Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod MiraM » 25 kvě 2017 20:59

Loď........Nevím, jestli tam taková oblaka byla? :shock: M
Přílohy
Lod.jpg
Lod.jpg (518.58 KiB) Zobrazeno 6741 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/10
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP2 Merrill
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
MiraM
 
Příspěvky: 1069
Registrován: 15 říj 2012 17:38

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 kvě 2017 21:37

Taky nevím, Miro... ;)
Poslední Holešov z této lokality. Hodně foukalo, většina fotek trpí mírnou pohybovou neostrostí, přestože jsem měl na foťáku a objektivu nějaké to závaží. Ale v této velikosti se to nedá moc poznat...
Přílohy
SDIM9684.jpg
SDIM9684.jpg (693.8 KiB) Zobrazeno 6732 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 110 mm
Čas expozice: 1/40 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 26 kvě 2017 08:57

Jarousi,

"Poslední Holešov z této lokality. Hodně foukalo, většina fotek trpí mírnou pohybovou neostrostí, přestože jsem měl na foťáku a objektivu nějaké to závaží. Ale v této velikosti se to nedá moc poznat..."

ja vim, ze si z nas delas peknou legracku temi tvymi dvema poslednimi komenty k tvym fotkam. Ale mozna, ze nekteri fotografove, ne tak pokrocili, jako treba Aldi a pod. to vezmou vazne a reknou si v duchu to ta sigma s temi jejimi objektivy musi byt pekna sragorka; to staci dnes kazda krabicka..... ;) :lol:

1) objektivy, tedy predevsim ty starsi, ktere ti pripadaji, ze maji lepsi rozlisitelnost v barvach a "delaji" daleko vetsi skalu jemnych odstinu barev a daleko sirsi dynamiku atd. atd. ..............
Neni to mozne. Predevsim tyto starsi skla, s jinymi, lehce starsimi, tedy ne tak dokonalymi povrstvenimi jake maji dnes ty Temporere a Art objektivy, ktere jsou nove pocitany a staveny pro sensory o + - 50 MP. To, ze mas ten dojem o nedostatku prepalu a velkou skalou barevnych nuanci je predevsim zapricineno tim (je to videt i na tvych fotkach s temito skly), ze fotis nejvic tehdy, kdy je obloha zatazena, nebo je velke kourmo nebo je ve vzduchu nad mestem smog; anebo mas to vecerni osvetleni sluncem, jako na teto posledni utazene sedym zavojem na minimum, ze by na ty slunecni paprsky uvidet a hledat musel se vzit aspon policejni pes ; ale nemas temer zadne fotky s plnym sluncem a jasnou oblohou, tedy motivy s velkymi kontrasty, kterym se asi uz podvedome vyhybas. To by ti ty starsi objektivy teprve predvedly co v nich je. O vseobecnou neostrost velke casti, az jedne spodni poloviny fotky, uz se vubec zminovat nebudu, ale pri foceni "krajinky" je to zasadne velka chyba; popredi by melo byt vzdy nejostrejsi, protoze to je nejdulezitejsi kompozicni prvek u "krajinky" vcetne tech ve fotce nejvetsich detailu, ktere podporuji plasticitu takove fotky a "trojrozmernost", vcetne perspektivy a hloubky pohledu. :)

Dokud nebude mit Jarda poradny objektiv ART na tu svou novou Quattro a dokud ti to Quattro bude pujcovat, abys mu a pro nej ziskal s Quattrem zkusenosti, nebude to stat za mnoho; Jarda se s tou masinkou fotit nenauci, protoze bude mit v hlave ty tvoje rady, dokonce ziskane se "spatnymi" objektivy a ty se ujistis pouze v tom, ze Quattro za moc nestoji... a zkazis predevsim Jardovi radost az bude rad, ze ma jeste tu SD1M jako ty.... ;) :lol:

2) Ja bych, kdybych fotil ten Holesov za toho vetru a zamraceni v obloze, co s tim verkcajkem tak sem tam smejkal, predevsim u te SD1M zmenil ISO a to na aspon ISO 800 a dal koleckem korekce osvitu do PLUS 0,5 EV, takze ve skutecnosti bys mel na fotaku nizsi ISO nez je 800, ale rychly cas, daleko rychlejsi nez tam mas nyni tech 0,40 vteriny, ktea je velice nachylna vseobecne na roztreseni, i za klidu, aby ti tam rychly cas zustal jako garance proti rozmazani fotky v tom vetru. Pri ohnisku 110 mm bys mel mit nastaveno nejmin ca. jednu stopadesatinu vteriny.... ;)

Mozna, ze te to stve, ze mam k tvemu foceni caste pripominky, ale predevsim to tvoje foceni je pricinou. Moc se za to omlouvam, ale kdyz vidim, jedno u koho, tedy i u sebe, ze to nekde delam blbe, tak si klidne dam poradit; od toho to tady je. Tedy ja si to tak myslim. A kdyz vidim takove experty, kteri tady sem tam napisi tady to sve a vlozi sem par fotek, treba z pentaxu, tak verim, ze tady asi tech, kteri by vedeli, mnoho nebude, nebo se nechteji angazovat, nebot si mysli nebo vedi, ze by si tim udelali tady mezi samymi experty jenom zlou krev.

Ja to myslim uprimne a jestli si delam zlou krev, tak mi to neni fuk, ale stejne to zkusim..... Ale tady na sigmackem foru neni myslim nikdo takovy nabubrelec, ktery by si nedal poradit, kdyz to je treba. Uz v zajmu fotaku s Foveonem, ktere diky expertum, maji ne zrovna popularni jmeno jako ty sragorky jinych znacek a masove vyroby a prodeje..... ;)


*
Naposledy upravil pe-pa dne 26 kvě 2017 14:39, celkově upraveno 2
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod vrgada » 26 kvě 2017 10:43

muzete se pokochat i novou sigmou quattro H i s 35mm ART objektivem vcetne nahledu 100procent https://www.dpreview.com/samples/635579 ... es-gallery
...
70 fotek, objektiv asi OK, ale prijde mi, ze ve vsem je digitalni sum, mozna by mohla kamera trochu zehlit
vrgada
 
Příspěvky: 674
Registrován: 17 zář 2013 05:55

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 26 kvě 2017 12:33

Vrgada, diky za odkaz! Ale jak vidis sam, tak to je nejaky fotograf, ktery sice ukazuje jak mu ta H foti, ale zdaleka neni schopny si tu kameru spravne nastelovat. Foti tak, jak to je priblizne od fabriky, nic nemeni, nic nepresvituje i kdyz o to primo nektere snimky zadoni. Takovych je spousta a vetsina. Ani je takove nastelovani nenapadne a asi ani to nevedi a nevidi. Je videt, ze stari machri, kteri se ucili kdysi fotit na film, pushovat a pullovat diapositivni filmy vysoke kvality, uz asi moc mezi zivymi nejsou... :(

Treba takova Velvia 50 - diafilm, aby nemela slite stiny, se pullovala bezne na ISO/ASA 40 a perfekt. To se muselo delat skoro se vsemi filmy i s negativnimi, tedy ze se osvit upravoval podle situace do plusu nebo minusu.
Dnes to je asi uz zapomenute, i snad proto, ze lide, kteri si kupuji a vlastni digikameru jen vetsinou cvakaji jak to je od fabriky narizene a vetsinou na JPG, coz je sice pohodlne, ale i timto se okradaji o obrovskou kvalitu co by dalo RAW. A pak, nemusi se dal zabyvat nejakou upravou v editorech, coz povazuji dnes za zbytecne a hlavne otravne, protoze i proto to neovladaji. Jejic skoda. Tim podporuji vyrobce, kteri toho vyuzivaji a staveji pro zakazniky stale vic pro ne vyrobne to nejlevnejsi.... (y)


*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 26 kvě 2017 16:15

Petře, jestli nevidíš v tom stropě střídání fialových a zelených map, jsi šťastný člověk, ale neměl bys doporučovat druhým, kteří to vidí, ať fotí na 800 ISO a ještě k tomu se starším modelem Sigmy. Na druhou stranu musím uznat, že bych to čekal horší... ;) Mimochodem, kde jsem psal, že starší objektivy mají lepší rozlišitelnost v barvách?
Plné slunce a jasná obloha, zvlášť nízko nad obzorem, večer bývá málokdy a přes poledne nefotím... ;)
Jardovi žádnou radost kazit nebudu a tu jeho SD1M od něj, možná, koupím, protože je v perfektním stavu a pokud nepřijdu s křížkem po funuse... Ale stejně mi něco říká, že, asi, nebude na prodej ;).
Takovou fotku celou neproostříš ani na clonu 32, navíc na neostrosti popředí se nejvíc podepsal ten vítr.
Slunce už sice bylo zeslabené nějakou slabou mlhovinou, takže jeho svit byl opravdu hodně slabý, přesto na přepaly na světlých fasádách to stačilo a nic není příliš utaženo. Udělat tu fotku ještě více kontrastní není vůbec žádný problém, ale prostě nechci ;).
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 26 kvě 2017 18:28

Pořád mi nedala spát ta korekce expozice do plusu u SDQ a následné ztmavení. Dnes odpoledne jsem vyběhl na chvíli za dům do pole a nafotil mnoho fotek při různé korekci expozice. Pro začátek přikládám dvě fotografie, které vznikly velmi rychle po sobě a lišily se pouze korekcí expozice do plusu. Následné zpracování je "okometrické", tak aby byly fotografie zhruba stejné tmavé. Použitý objektiv byl 50-150mm F2.8 APO EX DC OS. Která fotografie se vím líbí víc? :D Jarda

Dodatek: Vložil jsem pro úplnost i fotografii SDQ-TEST-29.JPG bez korekce expozice.
Přílohy
SDQ-TEST-29.jpg
SDQ-TEST-29.jpg (1.45 MiB) Zobrazeno 6643 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 71 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-30.jpg
SDQ-TEST-30.jpg (1.44 MiB) Zobrazeno 6651 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 71 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 3/10 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-31.jpg
SDQ-TEST-31.jpg (1.44 MiB) Zobrazeno 6651 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 71 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 7/10 EV
Metering mode: Pattern
Naposledy upravil jajakm dne 26 kvě 2017 18:41, celkově upraveno 1
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 26 kvě 2017 18:41

Jsou obě vypálené, 31 méně ..

Po úpravě je nejmene vypálená 29..
Naposledy upravil **lasta dne 26 kvě 2017 18:49, celkově upraveno 2
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 26 kvě 2017 18:48

Jarous, ano, mas pravdu s temi ruznymi fialovymi a zelenymi fleky. Pri uprave fotky jsem si toho asi nevsiml, je to moje chyba. Mockrat ti dekuji za upozorneni, budu si muset nechat pri kazde uprave fotky z DNG nebo Tiffu vic casu na podobne artefakty. Jeste jednou diky! (n)

S tim doporucovanim je to ale zase trochu jinak nez ty tady pises. Jak jiste si vzpominas, mel jsem take SD1M a samozrejme jako kazdy fotak, ktery jsem vlastnil, jsem si i tento vyzkousel i na vyssi ISO. Proto jsem ti ted take doporucil, abys nastavil ISO 800 a zkorigoval do plusu koleckem o 05 EV. Kazdopadne si myslim, ze by bylo dobre, kdybys to zkusil. Mohl bys dat do plusu i az 1 EV, mnoho by to fotce neuskodilo; na kazdy pad by bylo pro takovouto fotku, ktera bude pro ucel Fora zmensena, mensi zlo mit vsechno v poradku a pekne ostre nez maznute. Dokonce na stativu a zatizenem zavesenym ruksakem. Ale to je ode mne jen tip, ktery nemusis respektovat. Tvoje vec. :)
Co se tyce toho slova "rozlisitelnost", v tvem komentu je to vlastne totez jako ty nejjemnejsi barevne nuance; tedy v tom smyslu - ne abys mne bral zase za slovo.
Ze takovou fotku neproostrim pri 110 mm a clone F8? Ale ano, proostrim, ale to si musim nastavit na objektivu urcitou vzdalenost, ne jako ty fotit vzdy a skoro se vsim na nekonecno. Nevim to presne, ale mam za to, ze by stacilo nastavit na vzdalenost, tedy pri tom ohnisku 110mm na takovych rekneme 12, 15 metru a to by stacilo jak pro popredi, tak pro pozadi az na horizont; ale na to jsou i tabulky, ktere ted bohuzel nemohu nejak nalezt, bylo to drive na kazdem manualnim objektivu oznacene ze pri te a te clone je objektiv tak a tak zaostren nebo od do zaostren. Nebo-li uda hloubku ostrosti na obe strany; k tobe a od tebe. Tedy hloubka ostrosti pak bude od nastaveni na urcitou vzdalenost - od teto nastavene vzdalenosti jedna tretina H.O. k tobe, ke kamere a dve tretiny od nastavene vzdalenosti bude H.O. smerem ke konecnu. Narizuje se to tak vcetne vhodne clony, aby pak bylo i nekonecno ostre. :), nebo jen lehce mekci; to podle ucelu.
Kazdopadne se s focenim Krajinek teleobjektivy nezaobiram, kdyz, tak jen v horach, kde se mi libi urcite kompozicni seskupeni atp. Na dalku je nepouzivam. Mam je hlavne na portrety a pod. tam jsou mi nejuzitecnejsi.:)

Ze muzes tu fotku udelat kontrastnejsi ti opravdu verim, ackoliv tech par moznych prepalu se da take zkorigovat, nebo ne?


Co se tyce Jardo tech tvych zkousek dat osvit do plusu, tak to chvalim, je dobre si fotak i takto osvojit jak se pak chova. Ale takto ti to samozrejme udela na tech budovach urcite prepaly. Ty musis pak v dobrem EDITORU samozrejme zkorigovat a kazdopadne fotku ztmavit nejen o tu hodnotu, kterou jsi dal do plusu, ale ztmavit tak, aby fotka byla i dobre vizuelne plasticka a i kontrastni. Ale to pak uz bude rutina.... :)


*
Naposledy upravil pe-pa dne 26 kvě 2017 21:01, celkově upraveno 6
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 26 kvě 2017 18:51

Nejvíc se mi líbí ta 1. (SDQ-TEST-29.jpg) , neb má prokreslenější nebe i textury stromů v dáli 8-) (za/nad kostely)
Doporučuji si je otevřít klikem pravým tlačítkem myši na ně a tak každou v nových oknech/záložkách a překlikávat mezi těmito záložkami a tak zvětšeninami (1:1 pixelově) skokověji)
Naposledy upravil ODSakEda dne 26 kvě 2017 19:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 26 kvě 2017 19:43

Díky všem za vyjádření. Pro vyvolání RAW výše uvedených tří test-fotografií jsem použil pouze program SPP 6.5.3 od SIgmy. Žádné přepaly mi SPP neukazovalo a následně jsem fotografie uložil do JPG a v IRFAN VIEW pouze zmenšil. Budu se muset asi naučit pracovat v nějakém editoru a fotografie v SPP pouze vyvolat a převést do TIFF nebo ukládat v SDQ do DNG a s tímto pracovat v nějakém editoru. Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 26 kvě 2017 20:21

Přiložím ještě několik test-fotografií ze SIGMA 30mm F1.4 DC ART. Jarda
Přílohy
SDQ-TEST-40.jpg
SDQ-TEST-40.jpg (1.34 MiB) Zobrazeno 6613 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: -3/10 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-41.jpg
SDQ-TEST-41.jpg (1.31 MiB) Zobrazeno 6613 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-42.jpg
SDQ-TEST-42.jpg (1.3 MiB) Zobrazeno 6613 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/320 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 3/10 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-43.jpg
SDQ-TEST-43.jpg (1.3 MiB) Zobrazeno 6613 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/250 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 7/10 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod ODSakEda » 26 kvě 2017 20:32

-3EV u mě vede (n) A aj tak i já často fotím, abych neměl přepaly a pozadí smý mlíko... Snáze pak vytáhnu tmavé stíny :-) (i za cenu malého šumu, jeli kresba ve stímech náhodou a spíše jen vyjímečně, důležitá), než mít přepalený jasy - zejména pak mít "plechové" nebe... :-(
Uživatelský avatar
ODSakEda
 
Příspěvky: 5601
Registrován: 28 dub 2016 17:45

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 26 kvě 2017 22:44

Vůbec bych do plusu nešel. Zvlášť když Quattro dělá při stejné expozici o dost světlejší fotky, než Merrill. I u těch 1/500 sec. mám problém uvěřit, že je třičtvrtě na šest a víc (druhá série). Jestli ani u těch plusových nejsou fasády přepálené, je to až k nevíře... ;)
Petře, smíšeným osvětlením to není. Zázraky se nedějí, 800 ISO je ta příčina. To už bys chtěl po Foveonu moc... ;)
Zahájení 57. ročníku dětského filmového festivalu. Měli tři minuty zpoždění... ;) Ohňostroje neumím, tak to berte shovívavě... :D
Přílohy
SDIM9724.jpg
SDIM9724.jpg (831.48 KiB) Zobrazeno 6595 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 175 mm
Čas expozice: 4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod **lasta » 27 kvě 2017 00:33

Jarous

(n)
**lasta
 
Příspěvky: 4607
Registrován: 06 pro 2011 08:48

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 27 kvě 2017 06:49

Ahoj Jarouši. Tu fotku SDQ-TEST-40.JPG jsem musel trochu zesvětlit, byla na můj vkus dost tmavá. Ona ta SDQ bez korekce expozice fotí trochu dotmava ve srovnání s SD1M. Mám i serii fotek při různých ISO (100, 200, 400) a s různými korekcemi expozice (od -0.3 EV po +0.7EV), ale nechci z tohoto diskuzního fora udělat testační forum. Dám ještě dvě fotky z objektivu 50-150mm F2.8 APO EX DC OS. Jarda

P.S. Ohňostroj se ti povedl.
Přílohy
SDQ-TEST-70.jpg
SDQ-TEST-70.jpg (1.46 MiB) Zobrazeno 6575 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 95 mm
Čas expozice: 1/640 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDQ-TEST-71.jpg
SDQ-TEST-71.jpg (1.44 MiB) Zobrazeno 6575 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 95 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 3/10 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 27 kvě 2017 09:08

Jarousi, jeste s temi fleky; jak tvrdis, ze to dela foveon. Mam s tim sve zkusenosti, ktere se o dost lisi. Takoveto fleky jsou znamkou silnejsiho podosvitu, ktery delaji samozrejme i bayer-sensory, ale jinak a jinaci. To se da samozrejme pri foceni odstranit spravnym odhadem motivu a sceny a tam kde to jde si pomoci ultrastarym prostredkem a nastrojem jako jsou ruzne prechodove neutralne sede filtry. SDQ jak jsi se jiz zminil, foti o neco svetleji nez SD1M, snad i proto tyto fleky bezne uz nedela - jak jsem jiz psal o SDQ poprve, kdyz ses ptal na SDQ vlastnosti. Kazdopadne novym uspodaradanim konstrukce sensoru, ktery ma daleko vetsi pocet jednotlivych bunek, ktere jsou u APS-C mensi nez SD1M, ale je kupodivu o neco celkove citlivejsi a ma daleko vetsi dynamicky rozsah nez SD1M. Proto jsou u SDQ prepaly dost vzacne.

Tedy pri foceni osvitu do plusu bez pouziti prechodoveho filtru se samozrejme, jako u Jardovych fotek nyni, prepaly vyskytuji. Ale jen proto, ze Jarda bohuzel nepouzil jeste prechodovy filtr, ktery by prepaly nedovolil ani na tech bilych budovach, kdyby se spravne naridil. Na kazdy pad by pak mel oblohu daleko vic prokreslenou, myslim tim mraky, ktere by dostaly daleko vic detailu.
S prechodovym filtrem se foti i tak, ze se fotak namiri na motiv bez filtru, se naridi pak namereny cas a clona (tedy bez prechodaku namerene) na M pri M a nasadi se teprve ted pro perfektni fotku kterou chce fotograf mit a timto trikem uskutecnit, prechodovy filtr. Tim se stane snimek daleko dramatictejsi, suprove plasticky a vubec o hodne lepsi v barevnosrti a pusobnosti celkove.
A samozrejme se pouziva prechodak i bez tohoto mereni pred nasazenim prechodaku,tedy kdyz je prechodak nasazen a kamera meri osvit celkove vcetne prechodakem ztmaveni horejsku. Toto se pouziva casteji. Ale, se nesmi pri takovemto foceni s prechodakem nastavit na kamere mereni osvitu starou beznou profesionalni metodou, kdy se meri hlavne stred a vodorovne motiv, tedy s nejvetsim durazem na stred, to by pak mohla byt obloha nebo cast horni poloviny fotky o neco tmavsi. I kdyz se tak da v nekterych pripadech obejit metodu s merenim osvitu bez prechodaku, pak nastavit udaje bez nej a fotit pak s nasazenym prechodakem. Ucinek je v celku tak nejak stejny, avsak pohodlnejsi, ze se nemusi prechodak davat pryc atd. :) Tak fotim ja nejcasteji; ale nesmi se zapomenout na kamere prepnout zpusob osvitu.

A tak zasadne plati v exterieru fotit hodne s prechodakem. Tedy hlavne pri mracich a vubec zajimave obloze. Take pri bource a bourkovych mracich zdramatizuje prechodak scenu az neuveritelne pozitivne a takova fotka je opravdu super! :) Pri jasne modre obloze bude jen modr oblohy sytejsi a vsechno to kam ten prechodak zasahuje.

Nejlepsi jsou prechodove filtry posuvne ve zlabcich na objektiv pripevneneho pomocneho drzaku. Jsou ruzne cenove skupiny, az velmi drahe. Ja nejsem tak nejak presvedceny o tech drahych, ktere pry nedelaji barevne posuvy, pouzivam ty nejlevnejsi Cokin a od Haidy nebo tak nejak. Od Haidy jsou sklenene, nedaji se tak snadno odrit jak ty z plexiskla Cokin.

Protoze fotim na RAW atd. ne na JPG tak se da vse v editoru, jestli vubec, zadne rozdily mezi super drahymi a temi nejlevnejsimi jsem nepostrehl. U drzaku Cokin jsem nozem odstranil prebytecne zlabky, nechal jsem si jenom ten nejblize k objektivu, takze jsem mohl tehdy na SD1M pouzivat prechodak i pri sirokuuhlem objektivu jako nyni take. Je to vyborna pomucka! (n)


*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 27 kvě 2017 09:51

pe-pa:
"Tedy pri foceni osvitu do plusu bez pouziti prechodoveho filtru se samozrejme, jako u Jardovych fotek nyni, prepaly vyskytuji. Ale jen proto, ze Jarda bohuzel nepouzil jeste prechodovy filtr, ktery by prepaly nedovolil ani na tech bilych budovach, kdyby se spravne naridil. Na kazdy pad by pak mel oblohu daleko vic prokreslenou, myslim tim mraky, ktere by dostaly daleko vic detailu."

Petře na ty moje test-fotky, kde vidíte přepálené bílé plochy na budovách, by se přechodový filtr nedal použít. Ty bílé plochy se nacházejí po celé ploše fotky. Ne jenom v horní nebo dolní části fotky. Mohl bych použít šedý filtr (celoplošně). Dramatizaci mraků by provedl i polarizační filtr. Zajímavé je ale, že když fotky vyvolávám z RAW v SPP a při korekci expozice do plusu při focení mi malé přepaly SPP ukazuje. Po ubrání expozice v SPP se už tyto přepaly v SPP neukazují a vy je tam na bílých plochách budov vidíte. Možná to provede převod do JPG v SPP. Holt se budu muset naučit pracovat v nějakém editoru. Máš asi pravdu, že SDQ potřebuje hodně světla a objektivy nové generace (ART). Jarda
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 27 kvě 2017 14:23

Ještě nějaká ta pyrotechnika...
Přílohy
SDIM9705.jpg
SDIM9705.jpg (656.17 KiB) Zobrazeno 6538 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 175 mm
Čas expozice: 4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9706.jpg
SDIM9706.jpg (689.42 KiB) Zobrazeno 6538 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 175 mm
Čas expozice: 4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9710.jpg
SDIM9710.jpg (724.73 KiB) Zobrazeno 6538 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 175 mm
Čas expozice: 4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9714.jpg
SDIM9714.jpg (680.58 KiB) Zobrazeno 6538 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 175 mm
Čas expozice: 4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9715.jpg
SDIM9715.jpg (695.11 KiB) Zobrazeno 6538 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 175 mm
Čas expozice: 4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9722.jpg
SDIM9722.jpg (793.33 KiB) Zobrazeno 6538 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 175 mm
Čas expozice: 4 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 27 kvě 2017 14:28

Jardo, Ty máš pocit, že s ART objektivem, např. 50-100/1,8 by ty fotky byly lepší? V čem?
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron