HDR

HDR

Příspěvekod Araner » 19 zář 2011 21:16

Princip HDR mi je vcelku jasný, i jeho "montáž" třeba v CS4 (zkoušel jsem). Zajímalo by mě ale, jak jsou na HDR připravené fotopřístroje. Existují přístroje s nějakým nastavením "HDR" (název takové funkce si vymýšlím ;) ), které by v takovém režimu samy vyexponovaly třeba 2 či 3 snímky s rozdílnými nastaveními zápisu světel a stínů? Aby se nemusel fotograf zaobírat nastavováním přístroje pro několik snímků zvlášť... (Pokud je můj dotaz pitomý, tak sorry) :-)
Uživatelský avatar
Araner
 
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011 13:59

Re: HDR

Příspěvekod dluhos » 19 zář 2011 21:40

Ano, umí to spousta kompaktů.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: HDR

Příspěvekod odklizec » 19 zář 2011 22:00

Samotne sejmuti vice snimku a jejich slozeni primo ve fotaku neni zaden velky problem, dela to dnes uz opravdu kde kdo. Ovsem znacne rozdily mohou byt v napasovani jednotlivych snimku na sebe, protoze ne kazdy takove fotky dela ze stativu, ze? ;) Co jsem zatim videl, Sony se to dari velmi slusne a dokonce i Samsung to nedela vubec spatne? Ale tezko to generalizovat. Je treba si vyhlidnuty fotak s touto funkci odzkouset, aby se pak clovek nedivil.
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: HDR

Příspěvekod dluhos » 19 zář 2011 22:55

Fuji má speciální čip EXR s vysokým dynamickým rozsahem a koukal jsem, že HDR ze dvou snímků automaticky skládá dokonce Nikon D5100.
dluhos
 
Příspěvky: 232
Registrován: 10 zář 2011 09:18

Re: HDR

Příspěvekod Araner » 20 zář 2011 05:57

Díky za info. Mně šlo v původním dotazu spíš o automatické naexponování, velmi zjednodušeně řečeno, jednoho snímku kde jsou světla a druhého kde jsou stíny. Samotné automatické skládání HDR v přístroji mě moc nezajímá, to si chci udělat až doma a mít to pod kontrolou :-)
Uživatelský avatar
Araner
 
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011 13:59

Re: HDR

Příspěvekod odklizec » 20 zář 2011 07:26

Jo tak to myslis Expozicni Bracketing (obvykle 3 nebo 5 snimku s nastavitlnou expozici mezi snimky). To dnes taky dela kde kdo, jen bych to moc necekal v kategorii fotaku do 5000.
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: HDR

Příspěvekod Araner » 20 zář 2011 07:50

Pod 5000 mé ambice rozhodně nesměřují :D Nicméně konkrétně které přístroje to mají? Nebo jak se taková funkce u nich označuje? Ať vím co mám vlastně hledat...
Uživatelský avatar
Araner
 
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011 13:59

Re: HDR

Příspěvekod odklizec » 20 zář 2011 08:00

No to mas tezke, fakt neznam vsechny stroje ;) Hledej funkci Bracketing. Bracketingu je ovsem cela rada, napriklad expozicni (ten hledas ty), focus bracketing, white balance bracketing, color bracketing atd... Moje Ricohy ho maji vsechny, Canon G12 ho ma, Panasonic LX3/5 ho ma, Olympusy ho mely taky snad odjakziva, urcite ho maji i lepsi zrcadla a bezzrcadla. Nejlip mas podivat se na seznam funkci na strance vyrobce fotaku, ktery te zajima. Nebo treba na dpreview. Tam to mivaji taky dost prehledne vypsane.
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: HDR

Příspěvekod Araner » 20 zář 2011 08:07

Díky za tip, vygooglil jsem mj. i tento seznam (nevím ovšem jak je aktuální a přesný):
http://www.hdr-photography.com/aeb.html
Uživatelský avatar
Araner
 
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011 13:59

Re: HDR

Příspěvekod odklizec » 20 zář 2011 08:14

Aktualni vypada byt, jsou tam uvedene i relativne nove fotaky (mimo Ricoh a jinych rarit ;)). S presnosti ti neporadim. Ted si "jen" musis vybrat ;)
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: HDR

Příspěvekod Araner » 20 zář 2011 08:24

Stačí, že můj dosavadní favorit tam je :-) A že má tu funkci i ve specifikaci :-)
Uživatelský avatar
Araner
 
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011 13:59

Re: HDR

Příspěvekod duben » 20 zář 2011 10:05

Důležité bude, jak moc ten foťák s HDR umí pracovat. Osobně bych dal přednost bracketingu a následnému složení z více fotek v počítači. Záleží jaký typ HDR fotografií chcete dělat. Jestli takové ty líbivé omalovánky (nerad bych aby to vyznělo, že to haním, mě se některé dobře udělané moc líbí), nebo kvůli zvýšení dynamického rozsahu aby se dobře vykreslila místnost i sluncem zalité okno, nebo z nějakých dalších důvodů (ostřejší a jemnější detaily) apod.

Většina automatických funkcí bude použita pro zvýšení dynamického rozsahu, takže místo tmy budou ve stínu detaily, místo bílého přepalu bude obloha apod. Ty kreativnější forma zpracování automatickou ve foťáku moc nepůjdou. Taky co vím ty foťáky nasnímají 3 (možná už umí i víc) fotek a pak to uloží jako jednu. Takže už nejde doma doladit parametry, ta přidaná informace tam prostě není. Ale zase je pak tvorba takové fotografie pracnější s automatikou člověk jen mačká a můžou z toho lézt lepší výsledky než bez té funkce. Jako u všeho co zavání nutností autorskéhé invence jsou u různých přístupů určitá pro a proti.
Mé osobní stránky duben.org. Informace o focení píšeme na FotoRady.cz
Dělám a fotím kurzy inline bruslení a tvořím české online hry
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 17
Registrován: 13 zář 2011 10:05

Re: HDR

Příspěvekod Araner » 20 zář 2011 10:44

Ano, jde mi o nasnímání série snímků a jejich "skládání" už si chci dělat sám v počítači, především kvůli vykreslení detailů ve stínech.
Uživatelský avatar
Araner
 
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011 13:59

Re: HDR

Příspěvekod duben » 20 zář 2011 11:13

V tom případě nehledáte nějakou "HDR" funkci. Hledáte bracketing. Nevím jak to mají kompakty, zrcadlovky to mají všechny ale předpokládám, že to má skoro každý přístroj. Hlavní je fotit ze stativu, nebo opravdu rychle bez dýchání :)

viz.
http://digineff.cz/cojeto/bracketing/bracketing.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Autobracketing
http://www.fotografovani.cz/art/fotech_ ... on&value=3

Výsledné fotky pak prohnat třeba PhotoMatrixem nebo jiným SW na tvorbu HDR.
Mé osobní stránky duben.org. Informace o focení píšeme na FotoRady.cz
Dělám a fotím kurzy inline bruslení a tvořím české online hry
Uživatelský avatar
duben
 
Příspěvky: 17
Registrován: 13 zář 2011 10:05

Re: HDR

Příspěvekod Araner » 20 zář 2011 11:20

Ano, už v úvodním postu jsem psal, že si "název takové funkce vymýšlím" a v následných odpovědích mi to bylo myslím dostatečně terminologicky objasněno a vysvětleno. Teď už vím vše co jsem potřeboval. Díky všem! ;)
Uživatelský avatar
Araner
 
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011 13:59

Re: HDR

Příspěvekod Aston » 21 zář 2011 21:52

Speciální vychytávku má iPhone, má volbu expozice na jasy a na stíny a pak to složí. Dělá to docela dobře. Akorát má podrápané sklo, dá se to vyleštit, ví někdo jak na to?

Obrázek
Aston
 
Příspěvky: 16
Registrován: 09 zář 2011 19:51

Re: HDR

Příspěvekod odklizec » 22 zář 2011 07:28

Poskrabanym sklem myslite cocku objektivu nebo touch plochu? V obou pripadech se obavam, ze prelesteni nejakou lestici pastou by skoncilo jeste vetsi skodou?

V pripade cocky byste prisel o antirefexni vrstvu, v pripade dotykove plochy o oleofobni vrstvu. Lepsim (ale drazsim) resenim, je vymena krytu/dotykove plochy. Ale tady je treba dat pozor na to, aby se jednalo o original Apple part, jinak se muze stat to co kamosovi. Po vymene dotykove plochy zjistil, ze se nesutecne patla, protoze nemela tu oleofobni vrstu. Holt, levna vymena v noname shopu s dily kdovi odkud ;)
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47


Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků