
DRAKcz
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 led 2013 18:04
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod kubba » 08 úno 2013 08:04

Mám podobný dotaz/problém a nechci zakládat nové téma - pořizuju D5100 + 18-105, protože tehle základ se výborně osvědčil na starším D60 (který si zatím pouze půjčuji) ... chtěl bych k tomu ještě pevné a světelnější sklo na "portrét/detail" - je pro tohle lepší 50mm 1,8 nebo 35mm 1,8? Pokud to dobře chápu, tak s 50kou bude portrét víc "portrétovatější" - to pro mě znamená rozmazanější pozadí? Určení by bylo opravdu focení detailu - na rodinné oslavy bych s klidem použil setový zoom na 18mm ...
kubba
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2013 07:55

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod MILAN D. » 08 úno 2013 08:58

Ano 50/1,8 je více na portéty.....tedy čím delší ohnisková a nízká clona např. 1,8, 2....tím více za zaostřeném objektu vzniká optická neostrost....rozmazání ....ještě více výraznější u skla 85mm. Jistě víte , že se musí pro představu s kinof. použít násobek 1.5 ,1.6 dle těl resp. výrobců....
MILAN D.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03 úno 2013 13:56

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod kubba » 08 úno 2013 09:45

Ano ... něco jsem o tom přečetl a snažil se pochopit ... D5100 není plnoformátový, takže ohnisko 50mm je potřeba pronásobit (tuším že zhruba 1,5x) ... upřímně ani nepotřebuji přesné výpočty - spíš mi jde o jakési "pocitové" zhodnocení (vzhledem k tomu, že nemám zkušenost s podobnou sestavou) a tady při pročtení názorů na různých fórech asi vychází lépe 50. Skla s ohniskem 85mm jsou o poznání dražší a výběr jsem skutečně zůžil na 50mm 1,8 nebo 35mm 1,8 kde se tedy přikloním k 50ce.
kubba
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2013 07:55

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod MILAN D. » 08 úno 2013 10:03

Ano u Nikona je násobek 1,5, ta 50 bude dobrá i na jiná témata něž jen portrét, ale85 jsem jen uváděl že v tom ....efektu je výraznější....sice lze využít i zoomy ,ale tady je u pevných skel je o něco přenější a kvalitnější výstup.Tak že dobré světlo s 50!
MILAN D.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03 úno 2013 13:56

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod Dafik » 08 úno 2013 14:21

kubba: Dobře bych si rozmyslel v jakých situacích ten objektiv budeš využívat. Spousta lidí včetně mě přešlo z padesátky na 35mm. 50mm je určitě lepší na klasický portrét, ale špatně se s ní fotí cokoliv jiného. Např v menších prostorách lítá člověk s padesátkou ode zdi ke zdi, protože se do záběru nevejde nic pořádně. S 35 je to jednodušší, neboť se dá většina situací vyfotit rovnou z pozorovacího místa. Ale s padesátkou se lidi dobře fotí venku. Na druhou stranu s 85mm by to bylo venku ještě lepší. Jinak co se rozmazání pozadí týče tak je to podobné. To z důvodu, že s pětatřicítkou má člověk zaostřeno na kratší vzdálenost. S pětatřicítkou se dobře fotí celé postavy, a portréty do pasu. Na detail obličeje není moc dobrá, protože se tam už projeví zkreslení perspektivou. Padesátka je na to lepší a pětaosmdesátka ideální ;) Být tebou zamysli se nad tím, jak často budeš portrétovat, nebo jestli spíš ten objektiv nebudeš používat na takové to focení všedního života, kde se lépe uplatní pětatřicítka.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod T.BOD » 08 úno 2013 16:29

kubba , pokud ti nejde o čísla, objektiv potřebuje takovou ohniskovou vzdálenost....... Postav člověka ke zdi a stoupni si od něj tak daleko, abys na něj nebyl nepříjemně nalepený, ale aby se s ním dalo ještě rozumně komunikovat. A pak použij svůj 18-105 a zaměř přístroj - a zazůmuj - na fotku obličeje. Ohniskovou vzdálenost si odečti na obroučce. Stejně tak pro celou postavu. Z toho ti vyjde, že ideálně bys potřeboval objektivy dva. Pro běžné zobrazení by se ohniska neměly příliš lišit, extrémní hodnoty deformují realitu. Obzvlášť v případě ohniska krátkého. Ale v případě rozumu si s tím 18-105 i v portrétu vystačíš, malá hloubka ostrosti není to, co dělá portrét portrétem. :D
T.BOD
 
Příspěvky: 78
Registrován: 05 pro 2011 22:48

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod kubba » 11 úno 2013 07:48

Díky všem za reakce (n) nakonec zvítězila (po delší úvaze) 50ka ... Opravdu chci něco pro focení detailu a hlavním důvodem je, že se mi osobně takové fotografie prostě líbí a chci se pokusit se v nich jaksi zlepšit ;) ... je mi jasné, že portrét konkrétně není jen otázka dobrého objektivu a taky že na "dokumentární" fotografii (oslavy, akce a pod.) stejně radši použiju univerzální 18-105 ...
kubba
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2013 07:55

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod Evok » 16 úno 2013 12:50

Ahojte, kdyz se tady tak bavite o tech objektivech zdovolenim se zeptam taky na jednu vec ktera mne zajima.Jsem taky zacinajici amater se zrcadlovkou a zatim vlastnim objektivy Nikkor 18-105, Tamron 70-300 VC a v pondeli mne dorazí ještě Tamron 17-50 VC f2,8.To vše použito na tělo Nikon D5100.

A ted k otazce.Jelikož mam k dispozici jeste nejake volne financni prostredky tak bych chtel jeste zainvestovat do nejakeho pevneho ohniska bud 35mm nebo 50 mm o kterych se tady bavite.

Zajimalo by mne jak slozite nebo o kolik narocnejsi je foceni s temito objektivy když nemaji stabilizator?Da se stim fotit normalne z ruky nebo je vzdy potreba stativ?

Předem děkuji za vaše odpovědi.
Evok
 
Příspěvky: 12
Registrován: 02 úno 2013 14:16

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod T.BOD » 16 úno 2013 14:48

Samozřejmě se s nimi dá fotit z ruky. Jejich použití ti ovšem vůbec nic nepřinese, zůstaň u toho, co máš a za ušetřený peníz kup něco hezkého té svoji. Vlastnosti jednoohniskových objektivů využiješ až při špičkové práci a nenalhávej si, že takovou od tebe někdo vyžaduje.
Nic ve zlém. :-)
T.BOD
 
Příspěvky: 78
Registrován: 05 pro 2011 22:48

Re: Jaký objektiv? Amatér :)

Příspěvekod Adamantan » 17 úno 2013 10:19

T.BOD píše:Samozřejmě se s nimi dá fotit z ruky. Jejich použití ti ovšem vůbec nic nepřinese, ... Vlastnosti jednoohniskových objektivů využiješ až při špičkové práci a nenalhávej si, že takovou od tebe někdo vyžaduje.


Tak to jsou velice odvážná tvrzení, mladý člověče. Já používám pevná ohniska celý život, v součtu více, než zoomy, a je to úplně jiná práce a jiný pohled. A nikdo ode mne špičkovou práci nevyžaduje, vyžaduji si od sebe vždycky jen já sám. A pokud má začínající fotograf chuť na pevné ohnisko, sláva, je na nejlepší cestě přestat být cvakalem a proniknout hlouběji do fotografie. Minimálně - pevná skla člověku pomohou nad fotografií více přemýšlet. Ale samozřejmě není to tak pohodlné a snadné.

Evok: Jak již bylo uvedeno výše, ohnisko 35 ti na cropu dá úhel pohledu tzv. základního objektivu, tedy nejbližší lidskému pohledu. Ohnisko 50 na cropu spíše odpovídá portrétnímu objektivu. Promysli si, co fotíš, jaká témata budeš preferovat, popřípadě si projdi svoje fotografie a zanalyzuj si, která ohniska nejvíce využíváš a podle toho se rozhodni.
Uživatelský avatar
Adamantan
 
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2012 17:59

Další

Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron