focení nástěnných maleb

focení nástěnných maleb

Příspěvekod kunsthistoricka » 02 led 2012 20:57

Ráda bych se poradila ohledně výběru vhodného přístroje na focení nástěnných maleb, které jsou v některých případech situovány v uzkých chodbách (není možnost se vzdálit od foceného objektu). Výška je také různá (někdy 2 metry nad zemí, jindy 10 metrů). Světelné podmínky různé, ale při vychátání počasí by měla vystačit delší doba expozice, ale patrně by to chtělo poradit i nějaký dobrý blesk. Pořádný stativ mám pochopitelně k tomu automaticky. Zatím jsem si vyhlídka nikon d 7000 s objektivem NIKKOR 10-24mm F3.5-4.5G AF-S DX (v úvahu by také přicházel pentax K-5). Cena těla by měla být do 30 tis. kč. Hlavním cílem focení za účelem dokumentace a použití pro následné zkoumání (vytahovat detaily, apod.). Předem děkuji
kunsthistoricka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 02 led 2012 20:48

Re: focení nástěnných maleb

Příspěvekod ďaur » 03 led 2012 06:20

kunsthistoricka:
"...někdy 2 metry nad zemí, jindy 10 metrů..."

no tak to bude asi v úzkých chodbách největší problém, ale i ta výška se nakonec možná dá vyřešit třeba vysokým stativem (stožárovým), ovšem zřejmě to nebude (nemusí být) levná záležitost. dost podstatné je, jaký má být výstup - jestli možnost tisku v originální velikosti (to snad ne :D ), nebo jen do určitého formátu. a taky jestli jsou ty detaily známy předem, v tom případě se dají odfotit samostatně... k blesku se raději moc nevyjadřuju, sám s tím mám problémy, nicméně si myslím, že jeden bude s největší pravděpodobností málo, pokud osvětlení bude alespoň trochu použitelné, raději bych dal delší čas expozice. foťáky to dle mého zvládnou dnes snad všechny, nikon neznám, ale p k5 tuším má možnost dálkového odpalování blesku. no a bavit se o panoramatickém skládání je doufám zbytečné, s tím se bude muset s největší pravděpodobností počítat automaticky....
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: focení nástěnných maleb

Příspěvekod kunsthistoricka » 03 led 2012 08:22

Výstup bude do prací, možná i publikací, ale zde to bude mnohonásobně menší než ve skutečnosti, maximálně se bude tisknout na A4, ale spíše menší formáty. Ale ještě jsem slyšela o zkreslování vlivem objektivů (rohy budou tmavší a zvednutější), a proto nevím, zda jsem si správně zvolila typ objetivu.
kunsthistoricka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 02 led 2012 20:48

Re: focení nástěnných maleb

Příspěvekod ďaur » 03 led 2012 17:23

no tak v případě tisků do a4 asi s kvalitou nebude problém. škoda, že se zatím nikdo nezapojil do diskuze, necítím se odborníkem neb ani takový objektiv s krátkým ohniskem nevlastním, nicméně si myslím, že současné sw prostředky ať už originál dle výrobce foťáku (či objektivu :?: ) nebo editory umožňují zmíněné vady odstranit nebo alepsoň vylepšit - třeba mě někdo opraví....
obecně samozřejmě délka ohniska může být rozhodující v těch stísněných prostorách, ale asi se to dá řešit skládáním "panorámat " jak jsem zmiňoval, je to jen střílení od pasu když není znám konkretní rozměr a vzdálenost objektu (stěny)
ďaur
 
Příspěvky: 333
Registrován: 28 říj 2011 05:45

Re: focení nástěnných maleb

Příspěvekod Avionik » 03 led 2012 19:38

Přidám se k "ďaurovi " , kvalitní pořizování snímků maleb a obrazů je vždy problém .(vhodná je" Linhof Technika " ale ty prašule ) a tak jedině zbývá že se tady ozve kdo má zkušenost o tomto problému . penzista
Uživatelský avatar
Avionik
 
Příspěvky: 2907
Registrován: 10 zář 2011 19:08
Bydliště: Olomouc


Zpět na Nikonem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron