Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 26 pro 2013 19:06

Děkuji všem za objasnění šedá tabulka v osvětlení a nebo ve stínu. Holt fotografování obecně není jen technická ale především
umělecká disciplína a jak říká Petr M, barevné ladění fotografie záleží na vkusu fotografa nebo zákazníka. Josefovi 38 se omlouvám,
že jsem nedodržel jeho vyhlášené Vánoční moratorium na toto téma. :) Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 19:16

Však ani já ho nedodržel! Ale když se to už znovu rozeběhlo a zřejmě tato tematika zajímá více lidí, než se předpokládalo, tak jsem opět musel! Navíc jsem byl tázán a na otázku se sluší odpovědět!
Váš zájem mě ale určitě potěšil! :-)
A jak jsem Tě úkoloval s tabulkou a fotografii, tak už to klidně zapomeň. Myslím, že je věc každému jasná! Děkuji za spolupráci. Ahoj, J.
Naposledy upravil josef38 dne 26 pro 2013 20:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 26 pro 2013 19:51

,
Naposledy upravil Petr M dne 23 zář 2014 21:48, celkově upraveno 2
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 26 pro 2013 19:59

Proč by ne, nic proti tomu. Jen je větší nebezpečí, že při tomto použití může být bílá přepálená a nevšimneme si toho, protože bílá má RGB s hodnotami blízko 255! U šedé se to nestane. Takže, proto asi.
http://www.digimanie.cz/dslr-na-ceste-casem-22-dil/2602
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 26 pro 2013 21:13

To je hrozne, ta kacirska poznamka v clanku... :lol:
Důležité je si ale uvědomit, že to funguje jen TEĎ a TADY.

Teoretici hura na nich. Ohnom a mecom. (n)

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 26 pro 2013 21:23

jajakm napsal: "Dle Jarouše by měla být šedá tabulka neosvětlena dopadajícím světlem, tedy ve stínu. Tak jsem to pochopil z jeho
příspěvku. Nějak mi to hlava nebere. Mám představu, že šedou tabulku bych měl umístit do fotografovaného motivu tak,
aby na ni dopadalo stejné světlo (intenzita i charakter) jako na fotografovaný motiv. V průmyslové mikroskopii a
endoskopii při WB na šedé tabulce vždy umístíme šedou tabulku tak, aby na ni dopadalo stejné světlo (intentita i
charakter), jaké bude dopadat na pozorovaný objekt, a pak provedeme WB. Díky za vaše názory. Jarda"
Jarouš nic takového nenapsal, protože to neví. Jarouš už od září opakovaně kladl dotaz na správné používání šedé tabulky a nedostal odpověď. Až nedávno přišel PetrM s tvrzením, že by na šedou tabulku mělo při měření dopadat světlo odražené od fotografovaného objektu (zní to logicky, takové přece dopadá na čip nebo film) a dnes se k postupu použití šedé tabulky vyjádřil Josef01 (jiný způsob, než PetrM, tentokrát měření zdrojového světla a při slunečnu měření světla ve stínu). Jarouš neví nic, ale vyzkoušel už všechno. Jarouš pouze napsal, že u Josefem38 zvolené ukázky nemůže kapátkem nabraná osvícená šedá nabýt hodnot RGB 128 (Josef01 píše 127, tady se Jarouš seknul a omlouvá se), že to musí být kvůli zachování světelné reality vyšší hodnota. A napsal to proto, že nevěděl, jak se ta funkce ve Photoshopu chová. Pochopil z Josefova38 vysvětlení, že se chová stejně jako v SPP a tak by to, podle jeho názoru, také mělo být. Nic víc, nic míň ;)

PS: Čtení je důležité a Jarouš už srozumitelněji psát neumí... ;)
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 26 pro 2013 21:39

Jarous
Nesnaz sa, oni to necitaju...oni len vykladaju to svoje.

Len pre teba. Co myslis ze pacha to nase AWB, ked je to take mrtvolne. Co tam je za algoritmus, ze to nie je OK. Na akom principe pracuje. :?:
Asi na nejakom merani, ze by na nejakom okolo magickeho cisla 18. :?:
Preco je hlupost hovorit, ze rano vytiahnem sedu tabulku nameram odfajknem a mam fajront. :?:
Preco vysledky zo sedej nezodpovedaju skutocnosti ako to AWB. :?:
Preco niekto ako ja spekuluje ako nejako vyrovnat handycap tohoto systemu... :?:

Teoretici maju jasno. Seda tabulka je zakon, pismo svate... :cry: Iba to pismo svate je nam na backoru. (y)
Mysliet mimo zakon je trestne a hotovo. :) Aj tak to nebudu citat. Idem chrniet.
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod MiroH » 26 pro 2013 22:09

Debata je zaujímavá, ale preruším ju jedným obrázkom. Je to jediná biela farba, ktorú sme tu u nás zatiaľ videli. Inak prší a prší... :? Dosť som sa s tým natrápil...tá biela námraza v poyadí vyšla úplne šedá .

[list]
Obrázek
[/list
MiroH
 
Příspěvky: 335
Registrován: 30 lis 2013 21:07

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 26 pro 2013 22:44

Pete, nevím, jak pracuje AWB na Sigmě, ale určitě to má složité. Já nejsem s AWB spokojený venku, protože se venku rozhlížím už dost dlouho a dost pozorně a to primárně kvůli barvám. Proto vcelku velmi rychle odpálkuju např. modrou oblohu z AWB, protože na první pohled vidím, že taková modrá obloha se v našich zeměpisných šířkách prostě nevyskytuje a nevyskytuje se, možná, nikde na Zemi. Je prostě ujetá a basta a potom si rychle začnu všímat i jiných barev. Ale nejčastěji je to tak, že "ujetost" té scény vidím už venku na displeji a doma na monitoru se už žádné překvapení nekoná, dojem z displeje bývá dostatečně přesný. Jasně, že mi na ten displej nesmí svítit Slunce, podobné věci snad psát ani nemusím...
Ale teď zase trochu vážně. Většinu odpovědí na Tvé otázky neznám, Pete. Ale mám jiné odpovědi. Šedá tabulka na Foveonu funguje úplně normálně a velmi dobře. Pochopitelně to platí s dostatečnou přesností jenom pro to citované "tady a teď". Ale to není žádné objevení Ameriky a platí to obecně. Jediný zádrhel, který může pověst šedé tabulky degradovat, je její nesprávné použití. To je právě ten můj opakovaný dotaz, jaké světlo má správně na tu tabulku dopadat, jak má být natočena, jestli není chyba nechat na ni dopadat třeba modrou oblohu (v praxi běžná situace), má li měřit světlo zdrojové nebo odražené atd. Tvrdím, že při správném použití dává Custom podle šedé tabulky velmi dobré výsledky i v exteriéru (mnohem přesnější, než přednastavené režimy, AWB nestojí už ani za zmínku). Ano, je to pomalé, nepohodlné, omezující, otravné... Ale v žádném případě to při správném postupu není horší, než šedá dlaždice, notabene šedá dlaždce použitá jako univerzál pro téměř vše. Takovou práci svede šedá tabulka hravě také, stačilo by pouze udělat jedním foťákem Custom na šedou dlaždici a druhý Custom ve stejných podmínkách na šedou tabulku na tu dlaždici položenou. Fotky sice nebudou barevně identické, to by byla velká náhoda, ale s jejich následnou "ohebností" to bude určitě velmi podobné a šedá tabulka tady rozhodně nebude hrát druhé housle. Takže suma sumárum, nejsem pro Tvoje opakovaná tvrzení, že ty fotky z jednoho Customu na šedou dlaždici jsou dostatečně dobré téměř pro všechny světelné situace za denního světla, spousta z nich mě barevně neuspokojuje. Ano, univerzální Custom by byl báječný, ale v praxi je to s univerzálním nastavením jenom o tom, nakolik dokážeš fotku barevně správně doladit v editoru. Sám píšeš, že paměť je špatná, což je fakt, a právě proto té paměti hodně pomáhá, když máš fotku už barevně prakticky hotovou díky správnému použití třeba šedé tabulky, což je sice stále otravné, ale určitě barevně nejpřesnější . Ano, vím, že Ti jde hlavně o to nepohodlí a opakovanost a že hledáš solidně použitelný univerzál, ale trvám na tom, že pokud tím solidním univerzálem může být dlaždice, úplně klidně to při stejných podmínkách může být šedá tabulka ;) .

PS: Já taky často s jedním Customem fotím několik dnů při nestejném světle. A taky mi velmi často ty fotky přijdou docela slušně použitelné a říkám si, že ta šedá tabulka stačí z jedné vody skoro na jakékoliv světlo a není to vůbec špatné. Koneckonců, v takovém postavení byl i film, pevně nastavený na určité světelné podmínky a fotilo se bez ohledu na počasí. Jestli někdy ty moje fotky ze staršího nastavení nejsou zrovna podle vkusu jiných pozorovatelů, je to pouze proto, že jsem v PC tu fotku barevně nedoladil k většinové spokojenosti. Ale rozhodně ne proto, že by ty RAWy z šedé tabulky nebyly dobře použitelné pro dokonalejší barevné vyvážení.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 27 pro 2013 04:53

Jarouši, jsem asi první, kdo Tvůj příspěvek čte a to ne proto, že bych trpěl nespavostí, ale povinnost mě volá na přívoz! :-)
K té tabulce asi tolik. Ta metoda, někde do plenéru pohodit šedou tabulku a následně v SPP kapátkem barvy nastavit, asi pro Tebe moc řešení není, protože bys neviděl výsledek korekce barev hned, bezprostředně po expozici, na displeji fotoaparátu.
Asi je pro Tebe lepší metoda Custom + tabulka, a o tom asi také píšeš. Tuto metodu neznám, protože nevím, jak se u vás tabulka musí nafotografovat? U některých fotoaparátů je zvýrazněn na displeji obdélníček, který musí tabulka celý vykrýt. Jinak by hrozilo nebezpečí, že by se účinek tabulky okolím zkreslil. Jak to je u Sigmy nevím? Proto jsem tak tvrdošijně zastával systém tabulka + kapátko.
A tady asi bude původ nedorozumění u Peteho, a to, že tabulku nafotil nevhodně a potom z toho udělal na tomto vlákně zákon, že šedá tabulka je pro Foveon nepoužitelná a každý, kdo ho poruší, je pomalu horší, než vlastizrádce! To, že mu dlaždice fungovala lépe, bylo asi způsobeno tím, že jeho dlaždice má ve svém okolí podobné dlaždice a nehrozilo nebezpečí z nedostatčného vykrytí čipu a tím zkreslení funkce vyvážení.
Bylo by ale bývalo rozumnější zachovat chladnou hlavu a hledat, kdeže se mě to vloudila chybička, než šmahem tabulku zavrhnout!

Mně osobně by se ale při tomto Tvém použití tabulky zdálo výhodnější používat tu bílou krytku objektivu, nehrozí alespoň nebezpečí nedostatečného vykrytí čipu tabulkou. A práce s krytkou bude mnohem pohodlnější.
Nemusíš také potom špekulovat, jak naklonit, nebo kam umístit tabulku? Můžeš i vyzkoušet, zda je při tomto systému nastavení lepší, objektiv namířit na fotografovaný objekt, nebo nahoru směrem k světlu.
Tak Ti přeju hodně radosti s tímto způsobem fotografování a potěší mě a určitě i ostatní, když se pochlubíš s výsledky. :-) Josef.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 27 pro 2013 05:27

Jarous
No konecne niekto kto diskutuje k tematu... (n) A neplaca len teorie a nepoucuje o tom co je kazdemu zname.

Takže suma sumárum, nejsem pro Tvoje opakovaná tvrzení, že ty fotky z jednoho Customu na šedou dlaždici jsou dostatečně dobré téměř pro všechny světelné situace za denního světla

Kto to tvrdi.... :?: :?: :?: :?: Ake su teda moje subjektivne tvrdenia.

- V mojej praxi, zludovelo dlazdica (proste ine farebne medium) robi zatial svoju pracu lepsie pri universalnom pouziti (trvalom nastaveni Custom).
Opakujem to stale. Samozrejme NIE PRESNE ale VERNEJSIE (pre pracu s nahladmi ma lepsiu ohybnost ako ine farebne media SEDA, BIELA atd.)
A tento moj "gral nastavenia" pre rozne svetelne podmienky moze u niekoho vyjst i inak a lepsie.
Nic viacej alebo menej. Je to subjektivne - ANO. Malo by to byt v sulade s teoriou - ANO, ale preco nie je... :?:
Zly monitor, oci, pochybujem.

Ovela zavaznejsie su nasledujuce tvrdenia
- Merat vonka zo sedou, bielou, dlazdicou, atd. v terene je problematicke. Tolko premmennych, ze neplati skoro ani to TEDKA a TED.
- Obdobne stale tvrdim, ze vsetko sa da napravit v SPP, ale zo stratou kyticky. Fotografia krajinky neodpusta. Umiestnit kapatko, zapametat si farby
je problem. Ono to tam je, ale vydolovat to, je i pracny problem. Preto ten boj WB s najohybnejsim Custom rezimom.

Citat v diskusii nastudovane poucky ktore su kazdemu zname ma nebavi. (Po zlyhani AWB) hladanie gralu WB u Merrilla je mozna zbytocnost,
ale neustale merat ma nebavi tiez.

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 27 pro 2013 06:04

Este z praxe k sedej tabulke. Nazory sa roznia. Niekto ju vyznava , niekto zavrhuje. Niekto tvrdi, ze usetrit par korun je rozumnejsie.
Tam spadam aj ja.
Krajinky a seda tabulka (ST). Seda patri stopercentne do studia. Tolko premennych v krajine je proste na jedneho moc. :D
Moj optimizmus s ST vyprchal uz davno po bombardovani mailikov od predajcu, ze ucene hlavy prisli na to, ze vystavovanie ST slnecnemu svetlu
uz po dvoch mesiacoch meni strukturu tabulky a mam si kupit novu. To vies. (y)
Pre nas krajinkarov je ST take placebo. Pre spokojnost mysle, pre real nepodstane.
AWB je lepsie riesenie. (pokial robi to co ma). ja uz merat nezacnem, lebo viem o com to je. To skor malovat ako Petr. :D

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 27 pro 2013 07:49

Pete, to je v poradku, hlavne, ze jsme se uz alespon v necem shodli. A jak Tobe po slove seda tabulka, mozna i bila krytka, naskoci vyrazka, tak dokazu pochopit ostatni, kteri si ji chteji alespon vyzkouset. Ja jim fandim a drzim palce, bylo by toiz velice detinske je od toho zrazovat, s odvolanim na svou spatnou praxi s tabulkou! Zvidavost totiz patri do normalni lidske cinnosti a nelze ji jakkoliv brzdit. A je jen na nich, jestli ji budou po jejich zkusenostech nadale chtit pouzivat. A ohledne jeji barevne stalosti, osobne mam sedou tabulku minimalne 15 roku a jeste me nevypelichala. Nesmis hned tak na vsechno naletet!
Obrazky mas pekne, tak nemudruj a radeji neco ukaz, rad se podivam! Tak se mej, chlape jeden praktickej! :-)

P.S.
A uz se tim netrap, ne nadarmo se u nas rika, ze cim vic se s h****m babras, tim vice smrdi.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 27 pro 2013 09:00

Tak ahoj!
Asi bychom měli zase změnit téma! :-)
Takže chata, kterou stavěl spisovatel Otto Popper ( Ota Pavel ) se svým otcem. V jednom ze svých románů si postěžoval, jak musel při stavbě nosit vodu z Vltavy.
Opět snímek ze šuplíku. Ještě babička, Sigma SD 10. ( Nevím, jestli ještě žije? Kdysi jsem ji prodal )
Přílohy
Chata_Oty_Pavla.jpg
Chata_Oty_Pavla.jpg (1.17 MiB) Zobrazeno 4569 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 18 mm
Čas expozice: 1/30 sec.
Clona: F/5.6
ISO: 100
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD10
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -7/10 EV
Metering mode: Pattern
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Pete2 » 27 pro 2013 09:40

Ze by som to napisal az tak... ;)
Nesmis hned tak na vsechno naletet!

To by letel skor ten predajca z vyrobcom aj s ST.

    ObrázekObrázek

Pete
Pete2
 
Příspěvky: 960
Registrován: 24 pro 2011 11:44
Bydliště: Lednica

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Josef01 » 27 pro 2013 09:44

Z některých příspěvků vnímám, že WB je všemocná "síla ve vesmíru", která uvede fotografii do 100% kopie reality, ovšem tomu tak zdaleka není. Každý přístroj má jistou přesnost zobrazení barev a to pro každou část spektra jinou. Foveon zrovna moc tou přesností zobrazení barev neoplývá, řekněme je někde ve střední části pomyslného žebříčku. Tedy pokud bychom chtěli co nejvěrnější zobrazení barev, je potřeba barvy fotografie ladit selektivně, jedním klikem kapátka na šedou plochu to rozhodně nejde.
Josef01
 
Příspěvky: 469
Registrován: 05 lis 2013 22:16

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 27 pro 2013 10:33

Josefe asi ano, když to píšeš! Ale to vyrovnání bílé, ať je jakékoliv, původní RAW nijak nepoškodí. Jarouš bude mít poměrně věrnou fotku už v náhledu ( ne u kapátka ovšem ) a to další došolíchání, když to ovšem bude nutné, si už v jakémkoliv editoru může v klidu, u dvoudecáku bílého, dobré kávičky, nebo s manželkou na klíně, vychutnat v pohodě doma. Osobně ale pochybuji, že to u snímků přírody bude tak aktuální! :-) Měj se! J38.
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Petr M » 27 pro 2013 11:56

.
Naposledy upravil Petr M dne 23 zář 2014 21:49, celkově upraveno 6
Petr M
 
Příspěvky: 622
Registrován: 09 zář 2013 11:57

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod josef38 » 27 pro 2013 12:20

Je milé, dát nahlédnout do své kuchyně! (n) Měj se, J38.

P.S.
PhotoFiltre používám také. Jsou jednoduché, užitečné a hlavně "kostenlos", jak se u vás říká! :-)
Uživatelský avatar
josef38
 
Příspěvky: 14828
Registrován: 22 pro 2011 08:37

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod MiroH » 27 pro 2013 13:31

Pete M píšeš ako z knihy. Ušetril si možno mnohým fotografom mesiace bádania.... (n) (n) (n) a nič za to nechceš... :) ;) :?: :?: :?: To sa dnes len tak nevidí.
Tá fotka bola špatne nafotená, ale keďže taká krása sa neopakuje každý deň, rozhodol som sa zachrániť čo sa dá. Keď som ju fotil, tak som bol s DP2 ešte "panic". Je to dosť iné ako s DP1, ktorú som mal. Vybehol som von (v pracovnom čase.... :? :? )a až tam som sa oboznamoval s menu. Nastavil som Q1a Q2....to jest zrýchlené menu, no a expzíciu som zabudol na +0,3. Navyše za mnou kolegovia z auta pokrykovali...vraj, poriadne zaostriť... :D :D ... a jeden sa pri mne pristavil a ževraj čo to mám za mydlovú krabičku... :) ;) a že či si už nemôžem našporiť na poriadny foťák.. :? . No a takto vystresovaný :oops: :oops: :oops: som to odfotil na WB oblaky a +0,3. Výsledok...pocukrované stromy šedé, obloha šedá.... V SPP to nebolo možné upraviť. Do toho stavu v akom to vidíš som to dostal až vo Photoshope v LABE a krivkami po trojdňovom laborovaní. A to som s hodnotou +0,3 nafotil v ten deň ešte kopec ďalších fotiek... s ktorými si tak môžem.... :? :oops: :oops:
MiroH
 
Příspěvky: 335
Registrován: 30 lis 2013 21:07

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron