Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 22 bře 2017 00:30

Zdravím profíci. Prosím Vás o radu.
Nedávno mi konečně dorazil objektiv http://www.tamron-objektivy.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=103100 k mému tělu Nikon D3300.
Jelikož mám běžeckou pauzu, tak si zrušené závody vyplňuji fanděním a focením daného závodu.
Rád bych se dozvěděl, jaké používáte nastavení foťáku, aby byla rychlost ostření na těle D3300 co nejefektivnější. :mrgreen:
V sobotu 18.3. bylo na Plzeňsku zataženo a poměrně silný vítr, že jsem měl co dělat udržet sám sebe v klidu, abych alespoň běžce vyfotil. :lol:
Jedná se mi hlavně o to, jestli mám nastavit AF na kontinuální (AF-C) což je níže vyfocení případ. Nebo na AF-S.
99% snímků jsem pořizoval sériovým snímáním, protože když jsem vyčkával, tak foukl vítr a poráželo to i mě :D
Veškeré detaily nastavení jsou u každé fotografie v infu. Tělo jsem měl nastavené v režimu A s prioritou clony převážně na F=4.
První příklad běžec, běžící kolmo k foťáku. -> zde jsem použil fokus jednobodové ostření (snažil jsem se mířit ostřícím bodem na obličej i když to občas nešlo a byl to bod uprostřed) s AF-C, sériové snímání, ISO 800, F=4, čas závěrky 1/500 foceno na nejdelší ohnisko.
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Photo/2784506/96413436

Druhý příklad, běžkyně. Totožné nastavení se stejním ohniskem focení. Jen čas závěrky se změnil 1/640.
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Photo/2784506/96413565

Třetí příklad divačka. Taktéž stejné nastavení jen kratší ohnisko 185 mm (bez přepočtu) s časem závěrky 1/500
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Photo/2784506/96406367

Mám pocit, že běžec je ostřejší při zobrazení fotografie v poměru 1:1 než-li běžkyně a to samé také divačka.
Je to dáno špatným nastavením při focení, nebo příliš dlouhým ohniskem? Nebo je to rukama a potřebuji pár facek? :? :shock:

Zde je případně celé album:
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Album/2784506

Děkuji moc za radu i kritiku. Každopádně jsem amatér, ale rád bych udělal soutěžícím radost lepší fotkou. :mrgreen:
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod ladysk » 22 bře 2017 06:42

no - já bych řekl úplně na začátek asi tohle:
1. v podstatě o stejném tématu nepiš na dvě místa, nikdo se nedohledá posloupnosti a bordelizuješ ...
2. jak se chová různé nastavení AF ti může poradit každý spíš jen obecně, i manuál k aparátu ... konkrétní chování kombinace skla a těla si musíš vychytat sám, nebo sehnat majitele stejného železa ...
3. Ty fotky jsou " koukatelné ", určitě aspoň pro nějakou skupinu diváků, co se ti na nich vlastně nelíbí..?
4. Určitě jim pomůže, když zaneseš nějaká úplně základní pravidla do snímání - nestředové kompozice, místa u okrajů, snímat např. na víc expozic, abys eliminoval zavřené oči ap. - prostě základy - a i v PP, např doostření po zmenšení ... koukl jsem jen na pár prvních fotek ... samozřejmě jednodušší je takovéhle počasí, bez slunce, pak jsou kompozice i nastavení těžší...
... focení obecně je běh na vééélmi dlouhou trať, ty jako běžec jsi tu vlastně jako doma, jen tomu dát ty roky praxe ...
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 22 bře 2017 09:25

Omlouvám se za další založené téma.
Hledal jsem funkci mazání u starého tématu, ale tuto funkci má nejspíš jen admin nebo moderátor fóra.

Na fotkách se mi nelíbí ostrost objektu. Přeci jen statické postavy jsem vyfotil mnohem lépe než-li v pohybu, tak nevím jestli je to mou rukou vs. stabilizační systém objektivu. Nebo nastavení parametrů těla foťáku s nastavením kontinuálním fokusem.
Pokud je to maximum co z těla vymáčknu, tak je jasné, že s tím nic nenadělám.
A tady má asi většina lidí techniku vyšší třídy. I tak děkuji za odpověď.

Malý příklad ze stejného závodu od jiného železa ba dokonce od fotografky. Tenhle obrázek se mi zdá mnohem lépe zaostřený než můj příspěvek s běžkyní.
https://photos.google.com/share/AF1QipOQtD9Qo1s4nKKZP8hxafi6II94poiWyoWO4lXYzFWcxX31hEPr1iNTBdk0vOgxew/photo/AF1QipN24n6NzvkGI6X4yasfSS8k1u_O8D1aWbGJOK0n?key=QmVkb2xVR0JKTmtyZlpiTDduUDVGeFR4X0xHcG9B

:|
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod Alda » 22 bře 2017 10:26

vasikf: já celkem nechápu tu honbu za ostrostí. Ty tvé fotky mi připadají ok, ta poslední ukázka toho běžeckého páru je jakoby zaseklá v čase.
Není na ní nic zajímavého, jen ta ostrost.U těch běžeckých fotografií hledej spíše, než dokonalou ostrost trochu více kreativity. Nefotit jen čelně, měnit místa focení, kompozici a trocha pohybové neostrosti dodá také někdy snímku šmrnc. A tak nehledej problémy v technice "vyšší třídy" ale
v pohledu na to co chceš danou fotografií divákovi sdělit. Zda jen to, že na fotce někdo běží a je pěkně ostrý, nebo i něco více. Tak ať se daří...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 23 bře 2017 00:17

Děkuji moc za názory.
Našel jsem šikovnou pomůcku, kalkulace hloubky ostrosti. Odkaz v code s vloženými parametry pro konkrétní snímek běžkyně.
Kód: Vybrat vše
https://www.onlinefotoskola.cz/pomucky/kalkulacka-hloubky-ostrosti.html?set[sensortype]=aps-c&set[coc]=0.02&set[aperture]=4&set[flen]=200&set[fdist]=33&set[fdist-unit]=m


Takže pokud předpokládám správně a běžkyni jsem ostřil na 33 metrů, tak je možné, že se svou rychlostí pomalu dostávala před hloubku ostrosti. :shock:
Zkusím tedy fotit z jiného úhlu, změním nastavení clony společně s citlivostí, pokud čas závěrky bude pomalý a případně další parametry.
Pokusím se o lepší kompozici, jak píšete. (n)
V sobotu se v Plzni uskuteční MČR v běhu na 100 km po 1,5 km dlouhém okruhu. Na hrátky s foťákem bude dostatek času. ;)
Už se těším. :mrgreen:
Přílohy
Vzdálenost zaostření.jpg
Vzdálenost zaostření.jpg (101.99 KiB) Zobrazeno 21037 krát
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod Alda » 23 bře 2017 06:28

Jasně, zkoušej to a výsledky se dostaví. Zkus si třeba předostřit na nějaké místo a jak ti objekt vběhne do toho místa, tak cvak :mrgreen: .
Ono je to jak s tím během, s pravidelným tréningem se člověk zlepšuje... :mrgreen:
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod ladysk » 23 bře 2017 08:20

... koukám, že máš další reakci, v podstatě stejnou ... nebudu rozepisovat, jak kompozičně dodáš fotce sdělovací schopnost ... jen trochu k té technické stránce ...
Podle světelných podmínek a schopnosti sestavy si musíš vychytat možnosti - ovlivnění třeba HO, jde přiclonit, nejde - musím zdvihnout ISO, už nejde - jdu na pivo ... při PP už to moc nedoženeš... zkusit i třeba auto ISO, abys nemusel ze začátku než si novou techniku osaháš moc inženýrovat ap.
Zas - nefotíš sprinty, pohlídat ostrost na takové vzdálenosti by mělo jít v pohodě ...
Srovnání "ostrosti" fotek z jiného železa není vypovídající, jiný čip, jiné nastavení ap... co to doostření po zmenšení, děláš..? Tam by to trochu potřeba určitě bylo, ale jinak, jak ti píšeme - fotky technicky žádná extra hrůza nejsou. Jde o to, že dokumenty pro pozdější " hele, tady běžel Karel, támhle Jana ap. " ukazují na malé ambice co do výpovědi a oslovení, jen třeba základ: víc prostoru ve směru pohledu nebo pohybu dá fotce úplně jinou dimenzi, ale to už bylo napsáno.
Mnoho zdaru v Plzni :-)
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod ladysk » 23 bře 2017 09:32

...ještě drobnost...teď jsem shlédl pár fotek z toho druhého odkazu a podle mě a na slabém monitoru v zaměstnání tam nijaký posun v technické kvalitě nenacházím. Že je to světlejší, ev. detailnější může být výsledkem iks faktorů vč. podmínek venku, většímu přiblížení ap. - zase jabka s hruškami, naopak, ty přepaly atd. to technicky dost degradují, i volba prostředí, tedy okolí vlastního běžce... život je tam ovšem vidět výrazně líp a i proto ty fotky jsou takové koukatelnější, míň sterilní ...
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 23 bře 2017 12:12

Děkuji moc.
O předostření na určité místo, třeba na strom už jsem také slyšel, ale nevyzkoušel. Všechno zkusím na dlouhém běhu v sobotu. :D
Také hodně lidí fotí tzv. panningem nebo-li švejkováním - tento termín se mi líbí víc. :lol:
To jsem zkoušel s pevným 35mm objektivem na projíždějícím autě, ale u běžce se mi to zatím nepodařilo. Pokusím se o něco u nějakého ultramaratonce. Líbí se mi, jak tento styl dodává snímku dynamiku pohybu a zároveň je objekt v rozmazaném pozadí zmražen. 8-)
Náznak švejkování:
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Photo/2713931/96961361

Ještě mi trápí jedna věc.
Setkávám se s objekty, které mají reflexní nebo světélkující barvy oblečení. WB mám nastaveno na automatiku, měření expozice MATRIX, ISO 800, F=4 a vytvoří se snímek mírně zatažený, přitom v reálu není taková tma. V danou chvíli se vypočte čas závěrky velmi rychlý 1/1600 a 1/1000 oproti 1/500 - 1/640. Předpokládám tedy, že se odráží více světla a vytvoří se podobný jev jako focení v protisvětle.
Příklad:
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Photo/2784506/96465681
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Photo/2784506/96465717

Mám tedy použít měření expozice z MATRIX na Bodové měření expozice? V návodu píší, že se to používá při jasných nebo tmavých pozadích snímků či v protisvětle. Nebo by stačilo zvýšit EV na kladnou hodnotu či pozměnit citlivost ISO?

Děkuji :mrgreen:
Naposledy upravil vasikf dne 24 bře 2017 01:12, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 24 bře 2017 01:07

Pane jo! To by mi pan Hašek dal. :roll:
Pravděpodobný překlep ukazováčkem. :D
Na poloautomatiku s prioritou clony se mi fotí lépe než-li s manuálním režimem.
Zítra okusím manuální režim. Zběžně jsem to zkusil otestovat a zatím si nemohu zvyknout na přepínání kolečkem + tlačítkem Fn -> ISO.
Nebo druhým tlačítkem u spouště a kolečkem -> clona. To je pro mně jednodušší psaní všemi deseti. 8-)
Změnu v měření expozice určitě vyzkouším, děkuji za tenhle tip.
Co se týká základního trojúhelníku čas expozice/clona/iso, tak v tom zatím tápu. Podobné je to i s vyvážení bílé. Jakmile se mění počasí a do toho já měním pozici někde v zákoutí, v lese, v korunách stromů, pod střechou atd. jsem s nastavením bílé trošku mimo. Proto raději mám WB automaticky. Snad se to naučím a aparát bez váhání nastavím.

Děkuji za názory. (n)
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod ladysk » 27 bře 2017 06:08

vasikf: tak režim M je na naučení nejlepší, ale pokud začínáš, tak to bude bolet ... pro začátek bych zkusil jet na " A ", WB bych nechal na automatu, ostření se zdůrazněným středem - bavím se o běhu, nějaké rozumné ISO podle světla nebo autoISO, kolik potřebuješ nejkratší čas, stačí 1/125 např..? ... a nesrovnával bych zaostřování na auto a na " vytrvalostního " běžce :-) ...
Spolupráce N 3kové řady s T sklem - no uvidíš, musíš vyzkoušet ...
Ve volných chvílích kromě fóra zde doporučuji např fotoroman ap, poučné ...
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 27 bře 2017 09:24

O víkendu jsem zkusil fotit fotbálek venku na sluníčku, bylo hezky ostré :? Hlavně hlídat míč, hráče a laborovat s hloubkou ostrosti a se světlem, které pod jiným záběrem bylo pokaždé jiné :( . No obdivuji fotografy co fotí fotbal nebo jiné sporty. Zdálo se mi to celkem složité. :D

Režim M mi přijde zatím složitý na přepínaní parametrů. Pravým palcem regulace času expozice, levou rukou tl. Fn + pravou rukou regulace clony, a pravou rukou s přidržením tlačítka +/- regulace ISO. Raději zatím fotím na režim A s prioritou clony. WB jsem si dal na slunečno, jelikož bylo opravdu hodně sluníčka. Měření expozice se zdůrazněným středem.
Jestli by mi stačila rychlost závěrky na 1/125? Hmm možná, když třeba běžec zpomalí do kopce v zatáčce nebo při otočce.
Například tady slečna běžela maraton a stačil mi čas 1/160 při ISO 400 a cloně 5.
https://www.zonerama.com/Link/Photo/97231735/2815677

Druhý příklad byl na běžci, který běžel 10 km trasu podstatně rychleji, kde jsem měl čas rychlejší 1/1000.
https://www.zonerama.com/Link/Photo/97230173/2815677

Jeden poznatek na pár snímcích jsem vypnul VC stabilitu objektivu a snímky se mi zdály v pohodě. Hlavně sám na dlouhé ohnisko nejsem nehybný. Musím trénovat :P

Odkaz na fotoroman pročtu. 8-)
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod ladysk » 28 bře 2017 11:29

vasikf: ještě si zkus autoISO, nevím, zda k němu má trojková řada i volbu minim. času .... na levných tělech musíš mít prstoklad potažmo jako R. Blackmore ... :-)
Fotbálek na ostrém sluníčku je ořech pro spoustu fotografů vč. jejich sestav ... nó, dal ses do toho pěkně, ale zase - těžko na cvičišti....... :-)
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 31 bře 2017 06:52

Změnit nastavení ISO na automatiku tělo nabízí. 8-) Vyzkoušel jsem.
Každopádně jsem postřehl, že je někdy lepší vypnout stabilizaci objektivu. Občas má stabilizace tendenci poposkočit.
Pokud měním místo záběru. Ale není to pravidelné. (n)
V sobotu se chystám do lesa na běžecký závod. Předpověď hlásí slunečné počasí, takže to bude zase mazec. :lol:
Konkrétně se jedná o tento závod. Kdo by se rád podíval. :P
Běží se 48 km, půlmaraton a 7,5 km.
http://pilsentrail.cz/radec-maraton/trate/

Vytipoval jsem si pár míst, ale vzhledem k rozsáhlé oblasti, vyhraje místo označeno šipkou. Místo je necelých 1,5 km od cíle, takže na pěší přesun ideální. Hlavně zde běžci poběží zhruba kolem půl jedné hodiny odpoledne (půlmaratonci), takže bych mohl fotit po světle. :mrgreen:
Přílohy
výběr místa.jpg
výběr místa.jpg (1.69 MiB) Zobrazeno 20711 krát
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod ladysk » 03 dub 2017 06:43

no, neptal jsem se na automatické ISO, ale jestli k němu tělo umí i předvolbu vlastního omezení času ... některá těla nižší řady to neumí, pak už nehlídáš SKORO nic ... :-)
a pochlub se fotkami ...
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod vasikf » 05 dub 2017 22:47

Aha, tak tuhle funkci asi neumí, nebo jsem ji nenašel. V režimu priority clony jsem mohl nastavit jen automatické ISO s omezením spodní a horní hranice.
Dneska jsem to zkusil na večerním závodě při oblačném počasí - jen z toho vylítl trošku vyšší šum. (na většině snímků jsem nastavil rozmezí ISO 1600-6400) :lol: :roll:
Nevadí, když se fotka nezvětšuje je to koukatelný. Alespoň pro mne :D
Viz tady:
https://www.zonerama.com/vasikfialka/Album/2855536
Z 2 km okruhu bylo nejpříjemnější fotit tady.
https://www.zonerama.com/Link/Photo/97951766/2855536

Hlavně vypínám stabilizaci. Je to lepší. Při zapnuté stabilizaci a posunu objektivu do stran obraz občas škubne. Není to pravidelné i tak stabilizaci vypínám. (n)
Také jsem zkusil jiný úhel záběru. Například ze závodu na Radeči.
V leže se mi fotilo dobře, ale pak mi sluníčko udělalo stíny na půlmaratonské běžce a musel jsem se posouvat. :lol:
https://www.zonerama.com/Link/Photo/97664263/2840105
Uživatelský avatar
vasikf
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2017 09:20

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod ladysk » 06 dub 2017 10:30

no, už jsem ti to psal, zjevně se minulo účinkem ... technicky to není žádná hrůza, ale ty středovky v lepším případě se všemi oudy, to je děs, proč ..?
ladysk
 
Příspěvky: 430
Registrován: 26 zář 2014 11:09
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod bmx » 06 dub 2017 10:33

Na digineff.cz je povídání s ukázkami, které vypadají dobře...jestli to není tím, že je foceno jiným Canonem... :roll:
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod Alda » 06 dub 2017 14:56

bmx: po pravdě řečeno, ty Neffovy ukázky z toho půlmaratónu nejsou také nic moc (kompozičně), ale chápu, že na takové akci se hůř fotí,
je tam spousta lidí co překážejí atd...
vasikf: jak napsal ladysk, technicky dobré ale jinak nic. Ty tvé fotky jsem si ani všechny neprohlížel, jsou na jedno brdo. Probůh, kolik jsi
toho napráskal, tisíc ? Většině běžců schází chodidla, vše jsi fotil čelně, nic kreativního tam nemáš, jen hromadu nudných fotek z běžeckého
závodu. Já si myslím, že jsi tam měl dost času si najít pár dobrých míst, odkud jsi mohl běžce snímat i jinak než čelně. Také jsi mohl více
využít pěkného přírodního prostředí (na nějakých snímcích se ti to povedlo). A také se dá fotit s foťákem na výšku, nevšiml jsem si, že bys
tak měl udělaný jediný snímek. No nic, nikdo učený z nebe nespadl. Příště si dej limit maximálně 50-60 snímků a více se soustřeď na kompozici,
na výběr místa, aby jsi tam dostal i něco zajímavého z pozadí, co by snímek ozvláštnilo, prostě více používej hlavu a oči, a méně mačkej
spoušť. Doufám, že jsem se tě mým názorem nijak nedotkl, myslím to dobře :mrgreen: . A neboj, ono se to poddá a výsledky se dostaví,
chce to jen vytrvat a pamatovat na chyby z předchozích focení...
Alda
 
Příspěvky: 2028
Registrován: 11 úno 2016 13:02

Re: Nikon D3300 + Tamron SP 70-200 f/2,8 Di Vc USD nastavení

Příspěvekod bmx » 06 dub 2017 15:08

Aldo, Neff neprezentuje umění, ale schopnosti Tamronu a ty nejsou zase tak špatné, musíš si rozklinout velikost, až jak jde, pak kresba je dobrá... ;)
bmx
 
Příspěvky: 8962
Registrován: 25 kvě 2012 13:13

Další

Zpět na Nikonem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků