Foveon napodruhe...

Moderátor: Pete2

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 22 kvě 2017 06:59

Jardo, s temi jemnymi barevnymi prechody si u Q nemusis delat vubec starosti. Samozrejme i tato sigma je dovede. Ale SD1M je naladena fabrikou trosku do teplych tonu standartne, tedy s prevahou do magenty a Q je naprosto neutralni, spis lehce do chladnych tonu, kdyz ma prilezitost, tedy kdyz je priklad pod mrakem a tak podobne. Ale jestlize bys chtel mit ty barevne nuance podobne jako SD1M zadny velky problem, staci si v barevnem krizi v SPP trosku posunout barevnost od stredu smerem na pravo vodorovne a lehce dolu o jedno policko do magenty. Ale je to pouze zvyklost videt vse takove jak to serviruje ta SD1M, spis k realite je SDQ.

Jinak jsou barvy u SDQ opravdu spickove a kdyz za nejaky cas si tvoje oci na ty nove barevne krajinky s SDQ take zvyknou, zacnes i ruzne barevne a hlavne velejemne odstiny barev vnimat a teprve videt a vychutnavat. Na to byla SD1M jeste dost neohrabana a delala to vetsinou vse temer na stejne brdo. Dobre to je videt tady na Jarousovych fotkach, i kdyz mozna na te barevnosti maji take zasluhu i ty starsi sigma-objektivy. Ale vubec nejlepsi barvy a nuance mela SD9, ktera nemela jeste pred sensorem cocky. Ta je dodnes v barvach neprekonatelna. U SD10, kde uz ty cocky byly a u vsech dalsich typu, samozrejme, jsou uz barvy diferencovanejsi, sytejsi a o tik mene jemne. Ale myslim, ze i to je dneska u te SDQ z nejvetsi casti sigmou vychytane a vyladene. Samozrejme by se nemelo fotit v prave poledne, kdy je svetlo nejtvrdsi a nejmodrejsi, tedy za ciste modre oblohy. S mraky je uz vse priznivejsi. Jako priklad nespravneho casoveho (denniho) foceni v prave poledne je fotka wrgady :

od vrgada » 20 kvě 2017 10:18http://forum.digineff.cz/viewtopic.php?f=18&t=731&start=7760

,ktera je focena v prave poledne a jak je prikladne videt, je vse ve velmi chladnem, sedomodrem tonu i kdyz do toho sviti slunce!
Nejlepsi foceni na barvy je brzo v rannich hodinach, kdy je vzduch nejcistsi, kristalovy a kdyz to nejde, tak pozde odpoledne a ve vecernim case.

*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod jajakm » 22 kvě 2017 17:27

Díky za komentáře. Jarda
Přílohy
SDQ-TEST-24.jpg
SDQ-TEST-24.jpg (1.43 MiB) Zobrazeno 4364 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 70 mm
Čas expozice: 1/500 sec.
Clona: F/7.1
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Priorita clony
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
jajakm
 
Příspěvky: 1453
Registrován: 28 zář 2013 18:20

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 22 kvě 2017 21:33

Ještě nějaký včerejšek.
Přílohy
SDIM9667.jpg
SDIM9667.jpg (547.44 KiB) Zobrazeno 4331 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 200 mm
Čas expozice: 1/40 sec.
Clona: F/11
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9685.jpg
SDIM9685.jpg (592.82 KiB) Zobrazeno 4331 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 146 mm
Čas expozice: 1/30 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9686.jpg
SDIM9686.jpg (687.05 KiB) Zobrazeno 4331 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 76 mm
Čas expozice: 1/20 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9691.jpg
SDIM9691.jpg (730.38 KiB) Zobrazeno 4331 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 200 mm
Čas expozice: 1/13 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod vrgada » 23 kvě 2017 16:12

2 pe-pa
Ahoj, ja jsem cvakal a ne umelec. Snazim se mit fotak co nejcasteji u sebe (vetsinou v brasnicce na kole, nebo na krku na bezkach) a fotim to co mne miji cestou zivotem, takze nemam moznost vybirat optimalni cas snimku. V Rabsu jsem se stavoval na obed. To tak je, ze teplota svetla v prave poledne je vic do modra a na horach byvaji i modre stiny na snehu. Mne ta fotka prijemne prekvapila jak ostrosti v rozich, tak takovym prokreslenim vseho vcetne hlubokych stinu aoblaku jak pres polarizacni filtr.
...
Stejny zpusob foceni mi umoznovala Dp2ka, nevim proc ty nove sigmy jsou takove divne a rozmerove velke kreace, kdyz rozmery snimace se nemeni. Ted jsem si samozrejme pohorsil, misto spickovaho 23/2 objektivu v X100S jsem poridil X10T a k tomu palacinku 27/2,8 a to opticky samozrejme lepsi rozhodne neni. Ale je to system s vymennymi objektivy a zustalo to rozmerove stejne male a lehke. Takze z meho pohledu se nic z hlediska pouzivani nemeni a kvalita je pro me ucely porad dostacujici a muzu si pripadne hrat s mezikrouzky apod.
....
Obrázek
vidim, ze tu mate krajinky. Tahle je taky focena nekdy v nevhodnou dobu. Ale nema tu fialovou oblohu a divny barevny stych foveonu. Vy to na tech fotkach fakt nevidite, anebo to je problem me plazmy, ktera s porad ne a ne pokazit :-)
...
Obrázek
fotivam expozicnim trojblikem uz od dob Sigmy. Tady jsem se netrefil, takze to bylo prislis svetle a tak jsem trochu stahl preexpozici upravou gamy v prohlizeci irfanviewer. Dalsi upravou je reisze 50 procent a doostreni. Tot vse. A dejte si lupu na oci kocky (neni nase). Na pomery Fuji levny, mozna i nejlevnejsi objtktiv vyrobeny v Cine (palacinka 27/2,8). ISO 1600 cas 1/26 a optimalni clona 5,6. Nevim, jestli je to nahoda a opravdu to funguje, fotak mam teprve par dni, ale v menu autofocusu jsem zadal ostri na oci, dokonce tam byla podnabidka jestli chci leve nebo prave oko. Takze zatim s dalsim foveonem pockam
vrgada
 
Příspěvky: 674
Registrován: 17 zář 2013 05:55

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Martynko » 23 kvě 2017 19:38

jelikož Quattro používá deinterpolaci jako bayer tak se tak i chová... proto maže detaily a nikdy lpší už nebude...

© za mne tedy spíše Merrill (nebo ještě starý 4,6Mpix...)
Přílohy
DP1M0869.jpg
DP1M0869.jpg (708.22 KiB) Zobrazeno 4284 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 19 mm
Čas expozice: 1/125 sec.
Clona: F/5.6
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA DP1 Merrill
Expoziční program: Normal program
Exposure bias: 7/10 EV
Metering mode: Unknown
Martynko
 
Příspěvky: 428
Registrován: 11 dub 2014 15:02

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 23 kvě 2017 21:50

vrgada, zdravim, za pouziti tve fotky jako priklad foceni v nespravnou dobu dekuji a zaroven se omlouvam, ze jsem ji pouzil, byl to jenom vyborny priklad po ruce, ktery muze urcite jinym pomoci. Jinak se do tveho foceni plest nechci, je to tva soukroma vec jak a kdy a cim fotis nebo fotit chces nebo nechces. Ale myslim si, ze kdyz zde treba takovouto fotkou nehledas radu jak lepe nebo logicteji fotit, neni pak vhodne tady takovou fotku vystavit; nema to zadny ucel; nebo ano?
Naposledy upravil pe-pa dne 24 kvě 2017 09:41, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 23 kvě 2017 22:10

Pro Jardu, on už bude vědět. Proč ten displej ukazoval přepaly, když tam nakonec žádné nejsou? :?: Je to bez úprav.
Přílohy
SDQ_0010.jpg
SDQ_0010.jpg (699.66 KiB) Zobrazeno 4264 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: Sd Quattro
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
SDIM9624.jpg
SDIM9624.jpg (622.23 KiB) Zobrazeno 4264 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 30 mm
Čas expozice: 1/400 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod vrgada » 24 kvě 2017 05:32

2 pe-pa
klidne muzes fotku zkritizovat a tady se s tim pocita, nikam jinam fotky na net nedavam nez parkrat za rok sem a davam si majzla, aby tam nebylo nic osobniho. Chtel jsem jen ukazat, ze ostre detailni foto nemusi byt jen z foveonu a jako bonus je to barevne verne ihned v jpegu. A nemusi to byt jen FUJI, urcite dnes vyhovi i SONY, NIKON...doplnte dlke vkusu. Kdyz se to resizne na mensi, tak je to srovnatelne se starym foveonem uz davno a bez podivnosti typu barevna vinetace rohu ci sumu na vyssich citlivostech. Proste mrzi mne to, co sigma pacha. Mela se drzet toho v cem vynikala a co nikdo jiny nemel, neskutecne ostre detaily unikatniho snimace. Bomba byl klasicky foveon, jeste tak merril, ale tam mi zase vadily barvy pleti. A muselo se fotit do rawu a babrat se s tim. Muj znamy dlouhodoby foveonista ted prodal merrila SD1, ze uz na to nema nervy a cas a foti Nikonem.
...
Muj wish list je, maly kompakt ale klasicka Dp2ka-zadne obludne designove kreace-ale normalni tvar fotaku, tak jak je tady od dob leicy, k tomu klasicke reseni foveonu, zadny kockopes foveon-bayer a vse na urovni doby tj.rozliseni, optika, vysoka citlivost bez sumu a verny jpeg primo i z fotaku. Momentalne mi proto vyhovuje Fuji Xtrans bez AA filtru, ale to se muze samozrejme zmenit, predtim jsem prisahal na pentax. Asi nejvetsi zklamani pro mne byla Dp0 s tim prisernym objektivem s neuveritelnou barevnou aberaci na hranach, to byla asi posledni kapka.
...
Mejte se, ja se za pul rooku zase stavim :-)
vrgada
 
Příspěvky: 674
Registrován: 17 zář 2013 05:55

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 24 kvě 2017 08:20

vrgada, zdravim, dneska foti uz skoro vsechny lepsi fotaky ostre. I s bayerem. Vyrobci holt videli, ze sigma i pres sve "nedostatky" ve vyssich ISO sbira u fotografu body a tak do dnes se pokouseji tento rozdil vyrovnat. Avsak, neni to vubec snadne a mozne, nebot maji na sensoru ctyri jednotlive cipy, ktere jsou odpovedne jak pro ostrost tak pro barevnost. A ty jak vime, neni mozne jinak interpolovat. Proto take i sebevetsi Sensor, treba u Nikonu VV bude mit vysledne fotky sice vysoce rozlisitelne, ale oproti treba Quattru daleko mekci az jakoby mazle.

To, ze ta tvoje fotka nebo tvoje fotky se ti jevi a tady se ukazuji jako superostre je u bayera zpusobeno jen a jen tim, ze je priklad tato tvoje fotka zde na web hodne zmensena a tim bayer ziskava na visuelni ostrosti. Kdezto Foveon, je-li zmensovan tim zmensovanim dost ostrost trpi; ale stale i dnes na bayera staci a stacit bude vzdy uz svym principem jednoho primeho cipu oproti ctyrem interpolovanym. Druha a treti vrstva u foveonu, jak tady jeden povida, i kdyz je kvuli vernosti barev atd. interpolovana, nema zadny vliv na vrstvu nejhorejsi, nebot vsechny tyto tri vrstvy jsou jednotlive oddelene kamerou do vysledneho obrazu pocitany, proto take si davaji dodnes na cas oproti bayerovi, ktery pocita cely sensor najednou, tedy rychleji.

Ale proti gustu zadny disputat, kdo rad foti jako konicek a bavi ho vlastnit foveona pro ty jeho fotograficke vlastnosti a rad si kameru steluje a uspokojuje ho pak vysledek nebo take ne, coz mu nahrazuje i svym zpusobem tmavou komoru a vyvolavani atd., vlastni vetsinou foveon. Kdo holt rad jen foti a bez velkeho premysleni a dalsiho nic nechce a ani tomu prilis nerozumi nebo nerozumi vubec, koupi si vetsinou bayera, ktery mu plne k rodinnemu foceni atd. dostacuje.

Ale jsou i profici, kteri foti vylucne s foveonem, protoze ke sve praci jim vyhovuje. Proc asi? Je ale dosti zajimave pres to prese vsechno, pres tak zv. vyhody bayera, ze relativne hodne fotografu stale ty Sigmy kupuji a pouzivaji. Ono totiz fotit vetsinou na zakladni ISO dava u obou systemu ty nejlepsi fotky a kvalitu, na vyssi ISO se prese vsechno foti zridka, nebo vubec ne. Ale hlavne, ze takovy fotograf pak jezdi krokem i kdyz vlastni formuli 1. To uz je holt v nektere lidske povaze..... ;)

P.S. mel bys sveho pritele, co si koupil nikona, informovat, ze jak to vypada bude Nikon v dohledne dobe pleite..... :o


Jarousi, ty uz take mas Quattro? Jestli ano, tak mi dovol samozrejme, abych ti take srdecne pogratuloval!!!!! (n)
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Alda » 24 kvě 2017 10:01

Zdravím sigmáky, já sice Sigmu s Foveonem nevlastním a tak tu nemám co plkat. Ale jelikož pravidelně čtu
všechna vlákna na tomto fóru, tak mě zde zaujal jeden výrok pe-peho. Cituji: "Kdo holt rad jen foti a bez velkeho
premysleni a dalsiho nic nechce a ani tomu prilis nerozumi nebo nerozumi vubec, koupi si vetsinou bayera, ktery
mu plne k rodinemu foceni atd. dostacuje." Konec citace. Větší moudrost jsem snad v životě nečetl. Takže podle
pe-peho, statisíce fotografů, hobby i těch profesionálních, co fotí s Bayerem a X-trans, jsou jen neumětelové, kteří
u focení nepřemýšlí a dokonce neumí používat manuální režim a vůbec netuší, že jsou ochuzení o milióny detailů
na fotce trávníku, nebo koruny stromu. A také jeho poznámka o rodinném focení je velmi zvláštní. Nemyslím si
totiž, že fotit rodinu, děti, vnoučata je něco hanlivého, nebo s fotografického hlediska opovržlivého. Dává mi to
více smyslu, uchovat pro příští generace záznam toho, jak jsme vypadali a žili, než bezduché a nic neříkající fotky
parkovišť a chodníků, někde v Německu, nebo různých krajinných omalovánek...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod MiraM » 24 kvě 2017 10:45

Aldo, tvůj příspěvek dává smysl, ale Petr to myslel úplně jinak. Myslím, že mu rozumím. Například když fotím Canonem G1X, tak vím, že je to skvělý reportážní foťák (tedy mně vyhovuje) a dovolenou, cesty tím zdokumentuji v pohodě. Ale se sigmou musím opravdu víc přemýšlet a výsledky se dostaví, nebo taky ne - viz Vraga. Např. v Ománu jsem měl oba foťáky a oba byly užitečné...........Ale co naplat Foveon je Foveon, ten mě baví, posunuje to focení trochu jinam :) A proto budu mít jak Foveon, tak Bayer....Tož tak. Foťme! M
MiraM
 
Příspěvky: 1069
Registrován: 15 říj 2012 17:38

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Alda » 24 kvě 2017 11:18

Miro zdravím, já nemám nic proti Sigmám a nikdy jsem neřešil s čím kdo fotí.
Já u Pentaxu používám jen manuální režim a u focení se snažím přemýšlet vždy
a také mě to baví :mrgreen: a je jedno, zda mám v ruce zrovna Pentax, nebo Fuji.
Ono dobrou fotku nedělá primárně aparát, ale ten kdo ho má v pazourech. Foťák je
jen nářadí. Čím lepší nářadí máme, tím větší máme šanci dosáhnout lepších výsledků.
Ale stejně platí, že sebelepší nářadí je houby platné někomu, kdo s ním neumí, nebo
je kopyto :mrgreen: . Tož tak, více foťme a méně řešme...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 24 kvě 2017 12:05

Alda, ted bych mohl podle tveho nazoru namitnout, ze nas Sigmaky chces tim svym vyrokem: ....cim lepsi je nastroj... atd. nastvat nebo tak neco.... :lol: Ale neverim tomu, akorat jsi si to zjednodusil a tim padem spatne napsal.... :lol: :lol: :lol: I ja, jak videt jsem to spatne napsal a jak pise MiraM nemel jsem v umyslu do toho zahrnovat i treba profiky, nebo i takove, kteri pri foceni s bayerem mysli... (n) To vubec ne; myslel jsem pri tom na obycejne lidi, kteri nemaji foceni jako hobby, kterym staci pro ten nejaky cvak mobil nebo krabicka a pro ty, kteri sice toho moc umet nechteji, ale je to spis pro ne prestiz, maji pak fotak jako tu formuli 1 a citi se s tim na krku medove..... :lol:

Nikdy jsem nemel pri psani meho komentu na mysli, ze bych chtel tim urazil nebo chtel, lidi, kteri s bayerem foti profesionalne anebo jako ty sve hobby s pentaxem povazuji za spickovy vykon nebo foceni na M - manual za neco, co uz je neco vrcholneho, co kazdy neumi nebo na M fotit nechce. Nojo, foceni na M je dnes vlasne uplne zbytecne, nebot hlavne bayery jsou jiz tak zprogramovany, ze takovy fotograf se s M uz prilis fotit namahat nemusi; tedy ve vetsine pripadu.
Takovy reportazni fotograf potrebuje jen nejaky rychly fotak v casech a co nejdelsi tele a nastavit si urcitou vzdalenost, treba pred brankou pri fotbalu a nastavit si urcitou clonu a cekat; a mit fotku vcetne rozostreneho jak pozadi, tak popredi. Je to jen a jen rutina a houf nabytych navyku.:) Ale prosim, kdyz to takovemu fotografovi vyhovuje a citi se vic fotografem, vcetne i toho, ze i ti druzi ho daleko vic obdivuji jak to dovede.... Ale jak vsichni vime, plati pouze vysledek nebo vysledky; ty uz ve vetsine pripadu pak vypravi jiny pribeh.... ;)

Co se tyce tve kvalifikace nasich tady zverejnenych "krajinek" nebo "parkovist" atp., jak uvadis, nejsou to v zadnem pripade fotky do souteze, ale fotky, ktere si radi zde ukazujeme a nazyvame je uplne obycejne fotkami testovymi, kterymi testujeme novou kameru, nerbo objektiv a tak. Fotky, ktere nas pripadne zivi nebo jsou zakazkove vazany na zakaznika, tady prilis nebo nikdy neukazujeme, nebot neni uz vlastne duvod, neni proc. To jenom k tomu, abys nasimi dily zde nepohrdal, nejsou ale nic jineho nez fotky "pracovni" k jemnemu ladeni nasich foveonskych takefotaku.

Prohledl jsem si se zajmem tvoje CB fotky zde. Dost mne ale prekvapilo, ze nevidim duvod, ale opravdu vubec zadny, proc fotis na M. Kostel ma kolem veze duchy jako prase, nektere fotky jsou nevalne ostre, ale je videt, ze snaha tady je. Nejvic se mi libi ty tvoje dve zimni krajinky, i kdyz ta jedna ma videt ztmavovani oblohy.... Tedy predpokladam, ze to mas take jen fotky "pracovni", co?

Jo Pentax, na ten vlasne ani nemam a asi nikdy mit nebudu; vadi mi u nej dost veci, z toho asi nejvic ta jehosmolkove modra.... :lol: Mozna ale, ze na M by byla prirodnejsi.... ale nevim, pentax nevlastnim.... ;)

Ale mel jsem jiz tesne pred koupenim Quattra cukani koupit Pentax K1, ktery se mi dost libil a libi do dnes. Vic nez Canon nebo Nikon.... ;) (n)

*
Naposledy upravil pe-pa dne 24 kvě 2017 15:40, celkově upraveno 1
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Alda » 24 kvě 2017 14:54

pe-pa: nevím proč bych měl Sigmáky naštvat tím, že jsem napsal-čím lepší nářadí máme, tím větší šanci máme dosáhnout lepších
výsledků. Nic jsem si tím nezjednodušil a ani špatně nenapsal. Prostě je to tak, jak jsem napsal. Nic víc, nic méně.
No a co se týče mých fotek s Pentaxu, nebo s Fuji, tak je za svůj špičkový výkon nepovažuji, jak se mi snažíš arogantně
podsunout. To že fotím v manuálu a ručně ostřím, nepovažuji už vůbec za něco vrcholného, jak se mi snažíš arogantně
opět podsunout. Fotím tak proto, že jsem na to zvyklý a vyhovuje mi to a nemíním to měnit. Svoje fotky pracovními nenazývám,
protože focení není mou pracovní náplní, nenazývám je nijak. A že nejsou třeba ostré, nebo mají duchy, jako prase :mrgreen:
mi osobně pranic nevadí, mě jde více o obsah. Mě u Pentaxu nevadí nic, kdyby ano, tak bych si ho nepořizoval. A barvy které
produkuje mi jsou šumafuck, jsem barvoslepý(teda ne úplně, částečně :mrgreen: ).
No a to už je vše co jsem chtěl sdělit, již nemíním v této diskuzi pokračovat. Jen tu budu potichu sledovat "one man show"...

IMGP2503.jpg
IMGP2503.jpg (220.47 KiB) Zobrazeno 4168 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/1000 sec.
Clona: F/2
ISO: 100
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX K-50
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
IMGP2518.jpg
IMGP2518.jpg (177.22 KiB) Zobrazeno 4168 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Čas expozice: 1/80 sec.
Clona: F/1.8
ISO: 640
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: PENTAX K-50
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod vrgada » 24 kvě 2017 15:31

Pentax sveho casu byla jedina rozumna volba, mne se uz tenkrat strasne libila Sigma podle uzasnych ukazek fotek na netu-takovy ten az 3D dojem, jenze stala snad 40 a K100D ctvrtinu a navic u Pentaxu to byla varianta kdy se drzel bajonet 40 let zpatky a clovek si mohl hrat se starymi objektivy za par korun (na K100 to jeste slo na K10 uz moc ne) a jako bonus k tomu stabilizovany cip. Strasne mne mrzi, ze jsem sveho casu prodal Tomioku 1,2/55 s PK bajonetem a koupil za utrzene penize nejakej sirokouhly neostry zoom na SD14. Ta Tomioka byla ostra i na K10D a delala takove kouzelne hranky na rozmazanych vanocnich svetylkach. Proste objektiv s dusi. Roky jsem cekal, kdy konecne prijdou u Pentaxu s full frame, ale mezitim jsem utekl k Sigme a ta me naucila, ze rozhodne se nebudu nikde vlacet s tezkou zrcadlovkou, to se da mozna sloucit s turistikou, ale s cyklistiku je to naprosto nekompatibilni. A dodnes nechapu, proc jsou ty FF zcradlovky takove obludy. Pokud mate ve skrini klasickou zrcadlovku na film, tak je snad polovicni a to digital nema rezii posuvu kinofilmu, tomuhle fakt nerozumim, proc jsou to takove zrudy velke a tezke. Osobne si myslim, ze az na extra profi jsou zrcadlovky v dnesni dobe uplne mrtva zalezitost. Co je lepsi nez elektornicky hledacek? Zrcadlo s harnolem, ve kterem po tme neni nic videt?
...
No a na zaver, tohle je osobni, muj 13 let stary kocour foceny 1/6 na ISO800 nejlevnejsim odclonenym cinskym FUJI objektivem 2,8 27mm, ta levna palacinka nema zadne extra hodnoceni, ale na takoveto domaci foceni :-)
Obrázek
vrgada
 
Příspěvky: 674
Registrován: 17 zář 2013 05:55

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 24 kvě 2017 15:49

Aldi, musim te ujistit, ze my Sigmaci nastvani nejsme. Neni k tomu vubec zadny duvod, ani takovy, ze ty tvoje fotky se nedaji nazyvat ani pracovnimi; i kdyz mne to taky napadlo, tedy ze by to neslo, ale budiz.... :lol: ;) A ze ti nevadi, ze maji ty tvoje fotky duchy jako prase? V tom vidim pro tebe a tve foceni jen velky prinos; jak pro tebe tak pro ostatni tady; fakt! ;)
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 24 kvě 2017 22:15

Nemám Quattro, Petře. To je stále ten Jardův foťák a fotky ze seznamovacího focení.
Vrgadovy fotky z Fuji se mi líbí, technicky jsou velmi dobré a vůbec mi tu nevadí.
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod pe-pa » 25 kvě 2017 10:23

Jarousi,

Jarda by si mel k tomu Quattro obstarat spravny objektiv; s tou 70 makro to neni to orechove, je korigovana na kratko a na co nejmensi clony; tedy takove okolo F 8, F 11 a pod. tedy pro makro-fotky.

Mas pravdu. Vrgada je take nas; drive fotil ze Sigmou, dnes bohuzel s Fuji, ale je stale nas. Rad si ty jeho storys precitam. Mozna, ze se ukeca sam a prijde zase na sigmackou chut. Byla by to skoda, kdyby zakrnel u te fuji...... (y)

Vetsinou to jak vime, dopada. Kdo jednou fotil se Sigmou a zkusi to s jinou znackou, zustane u ni hooodne dlouho, az to dusevni trapeni nevydrzi, vsecko proda a vrati se a koupi si zase sigmu. :) To jsou prave jen ti KREATIVNI, kteri VEDI a MYSLI co sigma umi, co ty ostatni znacky nemohou ani nahodou a hlavne TUSI, co by s tou novou sigmou mohli delat, co s jinym fotakem je nemozne...... ;)

Holt jednou Sigma, vzdycky Sigma..... ;) (n) Boze, co ja uz toho mel a co me to stalo; ale fuk, penize jsou kulaty, do hrobu si je nevezmu, tak at se kutaleji a delaji radost..... :lol: :lol: :lol:

Modleme se spolecne a podekujme Bohu, ze stvoril i Sigmu a Foveon.... Co bychom si pocali s takovym Pentaxem nebo Fuji atd. ..... Sigma nam umoznuje sneni a romantiku a a a..... jako zadny jiny fotak...... AMEN...... ;) (n) :lol:


*
pe-pa
 
Příspěvky: 2565
Registrován: 09 úno 2015 20:06

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod Jarouš » 25 kvě 2017 20:12

Ta 70 Macro je přímo ultimativně ostrá i na dálku a fotilo se na clonu 8. Z dnešního pohledu zaostává jenom v MC vrstvách, ale ne tak moc, jako můj 70-200/2,8 APO EX DG. Na druhou stranu obraz s těmito objektivy nabízí obrovský dynamický rozsah a tudíž značnou odolnost vůči přepalům a neuvěřitelně širokou škálu ve stínech.
Hostýn.
Přílohy
SDIM9678.jpg
SDIM9678.jpg (619.69 KiB) Zobrazeno 4058 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 200 mm
Čas expozice: 1/60 sec.
Clona: F/8
ISO: 100
Whitebalance: Manuálně
Použití blesku: Ne
Model: SIGMA SD1 Merrill
Expoziční program: Manuální
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Pattern
Jarouš
 
Příspěvky: 3826
Registrován: 26 kvě 2012 11:32

Re: Foveon napodruhe...

Příspěvekod MiraM » 25 kvě 2017 20:47

Petře :D :D :D (n) Tak se pomodlíme ke svatému Foveonu a v klidu půjdeme spát. :D M
MiraM
 
Příspěvky: 1069
Registrován: 15 říj 2012 17:38

PředchozíDalší

Zpět na Sigmou

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [bot] a 4 návštevníků