Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod Daniil.B » 12 úno 2013 17:38

Zdravím,
mám takový malý velký problém. Fotím na Nikon D90 a NEFy upravuji v Photoshopu CS6. "Picture control" ve foťáku je nastaveno na Standard, +1 saturace a extra high D-Lighting; barevný prostor sRGB. Fotky v nikonovském prohlížeči vypadají skvěle, jsou živé a krásně kontrastní. Jakmile je ale proženu přes CameraRaw, (třebaže je jen otevřu a opět uložím), jaksi vyblednou, stíny se ztmaví, fotografie je celkově studenější. CameraRaw je rovněž nastaven na sRGB, všechny automatické funkce jsou vypnuty (s nimi je to ještě horší). Zkoušel jsem si hrát s různými profily v oddílu "Kalibrace kamery", ale bezvýsledně. Abych dostal alespoň přibližně vzhled surového NEFu (nebo JPEGu konvertovaném přes VIEW NX, bez úprav), musím v CameraRaw vytáhnout stíny na +100 a kontrast tak na +30. Podotýkám, že třeba v Capture NX 2 takový problém nemám (ale nelíbí se mi ze spousty jiných důvodů, proto bych radši používal PS). Přikládám fotku jako příklad.
VIEWNXvsCameraRaw.jpg
Vlevo konverze z NEFu přes software dodávaný k fotoaparátu, vpravo přes CameraRaw.
VIEWNXvsCameraRaw.jpg (267.73 KiB) Zobrazeno 8901 krát

Nevěděl by někdo z vás, co s tím?
Díky, Daniil
Daniil.B
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 úno 2013 21:06

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod bmx » 12 úno 2013 17:58

Nic, panem jses Ty...saturace, kontrast,jas, a dalsi, jde predse upravit 8-)
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod Daniil.B » 12 úno 2013 19:44

Ano, to sice jde, ale software na úpravu fotografií má přece pomáhat fotografie dotahovat, a ne milostivě poskytovat nástroje, kterými můžeš opravit to, co program sám zmršil. A vzhledem k tomu, že většinou upravuji velké množství fotografií a zasahuji málo (ořez, trochu doladit kontrast, trochu upravit expozici, přidat vinětaci.....), tak mě opravování deformací, způsobených Photoshopem dost zdržuje a otravuje.
Daniil.B
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 úno 2013 21:06

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod bmx » 12 úno 2013 20:09

Profici se moc neprdi s upravami, porizeni snimku maji v oku, šoupnou davku a maji to... :P
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod jiriko » 12 úno 2013 22:31

Mám za to, že "nikonovský prohlížeč" dotahuje barvy i kontrast do stavu, jak by měl podle Nikon být a ACR je zobrazí takové, jaké ve skutečnosti jsou.
jiriko
 
Příspěvky: 92
Registrován: 06 pro 2011 20:47

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod Dafik » 13 úno 2013 08:01

To je vlastnost Nikon softwaru a firemních softwarů obecně. Jde o to, že tyto programy umí převzít nastavení z fotoaparátu, takže WB, Picture control, D-Lightning, redukce šumu apod. se projeví na upravované force. Tyto úpravy jdou samozřejmě i povypínat. Jiný software převezme naprosto surová data a je s tím pak trochu víc práce.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod Beda » 13 úno 2013 09:34

Chce to vyzkouset, co je na dosah a sjednotit se v editoru, kde to jde nejlepe...rovnez tak s nastavenim fotaku...Nikon i Canon, dodava s fotakem, pro beznou potrebu, velmi dobre editory. (n)
Beda
 
Příspěvky: 135
Registrován: 10 zář 2011 17:13

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod karcer » 13 úno 2013 10:37

Měl jsem stejně nepříjemný problém s Lightroomem na který jsem si již zvyknul a nechtěl jsem ho přestat používat.
Když jsem v něm otevřel fotku tak se mi během otevírání ukázala na zlomek sekundy tak jak by měla a nakonec hezky zmršená :cry:
Když jsem ji otevřel nejdříve třeba v Irfan vieweru tak vše v pořádku..

Podle rady pomohlo až prenastavení barevných profilů.. ale nepamatuji přesně jak.. na netu o tom ale je zmínka (vím že byla v angličtině)

Zkus googlit Lightroom color profiles error a měl by jsi najít řešení i pro sebe


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá.
Uživatelský avatar
karcer
 
Příspěvky: 208
Registrován: 26 úno 2012 00:12
Bydliště: Praha + Semily

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod jizapo » 13 úno 2013 14:26

V ACR Photoshopu i Lightroomu si můžeš vytvořit vlastní přednastavení a to si uložit jako výchozí. Nebo si zkalibrovat profil fotoaparátu a ten pak v ACR používat. Viz.: http://www.quentin.cz/xrite/kalibracni-terce.php Nejlépe obojí. :D
Uživatelský avatar
jizapo
 
Příspěvky: 383
Registrován: 05 úno 2012 21:11
Bydliště: ČR

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod jiriko » 13 úno 2013 21:06

karcer: A není u toho popsaného problému s LR zádrhel spíše v tom, že LR nejdříve použije náhledový JPEG z RAW (tedy už zpracovaný foťákem) a po chvilce si LR vytvoří vlastní (teď už skutečný) náhled přímo z RAW?
jiriko
 
Příspěvky: 92
Registrován: 06 pro 2011 20:47

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod karcer » 14 úno 2013 05:36

Irfanview po pouziti pluginu umí číst přímo rawy canonu a vypadají stejně jako když lightroom startuje.
Popravdě se v tomto tématu moc neorientuji ale vím že mi v LR pomohlo až nastavení barevných profilů..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá.
Uživatelský avatar
karcer
 
Příspěvky: 208
Registrován: 26 úno 2012 00:12
Bydliště: Praha + Semily

Re: Desaturované barvy, snížený kontrast, tmavé stíny

Příspěvekod swisst » 15 úno 2013 16:06

Už to tady asi zaznělo - jak Nikoní SW tak i CameraRaw používají nějaké nastavení a podle všeho tobě se víc líbí nastavení, které používá Nikon. Nicméně pokud chceš používat CameraRaw tak se dá to defaultní nastavení změnit. Jediná výhoda software od Nikonu bude v tom, že zřejmě umí přebírat nastavení z foťáku.

Mimochodem mně se z těch fotek které jsi poslal jako ukázku líbí víc ta vpravo - tedy CameraRaw. To nikoní zpracování je na můj vkus přespříliš saturované a především tam vyrábí přepaly (budova v pozadí). Takže problém by mohl být i v nastavení monitoru.
swisst
 
Příspěvky: 49
Registrován: 10 zář 2011 21:59


Zpět na Photoshopem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník