Vyvážení bílé

Vyvážení bílé

Příspěvekod ryan99 » 14 zář 2016 19:37

Dobrý den,

už delší dobu fotím krajinu, svatby atp. a nikdy jsem moc neřešil vyvážení bílé. Teď potřebuji nafotit několik produktových fotografií (většina bohužel předměty co se lesknou...) a nedaří se mi docílit bílého pozadí. Jde mi o to aby byly fotografie bez pozadí, resp. bílé.

Mám několik otázek:

1) Má na nastavení bílé vliv i změna clony, nebo času? Např. vyfotím bílý list na 1/60 sec. a poté předmět vyfotím na 1/125s. Musím bílou nastavovat pro stejný čas?

2) To že mám vyváženou bílou znamená že mám všechny barevné kanály podobné. Tj. pokud mám vyfocen předmět a kapátkem na pozadí zjistím barvy (176,177,179) jedná se o téměř přesně vyváženou bílou, je to tak?

3) Dosáhnutí bílé (255,255,255) pro produktovou fotografii lze dosáhnout jedině úpravou v PC? Lze to i v lightroomu, případně fireworks, photofiltre? Četl jsem něco o vytvoření masky přes barevné kanály, byl by někdo ochotný mi to (kldině za finanční odměnu) vysvětlit, popsat postup? Zatím to řeším přes "nahrazení barvy", vyberu barvu kterou chci nahradit, toleranci a ručně fotografii obmaluji. Je to ale poměrně zdlouhavé a u stříbrných předmětů a někdy i stínů nepřesné, vytvoří se mi bílé pixely i v objektu, nebo naopak tam zůstane šedá..

// Mám Nikon D3100, bílý papír používám kancelářskou A4 80g (více na sobě)

Díky moc :-)
ryan99
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 zář 2016 19:29

Re: Vyvážení bílé

Příspěvekod swisst » 18 zář 2016 19:12

Vyvážení bílé znamená, že bílý (šedý) předmět má ve všech kanálech stejné číslo (viz otázka 2). Pro správné vyvážení bílé je nejlepší fotit do RAWu a bílou doladit při převodu.

Pokud chceš mít čistě bílé pozadí, je to něco jiného. To se opravdu dělá úpravou na počítači.

ad 1) Expozice nemá na vyvážení bílé vliv
ad 2) Ano, Pokud má být něco na fotce bílé nebo šedé, mělo by to mít všechny tři složky (R,G,B ) stejné
ad 3) Tyhle software nepoužívám. Obvykle se to dělá tak, že se potřebná plocha přemaluje na bílo. Aby se tím celá fotka nepokazila, dělá se to ve vrstvách (např. přidám novou vrstvu a v té maluju bílou tam, kde potřebuju). Někdy (často) je to piplačka. Jsou na to drahé pluginy do Photoshopu, ale osobní zkušenost nemám.
swisst
 
Příspěvky: 49
Registrován: 10 zář 2011 21:59

Re: Vyvážení bílé

Příspěvekod ryan99 » 21 zář 2016 13:38

Díky, toho jsem se obával. Potřebuji na eshop produkty na bílém pozadí, prý působí profesionálněji (jedná se o menší reklamní předměty), takže budu muset ručně odmazávat...
ryan99
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 zář 2016 19:29


Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků