Kvalitní kompakt

Kvalitní kompakt

Příspěvekod CIB90CZ » 18 zář 2016 12:20

Dobrý den,
rád bych si pořídil nějaký rozumný univerzální kompakt s pevným objektivem. Fotoaparát budu často vozit v batohu při jízdě na kole (existuje nějaký pevnější futrál? - občas spadnu), chtěl bych proto něco alespoň truchu odolného. Kromě výletů na kole českou přírodou s sebou foťák budu brát na dovolené do světa.

S focením nemám prakticky žádné zkušenosti, přesto se pokusím dát dohromady své požadavky:
- výborná automatika i možnost rozsáhlejšího manuálního nastavení (třeba mě focení chytne)
- rychle/snadno vyměnitelná baterie a paměťová karta
- integrovaný blesk
- odolné a kompaktní tělo (otloukánek, kterého budu všude vozit)
- v rámci možností co možná nejlepší fotky (hlavně v automatice)
- nejsou potřeba žádné chytré funkce, GPS ... ani velký zoom a rozlišení
- cena: sakumprásk do cca 20000 Kč (když bude něco za 1/4 taky OK :D)

Co budu fotit? Makro i krajinu. Možná i ostatní cyklisty při jejich pádech z kola. Spíše ve dne. Taky památky a zvláštní kameny.

Za návrhy předem děkuji.

Vader
CIB90CZ
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18 zář 2016 10:33

Re: Kvalitní kompakt

Příspěvekod Alda » 18 zář 2016 19:03

Ahoj, mám pro tebe dva tipy, které by mohly tvému požadavku alespoň částečně vyhovovat.
Jako první volba je Fujifilm X70, rozlišení 16Mpx, snímač o velikosti APS-C, pevný a světelný
objektiv 28mm f2,8, výklopný displej, nemá hledáček. Je to kompaktní přístroj s výstupem zrcadlovky
a stojí rovných 20,000kč.
Druhý je Panasonic Lumix LX100 za 18,000kč, má 4/3 snímač, elektronický hledáček, pevný a světelný
objektiv 24-75mm f1,7-2,8. Tak to jsou dva foťáky, mezi kterými bych já si vybíral, kdybych měl
podobné požadavky. Ale všechny nejdou splnit, máš tam věci, které nikdy u jednoho aparátu
neskloubíš. Třeba tu automatiku budeš mít u všech, blesk u některých, odolné tělo proti otloukání,
hmm, tak to nevím, makro s pevným objektivem, to si také nijak extra nedovedu představit, ale půjde to.
Třeba ti tu ještě někdo navrhne i jiné možnosti. Tak ať si vybereš cokoli, nechť ti to dobře fotí a dlouho
dobře slouží :-).
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Kvalitní kompakt

Příspěvekod CIB90CZ » 20 zář 2016 16:55

Díky, na X70 jsem koukal a moc se mi líbí. Trochu bych se možná bál pomalejšího ostření a ve slunci nepříliš čitelného displeje. Můžete srovnat s Ricoh GR2?

Ta odolnost nebude tak horká, šlo spíše o obavu z poškození foťáku při zamýšleném použití. Aby to zkrátka nebyl vysloveně křehký aparát - ve srovnání s průměrem. (Zatím jsem žádný telefon ani pracovní foťák nezničil, vlastně řeším opačný problém - nemůžu si koupit mobil, protože současný stále slouží)

K focení makra - asi jsem myslel focení zblízka.

Je to vhodný fotoaparát i pro začátečníka? Je mi jasné, že primárně je určen zkušeným fotografů, ale zase mě bude nutit při focení přemýšlet...
CIB90CZ
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18 zář 2016 10:33

Re: Kvalitní kompakt

Příspěvekod Alda » 20 zář 2016 17:28

Ano, Ricoh GR je skvělý přístroj, sám jsem o něm před časem uvažoval, ale právě
absence hledáčku mě odradila. Přídavný do sáněk blesku, jsem nebyl ochoten
akceptovat. Ať si říká, kdo co chce, tak na displej za slunečného dne není pořádně
vidět. A na horách, na sněhu a za slunce se fotí naslepo, na displeji není vidět nic.
A jelikož bez hledáčku nemůžu existovat, tak jsem pořídil Fuji X100s. Ten má
hledáček hybridní, což už pro mě super. S tím pomalejším ostřením to také není až
tak špatné, samozřejmě se to nemůže srovnávat se zracadlovkami, které mají
autofokusy bleskurychlé na sport i ve špatných světelných podmínkách. Ono bude
asi nejlepší si zajít do fotokrámu, kde mají ty přístroje na pultech a vyzkoušet, jak
se drží a ovládají. A hlavně za poledního slunce otestovat displej. Víc ti neporadím.

Dle mého názoru je prakticky každý foťák použitelný i pro začátečníky, jen se s ním
musí naučit pracovat, což však není nic co by se nedalo zvládnout :P .
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02



Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron