Přiřazení ICC profilu tiskárny

Moderátor: borisst

Přiřazení ICC profilu tiskárny

Příspěvekod Dafik » 31 led 2012 09:58

Chystám se vytisknout nějaké fotografie ve fotolabu. Mám k dispozici aktuální ICC profil fotolabu na konkrétní papír. Na monitoru mohu tedy posoudit pomocí funkce Soft Proof jak přibližně bude fotka vypadat při tisku. Teď mi jde o to, co přesně mám udělat před tiskem. Fotografie bych měl převést do profilu fotolabu a toto jim oznámit (aby již fotografie dále nepřeváděli). Fotografie tímto převodem lehce změní barvy a trochu se zesvětlí. Nevím jen, zda je potřeba provést závěrečné korekce (nejspíš jen přidání kontrastu, nebo nastavení černého bodu), aby fotografie vypadaly podle mých představ (jako před převodem). Nebo bude jen samotný převod bez úprav stačit na to, že bude fotografie na papíře vypadat tak jako před převodem. Domnívám se že bych korekce měl provést, ale úplně jistý si nejsem. Předem moc děkuji za objasnění.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Přiřazení ICC profilu tiskárny

Příspěvekod borisst » 31 led 2012 12:53

Zdravím, je to přesně jak píšete! V soft proof náhledu vlastně vygenerujete obraz, který odpovídá "zobrazení obrázku na zvoleném médiu". Záměrně píši v uvozovkách, protože jak jsem psal jinde - monitor svítí, papír odráží... Korekce je tedy třeba udělat před zavřením a odesláním do labu.
Ideálně pracovat v tiffu a jednotlivé úpravy (kontrast, křivky) mít ve vrstvách. Uložit jako vícevrstvý tiff s profilem Adobe RGB, protože ty úpravy jsou pouze v náhledu pro finalizovaní korekcí, s barevným profilem dokumentu to nemá nic společného! Vy stále zůstáváte u daného profilu, pouze jste si na něj změnil pohled.
Rozumíme si? ;-)
Držím palce!, B.
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Přiřazení ICC profilu tiskárny

Příspěvekod Dafik » 31 led 2012 13:42

Děkuji za odpověď. Bohužel nejsem si úplně jistý, zda vám přesně rozumím. V podstatě mohu zapnout náhled (kde je fotka světlejší) a vše doladit (ztmavit) podle něj s tím, že výsledná fotka bude na prohlížení příliš tmavá, ale na papíře to bude OK. Pak když to přijde do fotolabu převedou to na svůj ICC profil mělo by to být v pořádku.
Co se stane pokud použiju "Convert to profile" a vyberu ICC profil labu? Mě se fotka v editoru zesvětlí jako bych použil Soft Proof náhled a zas bych jí měl ztmavit. Jaký je v tom rozdíl a jaký způsob je vhodnější? Děkuji.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Přiřazení ICC profilu tiskárny

Příspěvekod borisst » 31 led 2012 17:21

Tiskárna pracuje v prostoru sRGB, Adobe RGB a nebo CMYK. Ona nezná barevný prostor "krásný fotopapír za 1200 metr" :D , takže vždy pracuji pouze v prostoru Adobe RGB (1998) a ten náhled použiji pouze pro představu, jaké dílčí úpravy prospějí mému výtisku na materiálu "krásný fotopapír za 1200 metr"... Kdyby jste konvergoval ten obrázek do toho profilu, tak by jej ta tiskárna nemusela přečíst.
Jiná situace je v případě, že používáte řídící software pro tisk jako je například Mirage, která je implementovaná jako plugin do Photoshopu. Ta, jelikož má načteny stejné profily jako ten PS, dokáže vyjet fotografii i pod profilem, který jí přiřadíte, protože jste jej dejme tomu pomocí Mirage rozhraní vytvořil.
Ale tady je situace taková, že vy vlastně předáváte z pohledu tiskárny standardní obraz, uzpůsobený podle chování papíru pro danou velikost, ve standardizovaném barevném prostoru. Ono je to strašně kostrbaté na čtení, ale kdyby jste seděl vedle mne a já to udělal v přímém přenosu, viděl by jste hned jak to do sebe zapadá. ;)
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22

Re: Přiřazení ICC profilu tiskárny

Příspěvekod Dafik » 31 led 2012 20:09

Takže pokud to dobře chápu, tak stačí jednoduše fotku upravit v náhledu Soft Proof a výsledek poslat na tisk. Ještě jednou díky.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Přiřazení ICC profilu tiskárny

Příspěvekod borisst » 31 led 2012 20:59

Dafik píše:Takže pokud to dobře chápu, tak stačí jednoduše fotku upravit v náhledu Soft Proof a výsledek poslat na tisk. Ještě jednou díky.


přesně tak! ;) držím palce!
Boris Stojanov, moderátor fóra Vše kolem tisku

http://www.fineartprint.cz "pokud tisknete něco opravdu fajnového"
borisst
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 led 2012 18:22


Zpět na Vše kolem tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron