Sony DSC-HX9V

Sony DSC-HX9V

Příspěvekod Zajo » 22 zář 2011 09:10

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s tímto foťákem? Mám z něho velmi rozporuplné dojmy. Jako videokamera je výborný, kvalita videa je excelentní a stabilizace je perfektní, ale fotky nejsou nic moc. Fotoaparát má velkou snahu všechno přepalovat. Fotky jsou dost neostré a velký problém je při focení s bleskem, kde sílu nelze regulovat, takže bližší objekty jsou silně přesvícené. Nejsem žádný zkušený fotograf, tak dost možná nemám vše nastaveno, tak jak by bylo nejlepší. Plná automatika si ale s většinou situací neporadí lépe. Na plný manuál je focení velmi krkolomné a tolik tomu zase nerozumím. Dlouho jsem vybíral, co si koupit. Dlouho jsem na tento model čekal, protože se stále oddaloval a teď jsem docela zklamaný. Máte někdo podobné zkušenosti, nebo lepší?
Zajo
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 zář 2011 08:51

Re: Sony DSC-HX9V

Příspěvekod odklizec » 22 zář 2011 10:00

Bohuzel, narazil jsi zrejme na problem, na ktery narazi drive ci pozdeji kazdy, kdo si koupi fotak s malym cipem. Cipy ve vsech UZ fotacich jsou stejne, jako cipy v levnych kompaktech, tedy nejmensi, jake se do fotaku davaji (okolo 1/2.3"). Mensi uz maji jen mobily. Jejich problem je v prilis velkem poctu pixelu na danou plochu a od toho se odvijeji problemy, jako maly dynamicky rozsah, hodne sumu a jeho nasledne rozpatlavani, aby nebyl videt.

Ve dne na slunci je treba razantne pracovat s expozcni kompenzaci, nebat se i jit do -0.7, v extremnich pripadech -1.0EV. Samozrejme, toto ne zcela plati na snehu a ve scenach s prevahou bile, kde je obvykle potreba kompenzovat do +EV hodnot (pokud tedy clovek neni ve scenovem rezimu "snih" nebo podobnem).

Bohuzel, dokud lidi budou tyhle fotaky kupovat, nic se nezmeni a bude to jen a jen horsi. Viz priklady kompaktu/UZ s 12, 14 nebo 16MP, kde neni vubec zadnym prekvapenim. ze predchozi generace s mene megapixely fotila lip, nez nejnovejis verze s vice MP a jeste vetsim zoomem. Takze pokud nejsi spokojen, fotaku se zbav a kup si neco, co ma vyrazne mene MP. Uz i 10MP je vic nez moc na tak maly senzor. Bohuzel, mene nez 10MP uz dnes nikdo nedela. A druha rada, kasli na zoom! Fotak s kratsim zoomem a vetsim senzorem, ti da urcite technicky lepsi fotky. Poznas to zejmena kdyz ubude svetlo.
odklizec
 
Příspěvky: 34
Registrován: 11 zář 2011 14:47

Re: Sony DSC-HX9V

Příspěvekod Avionik » 22 zář 2011 19:48

Dostatečně to vysvětlil "odklizec " akorát bych rád připomněl že největší problém novodobých začínajících fotografu je podle mně naprostá neznalost principu vlastního fotografování , jak sám píše "zajo" moc se vtom nevyznám. Dříve na analogu to každý pokud chtěl fotit, tak se to musel naučit (jiné něž manuální nastavení nebylo). Projít si v klidu dostupnou literaturu a potom podle manuálu fotáku se pokusit z toho přístroje dostat pokud možno co nejvíce (co dovolí technické parametry ) , Sice nelze očekávat stejnou kvalitu jako na DSLR, ale pro potěšení a nebo pro začáteční činnost to jde . Pokud si myslíš že chceš poskočit o stupeň výš , tak tě asi bude čekat cest přechodu na jiný foťák (větší čip a kvalita a zároveň i více prašulek). zatím ti přeji dobré světlo . penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc

Re: Sony DSC-HX9V

Příspěvekod Dafik » 04 říj 2011 13:30

Ideální by bylo vidět nějaký příklad s EXIFem jinak se radí velmi těžko. Podle mě ten foťák zas tak špatný být nemůže. Co se týče té přeexpozice. Nemáš nastavenou korekci expozice do plusu? Co máš nastaveno za měření expozice? Pokud tam je bodové, nebo zdůrazněný střed a člověk s tím neumí, tak to může být jedna příčina a může souviset i se špatnou expozicí při blesku. Některé kompakty také blokují expozici rovnou s ostřením. Ovšem pokud po zaostření člověk překomponuje, rázem může být všechno špatně. To by případně mělo jít někde v menu vypnout. Pokud to tím není, tak je tu požád velmi důležitá funkce korekce expozice ;) No a co se ostrosti týče, tak záleží jak posuzuješ ostrost. Jestli na monitoru při zvětšení 1:1, tak to u 16Mpix kompaktu nemůže být ostré. Další příčina může být jednoduše neudržený čas, což jde u foťáku tak dlouhým zoomem bohužel velmi snadno.
Dafik
 
Příspěvky: 114
Registrován: 12 zář 2011 14:00

Re: Sony DSC-HX9V

Příspěvekod puamik » 05 říj 2011 22:06

co říkáte na toto srovnání? Mně z toho pocitově vychází hx9 nejhůř
http://forums.dpreview.com/forums/read. ... =hx9v&qf=m
puamik
 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 říj 2011 22:05


Zpět na Sonym

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků