Rady - tipy - triky

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod kachtaram » 12 dub 2012 14:38

Jelikož jsme se na učebně nedostali k posuzování fotografií ze Špilberku tak bych chtěl posoudit těchto pár.
Přílohy
Lampy.jpg
Lampy.jpg (476.36 KiB) Zobrazeno 10805 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 31 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/13
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon EOS 60D
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -2/3 EV
Metering mode: Center-weighted average
kachtaram
 
Příspěvky: 42
Registrován: 10 dub 2012 13:57

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod kachtaram » 12 dub 2012 14:40

Lampa nad Brnem -.jpg
Lampa nad Brnem -.jpg (221.55 KiB) Zobrazeno 10807 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 48 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/13
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon EOS 60D
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -2/3 EV
Metering mode: Center-weighted average
kachtaram
 
Příspěvky: 42
Registrován: 10 dub 2012 13:57

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod kachtaram » 12 dub 2012 14:41

případné další později
Přílohy
Stěna s okny.jpg
Stěna s okny.jpg (545.17 KiB) Zobrazeno 10806 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/13
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon EOS 60D
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -2/3 EV
Metering mode: Center-weighted average
kachtaram
 
Příspěvky: 42
Registrován: 10 dub 2012 13:57

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod autsajdr » 12 dub 2012 15:46

Ten první obrázek bych nechal trochu ztmavnout.
Druhý obrázek bych vlevo ořízl, aby byla odstarněna rušivá dominanta - vysoký tovární komín.
Třetímu nemám co vytknout.
autsajdr
 
Příspěvky: 373
Registrován: 06 dub 2012 06:49

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod kachtaram » 13 dub 2012 12:57

První snímek byl původně tmavší, tak jsem ho zesvětlil asi moc, u druhého jsem volil mezi horizontální kompozicí kde bylo moc oblohy ( 50%) a svislou. S komínem souhlasím.
Ostatní snímky ze Špilberku zařadím do galerie. Jinak mě mrzí, že se zde aktivně neprojevují ostatní posluchači kurzu.
kachtaram
 
Příspěvky: 42
Registrován: 10 dub 2012 13:57

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod autsajdr » 13 dub 2012 14:22

Časem si určitě zvyknou. Asi mají zatím k takové komunikaci nedůvěru.
autsajdr
 
Příspěvky: 373
Registrován: 06 dub 2012 06:49

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod autsajdr » 14 dub 2012 19:58

Dobrý den všem.

Informace z kurzu U3V VUT "digitální fotografie" v Brně, zejména pak pro ty, kteří minule (11.dubna) chyběli.

Jsme jako instruktoři potěšeni, že řada posluchačů pochopila základní podmínku dobré fotografie – poznat a prakticky ovládat svůj přístroj, zejména:

nastavení ISO (mění se pouze ojediněle při změně intenzity světla - slunce – šero - polotma),
nastavení priority clony (portréty a objekty, kde chceme malou hloubku ostrosti) 2,5-3,5,
nastavení priority času (rychlé děje – sport, jízda autem),
korekce osvitu EV+/- neboli ztmavnutí (-) nebo zesvětlení (+) fotografované scény.

Bez těchto znalostí nikdo neudělá technicky a nakonec i obsahově kvalitní fotografii (např. u portrétu). Zbývá Vám pak jen náhoda (možná to vyjde) nebo program „A“ – automat, kde fotoaparát dělá všechno za Vás, bez ohledu, jestli to tak chcete nebo nikoliv. To jste ovšem nemuseli dát „ranec peněz“ za přístroj a nakonec i za tento kurz. Režim „A“ je vhodný pro realitní agenty při vyfotografování prodávaného domu za světla, nebo třeba pro pojišťovnu při dokumentaci poškození plotu apod. Při zhoršení světelných podmínek, přístroj místo nastavení nižšího čísla clony, nebo nižšího času nastaví vysoké ISO a obraz je zašuměný, že sice stačí pro výše uvedené účely, ale pro vážnou práci se nedá použít.

Před každou lekcí (každé úterý) se my lektoři osobně scházíme, abychom vybrali a připravili program, který bude především pro Vás po fotografické stránce užitečný. Po důkladné rozvaze jsme se rozhodli, že společně s Vámi vyhodnotíme foto-galérii s cílem poukázat především na hezké fotografie (hodně padala slova – autor umí dobře pracovat s hloubkou ostrosti, hezká kompozice, tady by to chtělo fotit z jiné strany, tady by to chtělo přidat a pod.). Takže především pochválit a poradit nikoliv jen kritizovat a "trhat". Zatím jste pracovali pokud vím na všech fotkách jiných, než fotky Vás – posluchačů.

Máme za to, že foto-galerie slouží Vám posluchačům především k inspiraci, porovnávání svých dovedností s jinými posluchači, naučit se fotografii rozumět po obsahové stránce a umět vyhledat to, čím je třeba fotografie zajímavá a proč tomu tak je. Pokud z foto-galerie uděláme pouze sportovní disciplínu s jediným cílem - získat co nejvíce bodů, pak ji raději zavrhněme a vymažme. Už jsem psal a také řek, že každé hodnocení fotografie je hodně subjektivní. „Bodováním“ fotografií dosáhneme toho, že se tak stává objektivnější.

Na řadu přišlo také předvedení foto-simulátorů, vysvětlení jejich principů a překlad fotografických pojmů z angličtiny do češtiny.

Kurz navštěvuje i pan Cowley, který je rodilý Angličan a čeština mu dělá při práci v Zoneru značné nebo dokonce nepřekonatelné potíže. Pro něj jsme připravili anglickou verzi ZONERU, který může instalovat pouze administrátor. Takže příště už bude pracovat ve „svém“ jazykovém prostředí. Proto žádám posluchače o porozumění a k počítači, na kterém je anglický Zoner nesedejte – nedomluvili by jste se s ním. O který konkrétní počítač se jedná, budete upozorněni před zahájením výuky.

Foto-vycházka se bude konat, pokud s tím souhlasíte v sobotu 28. dubna 2012. Nicméně stojí za zvážení, neudělat ji kvůli agresivním cyklistům už v pátek 27. dubna. V obou případech by byl sraz v 8:00 hod na konečné tramvaje v Židenicích. Prosím o vyjádření, které datum Vám lépe vyhovuje. Navrhovaná trasa: Velká Klajda do Bílovic někdy zvané údolím Lišky Bystroušky to znamená:

Velká Klajda-Kopaniny-Resselův památník-Resselova hájovna-památník J. Konšela-Liduščin památník- studánka Leoše Janáčka-památník S.K. Neumanna (občerstvení v restauraci se zahrádkou) – kolem Těsnohlídkova udolí – Obřany MHD. Délka trasy 8 km a 311 metrů pořád s kopce. Mapku s vyznačenou trasou najdete:
http://www.kriminalistika.eu/fotovylet.jpg

Jedna z posluchaček vznesla dotaz, zdali-li by nemohla být udělána „foto-exkurze“ do ZOO v Brně za účelem fotografování zvířeny. Lektor Josef Ptáček se okamžitě k návrhu vyjádřil kladně slovy: „Sám jsem tuto možnost nechtěl nabízet, abych nebyl osočen, že propaguji jen ta svoje zvířátka. Další možnost , jak se dostat zvířátkům "na kobylku " by mohlo být fotografování prasečí obůrky v Kohoutovicích- Jundrově“.

Z toho vyplývá:

1) Můžeme udělat 27. nebo 28. dubna dvě samostatné trasy foto-vycházky – pro zdatné Klajda - Bílovice pro méně zdatné – ZOO Bystrc.
2) Můžeme udělat 2 foto-vycházky samostatně (Bílovice jednu sobotu nebo pátek – ZOO Bystrc v jiný den).

Nyní záleží, jak se rozhodnete. Své návrhy či vyjádření můžete publikovat na diskusním fóru:
viewtopic.php?f=3&t=438&start=20
Zde také můžete sledovat, kdo je pro jaký návrh. Doporučuji nadále používat tento vzájemný způsob komunikace ! Zkuste se alespoň na fórum podívat.

Nebo mailem (zůstane před ostatními ukryto) na známou adresu.

Nyní odkazy na zajímavé adresy:
Foto-simulátory:
http://www.photogyulai.hu/photosimulator/psim.html
http://camerasim.com/3-words-prevent-th ... e-mistake/
http://camerasim.com/slr-camera-explained/

„Naše“ diskusní fórum 1. strana.
viewtopic.php?f=3&t=438&p=3715#p3715

Hodnotící foto-galérie:
http://www.kriminalistika.eu/web

S pozdravem
Miloslav Jedlička
Josef Ptáček
Docent ing. Kunovský
autsajdr
 
Příspěvky: 373
Registrován: 06 dub 2012 06:49

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod babka » 15 dub 2012 11:58

Jsem pro obě vycházky - Bílovice a pak i ZOO.Je mě to jedno který den, jestli pátek nebo sobota 27 - 28.4., můžo oba. Jen bych volila trošku později sraz než v 8.hod, protože i když jsem Brňák, tak do Židenic je to asi pro většinu posluchačů přes celé Brno a zvláště v sobotu po ránu má doprava dlouhé intervaly.Stejně tak i ti co přijíždí odjinud než z Brna by mohli mít problém přijet na 8.hod, zvláště v sobotu.
babka
 
Příspěvky: 6
Registrován: 07 dub 2012 08:29

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod autsajdr » 15 dub 2012 12:36

Další názor, který mi přišel meilem kopíruji sem:

Děkuji za mejl, zkusil jsem se přihlásit na diskuzní forum ale první pokus selhal. Tak proto v rychlosti odpověď:
Je sice pravda, že je vhodné se "agresivním cyklistům" sice vyhnout, na druhé straně mohou poskytnout vděčné náměty. Nicméně, patřím jednoznačně mezi důchodce, kteří preferují pro výlety dny jiné, než "sváteční" So a Ne, tedy podporuji dny "všední". Není nás takových málo, jak usuzuji z diskuze při ukončení "Špilácké vycházky".

Protože se chci také podívat s foťákem do ZOO, budu jednoznačně podporovat návrh 2), tedy
2 samostatné foto-vycházky, Bílovice v pátek 27.4., ZOO Bystrc v jiný všední den..

S pozdravem
Jan Pokorný (Jap)
autsajdr
 
Příspěvky: 373
Registrován: 06 dub 2012 06:49

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod ututatise » 15 dub 2012 13:09

Co se mé maličkosti týká, jsem pro ZOO. A co vy ostatní?? :mrgreen:
ututatise
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 dub 2012 15:14

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod Bodie » 15 dub 2012 15:27

Jsem pro návrh dvě samostatné vycházky.Bílovice 27.4., ZOO Bystrc jiný všední den. Zdravi Menšík P.
Bodie
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2012 15:16

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod kachtaram » 15 dub 2012 20:01

Také bych se rád podíval do ZOO, už je to dávno co jsem tam byl. Bílovice jsou náročnější na pochod ty vynechám.
kachtaram
 
Příspěvky: 42
Registrován: 10 dub 2012 13:57

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod kachtaram » 15 dub 2012 20:07

A ta prasečí obůrka by mě také zajímala, doufám, že by to dopadlo lépe než na této fotce
Přílohy
Prasata.jpg
Prasata.jpg (289.9 KiB) Zobrazeno 10652 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 55 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: Canon EOS 20D
Expoziční program: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
kachtaram
 
Příspěvky: 42
Registrován: 10 dub 2012 13:57

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod alibaba » 15 dub 2012 21:37

Obě navrhované vycházky jsou lákavé, nemohu se však zúčastnit, v uvedeném termínu mám již jiný program. Bude-li jedna jiný den, ráda půjdu.
alibaba
 
Příspěvky: 1
Registrován: 15 dub 2012 21:28

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod marie47 » 15 dub 2012 21:39

Já mám pozměňovací návrh ohledně vycházek. Navrhuji 2 vycházky ve 2 termínech tak, že polovina lidí půjde jednu trasu a polovina druhou. Další týden se prohodí. Připadá mně cca 50 lidí na společné vycházce opravdu dost. Předpokládám, že každou skupinu by vedl 1 lektor. A preferuji všední dny.
Zdraví Marie
marie47
 
Příspěvky: 21
Registrován: 08 dub 2012 22:44

Re: Fotogalérie

Příspěvekod blamodr » 16 dub 2012 14:53

autsajdr píše:Fotogalérie

Fotogalérie na adrese:
http://www.kriminalistika.eu/web je už plná a zatím nelze do ní vkládat další fotografie na hodnocení. K 20. dubnu se z galérie odejmou (nikoliv zahodí) fotografie, které mají méně jak 5 bodů (zkuste navrhnout jiný, třeba spravedlnější počet "vylučovacích" bodů). Tyto fotografie budou nahrazeny novými fotografiemi. Takže si připravte "superfotky" k hodnocení. Prosím i další návštěvníky tohoto vlákna, aby se hodnocení fotografií zúčastnili. Hodnotit můžete 5 fotografií. Těmto pěti fotografiím přiřaďte číslo od 1 (nejlepší - 5 bodů) po 5 (1 bod). Samozřejmě, že můžete hodnotit přímo, např. foto číslo 007 - 5 bodů, foto 45 - 4 body atd.

Jinak všem přeji příjemně a ničím nerušené prožití Velikonoc.


Hodnocení stávajících fotog.- 0012 - 5 bodů, 0016 - 4 b, 0017 - 3 b, 0023 - 2 b, 0037 1 b
Dávám přednost vycházce do Bílovic,v pátek. Zdraví Modrijanová
blamodr
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 dub 2012 17:24

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod autsajdr » 16 dub 2012 15:44

Stará fotogalérie byla dne 15. dubna uzavřena a proto další body již nelze připočítat.
Ode dneška (16. dubna) byla otevřena nová fotogalérie, ve které zase všichni můžeme dávat body, podle Vás těm nejhezčím fotografiím.
Pravidla jsou stejná jako v prvním kole. Novou galérii najdete na adrese:
http://www.kriminalistika.eu/web_2
Fotogalérie bude podle dohody otevřena k bodování 15 dnů - tedy do 29. dubna 2012.
"Starou " fotogalérii najdete na adrese:
http://www.kriminalistika.eu/web

Prosím všechny autory, kteří dosáhli 6 bodů a více, aby si takto ohodnocené fotografie připravili v plném rozlišení k tisku a libovlným způsobem (na FLASHce při hodině, mailem na známou adresu lektorů nebo přes Galerii.cz) předali k dalšímu zpracování.
autsajdr
 
Příspěvky: 373
Registrován: 06 dub 2012 06:49

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod autsajdr » 17 dub 2012 08:49

První kolo hodnocení fotografií prostřednictvím fotogalérie je tedy za námi. Zbývá uvést souhrn důvodů, proč se vám fotky líbily.
Na tento hodně vypovídající fakt hodnocení však zareagovalo jen málo hodnotících (6). Zde jsou výsledky těch, kteří důvody svého hodnocení sdělili.

fot. č. 001 má v sobě dynamiku a to se mi líbí
fot. č. 006 (fotografka), velmi výstižný záběr, výborná kompozice
fot. č. 0016 (pláž a moře) nádherně vystižená atmosféra, obrázek přímo mluví
fot. č. 008 (jízda na koni) technicky zvládnutý záběr v pohybu
fot. č. 0045 (stařec v baretu - hráč na niněru) zajímavý, neobvyklý námět, jasné zpracování detailu- kvalita látky
fot. č. 0022 (páv) pěkný záběr, zpracování detailu
fot. č. 0034 linie posečeného lnu, barevné ladění
fot. č. 002 barvy aut v popředí, kontrast staré a nové architektury
fot. č. 0046 technicky dobrý portrét slečny
fot. č. 039 zvládnutý portét holčičky v těžkých podmínkách
fot. č. 0023 pěkný snímek konikleců v protisvětle (barva, kompozice, zaostření)
fot. č. 0020 je to vyvážené, voda stromy, pole s melancholickým nádechem, mám ráda panorama
fot. č. 0005 povedlo se, ten klobouk a dírky
fot. č. 0026 přirozené, jednoduché
fot. č. 006 ty oči, objektiv
fot. č. 0017 nádherné barvy přírody
fot. č. 0016 Země, moře, mraky - secesní dramatické mraky - uklidňující barevnost - rozmanitost přírody
fot. č. 006 "Dvouoká zrcadlovka" - fotka má napětí, vtip
fot. č. 0031Romantické schody - dovedu si představit, že půjdu ráda po této cestě - příjemná barevnost
fot. č. 0020 Zrcadlo - příjemná, uklidňující fotografie - vhodný obrázek na zeď
fot. č. 0046 Skromná krása - jen zavěsit a koukat
fot. č. 0020 pěkná kompozice
fot. č. 006 zaujetí při focení
fot. č. 008 z této fotky cítím napětí, drama....
fot. č. 0012 protiklad-historie-současnost
fot. č. 007 nikdy se mi nepodařilo vyfotit pavučinu i když jsem to mockrát zkoušela- závidím, je to pěkné


Další zajímavé důvody:
Důvody pro toto hodnocení nedokáži uvést, snad ty koniklece v protisvětle, nebo nálada snímků. Zkrátka časem se snad naučím i komentovat.

Asi proto, že si cením pohotovosti respektive drzosti fotografa.

Rád bych pomohl sestavovat žebříček našich fotek, ale jaksi se necítím ani technicky a ani esteticky k tomuto vybaven. Přesto se nechci alibisticky „zdržet hlasování“ a posílám pětku obrázků co se mi líbí.

V mém subjektivním hodnocení kvality se některé překrývají a tak se nemohu zbavit pocitu, že jsem někomu neuškodil.

Děkuji všem, kteří se bodování zúčastnili. Zvláštní poděkování patří těm, kteří své rozhodnutí také zdůvodnili.
autsajdr
 
Příspěvky: 373
Registrován: 06 dub 2012 06:49

Re: Rady - tipy - triky

Příspěvekod Bodie » 17 dub 2012 14:22

Hodnotím galerii 2:039-5b,020-4b,01-3b,010-2b,06-1b.
Bodie
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2012 15:16

Fotka měsíce

Příspěvekod autsajdr » 18 dub 2012 22:25

Při brouzdání netem jsem narazil přímo na ukázkovou fotografii portrétu.
(Nejsou tím porušovaná práva, neboť fotografie slouží k výuce a navíc ator není znám).

image_5.jpg
image_5.jpg (392.66 KiB) Zobrazeno 10574 krát

Všimněte si prosím kompozice (není středová) a nad hlavou není žádný prostor (využití celého políčka záznamu - žádná obloha)

Zajímavé jsou také informace (EXIF) o fotografii.
Z mnoha údajů jsou pro vás nejzajímavější:


preference clony clona (nastavena na 2,8 -malá hloubka ostrosti)
ISO 100
čas (přiřazen fotoaparátem) 1/160

Tedy nic nového pod sluncem. Pořád jenom to, co opakujeme

image_1.jpg
image_1.jpg (118.9 KiB) Zobrazeno 10574 krát

image_6.jpg
image_6.jpg (122.41 KiB) Zobrazeno 10574 krát
Naposledy upravil autsajdr dne 19 dub 2012 07:17, celkově upraveno 5
autsajdr
 
Příspěvky: 373
Registrován: 06 dub 2012 06:49

PředchozíDalší

Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků