Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 00:04

Jarouši, trochu Ti nerozumím, protože ta šedá musí mít hodnoty složek RGB především stejné! Když by některá výrazně převládala, tak už to není šedá! Na číselné hodnotě zas tolik nezáleží. Buď ta šedá je hodně tmavá, nebo naopak světlá.
Ale ber to spíše jako demonstrační obrázek, který v podstatě ani nebylo třeba takto srovnávat. Dal jsem ho sem jen proto, že téma WB bylo opět zásluhou bílé krytky objektivu nastoleno.
Osobně u Sonyho, ale i u Leicy používám AWB a když se mně barvy zdají ujeté, tak je nepatrně dorovnám od oka. Takovéto absolutní srovnání barev by se snad mělo použít jen při ofotografování obrazů a pod. A tomu by ale také zase mělo odpovídat osvětlení. Jinak se mně také zdá tato honba za absolutní dokonalosti barvy trochu zbytečná. Někdy možná i trochu nežádoucí, protože se tím setře charakteristické osvětlení, které chceme zachovat. To jsi asi měl na mysli. Ahoj, J.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 26 pro 2013 05:56

Josef
Nebol som tu docitavam. Starnes nam. :D Chcel som to napisat po Jarousovej fotke, a tvojej reakcii...
Osobne nastavenie bielej vzdavam. Ty stale o voze a my o koze. Nema to vyznam. Ja som pouzil vsetky formy vysvetlenia. Nepomohlo.
Ja si viem svoj problem vyriesit. Len som zvedavy dokial to vydrzia ostatni.

Petr
Ty si uplne mimo. My sa bavive o zvlastnej situacii pri rieseni bielej a ty o malovani bytu. :)

Jardo nevzdavaj to. Mna porovnanie sedej a bielej zaujima, aj ked niektori sa tu bavia ako to pekne zrovnaju a vymaluju.
Coz ma vobec nezajima, to dokaze kazdy.

No nic. Najdeme inu temu.
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 08:29

Pete2 píše:Josef
Nebol som tu docitavam. Starnes nam. :D Chcel som to napisat po Jarousovej fotke, a tvojej reakcii...
Osobne nastavenie bielej vzdavam. Ty stale o voze a my o koze. Nema to vyznam. Ja som pouzil vsetky formy vysvetlenia. Nepomohlo.
Ja si viem svoj problem vyriesit. Len som zvedavy dokial to vydrzia ostatni.

Petr
Ty si uplne mimo. My sa bavive o zvlastnej situacii pri rieseni bielej a ty o malovani bytu. :)

Jardo nevzdavaj to. Mna porovnanie sedej a bielej zaujima, aj ked niektori sa tu bavia ako to pekne zrovnaju a vymaluju.
Coz ma vobec nezajima, to dokaze kazdy.

No nic. Najdeme inu temu.



Pete, to už jsem někde slyšel, ale připusť si, že stárneme všichni, tudiž v tomto případě oba. :lol:
My jsme si to s Jaroušem vysvětlili, tak není třeba to už řešit'. Nehledě k tomu, že bys snad mohl postřehnout u obou příspěvků smířlivý tón, tak proč to gradovat?
A jestli nezpívám zrovna Tvou písničku, tak si to tak neber. Já totiž nikdy nebudu souhlasit s Tvým tvrzením, že Sigma potřebuje pro vyvážení barvy jinou šedou tabulku! To totiž postrádá silně jakoukoliv logiku a Ty na to také jednou přijdeš, Ty jeden mladíku! :-)
A je dost možný, že už také víš, že to není pravda, jenže...! :-)
A jestlipak si jseš jistý, že toto Tvé tvrzení ještě někoho baví, nebo ho akceptuje? :-)
Pokus se proto prosím tolerovat jiný názor i když nezapadá do Tvých tvrzení! Tak alespoň v tuto dobu vánoční, prosím! :-) :-)

Hezký zbytek vánočních svátků, a na šedou tabulku a krytku by jsme snad mohli, alespoň v tuto dobu, vyhlásit "moratorium", co říkáte??? (n)

Také milý Pete nezapomeň na to, že jsou přiloženy smajlíci! A je jich tam dost!
Raději se nám pochlub, co Ti nadělil z fotonáčiní Ježíšek?
Mně akorát nechal vzkaz, ať si trhnu nohou a žiju z podstaty! :-)
Tak snad ten příští, a možná, že to bude už Sigma DP4! Pokusím se do té doby Ježíška přesvědčit! :-)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 26 pro 2013 08:58

Jarouš píše:Ta šedá nemůže mít hodnoty 128, protože je osvícená Sluncem, musí to být hodnoty vyšší .


To je právě ten omyl. Pokud chci správně vyvážit fotografii, nesmí být šedá tabulka (plocha) osvícená (Sluncem nebo čímkoli jiným než rozptýleným slunečním světlem), protože jak správně říkáš, dojde k posunu spektra a obrázek bude vypadat jinak než ve skutečnosti, tzn. šedá bude šedá a nikoliv šedá osvícená Sluncem.
Naposledy upravil Josef01 dne 26 pro 2013 11:48, celkově upraveno 1
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 26 pro 2013 09:36

x
Naposledy upravil Petr M dne 26 pro 2013 10:36, celkově upraveno 2
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 10:16

Ahoj, tak ještě něco z archivu. SD 10.
Ať navodíme jiné téma! :-) Mějte se.

První snímek je z Prahy, ze současnosti.

P.S.
Jeseníky, tuším, že je to Černý potok, ale nejsem si už s názvem jistej,
Exif napovídá, je to už 7 roků.
Přílohy
Ze_současnosti.jpg
Ze_současnosti.jpg (1.47 MiB) Zobrazeno 4808 krát
Něco_málo_z_Jeseníků.jpg
Něco_málo_z_Jeseníků.jpg (1.5 MiB) Zobrazeno 4815 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18 mm
Čas expozice: 1/4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD10
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 7/10 EV
Metering mode: Average
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 26 pro 2013 11:31

Starnes a starneme (preventivne toto je :D smailik). Ked uz ho hore nevidis zrejme skutocne starnes a jesitnost stupa. Mrzi ma to.
Zvlast u teba. :roll:
Toto vyjadrenie...
Já totiž nikdy nebudu souhlasit s Tvým tvrzením, že Sigma potřebuje pro vyvážení barvy jinou šedou tabulku! To totiž postrádá silně jakoukoliv logiku

... dokresluje, ze za cely ten cas si nepochopil o co tu ide. (y) :)
K WB uz nic. Vsetko bolo povedane...

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 11:48

Pete2 píše:Starnes a starneme (preventivne toto je :D smailik). Ked uz ho hore nevidis zrejme skutocne starnes a jesitnost stupa. Mrzi ma to.
Zvlast u teba. :roll:
Toto vyjadrenie...
Já totiž nikdy nebudu souhlasit s Tvým tvrzením, že Sigma potřebuje pro vyvážení barvy jinou šedou tabulku! To totiž postrádá silně jakoukoliv logiku

... dokresluje, ze za cely ten cas si nepochopil o co tu ide. (y) :)
K WB uz nic. Vsetko bolo povedane...

Pete
Pete, jelikož Tě mám stále rád a myslím to s Tebou dobře, poradím Ti něco. :-) Na každém vláknu mají svého moderátora, většinou to bývá zakladatel vlákna. Požádej též o tuto službu a budeš mít vše pod kontrolou. Tebou zcenzurované příspěvky, které se Ti budou zdát neslušné, konfrontační, nebo nebudou zapadat do Tvé filozofie, budeš moct potom bez problému smáznout. Nikdo Ti potom už nebude fušovat do Tvé vůdcovské role na vláknu, i když se budeš opět mýlit! ( tady smajlíka nepřipojuji, protože to myslím zcela vážně )

Jinak máš o mě pěkné smýšlení, a to jen proto, že s Tebou v některých názorech nesouhlasím! No vidíš, ač jsem starší, než Ty, tak si Tvé povahové rysy kritizovat nedovolím. Myslím, že v každém by trochu slušnosti zůstat mělo, ať se děje, co se děje! (n)
Děkuji Ti za pochopení ale také za "zpříjemnění" závěru roku! J.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 26 pro 2013 12:21

Moderovat nic nebudem. Kazdy jedinec je dospely a odpovedny za svoje ciny.
A naviac odpovedal si si sam... a podpisujem to. (n)

Myslím, že v každém by trochu slušnosti zůstat mělo, ať se děje, co se děje!


Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 12:25

Pete2 píše:Moderovat nic nebudem. Kazdy jedinec je dospely a odpovedny za svoje ciny.
A naviac odpovedal si si sam... a podpisujem to. (n)

Myslím, že v každém by trochu slušnosti zůstat mělo, ať se děje, co se děje!


Pete

Alespoň tak! Měj se Pete! :-)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 26 pro 2013 13:17

:
Naposledy upravil Petr M dne 23 zář 2014 21:50, celkově upraveno 1
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 26 pro 2013 14:00

Petr
jezis, kde ja to jen videl, nebo cetl...


A ked budes v tejto bohulibej cinnosti pokracovat onedlho to zacnes aj chapat. (n)

Pete
Přílohy
DP3_3.jpg
DP3_3.jpg (986.59 KiB) Zobrazeno 4774 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/40 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP3 Merrill
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
DP3_1.jpg
DP3_1.jpg (1 MiB) Zobrazeno 4774 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/15 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP3 Merrill
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 26 pro 2013 15:38

Josefe38, jelikož ten program neznám, nevím, jestli použitím toho kapátka dosáhneš přímo srovnání hodnot RGB na střední šedou (128) nebo pouze zprůměrování barevných kanálů na nějakou blízkou hodnotu, na tom osvětleném sloupku třeba 155, dejme tomu. Tak se chová kapátko v SPP, podle té druhé varianty a světelná atmosféra zůstává zachována.
Josefe01, jsem z toho jelen. Podle Tvojí první věty nemám pravdu a podle toho zbytku jako bych ji měl ;) . Já jsem jenom reagoval na Josefovu ukázku, kde nabírá kapátkem šedou z osvícené šedé a tam právě nemohou být hodnoty RGB 128, což je střední šedá, ale hodnoty vyšší. Aby nebyla světelně ta fotka zkreslená, nesmí to kapátko srazit hodnoty RGB na těch 128, ale musí je srovnat na vyšší hodnotě. No a já akorát nevím, co ten program ve skutečnosti udělá a to byl ten dotaz na Josefa38 ;) .
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 26 pro 2013 16:37

Jako úplného začátečníka s prací se šedou tabulkou ve fotografii bych rád poprosil zdejší odborníky a znalce o vyjádření.
Dle Jarouše by měla být šedá tabulka neosvětlena dopadajícím světlem, tedy ve stínu. Tak jsem to pochopil z jeho
příspěvku. Nějak mi to hlava nebere. Mám představu, že šedou tabulku bych měl umístit do fotografovaného motivu tak,
aby na ni dopadalo stejné světlo (intenzita i charakter) jako na fotografovaný motiv. V průmyslové mikroskopii a
endoskopii při WB na šedé tabulce vždy umístíme šedou tabulku tak, aby na ni dopadalo stejné světlo (intentita i
charakter), jaké bude dopadat na pozorovaný objekt, a pak provedeme WB. Díky za vaše názory. Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 16:50

Jarouš píše:Josefe38, jelikož ten program neznám, nevím, jestli použitím toho kapátka dosáhneš přímo srovnání hodnot RGB na střední šedou (128) nebo pouze zprůměrování barevných kanálů na nějakou blízkou hodnotu, na tom osvětleném sloupku třeba 155, dejme tomu. Tak se chová kapátko v SPP, podle té druhé varianty a světelná atmosféra zůstává zachována.
Josefe01, jsem z toho jelen. Podle Tvojí první věty nemám pravdu a podle toho zbytku jako bych ji měl ;) . Já jsem jenom reagoval na Josefovu ukázku, kde nabírá kapátkem šedou z osvícené šedé a tam právě nemohou být hodnoty RGB 128, což je střední šedá, ale hodnoty vyšší. Aby nebyla světelně ta fotka zkreslená, nesmí to kapátko srazit hodnoty RGB na těch 128, ale musí je srovnat na vyšší hodnotě. No a já akorát nevím, co ten program ve skutečnosti udělá a to byl ten dotaz na Josefa38 ;) .

Jarouši jasně, potom chápu, že jsme se nemohli na názoru sejít.
Je to PhotoShop, funkce Ctrl + M. To střední kapátko Ti nastaví křivky tak, aby hodnoty R, G, B byly v místě kliknutí na stejné hodnotě. Potom to bude v tomto místě šedá! Pochopitelně se ale nesmí moc od sebe lišit ( je to už JPEG ). Proto je lepší toto provést hned při konverzi RAWu, rovnou v SPP5. Na přiloženém obrázku jsem kliknul kapátkem na kalhoty tohoto "umělce". Nemusí to ale být v tomto případě neutrální barva, tedy šedá v jakékoliv číselné hodnotě a barvy nemusí být optimální. Tabulka by byla lepší! A to kapátko tam vývojáři SPP5 k tomuto účelu pochopitelně umístili! :-)
Kdybys měl ohledně tohoto tematu ještě nějaký dotaz, bude asi lepší poslat ho jako soukromou zprávu. Nechci více dráždit hada bosou nohou! Nic ve zlém, Pete! :D

Myslím, že Josef01 v podstatě potvrdil Tvůj první dotaz. Nechal bych ale raději, aby to dovysvětlil on!
Přílohy
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (350.66 KiB) Zobrazeno 4744 krát
Naposledy upravil josef38 dne 26 pro 2013 19:49, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 16:53

jajakm píše:Jako úplného začátečníka s prací se šedou tabulkou ve fotografii bych rád poprosil zdejší odborníky a znalce o vyjádření.
Dle Jarouše by měla být šedá tabulka neosvětlena dopadajícím světlem, tedy ve stínu...... Jarda

O.K.
Pokusím se vysvětlit můj názor, ale necháme nejdříve Josefa01, jestli se toho ujme.

Podle mého selského rozumu, když dáš tabulku do stínu, tak uchováš charakter osvětlení, který dává obrázku tu pravou "šťávu". Když jí ale dáš na sluníčko, tak potom nastavíš všechny barvy podle této nasvícené tabulky ty sice budou přesné, ale neuchovají charakter světla. Protože tabulka nasvícená večerním sluníčkem také už má trochu jiný charakter, než čistě šedou! Ale opakuji ještě jednou, nejsem si v tomto zas tak moc jistej. Josef01 bude určitě věrohodnější.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 26 pro 2013 17:14

.
Naposledy upravil Petr M dne 23 zář 2014 21:50, celkově upraveno 9
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 17:19

Petře, plný souhlas, také jsem už psal, že já se tímto v praxi také příliš nezabývám.
Bereme to spíše jako rozšíření znalostí, které se sice hodí, ale v praxi je stejně možná nebudeme všichni využívat! Měj se! :-) j.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 26 pro 2013 17:48

Vyvážení bílé se může udělat skutečně na bílou barvu, nebo často se používá šedá tabulka (lze lépe rozlišit přeexponování). Většinou se bavíme o 18% šedé (tím se myslí odrazivost povrchu), ve skutečnosti v 8 bitovém RGB zaujímá hodnory 127,127,127 (v 16 bitovém samozřejmě vyšší) a tato šedá leží tedy přesně ve středu 8 bit. rozsahu. Princip měření fotoaparátu je jednoduchý, součet všech hodnot pixelů ve fotografii musí být roven střední šedé a o to se automatika fotoaparátu snaží.
Pokud tedy tabulku se střední šedou vystavíme rozptýlenému slunečnímu světlu ve stínu, je to skutečně střední šedá. V okamžiku, kdy na tabulku dopadá světlo modré oblohy, světlo lampy, světlo zapadajícího Slunce atd., nejedná se již o střední šedou. Pokud přesto řekneme fotoaparátu (softwaru v počítači), že je to střední šedá, pak je snímek na tuto "šedou" vyvážen, ale nastane posun světleného spektra oproti skutečnosti. Tedy pokud budeme např. fotografovat nějaký produkt (např. automobil), silně záleží na tom, aby byla zobrazena jeho správná barva. Je tedy nutné vyvážit na šedou, které je osvícená stejně jako objekt. Ovšem pokud chceme vyfotit krajinu, tak jak je opravdu nasvícena (např. zapadajícím Sluncem), musí být šedá umístěna do stínu. Snad jsem to popsal srozumitelně.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 18:27

Josef01 píše:Vyvážení bílé se může udělat skutečně na bílou barvu....... Snad jsem to popsal srozumitelně.

Naprosto a děkuji Ti! :-)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků