Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod Petr89 » 30 říj 2012 23:26

Dobrý večer!
Jako současný fotograf-amatér bych chtěl poprosit o rady, popř. zkušenosti s fotoaparáty do 10, maximálně 15 000Kč. Rozpočet mám pevně daný, více si zatím dovolit nemohu. V současné době vlastním plně automatický Nikon Coolpix S10, čip 1/2,5" 6 Mpx, objektiv Nikkor 10x zoom 6,3-63mm, světelnost f3,5 konstantní v celém rozsahu zoomu. To jen na okraj, aby jste věděli, s čím jsem měl dosud co do činění. Bohužel mi na něm odešel blesk do věčných lovišť a zatím nemám odvahu se do servisu jít ptát na cenu opravy. :D

V současné době fotím zejména různé momentky z dovolené, z rodinných výletů(na to mi bude opravená S10 relativně stačit). Mám ale v úmyslu také fotit přírodu a zabývat se fotolovem. Proto mě jako amatéra velice zaujala třída kompaktních ultrazoomů, konkrétně ten od Nikona P510, můj zájem o něj ale rychle opadl po přečtení různých recenzí, diskuzí a zejména, když jsem si prohlížel fotografie pořízené z tohoto modelu. Začal jsem se tedy pídit po informacích a došel k závěru, že bude zřejmě lepší zajímat se o zrcadlovky. Chtěl bych se totiž naučit fotit s plně manuálně ovládaným přístrojem a ovlivnit tak i kvalitu pořízených fotografií.

Chtěl bych vás tedy poprosit, jakou zrcadlovku, včetně objektivu pro výše zmíněné požadavky, by jste osobně doporučili pro začínajícího fotografa? Vím, že do 15 000Kč nemohu čekat zázraky, ale fotografa nedělá přístroj, nýbrž fotografie...

Děkuji předem za odpovědi.
Petr89
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 říj 2012 21:05

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod Mikecood » 31 říj 2012 02:03

Zkusím poradit ale nečekej žádnou konkétní značku nebo model foťáku... začnu od konce - jak velmi správně píšeš fotografa nedělá přístroj, nýbrž fotografie...
Je třeba si ovšem uvědomit, že nákupem těla zrcadlovky vše teprve začíná, nepořizuješ si jen tělo a objektiv ale systém. Proto je taky důležité, mít co nejlepší představu co budeš fotit. Zmiňuješ se o fotolovu, jedné z nejkrásnějších ale také nejobtížnějších a bohužel nejdražších disciplín přírodní fotografie. Tady je dobré vědět, že za tebou zmiňovanou částku nepořídíš ani objektiv a to nemluvím o pevném stativu a spoustě dalších věcí...
Ale mám i dobré zprávy... ať koupíš jakoukoliv zrcadlovku Nikon, Pentax či Canon nemusíš se bát, že bude špatná. Takže doporučuju vybírat podle požadovaných objektivů a taky podle ergonomie. Já když kdysi dávno vybíral svou první kinofilmovou zrcadlovku tak jsem zavrhl Canon
protože se mi špatně držel. Zvítězil tehdy Pentax a držím se této značky doposud.
Mikecood
 
Příspěvky: 12
Registrován: 25 zář 2011 21:30

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod Dafik » 31 říj 2012 08:09

Pokud v blesku odešla jen výbojka, tak by oprava nemusela být drahá. Fotolov a DSLR je samozřejmě nejlepší kombinace. Ale objektivy pro toto vhodné tj. nad 300mm jsou nechutně drahé. Do 15k, když budeš mít štěstí, seženeš zrcadlovku se setovým objektivem 18-55 a teleobjektivem 55-300. Tím tě ale nechci odradit od koupě. I ta jejlevnější nová zrcadlovka fotí perfektně a základní objektivy nejsou zas tak špatné. S uvedenou sadou objektivů uděláš v ZOO pěkné fotky. I když budeš hodně šikovný fotograf, tak bohužel bez profi výbavy fotky jako z NG neuděláš. Jako Nikonista doporučuji tenhle set http://www.bigfun.cz/select_det.php?id_ ... 2&oddil=13 Předpokládám, že obdobný set mají i jiní výrobci.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod T.BOD » 31 říj 2012 14:59

Na fotolovy s tímto rozpočtem zapomeň. Další věc, že je to obor pro znalce přírody. Nelze jít na procházku lesem a fotit ptáky, musíš znát jejich zvyky, musíš splynout s okolím, jinak je to velmi naivní představa. Ještě tak v ZOO. A na to ti stačí i dobré "bezzrcátko". Pokud možno s velkým (APS-C) čipem. http://www.megapixel.cz/sony-nex-5n-cer ... -55-210-mm
A nebo přišetři alespoň na http://www.vkfoto.cz/pentax-k5-18-55-d-al-wr-k-5/ a ještě http://www.vkfoto.cz/tamron-sp-af-70-20 ... x-lenspen/
A do té doby..... (n)

Zdravím
T.BOD
 
Příspěvky: 78
Registrován: 05 pro 2011 22:48

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod ďaur » 31 říj 2012 16:23

samozřejmě je to mimo daný cenový rozsah, ale když byla zmíněna k5 + 18-55, tak to bych doporučil raději k30 + 18-135 - prakticky za stejnou cenu s delším objektivem
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod Petr89 » 31 říj 2012 18:36

Zdravím,
ještě jednou děkuji za odpovědi. Potěšily a zároveň mě utvrdily v tom, že se ubírám správným směrem. :D
Jestli si mohu dovolit shrnout vaše doporučení - vyzkoušet si tedy vzít tělo zrcadlovky ve specializované prodejně do ruky a pak hledat(smlouvat) nejlevnější nabídku setu. Ze značek já osobně lnu k Nikonu, jelikož jsem na něj zvyklý a zároveň trochu počítám i s tím, že menu ve všech přístrojích je přibližně stejně intuitivně koncipováno a nejsou v něm drastické změny. Samozřejmě, nelze srovnávat menu kompaktu se zrcadlovkou, ale tak nějak cítím, že to pro mne bude dobrá volba. Ke změně názoru mě přesvědčí jen ta ergonomita úchopu. :D
Jak už jsem se zmiňoval, teprve začínám pronikat do světa digitálního fotografování a proto se mi teď příčí zbytečně investovat těžce naspořené penízky do drahých přístrojů a ještě dražších telezoomů. Částečně proto, že dig. foťáky ztrácejí velice rychle na hodnotě. Co je dnes špička, může být za tři , za pět let pouhý standart (neberte mě prosím doslovně, existují určitě vyjímky, o kterých to nelze tvrdit). Zároveň musím zjistit, jak se mi pracuje se zrcadlovkou a jestli budu vůbec schopen "vyplodit" smysluplné fotografie. :D
A ještě k názoru pana/paní T.BOD - V lese se pohybuji takřka celý život. Je mi 23 let, narodil jsem se a bydlel v hájovně a jsem synem lesníka a myslivce. A aby toho nebylo málo, tak v současné době v lese také pracuji. :D Proto má pro mne význam naučit se fotografovat v tomto prostředí. Pokud se mi podaří v průběhu deseti let se natolik zlepšit, abych mohl prezentovat své fotografie, slibuji, že si pak dám do "hledáčku" i Pentaxy. Nyní je to pro mne jen zbytečně drahá investice. :D

Na závěr, není tu někdo z Moravskoslezského kraje, přesněji z okolí Nového Jičína? Vybírám si totiž v nabídce markofota a fotolabu, jejichž prodejny jsou nejblíže. Myslím na případné reklamace, dokoupení příslušenství, atd... Pokud máte tip ještě na nějakou jinou prodejnu z okolí, prosím dejte mi vědět. Díky.

Trochu jsem se rozepsal. :D Omlouvám se za rozsáhlost bloku, zatímco píši tento text, procházím si nabídky z výše zmíněných obchodů a také recenze. Uvažuji o koupi z těchto dvou:
http://www.markofoto.cz/produkt/nikon-d ... x-vr-akce/
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-l ... va-zdarma/

Příjde mi výhodnější zainvestovat do D5100, když cenový rozdíl činí cca 1000 Kč. Teď si jdu shromáždit informace k obou fotoaparátům a pak se uvidí...
Petr89
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 říj 2012 21:05

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod fot » 31 říj 2012 19:11

No,pokud máš omezený rozpočet, tak by možná bylo lepší spokojit se s začátečnickým tělem (rozdíl v kvalitě výsledné fotky není mezi 3100 a 5100 téměř žádný) ale připlatit si za dobrý stabilizovaný teleobjektiv. Ten také, narozdíl od těla, tak nestárne. (výše zmiňovaný set- Nikon D3100 + 18-55 AF-S DX VR + 55-300 AF-S DX VR - je za dané peníze asi to nejlepší.)
fot
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 čer 2012 16:24

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod Petr89 » 31 říj 2012 19:38

Samozřejmě, problém je v tom, že v žádném případě nebudu nakupovat v e-shopu. A podobnou nabídku v kamenných obchodech na Moravě jsem zatím nenašel.
Petr89
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 říj 2012 21:05

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod T.BOD » 31 říj 2012 21:31

Petr 89, obávám se, že se zcela správným způsobem neubíráš. Logicky - pokud se budu chtít naučit hrát na housle, nebudu si vybírat housle podle toho, jak mi padnou do ruky - když ani nevím, jak se správně housle drží. Pak se dochází třeba k závěru, že tento foťák ne, protože se mi nevejde na grip malíček. Při čemž onen malíček je lhostejný, protože se foťák drží levou ruku za objektiv ( pravá šmátrá po tlačítkách).
Ale ve tvých možnostech není sáhnout po dokonalejším těle, takže jen zrcadlovkou nahradíš to, co zvládne slušný kompakt. Zrcadlovka za každou cenu (v tomto případě nejnižšího levelu) je z hlediska budoucnosti zbytečný výdaj, tedy ztráta. Ale je to tvoje volba, přeju úspěch.

Zdravím
T.BOD
 
Příspěvky: 78
Registrován: 05 pro 2011 22:48

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod Petr89 » 31 říj 2012 22:56

Jak jste napsal, má volba. Já to beru tak, že se naučím fotografovat se základní zrcadlovkou a pak se mohu posunout dále. Stále beru fotografování jako mé hobby, není to "zdroj" mé obživy a ani do budoucna o tom tak neuvažuji. Vídím to tak, že když se v budoucnu nebudu chtít posunout na "vyšší level", zůstane mi, jako pro amatérského fotografa, slušná zrcadlovka vhodná pro rodinné fotografie. Podle mého názoru se nikomu nevyplatí investovat do přístrojů střední/vyšší třídy, pokud se nechce živit fotografováním.
Petr89
 
Příspěvky: 6
Registrován: 30 říj 2012 21:05

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod **lasta » 01 lis 2012 01:09

Petr89 píše:Jak jste napsal, má volba. Já to beru tak, že se naučím fotografovat se základní zrcadlovkou a pak se mohu posunout dále. Stále beru fotografování jako mé hobby, není to "zdroj" mé obživy a ani do budoucna o tom tak neuvažuji. Vídím to tak, že když se v budoucnu nebudu chtít posunout na "vyšší level", zůstane mi, jako pro amatérského fotografa, slušná zrcadlovka vhodná pro rodinné fotografie. Podle mého názoru se nikomu nevyplatí investovat do přístrojů střední/vyšší třídy, pokud se nechce živit fotografováním.


A tvůj posun bude horizontální, či vertikální... :shock:

To je důležité při výběru techniky pro fotografování... :mrgreen:
**lasta
 
Příspěvky: 4611
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod ďaur » 01 lis 2012 11:28

!...Zrcadlovka za každou cenu (v tomto případě nejnižšího levelu) je z hlediska budoucnosti zbytečný výdaj, tedy ztráta..."

nemyslím si, že pro Petr89 by to byla ztráta, kvalita obrazu by měla být rozhodně lepší, než z kompaktíků. spíš si myslím, že by se mohl porozhlédnout i po bezzrcátkách, která mají větší čipy (až shodné se zrcadlovkou) a jejichž cena taky nemusí být ohromující (snad by se v některých případech vešel do svého limitu i se dvěma objektivy). rychlého "zastarání" techniky bych se pro případ rodinného focení nebál... (a v případě přechodu do focení poloprofi tím pádem ani velké ztráty)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod karcer » 01 lis 2012 11:43

Mám možnost kdy by jsi se mohl vejít do 15000 Kč a měl by jsi zrcadlovku, teleobjektiv a ještě TC neboli teleconverter. Jen se nesmíš bát kupovat v bazaru a většího foto, odpadu :-)
Takže crop zrcadlovku (ne nikon protože na nem manuální skla řekněme krátce nefungují) třeba canon 40D protože dost rychlý který seženeš v pohodě za 8000 Kč. K tomu namátkou Carl Zeiss Jena Sonnar 300/4 který seženeš kolem 4-5 tisíc a k tomu TC od vivitaru 2x a Jseš na ohnisku pokud se nemýlím 960mm a svetelnosti f/8 což ve dne jde... A nebo 480mm při tom cloně 4..Pohoda

A nevěřil bych ostatním že bez autofokusu se nedá žít.. Výborné wildlife fotky přeci vznikaly už dříve nebo ne?
Jen je více fotoodpadu a musíš vic pracovat manuálně což tě ale povede k rychlejšímu pochopeni a naučení se ovládat čas / clonu / ISO.
Určitě najdeš na netu i fotky focene manuálním skly.

Člověk má větší radost když udělá fotku manuálem než když se o vše postará AF :P

Sám mám jak draha Lkova skla (taky z druhe ruky) tak manuální a s tema manuálníma je větší legrace ;-)

Když si na koupi jeteho těla pozves kamaráda co tomu trochu rozumí nebude problém.

Výsledný výstup sice nebude když si to zvetsis třeba na 1:1 jako na sestavě za 100 000 ale pro klasické fotky plně dostačující..
Musím zopakovat : před 20-30lety používali profesionálové jenom objektivy bez AF a jake dělali fotky :P
A myslím že jedním z objektivů které v te době určitě používali byl právě tenhle sonnar..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá.
Uživatelský avatar
karcer
 
Příspěvky: 208
Registrován: 26 úno 2012 00:12
Bydliště: Praha + Semily

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod T.BOD » 01 lis 2012 16:00

Petr 89, nerozumíme si. Zrcadlovka nejnižší úrovně nepřináší oproti kompaktu příliš mnoho výhod, oproti bezzrcátkům už vůbec ne. Ale pokud vím, dal jsi najevo, že se chceš fotografování věnovat poněkud soustavněji. A tak časem zjistíš, že's k přístroji střední třídy došel, aniž by ses fotografováním živil. Prostě proto, že semiprofi přístroje mají funkce, které levným amatérským chybí. A které fotografickou práci značně ulehčují.
Dnes bych například dnes neuvažoval o přístroji, který neumí exponovat vyšší počet snímků v seriovém focení (fp/s). Nejde ovšem o focení kulometem, ale o to, že se nemusím zabývat detailně expozičními podmínkami, ale rutině fotím způsobem zvaný bracketing. A nezabývám se kontrolou histogramu, což jako jakékoliv kontroly zdržuje při focení. V tomto závidím majitelům přístrojů Sony, které mají seriové focení bezkonkurenčně nejrychlejší.
Ony úvahy směrem - později tu levnou zrcadlovku budu používat na rodinné focení - jsou mylné stejně jako že ji věnuji někomu z rodiny. Dotyčný obvykle zjistí, že mu stačí jeho dosavadní mobil a levná zrcadlovka se válí na dně šuplíku. Byť stála dvanáct tisíc... :D

Zdravím
T.BOD
 
Příspěvky: 78
Registrován: 05 pro 2011 22:48

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod ďaur » 02 lis 2012 06:38

nerad bych aby se toto téma zvrhlo v jednostraně zaměřené slovní souboje, ale nemohu si odpustit připomínku, že i ty "laciné" zrcadlovky expoziční brejketing mají, byť třeba "jen" třísnímkový, což ale určitě postačuje. i když nejsu příznivec nikonu (na rozdíl od zakladatele vlákna), i n5100 umí 4 sn./s a s řekněme víceméně univerzálním objektivem 18-105 je jen mírně za daným cenovým limitem (např.: http://www.megapixel.cz/nikon-d5100-18- ... =komentare)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod T.BOD » 02 lis 2012 16:53

Ďaur, souboje jsou nesmyslem, jde o to, že má-li nějaký přístroj rychlost pouze 4 obr /sec, je na rutinní používání braketingu méně vhodný, protože mezi prvním a třetím snímkem uplyne téměř vteřina. O pěti stupních ani nemluvě. Pokud by měl fps 10/sec, neliší se v tom případě při focení prakticky od běžného kompaktu. A pak není nutné zabývat se kompenzacemi +/-EV, správně exponovaný snímek se vybere později v PC.
A podobně, umí-li HDR složit přímo v přístroji, nemusí se složitě zjišťovat světelné poměry pro jeho nastavení, v režimu Auto si je přístroj zjistí sám. A v tom případě lze zapomenout i na přechodové filtry..... (n)


Zdravím
T.BOD
 
Příspěvky: 78
Registrován: 05 pro 2011 22:48

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod ďaur » 02 lis 2012 18:15

T.BOD:
tak teď jsem tomu opravdu vůbec nerozuměl :?: obhajujeme zrcadlovku proti kompaktu, nebo hledáme, jak ze zrcadlovky udělat automat stejný jako kompakt, snímek na jeden stisk bez nastavování čehokoli (třeba i za cenu pětinásobně většího opotřebení závěrky)?

ale asi si poslední příspěvek nějak špatně vysvětluju.....
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod T.BOD » 03 lis 2012 00:14

ďaur, časy se mění. Zrcadlovky té nejnižší úrovně nejsou ničím záviděníhodným a pokud jde autorovi primárně o snímek, jakákoliv technická finesa je vítaná. Je groteskní, když majitel zrcadlovky půl hodiny poskakuje kolem přístroje, vrtí vším, čím může, aby nakonec získal stejný snímek, jako z kompaktu za dvanáct stovek. Dobrá, baví ho vrtět kolečky a tvářit se u toho jako stavitel pyramid... jeho radost, proč mu ji brát. Amatérům často vlastní. Snímky také mají pěkné.

Popravdě, tím se liší od profesionálů. Ti potřebují co nejrychleji a co nejlevněji získat snímek, aby mohli jít na ryby. Na které se těší zase oni. A těm je začasto celkem jedno, čím fotí, zajímá je efektivta. Co vydělali a kolik je to stálo. Že mají většinou tu nejdražší techniku ? Nesmí je zklamat, nevydělali by si.

Amatér jde většinou pomalu, postupně, od levného ke dražšímu, v součtu ho to začasto vyjde nejdráže. Takže znáš moje názory - kup si co nejlépe vybavené tělo (jinak brzy poběžíš pro jiné) a snaž se co nejvíc využít levné základní objektivy. Fotku dělá objektiv, ale pokud se nebudou tisknout metrové zvětšeniny nebo dělat velké výřezy, nejsou drahé objektivy potřeba. Možnosti výbavy lepších těl ale ano.
A jak jsem napsal, čím lepší tělo, tím snáze dobrou fotku člověk získá. Pokud je soudný, z několika desítek,nebo stovek záběrů jednu - a je rád.

Jistě, fotografové mohou pracovat stejnými postupy, jako před desetiletími. I když jejich technika umožňuje způsoby podstatně efektivnější. A nakupovat nové věci, tedy udělat si občas radost, to má také něco do sebe. Když už chybí nápady, třeba s novým přístrojem příjdou nové.

Delší dobu už vývoj nové techniky nesleduji, ale zdá se mi, že když před časem pan Neff napsal, že do budoucna malé zrcadlovky budou nahrazeny bezzrcátky a zrcadlovky zůstanou jen v nejvyšší finanční úrovni, měl patrně pravdu. Zatím to vypadá, že v APS-C zrcadlech Nikon rezignoval na vývoj a na rozdíl od Sony a a dalších výrobců patrně cíleně zaostává (tlačí FF systém). Pochopitelně, zrcadlovky jsou na trhu pouhými několika procenty a jejich nevýhody pro příležitostného fotografa oproti bezzrcátkům jsou přece jenom znát. Takže kdo chce N nebo C, prosím, ale s Pentaxem nebo se Sony si užije bezesporu víc. (n)
T.BOD
 
Příspěvky: 78
Registrován: 05 pro 2011 22:48

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod Cejpatka » 03 lis 2012 01:21

Bezzrcadlovky po krátké modní vlně na internetových fórech jsou a budou jeden velký prodejní propadák, a budoucnost mají maximálně takovou jako "digitálky" mezi náramkovými hodinkami. Pár exotů si s tím bude hrát, laškovat, lastovat a šaškovat. Bezzrcadlovkám konkurují mnohem více ne DSLR ale tzv. profi-kompakty (Sony RX100, Fujifilm X10 apod.) a stále různé ultrazoomy. Jo bezzrcátka jsou sice "malé", ale zároveň stále málo malé na to, aby se jen tak daly strčit do kapsy. Takže jsou vlastně velké, ale zase moc málo velké, často očesané o hledáček. Mají malý "zoom", aby měli větší "zoom", musí se měnit objektiv - takže pro masový prodej je takový 30x ultrazoom nakonec best než nějaká bezzrcadlovka. Nakonec je stejně ale nejlepší mobil. I místo těch hodinek na ruce. :lol:
Amazon.com ... Best Sellers in Digital Cameras - 2 bezzrcadlovky mezi top 100 :roll: http://www.amazon.com/Best-Sellers-Elec ... HAHFWF8JPD
Amazon.de ... Bestseller in Kamera & Foto - žádná bezzrcadlovka mezi top 100 :( http://www.amazon.de/gp/bestsellers/pho ... _learnMore
Amazon China ... - 6 mezi stovkou, no sakra ale jakto, že mezi prvními 20 je 12 těch předpotopních zrcadel, když měly už dávno vymizet... http://www.amazon.cn/s/ref=sr_nr_n_0?rh ... =755653051 :shock:
Amazon Japan http://www.amazon.co.jp/gp/bestsellers/ ... 020051_1#1 Hurá 8 bezzrcátek (z toho 4 Pentax Q) mezi 100 bestselery... jo časy se fakt mění. :mrgreen:
P.S. Heuréka.cz http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/ mezi 100 jen 4 produkty bez zrcátka. :)
Uživatelský avatar
Cejpatka
 
Příspěvky: 36
Registrován: 10 zář 2011 14:56

Re: Zrcadlovka do 15 000,- Kč

Příspěvekod ďaur » 03 lis 2012 09:15

zakladatel vlákna tak nějak vyjádřil přání koupit si zrcadlovku, možná v domnění, že to je vlastně jediný stroj, který má možnost manuálního nastavení všech možných parametrů. a chtěl by se naučit právě tato nastavení ovládat tak, aby dostal co nejlepší výsledek, co nejlepší fotku. tedy alespoň já jsem tomu tak rozuměl. k dobrému výsledku si myslím, že nemusí vést vždy jen jedna cesta, jde o to, co kdo upřednostňuje. někdo je "hračička", jiný má rád nekomplikace. někdo "potřebuje" problému rozumět, jinému stačím když to funguje jak má. vybrat si může opravdu každý. většinou pokud reaguji na nějaké dotazy ohledně nákupu foťáku říkávám, že hodně záleží na tom, jaký výstup má být ve finále. pokud fyzická fotka 10x15 nebo prohlížení na 17" monitoru, bohatě stačí kompakt, nebo ultrazúmek. dají se najít modely, které umožňují fotit na plný manuál, některé už i jako zrcadlovka včetně ovládání vypadají. i když mám zrcadlovku (p k-x), používám často maličký ixusek, který pro běžné focení, přestože možností nastavování něčeho moc nemá, produkuje fotky s ohledem na výše uvedené hodně kvalitní. navíc kompaktíky a obzvlášť ultrazúmky mají oproti zrcadlovkám velké plus při focení makra (za málo peněz). se zrcadlovkou jsem si "užil své", konkretně s bf/ff, tak teď víceméně úpěnlivě studuji jednotlivé typy bezzrcátek, která shodně s o.n. považuju za pro mě vhodnější než zrcadlo. a nejen pro mě, taky jsem to tazateli někde tady výše sdělil. rozhodně si nemyslím, že např. zakladatelem vlákna vzpomínaný n p510 je výrazně menší, než nějaké bezzrcátko, spíš v mnoha případech naopak.....
tak tolik názor můj. ale známá věc: kolik lidí, tolik názorů, rozhodně ho neprosazuju, ale taky si jej nenechám vzít :)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Další

Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron