Výběr fotoaparátu

Výběr fotoaparátu

Příspěvekod Morde » 21 črc 2016 20:56

Dobrý den,

jako naprostý amatér stojím před úkolem nafotit několik tisíc stran dokumentů fotoaparátem.
Jedná se o materiály různé velikosti a kvality včetně knih, průklepového papíru a již značně vybledlých kopií, použití scanneru je tak vyloučeno.

Chtěl bych se tedy otázat, jaký přístroj byste k tomuto účelu doporučili.


Děkuji za vaši pomoc.
Morde
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 črc 2016 20:51

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ladysk » 22 črc 2016 05:05

informací opravdu pramálo... k čemu budou výstupy sloužit? Na web, na zeď...? Musíš taky počítat s kombinací dalších periferií např. stativ, světelnou techniku apod ..., z toho se odvíjí otázka na rozpočet... takhle jak je to položeno - cokoliv "nafotíš" kompaktem za 2,5 kkč :-)
Nesnižuji umění " naprostého amatéra", ale pokud to máš kšeft za peníze, je potřeba dobře zvážit požadavky a možné výsledky ... ono vůbec, ptát se jak na to když už ten kšeft máš mi přijde - no zvláštní... :-)
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod Morde » 22 črc 2016 07:45

Děkuji za reakci.

Nejde o profesionální focení, ale o digitalizaci archivního fondu za účelem tvorby diplomové práce, aby se dokumenty nemusely neustále vytahovat, dohledávat a tím i poškozovat. Výstupem tedy má být plně čitelná digitální kopie dokumentu.
Světelné podmínky, no, je tam jedna stará lampa a klasické stropní světlo, to je asi vše. :D

Dalším důvodem pro nafocení je to, že těch dokumentů je strašné množství a já nemám tolik času neustále dojíždět. Potřebuji tedy zdigitalizovat fond, abych ho mohl procházet doma.

Otázka na rozpočet je, jako obvykle, velmi ožehavá, ale v zásadě jsem rád za jakýkoli doporučený přístroj.
Morde
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 črc 2016 20:51

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod **lasta » 22 črc 2016 07:57

To zvládne tvůj mobil ' ;)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod Morde » 22 črc 2016 13:33

Kdyby to obstojně zvládal mobil, neptal bych se zde.
Morde
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 črc 2016 20:51

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod josef38 » 22 črc 2016 13:48

Sám takový mobil nemám a asi ani mít nebudu, ale viděl jsem některé obrázky z mobilu a úplně bych ho nezatracoval.
Prostě je mobil a mobil. A jestliže to má být Tvůj první fotoaparát, tak usuzuji, že asi fotografování zrovna Tvé hoby nebude. Takže bych ten mobil viděl, jako rozumnou volbu.
Sprasit můžeš reprodukční fotografii i dobrým aparátem a to samé v opaku platí i pro mobil.

Tohle by se Ti mohlo hodit:

http://svatos.net/Skola/Kurz/prednasky/ ... tola83.htm
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod **lasta » 22 črc 2016 19:55

Morde

Mobil to zvládá uplně perfektně .
A můžeš si v něm scany hned vázat do složek či PDF pokud chceš .. (n)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ODSakEda » 22 črc 2016 20:09

Co do PDF dokonce to umí převéct do txt! a pak, neníli to jen obrázek... (jpg, bmp a pod...), ale text! lze v textu i vyhledávat!!!!!!!!!!! 8-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod **lasta » 22 črc 2016 20:19

Dej odkaz na převaděč. Zajima mě to.
Máš odzkousenou češtinu?
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ODSakEda » 22 črc 2016 21:37

Nevim jak mám dát odkaz na mobilní androjdí SW??? :-/
Umí to Google Googlies - ten dokonce i z rukou psanýho rukopisu i z všemmožných fondů /krom teho, že rozpozná i objekty jako významné stavby a to nář. všecky kostely a zámky i v CZ, portréty osobností nebo identifikuj evýznamné obrazy a pod.!) , pak Google překladač - u obou je lepčí nejprve vyfotit a pak z nich vyhledat fotku ve fotkách, ale na ofocení a převod přímo celé stránky je dobrý CamScanner CS. U těchto třech s češtinou samože problém není 8-)
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod **lasta » 22 črc 2016 22:08

Dík za odkazy. Prozkoumám.
U CamScaneru jsem rozpoznávání txt nenašel.
Jinak ale funguje (n)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ODSakEda » 22 črc 2016 22:19

nikoliv Camscaner ale Camscanner! Má takovouto ikonku: https://lh5.ggpht.com/ykBVajH8-zaDKoTJO ... uI0IQ=w300
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod **lasta » 22 črc 2016 22:25

Nj je to on myslel jsem ho. Můj překlep :D
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod **lasta » 22 črc 2016 22:33

Asi jsem objevil důvod
Nemám doinstalovaný plugin doplněk základní Scan aplikace
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ladysk » 23 črc 2016 11:27

klasické zvrtnutí tématu ... chudák Morde:-)
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ladysk » 23 črc 2016 11:32

... já bych nepodceňoval to nasvícení, jedna "jakási"stará lampa nebude to správná volba ... spíš to ale vypadá, že autor než vložil dotaz nějaké základní jemu dostupné prostředky již vyzkoušel / mobil bych tam zařadil / a nevyhovuje to, proto pátrá dál. Možná by bylo dobré sdělit, co nebylo v pořádku ...
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod Morde » 23 črc 2016 12:01

Jak jsem již říkal, pracuji se starými dokumenty (70 let a starší) všech možných kvalit a rozměrů.
Ano, na klasický kancelářský papír by mobil stačil, ale pro focení průklepového papíru a vybledlých dokumentů, případně map mobil prostě nestačí.
Morde
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 črc 2016 20:51

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ODSakEda » 23 črc 2016 12:29

ladysk píše:klasické zvrtnutí tématu ... chudák Morde:-)
:shock: To bych tedy neřek! 8-)
A není mobil jako mobil! Mnohé maj lepší rozlišení i rozlišovcí schopnost , než levné kompakty s plastovýma... čočkama a pidičipem... menším kolikrát jak lepší mobil i s větším jak 1/2"!

Navíc psal, že: "Potřebuji tedy zdigitalizovat fond, abych ho mohl procházet doma." Tedy nejde o profirchivaci ;-) A nasvítíli si diodou mobilu , když je tam tedy jen stará lamka..., trochu pod úhlem, tak i ten průklep položený na tmavé matné desce, nebude nečitelný 8-)

Pokud chce s textem pracovat, natož vyhledávat a studovat jej, převod na text je na místě a taky důležitý a ty algoritmy androjdího SW převedou kupodivu i starý oprejskaný text i na pomačkaném vypraném triku i v různém fondu :D
Naposledy upravil ODSakEda dne 23 črc 2016 12:37, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod **lasta » 23 črc 2016 12:36

Morde
Píšeš o rozmanitosti předloh jak ve velikosti tak kvalitě provedení.
Právě pro to je pro tebe mobil vhodný kvůli manipulaci jaj s fotoaparátem, tak s předlohami. Pruklepy stejně musíš podložit a tak dále.
V telefonu je stejný fotoaparát jako v jiných přístrojích. Zoom nepotřebuješ.
A v čem je stará lampa horší než nová?

A k tomu zvrtnuti. Já bych řekl, že to bylo přímo k věci.
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Výběr fotoaparátu

Příspěvekod ladysk » 25 črc 2016 03:38

no, jestli kdo máte jaký popř. kde stahnete androidí sw a že ty nemáš plugin apod. debaty mi naopak připadá jako klasický zvrt, byť se k tematu jakoby vztahuje a ev. i vrací :-), ale to k diskuzi patří, to je ta správná omáčka ...
a stará lampa v. kloudné nasvícení - pokud bude prát nějakou zažloutlou žárovkou soustředěné světlo na kus dokumentu, potěš, ale to neznamená, že ta stará lampa nemůže být v perfektním stavu i odpovídající potřebě, je to připomínka potřeby dobrého nasvícení, do jaké míry toto splňuje blesk nějakého vámi vychvalovaného mobilu, ví tak asi pán bůh...
pouze autor ví, jakou má potřebu detailů a věrnosti, kdyby tohle nastínil hned, nemusíme se tady trápit a dá se radit rovnou k věci, ale to je bolest 95 % takovýchto dotazů, 4 % jsou typu rad nejlepší je to , co mám sám doma no a ze zbytku se musí vařit :-)
... to jsem mu taky dobře poradil, co...?
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Začátečníci chtějí vědět

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků