Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 21 kvě 2017 08:05

Zde prikladam video - manual SPP jak ma byt SPP serizen, aby byly co nejlepsi vysledky. Je to od jednoho velice znameho profesionalniho fotografa vcetne Sigmy Deutschland. Zadne bla bla bla, ale vyborne skoleni. Je to bohuzel mluvene v nemcine, takze kdo tento jazyk neovlada, mel by si prizvat na preklad nekoho, kdo nemcinu ovlada. Opravdu se to vyplati. :)

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 9bpiHdCAc_


*

Martynko, mam pomalu obavy, tedy jen latentni, tak moc zase mne nezajimas, tak tedy mam obavy, aby te pri foceni tech tvych nudnych a okoukanych fotek nekleplo. Take bys mel mene tady davat na odiv, ze jsi obycejna lopata, ktera ani vlastni jazyk poradne neumi; o vyjadrovani uz uplne mlcim..... ;) :lol:

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 21 kvě 2017 08:37

Velice pěkně znázorněné, proč preferovat RAW formát.
Je pozoruhodné i to, že autor doporučuje pro foveon mírně přeexponované snímky, které by ovšem přímo v JPEGu byly sotva použitelné. Lépe je údajně snímek ztmavit, než naopak. Kvůli zachování detailů. Zřejmě tady i kvůli šumu ( to je můj názor ).
Myslím, že pro shlédnutí tohoto videa není ani zas tak důležité znát němčinu. Video je názorné dost.
Možná bys v češtině také něco podobného našel, ale každopádně díky za něj. Některé zásady pochopitelně platí i pro Bayera. (n)

P.S.
download/file.php?id=103285
Technicky dokonalé, dobrá propagace Quattra! (n)
__________________________________
Jedna otázka.
Jak je u tohoto aparátu rychlý a spolehlivý AF??
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 21 kvě 2017 09:06

Ano, Josefe, diky, to je spravne; melo by se trochu pri RAWu preexponovavat, ovsem za predpokladu, ze fotograf pri foceni pr. krajinky, pouzije prechodovy filter pro ztmaveni oblohy, aby nevznikly pripadne nevitane prepaly. Tedy ve fotaku preexponovat a v SPP nebo v jinem, dalsim programu, jak pise jiz Josef, ztmavit do konecneho vzhledu.
Ale to by mela byt rutina kazdeho fotografa, nejenom pri foceni se Sigmou. :)

Jarousi, opomel jsem ti jeste poradit, ( uz mam plne zuby tech vsech moznych negativnich kecu na sigmu jak pry spatne foti; je to jenom neznalost foceni) abys pri foceni takovych a podobnych tmavych nebo spatne osvetlenych prostor nebo vecernich ulic atd., klidne pouzil vyssi ISO, treba klidne tolik jako ja na tech snimcich v interieru obchodu a klidne koleckem pro korrekci osvitu + a - nastavil pr. pri ISO 1600 nastavit presvit na PLUS pr. 1EV nebo 3/4 EV, to si musis ale na te Merrill vyzkouset. Sigmy maji vecny hlad po svetle a proto s tim vzdycky pocitat a pridavat. Pri jakekoliv sigme. Takze ve skutecnosti tim to ISO snizis o tu hodnotu +, ale bude to paradne fungovat. Samozrejme, ze v editoru fotku do konecne podoby je treba jeste upravit. Bez teto upravy to nejde). Tim dosahnes na kazdy pad daleko mene sumu v podexponovanych mistech jako jsou ted treba ty lavice v te synagoze vpravo a tp. Nemusis se toho obavat, opraVDU TO FUNGUJE; VCETNE I U JINYCH TYPU FOTAKU. ;)


*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 21 kvě 2017 11:14

Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 21 kvě 2017 11:15

Jarda
Přílohy
SDQ-TEST-01.jpg
SDQ-TEST-01.jpg (1.27 MiB) Zobrazeno 6326 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/160 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 21 kvě 2017 12:53

Jarousi, me to tady nefunguje; ukaz to, kdyby to slo a kdyz bys byl tak hodny, tady! :)


*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 21 kvě 2017 13:49

Tak to zkus z tohoto, jde to rychleji a bez jakéhokoliv kódu:
http://www.uschovna.cz/zasilka/MA5PEH76KJNDKM6E-W4N/
http://www.uschovna.cz/zasilka/MAC4375XMHHY4DAE-Y76/
Já obrázek nemám v čem zpracovat, PhotoShop tyto formáty nebere.
U mne stažení z tohoto úložiště trvá 20 sec. Některá jsou záměrně pomalá, aby se přešlo na placená.
Možná jsi byl při předchozím stahování jen netrpělivý a chtělo to počkat delší dobu.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 21 kvě 2017 14:35

Petře díky za odkaz na videonávod k obsluze SIGMA SDQ a SDQ-H. Se zájmem jsem si jej pustil a vyslech. Hlavně kapitola 3 (práce s RAW soubory) je pro mne poučná. Prostě SIGMA se asi chová jinak než jiné značky fotoaparátů s Bayerem. To mírné přeexponování (v rozumných mezích) vyzkouším a dám vědět. Vyzkouším to jak s SD1M, tak i s SDQ.

Pro budoucí majitele SDQ nebo SDQ-H asi špatná zpráva: Návyky s SD1M mi zatím nejsou k ničemu. Učení se s SDQ začíná od začátku. To mi ale nevadí. Celý život prošlapávám chodníčky. Jsem na to zvyklý. Je to jako nové auto, které má motor, čtyři kola, volant, ale jezdit se s ním musí člověk naučit zase od začátku. :D

Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 21 kvě 2017 14:39

jajakm píše:Pro budoucí majitele SDQ nebo SDQ-H asi špatná zpráva: Návyky s SD1M mi zatím nejsou k ničemu. Učení se s SDQ začíná od začátku.

To poznávání nové "partnerky" je ale také snad zajímavé! (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 21 kvě 2017 16:46

Josefe, dik za odkazy! (n)

Jardo, mam tedy za to, zes koupil Quattro. Gratuluji!!!! (n) Obsluhovat tuto masinku neni ani zdaleka tak tezke jako tu SD1M, ktera hodne trpi na barevne fleky a hur se da tim padem serizovat. Sigma prave tim, ze u Quattra zjednodusila druhou a treti vrstvu sensoru, dosahla u Quattra trochu vetsi citlivosti a tim i kvalitnejsi obraz generell a ne tak nachylny na ty ruzne nesvary, ktere se dely pri podosvitu u predeslych typu. To je temer odstranene, jen u opravdu silne podexponovanych casti fotky se nekdy daji objevit.

Dale bych u Quattra doporucoval zmenit fabricke nastaveni v Quicku na monitoru kamery nahore mezi znackou AWB a FOKUSPEAK - je znacka TONREGLER, tak tu vypnout na AUS. Tento tonregler ma za ukol zesvetlovat tmava mista v obrazu, ale zapricinuje zbytecne jen zvyseny sum. ( To je take hodne pricina, ze majitele Quattra nevedi co je pricinou sumu, veri, ze to je celkove konstrukci Quattra a jeho malych jednotlivych cipu v sensoru, nevedi si s tim rady a pak fotak uplne novy prodavaji..... ;) :lol: . Takze fotit s Tonregulatorem na kazdy pad vypnutym a lehce pullovat osvit- podle situace a pak v editoru obraz seridit na optimum.

Ja obycejne fotim jenom na RAW a vubec vetsinou fotim na RAW a DNG, pak upravuji pri nastaveni v SPP - DETAILY - mam posunuto bily puntik az na predposledni moznost na prave strane a Chrominanz a Luminanz v RAUSCHREDUZIERUNG mam redukovano stabilne na druhou moznost vlevo, tedy na mene, abych zbytecne nenicil mikrodetaily. Tedy nikdy ne uprostred, to pak uz podle mne prilis zehli. Jako dalsi nastaveni v SPP mam barevnost na STANDARD, ale ve fotaku mam nastavene VIVID. Dalsi serizovani delam pak "za jizdy" jak to motiv, svetlo a ja vidime.... :)
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 21 kvě 2017 18:34

Petře rád jsem si přečetl informace z tvé SDQ "kuchyně". Funkci TONREGLER jsem ihned jako první věc vypnul. Ano, máš pravdu, SDQ není tak citlivá na přepaly. Zda je to dobře nebo špatně, to ukáže čas. Tam kde SDQ nezobrazí žádný nebo jen malý přepal, bych na SD1M měl červené moře s přepaly. Další funkce v SPP budu zkoušet průběžně. Jinak mne ten tvůj doporučený videonávod konečně donutil přečíst si návod k SPP 6.5. Škoda že jsem si ho nepřečetl už dřív. Jarda

Doplněno:
Abych jen nekecal, přiložím fotku. Vyběhl jsem pozdě odpoledne na ulici a udělal zkušební cvak domů v naší ulici. Prosím o shovívavost, teprve se s SDQ sžívám. Standardní nastavení, AWB, nedeostřováno.
Přílohy
SDQ-TEST-02.jpg
SDQ-TEST-02.jpg (1.39 MiB) Zobrazeno 6244 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Naposledy upravil jajakm dne 21 kvě 2017 18:59, celkově upraveno 1
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 21 kvě 2017 18:38

josef38 píše:
jajakm píše:Pro budoucí majitele SDQ nebo SDQ-H asi špatná zpráva: Návyky s SD1M mi zatím nejsou k ničemu. Učení se s SDQ začíná od začátku.

To poznávání nové "partnerky" je ale také snad zajímavé! (n)

Ahoj Josefe. Jsi technik jako já a tak víš, že my technici si velmi rádi hrajeme s něčím novým. To poznávání SDQ je ale mnohem bezpečnější než poznávání partnerky (bez uvozovek). :D Určitě máš své zkušenosti z této oblasti také. :D Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 21 kvě 2017 19:09

jajakm píše:Ahoj Josefe. Jsi technik jako já a tak víš, že my technici si velmi rádi hrajeme s něčím novým. To poznávání SDQ je ale mnohem bezpečnější než poznávání partnerky (bez uvozovek). :D Určitě máš své zkušenosti z této oblasti také. :D Jarda

(n) (n) :lol:
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 21 kvě 2017 20:31

Pár fotek z dnešního focení s SDQ se starším SIGMA objektivem 70mm F2.8 EX DG MACRO. Jarda
Přílohy
SDQ-TEST-10.jpg
SDQ-TEST-10.jpg (1.25 MiB) Zobrazeno 6233 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/9
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-11.jpg
SDQ-TEST-11.jpg (1.33 MiB) Zobrazeno 6233 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-12.jpg
SDQ-TEST-12.jpg (1.21 MiB) Zobrazeno 6233 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-13.jpg
SDQ-TEST-13.jpg (1.31 MiB) Zobrazeno 6233 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 21 kvě 2017 21:09

Jardo, moc mne to tesi, ted jsme tady uz dva. Fotky, i kdyz prvni s SDQ, mas vyborne. Tady je krasne videt, ze pri perfektnim nastaveni foti SDQ znamenite. Podle mne to je nejpovedenejsi Sigma ze vsech tech typu co vyrobili. Jak videt, tak i Sigmu to samotnou tesi, stara se o nas s ruznymi vylepsenimi a uverejnuje stale nove FW updaten. Ja osobne jsem s fotakem opravdu velice spokojeny a take i proto, ze s tim 18-35/1,8 padne mi jako ulity do ruky. (n)

Je to ze vsech typu Sigmackych fotaku vubec ta nejlepsi masinka! ;) (n)
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 21 kvě 2017 21:36

Petře já jsem zatím po prvním krátkém focení s SDQ spokojený. Focení s Jaroušem bylo ihned po vybalení kamery. Pouze takový test funkčnosti. Jaroušovi se ale ta podvečerní fotka Zlína povedla, i když podmínky pro focení nebyly dobré. Jen jsem zvědavý, zda se mi podaří docílit tak jemné přechody mezi odstíny barev, jako má SD1M. Jarda
Přílohy
SDQ-TEST-20.jpg
SDQ-TEST-20.jpg (1.22 MiB) Zobrazeno 6216 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-21.jpg
SDQ-TEST-21.jpg (1.31 MiB) Zobrazeno 6216 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-22.jpg
SDQ-TEST-22.jpg (1.21 MiB) Zobrazeno 6216 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-23.jpg
SDQ-TEST-23.jpg (1.16 MiB) Zobrazeno 6216 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 21 kvě 2017 22:01

Mám Holešov, blízko těch kopečků, co má na fotkách Jarda. Dnes to bylo hlavně o hledání místa...
Jardo, pěkné fotky (n).
Přílohy
SDIM9681.jpg
SDIM9681.jpg (622.27 KiB) Zobrazeno 6210 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 200 mm
Čas expozice: 1/50 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9689.jpg
SDIM9689.jpg (720.08 KiB) Zobrazeno 6210 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 146 mm
Čas expozice: 1/15 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Alda » 21 kvě 2017 22:07

Zdravím Jardo, pěkně ti to fotí (n)
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 21 kvě 2017 22:08

Ještě na opačnou stranu.
Přílohy
SDIM9674.jpg
SDIM9674.jpg (963.22 KiB) Zobrazeno 6211 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 200 mm
Čas expozice: 1/25 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 22 kvě 2017 06:34

pe-pa píše:Josefe, dik za odkazy! (n)

Rádo se stalo. :D
Škoda, že kvůli pracovní vzdálenosti objektivů nejdou použít na tuto Sigmu Quattro objektivy Leica M. Potom by to i pro mne stálo za úvahu. Jinak přezbrojování na Sigmu i s novými objektivy pro mne, už jen z finančních důvodů, moc v úvahu nepřipadá. A Leicy se zbavovat nechci!
Ale je fakt, že se mi Sigma sd Quattro líbí a to dost! Jak výkonem, tak vzhledem.
_________________________________________
Dodatečně Jardovi gratuluji k této nové hračce a přejí příjemné prožití vzájemných líbánek!
S podobnou přítelkyní bych si rád pohrál také! (n) (n)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14814
Registrován: 22 pro 2011 08:37

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků