Olympus OM-D E-M5

Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 23 kvě 2012 18:47

No tak bohužel letité fórum na grafice.cz, fotografování.cz, potažmo i na do dneška ještě funkčním mujipod.cz, už asi definitivně skončilo. Nové fórum digicolor má stále spoustu porodních bolestí, tak je na nás, kde se bude pokračovat.
Proto zkusím založit vlákno (které by tu nemělo chybět) o tomto novém, skutečně velmi povedeném foťáčku Olmypusu i zde. Třeba se tu někdo ze šťastných nových majitelů podělí o své zkušenosti a postřehy.
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod ZdenekN » 27 kvě 2012 18:15

Král je mrtev - ať žije král! :D

Ukázkové snímky z OM-D najdete tady: http://www.blog.fishfoto.cz/2012/05/27/ ... ve-snimky/
ZdenekN
 
Příspěvky: 6
Registrován: 26 led 2012 19:36

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 13 črc 2012 09:28

A máme tu už od včerejška první update firmware pro OM-D, na verzi 1.2, tedy za předpokladu, že u nás první exempláře ve volném prodeji měly firmware už verze 1.1.
Spolu s tím firmware 1.2 je tu k dispozici i update software Olympus Viewer, pro zpracování výstupů nejen z OM-D.

Ještě přesné znění změn ve firmware verze 1.2:

Firmware Update for OLYMPUS DIGITAL CAMERA E-M5:
1. Vylepšené fungování při probuzení fotoaparátu ze spánku
2. V režimu C-AF+TR dochází k indikaci zaostřovacího bodu při focení v sekvenčím režimu L.
3. Přidaná funkce, při které se ohnisko zoomu automaticky přizpůsobí, podle zvoleného režimu Podvodní makro, nebo Podvodní široký. (Pouze s nasazeným objektivem M. ZUIKO DIGITAL ED 12-50 mm F3.5-6.3 EZ)
•Režim - Podvodní široký: Širokoúhlé nastavení
•Režim - Podvodní makro: Nastavení na tele ohnisko
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod jareso » 15 zář 2012 08:28

Dúfam, že sa dočkáme aj firmware updatu, ktorý rozšíri možnosti nahrávania videa. Odkedy som si OM-D kúpil čím ďalej, tím viac s videom experimentujem. Keďže dovtedy som nemal fotoaparát, ktorý by bol schopný (akékoľvek) video nahrať. Olympus OM-D je výborný prístroj, tak na fotografovanie, ako aj na video. Ja som s ním veľmi spokojný.

1.) Avšak veľká škoda, že bit-rate videa (maximum 20 Mbps) je dosť nízky a je to citeľne vidieť na snímkoch, keď je niečo v pohybe, napríklad vodopád, búrlivá vodná hladina a pod. Tak snáď niektorý z budúcich firmware updatov dá užívateľovi na výber aj iný ako prednastavený bit-rate.

2.) Taktiež by bolo super keby, firmware update rozšíril možnosti nastavenia frame-rate, ktoré je teraz fixných 30fps. Osobne veľmi túžim po nahrávaní spomalených záberov, tak snáď sa dočkám update, ktorý by OM-D umožnil nahrávanie vo Full HD videu s 60fps, tj. 60fps 1080p. Som si takmer istý, že hardware tohto prístroja by toho bol schopný (a ak nie pri 60fps 1080p, tak pri 60fps 720p určite) a že je to len otázka firmware. :(

Inak, napríklad hľadáčik prístroja sa obnovuje až rýchlostnou 120fps. Škoda, že tento 120fps výstup nieje možné nahrať. Z tých 120fps by sa dali dostať krásne spomalené zábery (aj keď vo veľmi nízkom rozlíšení). Pri výslednom 30fps by to bolo 4 násobné spomalenie a pri výslednom 24fps dokonca až 5 násobné spomalenie, čo by bolo zaujímavé.

Dalo by sa s tým perfektne vyhrať <- “slowmotion“ video v OM-D to by bolo skrátka super!

Tak snáď do firmware updatu dajú aspoň tých 60fps 720p, ... pevne dúfam.
Moja galéria: http://www.jareso.sk | Moja fototechnika: http://www.jareso.sk/technika/
Uživatelský avatar
jareso
 
Příspěvky: 1
Registrován: 06 srp 2012 15:46

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod PetrVIVIVI » 22 zář 2012 16:40

Zdravím všechny majitele om-d. Chtěl bych se zeptat jak chráníte display.Ten má sice 3palce ale s okraji je mnohem větší. Mohl by mi někdo poradit kde sehnat kvalitní fólii. Děkuji Petr
Olympus OM-D E-M5
Uživatelský avatar
PetrVIVIVI
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 zář 2012 16:37

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod Umbrella » 29 zář 2012 20:21

akrylatove sklo LCD by melo byt dost odolne proti poskrabani a vzhledem k tomu ze je to dotykovy LCD, tak kazda folie vzdy zhorsuje citlivost reakci.
Umbrella
 
Příspěvky: 164
Registrován: 19 říj 2011 19:50

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 03 říj 2012 05:20

Včera vyšel další update na OM-D E-M5 (nebo spíše oprava té v červenci uvedené chybné verze 1.2, která byla záhy stažena, protože někomu se nepodařilo na tu verzi updatovat):

Aktualizace firmware se týká fotoaparátu OLYMPUS E-M5 a obsahuje následující úpravy:

Na verzi 1.3. (z verze 1.0 nebo 1.1) nebo na 1.4 (z verze 1.2)
Byly upraveny aktualizační funkce pro firmware předešlý verzi 1.1.
Funkce fotoaparátu jsou stejné, jako u verze 1.1.
Po aktualizaci na verzi 1.3., resp. 1.4. fotoaparát odpojte od PC a vypněnte jej.
Poté jej zapněte, znovu propojte s PC a proveďte další update na verzi 1.5.

U fw verze 1.5 došlo ke snížení hlučnosti fotoaparátu ve foto režimu
Nově lze využívat stabilizátor obrazu ve spojení s analogovými OM objektivy i ve video režimu, pouhým zadáním ohniskové vzdálenosti.
Tato verze firmwaru zahrnuje také všechny aktualizace do verze 1.2.


PetrVIVIVI: žádný ochranný fólie jsem na OLED displej E-M5 nenasazoval, není třeba, má skleněný povrch, jak ostatně i AMOLED displeje u mobilů SAMSUNG, které již 3. rokem používám bez nejmenšího škrábanečku.
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod PetrVIVIVI » 04 říj 2012 00:17

Update jsem provedl a ta hlučnost je opravdu velmi příjemná. Dokud tedy člověk nenamáčkne spoušť.

K těm fóliím. Objednal jsem na ebay. A přišel mi opravdu velmi kvalitní výrobek. Dokonce i s vlhčeným antistatickým hadříkem takže se mi podařilo nalepit takovým způsobem že vůbec není poznat že tam nějaká folie je. Citlivost na dotyk se nijak nezměnila. Mohu jen doporučit.

http://www.ebay.ca/itm/270986900384?_tr ... 702wt_1037
Olympus OM-D E-M5
Uživatelský avatar
PetrVIVIVI
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 zář 2012 16:37

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 04 říj 2012 04:47

PetrVIVIVI píše:Update jsem provedl a ta hlučnost je opravdu velmi příjemná. Dokud tedy člověk nenamáčkne spoušť.
Ty máš asi v menu zapnutou volbu Pol.namáčknutí s IS. Pokud by si měl tuto volbu vypnutou, tak by se ta hlučnost téměř neprojevovala, protože stabilizace (pokud by byla zapnutá) by zafungovala pouze při expozici. Takhle ti funguje už při namáčknutí spuště.

PetrVIVIVI píše:K těm fóliím. Objednal jsem na ebay. A přišel mi opravdu velmi kvalitní výrobek. Dokonce i s vlhčeným antistatickým hadříkem takže se mi podařilo nalepit takovým způsobem že vůbec není poznat že tam nějaká folie je. Citlivost na dotyk se nijak nezměnila. Mohu jen doporučit.
http://www.ebay.ca/itm/270986900384?_tr ... 702wt_1037
Dík za info. mohl by si sem dát detailní foto, jak ta folie vypadá na displeji, myslím hrany a rohy. Dík.
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod PetrVIVIVI » 04 říj 2012 11:24

Zde jsou fotky. Foceno mobilem takže nic moc ale lepší než nic. Podařilo se mi to nalepit přesně s horním okrajem takže dole jsou cca 2mm volného místa. Ale jinak sedí perfektně.
Přílohy
DSC_0307.jpg
DSC_0307.jpg (292.52 KiB) Zobrazeno 24963 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 4.1 mm
Čas expozice: 1/16 sec.
Clona: F/2.4
ISO: 500
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: ST18i
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Average
DSC_0305.jpg
DSC_0305.jpg (318.02 KiB) Zobrazeno 24963 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 4.1 mm
Čas expozice: 1/16 sec.
Clona: F/2.4
ISO: 500
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: ST18i
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Average
DSC_0303.jpg
DSC_0303.jpg (302.09 KiB) Zobrazeno 24963 krát
EXIF-Data
Ohnisková vzdálenost: 4.1 mm
Čas expozice: 1/16 sec.
Clona: F/2.4
ISO: 640
Whitebalance: Automaticky
Použití blesku: Flash did not fire, compulsory flash mode
Model: ST18i
Exposure bias: 0 EV
Metering mode: Average
Olympus OM-D E-M5
Uživatelský avatar
PetrVIVIVI
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 zář 2012 16:37

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod stefanmaar » 03 dub 2013 16:47

Nema niekto vedomost o tom, ze kedy pride vylepseny OM-D5 ? Ako dochodca /75 rocny/ sporim si nan. Kupit teraz, alebo este pockat. Alebo je to Hamletovska otazka ?
S pozdravom Stefan.
stefanmaar
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 úno 2013 19:01

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod ďaur » 04 dub 2013 07:19

stefanmaar:

mno, když bych čekal, nemusel bych se dočkat :)
tak jsem si bez čekání objednal, dnes by měl přijít. ale asi vzhledem k výše uvedenému jsem měl objednat a používat už dávno...

jen tak ze zvědavosti: co je "potřeba" ještě vylepšit?
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 04 dub 2013 08:11

ďaur píše: ... jen tak ze zvědavosti: co je "potřeba" ještě vylepšit?

No moc toho není, záleží na konkrétním uživateli :D . Někdo brblá pro jistou složitost menu, někomu zase vadí ergonomie, zvláště bez HLD-6 a pod. Kdo fotí akci, tak mu asi může vadit C-AF, které stále nemůže konkurovat C-AF u DSLR i když pracovat se s tím dá. Mě C-AF zase tolik netíží a OM-D E-M5 bude (je) nadlouho mým DF. Já třeba postrádám snad jedině Wifi, resp. možnost přes wifi dálkově (a bezdrátově) ovládat, či přímo řídit DF z mobilu, resp. smatrfounu (i se sledováním obrazu), jako to má dnes už kdejaký kompakt, nebo třeba i Panasonic GH3. To bych asi dost užil. Ale vystačím si i s drátěnkou :mrgreen: .

stefanmaar: no já bych také asi neváhal, je to výborný foťák, ne nadarmo byl zvolen foťákem roku 2012. Ale doporučoval bych ho zakoupit jako komplet, tedy i s gripem HLD-6, protože teprve s ním je to komplexní a do jisté míry i univerzální foťák, vlastně 3 DF v jednom. Jeho nástupce bude podle různých spekulací a vyjádření možná letos na podzim, nebo spíše příští rok. Na podzim je asi jistější spíše uvedení nějakého profi těla systému FT, něco jako E-7.
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod Adamantan » 29 led 2014 22:32

Nová aktualizace firmware pro EM-5:
- volba malý ostřící bod
- volba LOW ISO (ISO 100)
Zejména tu první možnost dost ocením.
Edit: A kladně hodnotím přístup Olympusu, že ačkoliv jsou už další dvě OMDéčka, tak se stále zabývá i EM-5. Ne u všech výrobců to takhle funguje.
Naposledy upravil Adamantan dne 30 led 2014 08:40, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Adamantan
 
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2012 17:59

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 30 led 2014 08:11

No velmi šikovný update firmware (n) (n), také jsem včera dostal info od Olympusu. Ale už jsem mou E-M5 upgradoval :|. Vlastně přesněji řečeno downgradoval :mrgreen:
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod Adamantan » 30 led 2014 08:42

Kolego, a jaké jsou tvé dojmy z EM-1? Máš k němu 12-40?
Uživatelský avatar
Adamantan
 
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2012 17:59

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 30 led 2014 08:51

Ano, vzal jsem to rovnou s 12-40, je to úžasný sklo a vlastně paradoxně díky němu (a mému uskromnění) jsem si mohl E-M1 i "dovolit" (pustil jsem s E-M5 i pevný skla, příslušných ohnisek). No dojmy, hlavní lákadlo pro mne byla wifina a možnost řízení focení ze smatfouna a pak to fázové AF. Wifina funguje bezvadně a to C-AF jsem hned zkusil u nás na sjezdovce a opravdu to stíhá ostřit (oproti E-M5) i rychlejší pohyb přibližujícího se objektu (n). Jinak krásně padne do ruky, má to další funkční tlačítka, které zase trochu usnadní ovládání, třeba jedním tlačítkem manuálně nastavíš bílou (jak to bývalo u E-1), je vedle bajonetu u náhledového tlačítka. A ten hledáček ... to je prostě paráda, jemný a veliký.
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod Adamantan » 30 led 2014 21:22

Tak už se raději dál vyptávat nebudu, zní to jako zpěv Sirén. Asi se budu muset nechat přivázat ke stěžni nebo k jinému kandelábru, abych neměl nutkání provést něco nepředloženého...
Uživatelský avatar
Adamantan
 
Příspěvky: 18
Registrován: 25 kvě 2012 17:59

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod kolega » 31 led 2014 17:50

Adamantan: já si myslím, že se nikam přivazovat nemusíš, ani dělat něco nepředloženého :mrgreen: , protože ten update firmware E-M5 na verzi 2.0, co předevčírem vyšel, je podle diskuze na dprewiev moc povedený a zejména to zmenšení AF bodu přineslo i podstatné zlepšení činnosti E-M5 při C-AF, což byla doposud docela velká bolest tohoto MFT těla. Po update stíhá údajně téměř podobně, jako na E-M1 (n) Zřejmě ten update obsahuje i jiné opravy nějakých chyb, které nejsou oficiálně oznámeny, jen pěkně potichu opraveny. Můžeš to potvrdit?
"Všecko jde, jen se musí chtít a vědět jak na to"
Uživatelský avatar
kolega
 
Příspěvky: 647
Registrován: 12 zář 2011 07:34
Bydliště: na horách

Re: Olympus OM-D E-M5

Příspěvekod ďaur » 31 led 2014 20:02

kolega:
"...pustil jsem s E-M5 i pevný skla, příslušných ohnisek..."

zjednodušeně: dá se říct, že ta pevná skla téměř nahrazuje, nebo úplně? (neberu teď až tak moc v potaz rozdíl světelnosti 1,8 u 17mm)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Další

Zpět na Olympusem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron