Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 24 bře 2018 10:04

Takto foti Quattro na RAW, kdyz pak pri vyvolavani v SPP zustanou veskere posuvniky na puvodni nulove posici. Nic jsem nemenil, ostrost jsem nezvysoval ani nezmensoval, zkratka jsem ty cvaky nechal jen vyvolat. Samozrejme jsem je pak zmensil, aby se sem daly vlozit.

Takze mohu rici, ze Quattro foti z tech vsech typu Sigmy opravdu nejlepe. Pri priznivem svetle, jake je zde dnes rano, se sluncem a kristalovym vzduchem, jako i vetsinou, je uplne zbytecne neco v kamere nebo pak pri vyvolavani fotek v SPP neco upravovat a menit. Ani zvysovat zbytecne ostrost, to je pak fotka jiz temer neprirozene ostra, kdy svetle svislice na fotce neprirozene sviti a pod. Uz se tim ztraci i vzdusna perspektiva a pod. Kamera je u mne nastavena temer vzdy, tedy z 99,9% na Standard a teplota svetla na AWB. :) Toto nastaveni ma pak vliv pri vyvijeni fotky v SPP na jeji barevnost a svetlo, na RAW vubec ne; ten si foti zcela v jinych parametrech a vzdy nezavisle a uplne stejne :). Takoveto syrove fotky jsou pak v SPP definitivne upravovany podle nastaveni od fotografa, do JPG atd.

Na par fotkach jsem ubral osvit o 1/3 VB kvuli vice modravym stinum, ale to je vse. :)

Pri rychlem pocitaci, ktery mam, jsou fotky velice rychle vyvolany a i ulozeny. Pak jeste cvaky zmensim na potrebnou velikost a sem vlozim. Na JPEG prakticky s Quattro nefotim, fotky jsou kvalitativne horsi i kdyz ve vetsine pripadu dobre pouzitelne. Ale fotky z RAWu jsou s nimi neporovnatelne! (n) Takze to za to nestoji se s JPEG vubec zabyvat, nebo menit intensitu barevnosti, nebo si upravovat WB. Je to uz uplne zbytecne. :)

Co je velmi zajimave a k memu velkemu prekvapeni, fotil jsem na zkousku take s polarizacnim filtrem od fa. B+W, ktere jsou vysoke kvality, aspon se to vsude pise a rika, vcetne profis, ale na te padesatce a na Quattru uz tak spickove nejsou; v krajich jsou cvaky s nimi vetsinou horsi, linie jsou lehce rozpatlane a celkove jsou fotky mekci, tedy ne jako bez filtru vyborne ostre. Take HOYA HMC NDx8 je podobny jako ten BW polarizak, jen s tim, ze dava fotky dost v teplem tonu, vcetne MARUMI DNG LIGHT CONTROL 8, ktery je o hodne neutralnejsi, ale kvalitu fotek z Quattra take jiz trochu znehodnocuje. Zda se tedy, ze Quattro odhaluje u techto a asi i u jinych vyrobcu takovehoto prislusenstvi, ze tyto vyrobky jsou dostacujici pro film a mene rozlisujici fotaky, ale ted na Quattru uz tak kvalitni byt nedokazi. Holt budou muset tito vyrobci pritlacit na kvalite a zmenit technologie tak jak to udelala Sigma i se svymi novymi objektivy ART.
Takze se nevyplati, vcetne i jinych filtru jako UV na Quattro sroubovat. :)

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 24 bře 2018 14:33

;)
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 14:19, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 24 bře 2018 17:25

Dnes s temito cvaky vcetne, jsem s touto Quattro kamerou nacvakal od nuly uz neco pres 1000 cvaku (n)


*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 24 bře 2018 23:01

pe-pa píše:
Josef01 píše:
pe-pa píše:Trochu jsem si zaskotacil s mou prave prislou padesatkou a mam takovy dojem, ze SD Quattru neobycejne slusi...... jsem neobycejne spokojen..... ;)


Holt ale při saturaci tam ta Purple prostě je, ať dělají co dělají.... ale jinak jsou fotky z toho pěkný.


Josef01,

a ty se divis? Fotku, kterou tady ukazujes a "testujes" na Purple je zde vlozena uz o hodne zmensena : SDQ_0890.XY..jpg (1.53 MiB) z puvodnich original ca. 22 MB, tady 1530 kb! A tys ji, tedy jenom maly vyrez z ni zvetsil na temer maximum co to slo, aby se ti to nerozpadlo a jeste pribarvil. :lol:


Nezvětšoval jsem ji, je to 1:1 výřez, ale to nechci řešit. Já jsem potřeboval k Foveonu (DP1) hodně velký zoom, tak jsem koupil Nikon kompakt a při prezentaci v rozměrech fotek, jak je sem všichni dávají, tak moc rozdíl mezi Sigmou a Nikonem stejně není vidět, alespoň já to nevidím.
Přílohy
Planetko.jpg
Planetko.jpg (659.52 KiB) Zobrazeno 3890 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 4.3 mm
Čas expozice: 1/1000 sec.
Clona: F/3.4
ISO: 80
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: COOLPIX A900
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 25 bře 2018 07:32

Josef01, ze zmensene fotky, vcetne snizeneho poctu kb samozrejme se da udelat vyrez "1:1", ale ne k testovani. Takovy vyrez uz v zadnem pripade nepoda spravnou informaci. Prakticky je uz tento vyrez z mala kb na hranici vubec nejake kvality, jak uz se ta Purple temer rozpada, coz sam vidis a popisujes.

*

Co se tyce toho tveho Nikonu, se s DP1 vubec neda a ani v nejmensim srovnavat, nebot DP1 ma sensor ca. 4,8 MP a ten tvuj Nikon ca. 20 MP. Sigma DP1 ma pevne znamenite pevne ohnisko, tvuj Nikon ma zoom o velkem rozsahu a uz touto skutecnosti je kvalita fotek daleko horsi, coz je i obecne potvrzovano o tomto Nikonu, ze kvalitou obrazu je jen ca. prumerny, tak jeste pro shlednuti fotek na monitorech (lepsi je v tomto kazdopadne Sony HX90), kdezto ta DP1 ma objektiv vysoke kvality i pres to, ze ma "jen" ca. 4,8 MP. DP1 je tak nejak mozna prirovnavat (snad jen spis theoreticky) k nejakemu Bayeru o ca. 8 - 10 MP, vic se to neda a stejne to neni prilis objektivni. DP1 ma pro tisk jen maly obrazek, tvuj Nikon daleko vetsi.

Ale ok, pro zhlizeni fotek zde je docela dobry. (na motto, ze kocky ve tme jsou vsechny cerne..... ;) )

To, ze srovnavas fotky nebo i jini z obou fotaku jako ca. stejne, neni nic noveho, srovnavas fotky na nejakem monitoru v beznem pomerne nizkem rozliseni. V rozliseni 1:1 by to uz v detailu bylo horsi, tedy kdyby se to dalo vubec objektivne srovnavat, coz opravdu nejde, na papire 1:1 by to bylo jeste patrnejsi. :) Tento Nikon je holt jen konsumni kompakt s minisensorem, o neco lepsi nez dobry mobil (n)

https://www.sony.de/electronics/cyber-s ... s/dsc-hx90

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 14:20, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 25 bře 2018 08:34

pe-pa píše:To, ze srovnavas fotky nebo i jini z obou fotaku jako ca. stejne, neni nic noveho, srovnavas fotky na nejakem monitoru v beznem pomerne nizkem rozliseni. V rozliseni 1:1 by to uz v detailu bylo horsi, tedy kdyby se to dalo vubec objektivne srovnavat, coz opravdu nejde, na papire 1:1 by to bylo jeste patrnejsi. :) Tento Nikon je holt jen konsumni kompakt s minisensorem, o neco lepsi nez dobry mobil (n)

https://www.sony.de/electronics/cyber-s ... s/dsc-hx90

*


O tom mluvím, že tady porovnávámne fotky s velikostí 1900 pix, tedy fotky z Nikonu a Sigmy jsou prakticky totožné. Sigma má daleko kvalitnější objektiv, i čip je jak říkáš na úrovní 10 Mpix Bayera (otestováno v praxi s Nikonem D200). Fotky 1:1 si moc neprohlížím a už vůbec netisknu, kdybych to potřeboval vytáhnu si Canon 5D a Lkové objektivy. Mobil nemá zdaleka možnosti toho Nikonu, ale co nejdůležitější, tak je zoom, pro který jsem jej kupoval. Tohle holt Sigmou ani mobilem nevyfotím (viz výřez na širokoúhlé fotce). Fotka se zoomem není oříznutá! Foceno z ruky - test stabilizace. Druhá důležitá vlastnost, chtěl jsem foťák do kapsy.

test-nikon.jpg
test-nikon.jpg (482.58 KiB) Zobrazeno 3865 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 4.3 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/3.4
ISO: 80
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: COOLPIX A900
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
,
Výřez.jpg
Výřez.jpg (591.78 KiB) Zobrazeno 3865 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 181.2 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/6.9
ISO: 200
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: COOLPIX A900
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Center-weighted average
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 25 bře 2018 09:07

Kazdy z nas je jiny. :) Jeden cvaka sem tam a proto, ze sem pak vklada to co je pro nej dulezite, v tvem pripade ted ty vetvicky nekde na vzdalenem konci te fotky. Jiny zase klade duraz na kvalitu, ktera se da i ve velkych velikostech prodavat, jako v pritomne dobe treba ja, sice uz moc profesionalne necvakam, ale tesi mne, ze ty moje nektere cvaky i ted prodam a tak si tim i zaplatim investici, vcetne meho poteseni z kvalitniho, relativne draheho fotaku, ktery je tim aspon pro mne univerzalnejsi, vcetne i toho vedomi, ze takovy fotak dokaze drzet krok i s daleko jeste drazsimi kamerami, ktere mi dneska uz moc nerikaji, vcetne jejich moznosti hlavne pro profiky ve vysokych ISO, ktere jsem nikdy na digi nepouzil. Naposledy na filmu, kdy jsem vyuzival k umeleckemu vyjadreni jejich super zrno, ktere tehdy bylo vsude velice uznavane a na dobre fotce obdivovane. Ted, kdy se foceni stalo lidovou a hlavne masovou zabavou, je zrno ve fotce pravym opakem estetiky...... ach jo..... :) Ted uz vubec; takze fotim hlavne se Sigmami, ktere jsou v pomeru k fotakum nejvyssich trid, ke Canonu, Nikonu a spol. smesne levne, coz take potesi.... (n) :lol:

Kdezto si koupit treba nejaky ten laciny kompakt, ktery ve skutecnosti mi pak prijde desne drahy, protoze to co nabizi, tedy video atd., vubec nikdy nepouziji a nepouzivam, vlastne ano, tocil jsem tehdy, kdysi, na zacatku videa, jeste ve Svycarsku externe, VHS kamerou, tehdy desne drahou profi Sony na kazety, ruzne gagy pro televizi, ale ted nic takoveho, holt jen fotim :(. A video, treba s nasimi malymi detickami? To obstarava bohate moje pani a dcerka; vsechno s mobily, ktere jsou na takovehle druhy foceni, pak treba poslani z Thajska sem nam atd. dnes bezkonkurencne nejlepsi.

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 25 bře 2018 09:50

No vidíš, jsme na tom podobně, ty fotíš sídliště, já větvičky :)
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 25 bře 2018 11:50

Josef01, spravne! Ale ty jsi daleko lepsi! Tebou zmitaji se spravnym fotakem rozmanite dulezite tvurci napady v detailech, viz ty vetvicky... a se mnou bohuzel vubec ne.... uz jsem holt vyhasly dedek... :( (n) :lol:

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 bře 2018 16:50

Sima SD15 je vynikající foťák, který, bohužel, přišel příliš pozdě...
Přílohy
_SDI1118.jpg
_SDI1118.jpg (751.89 KiB) Zobrazeno 3813 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/30 sec.
Clona: F/1.8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD15
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 25 bře 2018 19:25

Jarouši ty jsi se dal na produktovou fotografii? To jsi klofl dobrého klienta. :D Jen ta podložka pod myš v pravé části fotky to kazí. Nafoť to znovu a víc se odvaž. Ten dřevěný stůl k tomu fakt pasuje. Kolik lahví jsi dostal na to nalezení optimální kompozice? :D Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 bře 2018 20:48

Jardo, je to jak v životě, jak to zpívají Chinaski, že ty nejlepší rady jsou zadarmo. S fotkama je to podobně... ;) A tu podložku pod myš jsem tam nechal schválně, páč tam tak nějak patří a dokresluje souvislosti. Je to stále moje první podložka k prvnímu počítači z jara 1997, kterou mi tenkrát daroval kámoš, co rád chodil načumovat na můj nový stroj a monitor.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 25 bře 2018 21:02

Jarouši ta tvoje nová 50-tka ART kreslí jedna báseň i na staré SD-15. Přiložím něco z archivu, kdy jsem zkoušel na SD15 dynamický rozsah (plné letní slunce vs. stín). Jarda
Přílohy
SDIM0812.jpg
SDIM0812.jpg (1.03 MiB) Zobrazeno 3773 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD15
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 bře 2018 21:17

Jardo, budu opatrný, ale i pár dnešních cvaků z balkónu v mizerném počasí mi potvrdilo předchozí předpoklad. Ta architektura 1:1:1 je úplně o něčem jiném a SD15 už byla s 4,6 MPix. Foveonem dost dobře vychytaná. Jenže s ní otáleli tak dlouho, až se na scéně objevila SD1...
Začínám věřit na lepší časy... ;)
Přílohy
New Foveon Senzor.jpg
New Foveon Senzor.jpg (622.63 KiB) Zobrazeno 3771 krát
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 25 bře 2018 21:46

Dá se udělat výcuc z odkazu s prednostmi patentu ?
**lasta
 
Příspěvky: 4611
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 bře 2018 21:49

Je to z této stránky, Lasto: http://thenewcamera.com/category/sigma-rumors/
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 25 bře 2018 22:06

Poslušně hlásím, že jsem si tu 50-ku ART právě objednal z Germánie taky. Prý ji dostanu ve středu.
Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 bře 2018 22:34

A co ta 85-ka, Jardo ;). Ještě stále ji nikdo netrumfnul (n).
https://www.dxomark.com/lenses/launched ... yDataType=
Každopádně Ti přeju brzkou středu... ;) (n)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 26 bře 2018 07:29

Jarouši tu 85-ku ART nemají zatím v Německu skladem. Přijímají objednávky a předpokládaný termín dodání je 21 dnů. Zatím počkám. Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 26 bře 2018 10:22

Panorama z deseti cvaku se Sigmou SD9 a s nasazenou padesatkou Sigma 50/1,4 ART. Je to nacvakane ted pred malou chvili z balkonu za spatneho pocasi. Je zatazeno a tmavo.

Co se tyka te nove Sigma 50/1,4 Art, jak je dolozitelne, nema naprosto zadnou prednost ji nasazovat na vsechny ty prvni typy Sigmy s malym poctem MP, tedy na Sigmu SD9, Sigmu SD10, Sigmu SD14 a sigmu SD15, protoze to neprinese naprosto zadnou vetsi nebo lepsi rozlisitelnost. Na tyto modely uplne staci Sigma objektivy, ktere byly tehdy k temto fotakum bezne ke koupi.

Ostatni fotky jsou focene Sigmou SD15 a Sigmou 8-16, ktera te patnactce nejvic na "krajinky" vyhovovala. SD15 byla jinak v kvalite obrazu jiz tak nejak nic moc, dostala od firmy novy specialni elektronicky filtr, ktery jeste SD14 nemela, ktery SD15 vice "prizpusobil" beznym jednodussim fotografum, kteri se nezabyvali zadnou "umeleckou" formou fotografie, ale spis jejich beznemu obycejnemu foceni. Bohuzel, ale to co "umela" SD14" se z ni ztratilo. Byla daleko nachylnejsi na cliping a j. Tento filtr ji "zkrotil" pro bezne fotografy, ktery pak dostala i SD1, ale odstranit vsechny ty neduhy jako dost caste zavoje atd. Cyan a Magentu jak ukazala pak praxe, se ji prilis nepodarilo.

Kdo jeste dnes vlastni Sigmu SD14, ktera je v poradku a nedava fotky v zelinkavezlutem nadechu/zavoji, ktere byly u tohoto modelu dost caste a dostava fotky z ni barevne v poradku, muze byt opravdu stastny, protoze tato SD14 mela a dodnes ma vubec to nejlepsi nastaveni na barvy pro umeleckou fotografii ze vsech typu Sigmy! (n) Vcetne neobycejne dobre ostrosti a rozlisitelnosti. (n) Vcetne i Sigmy DP1 a jejich dalsich derivatu, ktere mely s SD14 naprosto stejnou elektroniku, nastaveni a stejny sensor. :)

https://www.sigma-foto.de/sigma/referen ... 7e50756c13

http://felixwesch.de/

http://felixwesch.de/a_sigmadp1x.php Fotky podle roku foceni zde v tomto odkazu najdete pod ARTIKEL :)

Nekdy v roce 2013, myslim, opustil Felix fotaky vyrobene Sigmou s Foveonem, kdy uplne v zacatcich jeho foceni jsou fotky ze Sigmy SD9 jedny z nekrasnejsich a nejkouzelnejsich, az do SD14, udajne kvuli pomalemu atd. SPP a snad take kvuli velmi pomale SD1, vcetne spatneho nespolehliveho AF a take v neposledni rade vzrustajici celkove vahy jeho vystroje a zacal fotit s Olympusy. Od teto doby muzeme pozorovat, jak velky rozdil je v barvach od Foveona (drivejsi fotky) a jaky je rozdil v barevnosti fotek z Bayera. Drive, se Sigmami delal Felix super barevnost prislovecnou Foveonu, kterou dokazal vysroubovat do maxima, do fantasticky jemnych barevnych odstinu. Kdezto s fotaky s Bayersensorem se jeho fotky staly docela obycejne, fadni cvaky, kdy Bayer sensory predvedly sve, ale bohuzel ne to co Foveon. :( A ani v rukou tohoto velmi dobreho fotografa! :(

*
Naposledy upravil pe-pa dne 28 čer 2018 14:21, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník