Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod Olin75 » 12 lis 2016 15:47

Dobrý den,

měl jsem za to, že tyto tři parametry (ISO, clona a čas) jednoznačně určují kvalitu fotoaparátu a platí všeobecně. Jsem však nyní rozčarovaný z výsledků focení mobilem. Pokud nastavím stejné ISO a clonu, tak mi mobil vyfotí s časem, který je asi 10x horší než při focení kompaktem nebo zrcadlovkou.
Je potřeba znát ještě nějký údaj, který je potřeba zohlednit (velikost čipu?). Nebo prostě výrobci mobilů matou zákazníky nereálnými údaji?
Pokud je velikost čipu důležitá, platí tedy, že stejnou scénu vyfotím fullframe zrcadlovkou s lepším časem (příp. menším ISO) než s menším čipem?

Díky za vysvětlení, radši bych nejdříve věděl názor odborníků, než půjdu mobil reklamovat...

M
Olin75
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 říj 2016 10:33

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod ODSakEda » 12 lis 2016 16:04

a co třeba: světlost a tak světelnost objektivu!? ;) Kdy mobil má spíše "objektiv" - tedy přesněji: jen malou plastovu... dírku... :lol:
(však taky i staré fotoaparáty s dírkou (dírkové komory) jen se záklopkou (víčkem) místo závěrky, exponovaly i nekolik s a focení lidé se nesměli ani pohnout po celou dobu... Také se čekalo s fpcením často až zrovna vyjde Slunce! :lol: )

Focení je defacto lapání odražených fotonů ;) A tedy to okno do světa - plocha (nepřímo průměr, kdy ovšem plocha neroste úměrně s průměrem!) především vstupního skla, je podobně jako plocha fotovoltaického panelu, kde má významný vliv na zachycený výkon, další veledůležitý parametr.

U snímače taky hraje roli velikost - kdy soustředěním světla na menší plochu malého snímače v mobilu se sice snadno docílí jakože lepší světelnosti soustavy, ale mnoho a tak malých buněk namačkaných na malé ploše, zase trpí difrakcí a malé snímače nemaj tak ostrý obraz jako stejné Mpx snímače velké, které ale potřebují na stejnou světelsnost mnohem světelnější - čili větší, objektiv.

Pak také záleží i na citlivosti/vs šum, snímače, ale to už se výrazně nemění a větší vliv má optika!!! Kterou mobil prakticky nemá :-( Tedy teoretická vysoká světelnost fotoaparátu mobilu je naprd. Mobil je však hlavně na telefonování ;)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod josef38 » 12 lis 2016 16:36

Olin75 píše:Dobrý den,

měl jsem za to, že tyto tři parametry (ISO, clona a čas) jednoznačně určují kvalitu fotoaparátu a platí všeobecně.

Dávám Ti za pravdu. S tou kvalitou bych až tak nesouhlasil, ale expozici by tyto veličiny určovat měly. A je jedno, jak je velký čip, nebo objektiv.
A jestli myslíš tím horším časem, čas desetkrát delší, než čas jiným aparátem za stejných světelných podmínek, pak tam opravdu něco nehraje.
Ahoj, J.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod Olin75 » 12 lis 2016 16:40

No ostrost, šum, chromatické vady bych tady vynechal. Mě šlo vyloženě o ta čísla a jak s nimi počítat. Můj mobil má totiž F/2, ISO 3000. To jsou parametry kvalitní zrcadlovky a mělo by jít fotit na hodně krátké časy, ale jaksi nejde. Tak se snažím dopátrat jaký je ten špatný údaj co to všechno zkazí a jak ho započítat. Nějak jsem si zvyknul vše porovnávat jen podle těchto tří čísel, ale ono mi to nějak nevychází. Takže to ISO bude asi potřeba ještě nečím vydělit, ale nevím čím a jak.....
Tu samou chybu, ale asi v menším rozsahu jsem asi dělal, když jsem porovnával full frame menší čipy, takže jsem si full frame nekoupil....
Olin75
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 říj 2016 10:33

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod josef38 » 12 lis 2016 16:42

To ISO máš pevně daný, nebo ho můžeš zvolit?
Dej sem nějaký snímek, jestli můžeš.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod ODSakEda » 12 lis 2016 16:45

josef38 píše: ..... ale expozici by tyto veličiny určovat měly. A je jedno, jak je velký čip, nebo objektiv.

S tím (expozicí) souhlas, já jen že psal ale: "že tyto tři parametry (ISO, clona a čas) jednoznačně určují kvalitu fotoaparátu" Proto jsem zmiňoval i jiné parametry 8-)
Maslím si že kecaj s tou světelností nebo že ji někdo nepřepočetl na FF a tedy, že absolutní - nepřepočtená f u pidičipu a stejná f u FF není to smé!
Naposledy upravil ODSakEda dne 12 lis 2016 16:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod Olin75 » 12 lis 2016 16:46

josef38 píše:
Olin75 píše:Dobrý den,
ale expozici by tyto veličiny určovat měly. A je jedno, jak je velký čip, nebo objektiv.


Ano, jde mi jen o expozici. No to jsem si až donedávna taky myslel, že ji určují tyto tři čísla, ale teď si tím nejsem tak uplně jistý. Už jen pokud bude mít stejně velký čip větší rozlišení, tak bude menší prostror na jeden pixel a tím méně světla. Bude mít pak horší ISO?
Olin75
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 říj 2016 10:33

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod josef38 » 12 lis 2016 16:53

Olin75 píše:
Ano, jde mi jen o expozici. No to jsem si až donedávna taky myslel, že ji určují tyto tři čísla, ale teď si tím nejsem tak uplně jistý.

Tak tím si tedy jistý určitě buď!!!! Velikost čipu, ani velikost buněk čipu pro nastavení hodnoty ISO nemají žádný vliv.
Ber to jako zákon, že na osvit má vliv pouze:
expoziční čas, hodnota clonového čísla a dále citlivost ( ISO )
To samé platilo a doposud platí i pro film!!!!
Ten snímek by nebyl?

P.S.
Ještě bych doplnil, že pro kvalitní snímek je zde ještě třetí veličina a to je správné zaostření. O tom se ale asi bavit v tomto případě nemusíme, protože malý čip a tím i krátká ohnisková vzdálenost zaručí velkou hloubku ostrosti. Je to v podstatě fix focus.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod ladysk » 12 lis 2016 17:38

Olin: tak samozřejmě, co ti tady o příspěvek výš napsal Josef, platí, ale ten původní dotaz není až tak jasný... /Pokud nastavím stejné ISO a clonu, tak mi mobil vyfotí s časem, který je asi 10x horší než při focení kompaktem nebo zrcadlovkou / - znamená to, že jsi fotil kompaktem i zrcadlovkou stejný motiv ve "stejných" podmínkách jako mobilem a vycházely ti ty desetinásobné časy..? Pak jedině " sundat krycí folii z objektivu ", to co píšeš je dost neuvěřitelné ...
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod bmx » 12 lis 2016 17:56

Jen detail, měl jsem několik mobilů, ale každý z nich, měl clonu pevnou. Expozice řídil změnou času závěrky a ISem... ;)
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod ODSakEda » 12 lis 2016 18:05

bmx píše:Jen detail, měl jsem několik mobilů, ale každý z nich, měl clonu pevnou. Expozice řídil změnou času závěrky a ISem... ;)

dyk sem psal, má to "objektiv" - čili jen dírku :lol: , natož aby to mělo clonu dokonce řízenou a nejlépe vícelamelovou :lol:
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod **lasta » 12 lis 2016 18:33

Olin75 píše:Dobrý den,

měl jsem za to, že tyto tři parametry (ISO, clona a čas) jednoznačně určují kvalitu fotoaparátu a platí všeobecně. Jsem však nyní rozčarovaný z výsledků focení mobilem. Pokud nastavím stejné ISO a clonu, tak mi mobil vyfotí s časem, který je asi 10x horší než při focení kompaktem nebo zrcadlovkou.
Je potřeba znát ještě nějký údaj, který je potřeba zohlednit (velikost čipu?). Nebo prostě výrobci mobilů matou zákazníky nereálnými údaji?
Pokud je velikost čipu důležitá, platí tedy, že stejnou scénu vyfotím fullframe zrcadlovkou s lepším časem (příp. menším ISO) než s menším čipem?

Díky za vysvětlení, radši bych nejdříve věděl názor odborníků, než půjdu mobil reklamovat...

M


Co chceš reklamovat? Svůj nesprávný dojem s ohledem na tvou "zrcadlovku " ?
Nenech se vysmát. :P
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod josef38 » 13 lis 2016 08:27

Olin75 píše:Ano, jde mi jen o expozici. No to jsem si až donedávna taky myslel, že ji určují tyto tři čísla, ale teď si tím nejsem tak uplně jistý.

Ahoj, třeba by bylo dobré, kdybys podal nějaké vysvětlení, kde byla chyba. Ten zalepený otvor objektivu mě nenapadl, nebo jsem spíše nepředpokládal, že by sis toho nevšiml, možný to je ale také. To bys ale snad poznal na nekvalitním obrázku.
A co se Tvých pidibuněk ve vztahu k ISO týká, ber to tak, že ISO je právě citlivost Tvých buněk v mobilu a ne že se musí buňky vypořádat s nějakým předem určeným ISEM. A proto, že jsou malinký, tak se jím to moc nedaří. ;)
Tak se svěř, když už jsi nás do věci zapojil. J.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Parametry foťáku (ISO, F, čas)....

Příspěvekod ladysk » 13 lis 2016 17:11

zalepený otvor byl žert, který může dávat smysl :-)
jinak je ten dotaz velmi informačně skoupý ... a i ty informace podané zdají se býti velmi nereálné, folie přes "sklo" by tomu seděla :-)
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků